Najnowsze

Najnowsze

Dowódca GROM odwołany przez ministra obrony

Szef MON Antoni Macierewicz odwołał dowódcę Jednostki Wojskowej GROM pułkownika Piotra Gąstała - potwierdził w środę rzecznik prasowy resortu obrony Bartłomiej Misiewicz. Jako pierwszy o dymisji nieoficjalnie dowiedział się TVN24. Odwołany również został Inspektor Wojsk Specjalnych generał Piotr Patalong.

Wypadek busa na "siódemce". Osiem osób rannych

Do groźnego wypadku doszło na drodze krajowej nr 7. Bus przewożący 20 osób uderzył w stojące na poboczu auto. Rannych zostało co najmniej osiem osób. Trzy helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowały do szpitala najciężej rannych.

"Fenomen Macrona" łączy Francję

Były francuski minister gospodarki Emmanuel Macron, potencjalny kandydat w wyborach prezydenckich w 2017 roku, wyprzedza w sondażach polityków lewicy i centrum; popiera go nawet część zwolenników opozycyjnych republikanów - pisze w środę "Le Figaro".

Moskwa: turecka operacja zagraża suwerenności Syrii

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło w środę zaniepokojenie tureckimi działaniami na północy Syrii. Zdaniem Moskwy mogą one doprowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji w tym kraju, zarówno wojskowej, jak i politycznej.

W Calais stanie mur. Londyn: budowa ruszy w tym miesiącu

Brytyjski minister ds. imigracji Robert Goodwill zapowiedział, że jeszcze we wrześniu rozpocznie się budowa muru oddzielającego tzw. dżunglę w Calais, w której przebywa ok. 10 tys. migrantów, od autostrady prowadzącej w kierunku kanału La Manche.

Z rzeki zniknęła kilkusetletnia łódź. "To nie tak, że ktoś przyszedł i wziął ją pod pachę"

Kilkaset lat leżała w wodzie. Dwa lata temu została odnaleziona przez wędkarzy. Drewnianą dłubankę wyciągnięto, ale w oczekiwaniu na renowację trafiła tam ponownie. By nie odpłynęła, przywiązano ją pasami. Te zostały przecięte, a łódź zniknęła. Sprawą zajęła się policja. Do urzędników szybko zgłosiła się osoba, która twierdzi, że ma łódź. Zapewnia, że ją odda, bo chce mieć czyste sumienie.

Potoroczyn odwołany, Olendzki na jego miejsce. "Bardzo doświadczony dyplomata"

Krzysztof Olendzki, dyplomata i były wiceminister kultury w latach 2006-2007, został powołany na dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza - poinformował w środę w Warszawie wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dzień wcześniej odwołany został poprzedni dyrektor, Paweł Potoroczyn. Resort tłumaczył, że z powodu "utraty zaufania".

Dzień sztuki

Mieszkający w Kalifornii reżyser i podróżnik Alex Gorosh postawił sobie ambitny cel. W jeden dzień zobaczyć wszystkie dzieła sztuki jakie znajdują się w Londynie. Czy to mu się udało?

Robo-gąsienica z Polski

Robot - robak napędzany światłem. To najnowszy wynalazek prosto z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Niewielskich rozmiarów mechaniczna gąsienica, w całości zbudowana jest z tworzywa sztucznego, a zasila ją światło lasera.

Adamowicz o połączeniu muzeów: Gliński wykonał instrukcję polityczną prezesa Kaczyńskiego

- Minister Gliński, zamiast kierować się opinią fachowców, wykonał instrukcję polityczną wydaną już rok temu przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego - tak prezydent Gdańska skomentował decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Mimo wcześniejszych protestów nowa instytucja zacznie działać 1 grudnia.

Bibliotekarz zostawił swojej uczelni w spadku cztery miliony dolarów

Bibliotekarz z New Hampshire całe życie przeżył bardzo skromnie i odkładał każdy zaoszczędzony cent. Gdy niedawno zmarł w wieku 77 lat, okazało się, że uzbierał w ten sposób 4 mln dolarów. Całą sumę zapisał w testamencie swojej uczelni, którą ukończył i na której pracował przez 50 lat. Zastrzegł przy tym, że co najmniej 100 tys. dolarów ma trafić do biblioteki, której poświecił życie. Wideo: 2016 Cable News Network inc. All rights reserved.

Opozycja stawia warunki. Mówi, kiedy musi odejść Asad

Koordynator organizacji reprezentującej syryjską opozycję Rijad Hidżab przedstawił w środę w Londynie plan pokojowy dla Syrii, który zakłada oddanie władzy przez prezydenta Baszara el-Asada po zakończeniu półrocznych negocjacji w sprawie rządu tymczasowego.

Kobieta zginęła od ciosów siekierą, jej 18-letnia córka jest ciężko ranna

Mieszkaniec Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie) podczas rodzinnej awantury zaatakował siekierą swoją byłą konkubinę. Zadał jej co najmniej dwa ciosy w okolice głowy. Kobieta zmarła. Ranna została też jej córka, która trafiła do szpitala. Mężczyzna został zatrzymany, ale nie został jeszcze przesłuchany.

"Chciałbym, aby wróciły czasy zdecydowanej reakcji na mowę nienawiści i chamstwo"

Na wystawie poświęconej ludziom "Solidarności" ktoś namalował gwiazdy Dawida. Prezydent Wrocławia złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. - Chciałbym, aby wróciły czasy zdecydowanej reakcji na mowę nienawiści, chamstwo i wandalizm - oświadczył Rafał Dutkiewicz, przypominając, że gdy przed 4 czerwca 1989 roku ukazała się antysemicka ulotka o Karolu Modzelewskim spotkało się to ze społecznym gniewem i protestem.

"Zmarnowaliśmy półtora miesiąca". Brejza kontra Wassermann

W środę odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Przed początkiem obrad Krzysztof Brejza (PO) skrytykował dotychczasowe tempo prac powołanego w lipcu gremium. Zarzucił, że "komuś zależy, by dostosować je do kalendarza politycznego PiS". Oskarżenia odpierała szefowa komisji Małgorzata Wassermann (PiS).

Zabytkowe żydowskie księgi w śmietniku

Kilka starych książek, obdartych ze skórzanych oprawek, w kontenerze na śmieci znalazł Włodzimierz Piętala. Okazało się, że to napisane po hebrajsku podręczniki, a także między innymi Talmud. Niektóre pochodzą z XIX wieku.