Najnowsze

Najnowsze

"Nie jestem ani gorszym sortem, ani złodziejem, ani komuchem"

Nie mam zamiaru kandydować na drugą kadencję. Opuszczając stanowisko w 2020 roku zostawię Sąd Najwyższy w świetnym stanie. Reszta zależy od rządzących - powiedziała w wywiadzie dla magazynu "Czarno na Białym" I prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf. Mówiła o reformie sądownictwa i obecnej sytuacji sędziów.

Pomysł PiS na Unię

Pięć scenariuszy reformy Unii Europejskiej na sześćdziesiątą rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Za dwa tygodnie kolejne ważne spotkanie unijnych przywódców. Rząd PiS przygotowuje stanowisko. Pytanie tylko, czy antyunijne sygnały w Brukseli i głos poparcia Marine Le Pen nie zagłuszą naszych postulatów.

Prokuratura wzywa Tuska

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma się stawić w prokuraturze jako świadek w sprawie byłych dowódców Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Chodzi o wydarzenia sprzed siedmiu lat. A opozycja pyta: czy wezwanie kilka dni po porażce PiS w Brukseli to przypadek?

Fabryki sprawiedliwości

Walka z Sądem Najwyższym, a wcześniej z Trybunałem Konstytucyjnym - władza PiS chce sądy gruntownie zmieniać. Pytanie - czy rzeczywiście chce zmieniać to, co zmian wymaga. Z badań wynika, że wymiar sprawiedliwości nie cieszy się dobrą opinią Polaków - głównie dlatego, że długo czeka się na wyroki. Rzeczywiście nasze sądy są jednymi z najbardziej obciążonych pracą w Europie - choć mimo wszystko nie jest prawdą, co mówi minister Ziobro, że pod względem sprawności pracy sędziów jesteśmy w europejskim ogonie. Problem jednak jest - skąd się bierze o tym w raporcie Cypriana Jopka.

Poseł z misją

Człowiek, który w imieniu PiS - stanął do walki z Sądem Najwyższym i zakwestionował - nagle po 3 latach - legalność wyboru Małgorzaty Gersdorf na stanowisko pierwszego prezesa. Poseł i prawnik Arkadiusz Mularczyk już kiedyś próbował walczyć z Trybunałem Konstytucyjnym, co skończyło się wielką porażką i polityczną i prawniczą. Dlaczego znów podejmuje się ryzykownej misji - czy tak spłaca dług wdzięczności za to, że przyjęto go do partii, z której kiedyś sam odszedł? O tym Jacek Tacik.

Na celowniku

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego, która ostrzega, że PiS przez fakty dokonane zmienia ustrój państwa. Małgorzata Gersdorf bardzo rzadko udziela wywiadów - ten jest pierwszym telewizyjnym od kilku lat. W rozmowie z Piotrem Świerczkiem profesor Gersdorf tłumaczy - jak i dlaczego - jej zdaniem - władza uderza w sądy i co z tego wynika dla obywateli?

Balcerowicz: PiS pokazało, że nie cofnie się przed żadnym kłamstwem

- PiS łącznie z Jarosławem Kaczyńskim pokazali, że nie cofną się przed niczym. Przed żadnym kłamstwem, przed żadnym szaleństwem - mówił w "Kropce nad i" profesor Leszek Balcerowicz. Odniósł się w ten sposób do kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego forsowanego przez PiS na szefa Rady Europejskiej podczas ostatniego szczytu w Brukseli.

Balcerowicz: PiS pokazało, że nie cofnie się przed żadnym kłamstwem

- PiS łącznie z Jarosławem Kaczyńskim pokazali, że nie cofną się przed niczym. Przed żadnym kłamstwem, przed żadnym szaleństwem - mówił w "Kropce nad i" profesor Leszek Balcerowicz. Odniósł się w ten sposób do kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego forsowanego przez PiS na szefa Rady Europejskiej podczas ostatniego szczytu w Brukseli.

Izba Gmin przeciwna zapewnieniu gwarancji obywatelom Unii po Brexicie

Stosunkiem głosów 335 do 287 niższa izba brytyjskiego parlamentu przegłosowała w poniedziałek odrzucenie poprawki przewidującej, że rząd w Londynie zagwarantuje obowiązujące obecnie prawa obywatelom Unii Europejskiej żyjącym w Zjednoczonym Królestwie po jego wyjściu ze Wspólnoty.

Dziennikarze byli już na pokładzie. Merkel odwołała wizytę w USA

- Wizyta została odwołana - to krótkie zdanie przekazała w poniedziałkowe popołudnie niemieckim dziennikarzom, którzy mieli lecieć z nią za oceanem, kanclerz Niemiec. Kilkadziesiąt minut przed odlotem Angela Merkel, która miała spotkać się we wtorek z prezydentem USA Donaldem Trumpem, musiała zrezygnować z planów z powodu złej pogody.

Udawali Polaków, szykowali rozróbę. "Przyznali się, że zostali wynajęci"

Ukraińskie władze zapobiegły próbie zablokowania przejścia granicznego z Polską przez grupę osób, które miały domagać się od rządu w Warszawie obrony praw polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie - poinformował gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka. Jak stwierdził, "ludzie ci przyznali się, że zostali wynajęci do zablokowania przejścia".

Le Pen wskazuje Kaczyńskiego

Szefowa skrajnie prawicowego i eurosceptycznego Frontu Narodowego Marine Le Pen zadeklarowała, że jeśli zostanie prezydentem Francji, to będzie szukać porozumienia między innymi z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie reformy Unii Europejskiej. Prezes PiS wykluczył jednak możliwość takiego sojuszu. "My chcemy być w Unii, a Marine Le Pen chce Unię rozbijać, możliwość spotkania jest niewielka" komentował poseł PiS Krzysztof Łapiński. Jednak zdaniem Marcina Kierwińskiego z PO, "prezes Kaczyński i PiS już tyle razy okłamywali Polaków, że takie zapowiedzi nie uspokajają". "Prezes Kaczyński i PiS już tyle razy okłamywali Polaków, że takie zapowiedzi (...) nie uspokajają" komentował poseł PO Marcin Kierwiński.

Kapryśne pandy. Nie chciały się bawić

Przyjęło się uważać pandy za zwierzęta, którym zazwyczaj dopisuje humor i skłonność do zabawy. Ale jeden z ośrodków badawczych opublikował dwa filmy, na których widać inne strony charakteru tych niedźwiedzi. Na jednym z nagrań mała panda ucieka z objęć mamy na drzewo, wyraźnie niezadowolona z okazywanych czułości. Na kolejnym filmie widać, jak jedna panda siłą próbuje skłonić drugą do zabawy. I robi to tak mocno, że ta spada ze schodów.

Izumo ma straszyć. Największy pokaz siły od wojny na Pacyfiku

Rząd w Tokio nakazał swojej flocie wykonanie niewidzianego od prawie wieku pokazu siły - podaje agencja Reutera. Największy japoński okręt - Izumo - ma wyruszyć w długi rejs, którego nie można zinterpretować inaczej niż jako wyzwanie rzucone pod adresem Chin. Okręt ma spędzić na morzu trzy miesiące, krążąc między innymi po wodach, które Pekin uznaje za swoje.

Turecki minister grozi "przeglądem" porozumienia z Unią

Wobec napięć w stosunkach z Holandią turecki minister do spraw europejskich Omer Celik zagroził w poniedziałek "przeglądem" porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do Unii Europejskiej - podała oficjalna agencja Anatolia.