Najnowsze

Najnowsze

Przed sądami manifestacje z apelem o jeszcze jedno weto

Po decyzji prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przed sądami w poniedziałek odbywały się manifestacje, podczas których domagano się weta także wobec trzeciej ustawy: o ustroju sądów powszechnych, którą Andrzej Duda postanowił podpisać. Protesty odbyły się m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Gdańsku.

Ważne decyzje w cieniu sądownictwa

Wszyscy zajęci ustawami o sądach. A tymczasem sejmowa większość przyjęła kilka ważnych ustaw. Posłowie uchwalili nowe prawo wodne, cios w odnawialne źródła energii i odrzucenie referendum w sprawie reformy edukacji. O tym, co przykryły zmiany w sądownictwie.

Rewolucja krok po kroku

Końcówka była bardzo nerwowa i szybka. Trudno było się w tym wszystkim połapać. Ale rewolucyjne zmiany w sądownictwie wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość zaczęły się kilka miesięcy temu.

Spór o sądownictwo oczami świata

Zaledwie kilka minut po ogłoszeniu decyzji prezydenta informacja o wetach pojawiła się w wielu zagranicznych mediach. Jak zareagowały wpływowe zagraniczne tytuły na piątkowe wydarzenia w Polsce.

Dwa różne spojrzenia na państwo

"Żyłam w państwie, w którym prokurator generalny właściwie mógł wszystko i nie chciałabym do tego państwa wracać" - miała powiedzieć prezydentowi Zofia Romaszewska. To te słowa miały prezydenta poruszyć najbardziej. Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Tłumaczył między innymi, że w polskiej tradycji konstytucyjnej prokurator generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym. I decyzja i te słowa to jasny sygnał dla Zbigniewa Ziobry.

Jak rząd obudził naród

Siedem dni protestów, ponad sto miast w całej Polsce i dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach. W tym samym czasie, jakby w równoległej rzeczywistości, ekspres Prawa i Sprawiedliwości rozjeżdżający trójpodział władzy i niezależność sądów. O pędzącej rewolucji w sądach, która wygoniła ludzi na ulice.

Co zrobi PiS po wetach

Prezydent mówi dwa weta – pytanie, jakie karty wyłoży Prawo i Sprawiedliwość? Po decyzji Andrzeja Dudy pilna narada kierownictwa partii, później koalicjantów, następnie delegacja PiS w Belwederze i znowu powrót do głównej siedziby partii, czyli do prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Co z tego może wyniknąć?

Powody wyhamowania rewolucji w sądach

- W polskiej tradycji konstytucyjnej prokurator generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym - mówi prezydent. Jego minister dodawał później na antenie TVN24, że o wetach zdecydowała przede wszystkim merytoryczna analiza, ale że prezydent nie był głuchy na protesty.

Wieczorne demonstracje w kraju

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek rano o swoich wetach wobec ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. W siedzibie PiS przez cały dzień trwały narady najważniejszych polityków związanych z obozem rządzącym. Po południu odbyło się z kolei spotkanie premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego z prezydentem. W wielu miejscach kraju wieczorem zorganizowano demonstracje.

Narada w PiS. Nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu

Przed godziną 22 zakończyło się spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwości. Narady z przerwami trwały dziesięć godzin. "W związku z licznymi spekulacjami i pytaniami o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu informuję, że nic mi o takim posiedzeniu nie wiadomo" - napisał na Twitterze wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekazał, że nie jest planowane posiedzenie Sejmu do 13 września.

The President will sign the act on common courts. What does it contain?

“Andrzej Duda will sign the act on common courts,” said the President’s spokesman Krzysztof Łapiński. Changes in the way head judges are appointed and dismissed, which will give the Minister of Justice greater power, and the imposition of random assignment of cases to judges are the two most important provisions of the amended act.

Sikorski: Kaczyński lubi łamać ludzi, ale każdy ma swoją granicę

Prezydent cofnął się w ostatnim możliwym momencie, bo groziła nam już pełnia władzy w ręku szeregowego posła - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Skomentował w ten sposób decyzję Andrzeja Dudy, że zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym. Przed nim gośćmi programu byli Marek Borowski, Ryszard Bugaj i Dariusz Zawistowski.

Sikorski: Kaczyński lubi łamać ludzi, ale każdy ma swoją granicę

Prezydent cofnął się w ostatnim możliwym momencie, bo groziła nam już pełnia władzy w ręku szeregowego posła - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Skomentował w ten sposób decyzję Andrzeja Dudy, że zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym.

Rzecznik prezydenta: decyzja o wetach jest niewzruszona

Prezydent Andrzej Duda poinformował rano, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Po deklaracji prezydenta w siedzibie PiS-u odbywały się narady najważniejszych polityków związanych z obozem rządzącym. Po południu z kolei Andrzej Duda spotkał się z premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu - Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Decyzję Andrzeja Dudy komentował w programie Tak Jest prezydencki rzecznik, Krzysztof Łapiński. Podkreślił on, że ogłoszone przez prezydenta weto jest decyzją niewzruszoną i nie ulegnie zmianie.

Oficjalna przyczyna śmierci lidera Linkin Park

41-letni lider Linkin Park Chester Bennington został znaleziony martwy w zeszłym tygodniu. Rzecznik biura koronera w Los Angeles poinformował, że oficjalną przyczyną śmierci było "samobójstwo poprzez powieszenie".

Rosjanie rozstawili 12 wojskowych posterunków w Syrii

Rosyjska policja wojskowa została rozmieszczona wzdłuż dwóch tzw. stref deeskalacji w Syrii: na południowym zachodzie i w rejonie Damaszku - podała w poniedziałek rosyjska armia. Zadaniem tych sił ma być pilnowanie, czy przestrzegany jest tam obowiązujący rozejm.

"Ludzie byli odwodnieni, ich organizmy skrajnie przegrzane"

Do dziesięciu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych przemytu ludzi w mieście San Antonio w Teksasie, niedaleko granicy z Meksykiem - poinformowała w poniedziałek agencja AP. W niedzielę w naczepie ciężarówki zaparkowanej przy hipermarkecie znaleziono blisko 40 osób.

Eksplozja na targu. Zabici i ranni

Co najmniej 25 osób zginęło w wyniku eksplozji, do której doszło w poniedziałek na targu warzywnym w mieście Lahaur na północnym wschodzie Pakistanu - podała policja. Ponad 40 osób zostało rannych. Władze podejrzewają, że był to zamach samobójczy.

Skandal w Japonii. Premier się broni

Premier Japonii Shinzo Abe ponownie oświadczył przed specjalną komisją parlamentarną, że nie brał udziału w skandalu dotyczącym placówki edukacyjnej Kake. Sprawa rozwija się wokół domniemanych nacisków wywieranych przez szefa japońskiego rządu na ministrów.

Gersdorf: przepraszam za słowa o 10 tysiącach złotych

Nie okazałam właściwej wrażliwości mówiąc o pensji sędziego na poziomie 10 tysięcy złotych jako o niewygórowanej, przepraszam - powiedziała w poniedziałek na konferencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Oczekiwaliśmy trzech wet, ale te dwa weta są bardzo dobrą oznaką przyszłych rozważań na temat wymiaru sprawiedliwości - mówiła odnosząc się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy.

Waszyngton chce rozszerzyć sankcje wobec Rosji. Komisja Europejska ma obawy

- Uruchomiliśmy wszelkie kanały dyplomatyczne, żeby przedstawić je stronie amerykańskiej - poinformował w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej, Margaritis Schinas, odpowiadając na pytanie dziennikarzy dotyczące planów amerykańskich kongresmenów, którzy porozumieli się w sprawie nałożenia nowych sankcji na Rosję.