20 tysięcy rakiet wymierzonych w Izrael

Libański Hezbollah planował wystrzelić w kierunku Izraela od 400 do 600 rakiet dziennie w wypadku konfliktu - twierdził izraelski wywiad w rozmowach z przedstawicielami USA. Informacje na ten temat można znaleźć w ujawnionych przez Wikileaks amerykańskich depeszach dyplomatycznych. Znalazły się tam też informacje na temat najważniejszego obecnie człowieka w Egipcie - gen. Mohammeda Tantawiego i króla Bahrajnu Hamada.

"Widziałem kałuże krwi i ciała"

Syryjskie siły bezpieczeństwa użyły ostrej amunicji do rozproszenia tysięcy demonstrantów w mieście Dara na południu kraju, zabijając co najmniej 22 osoby. Strzały padły też w Damaszku. A w mieście Hama, gdzie w 1982 roku zginęły tysiące ludzi, siły bezpieczeństwa użyły armatek wodnych i bomb dymnych.

Walki w Misracie. ONZ zajmie się zbrodniami

Libijscy rebelianci odparli kolejny w ostatnich dniach atak sił Muammara Kaddafiego na Misratę - jedyny bastion rebelii na zachodzie kraju. Jednocześnie ONZ poinformowała, że pracujący dla organizacji śledczy jeszcze w tym miesiącu pojadą do Libii, gdzie rozpoczną śledztwo ws. naruszeń popełnionych przez siły wierne Kaddafiemu i walczących z nim rebeliantów.

Tusk o gazie łupkowym: szansa na rewolucję energetyczną

Polska staje przed wielką szansą, która może "dokonać rewolucji energetycznej w tej części Europy", bo złoża gazu łupkowego w naszym kraju przekroczyły "najśmielsze oczekiwania" - to opinia premiera Donalda Tuska. W ten sposób skomentował on szacunki amerykańskiej Agencji ds. Energii, że Polska ma 5,3 bilionów metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego .

Bomba zabiła wpływowego duchownego

Wpływowy duchowny muzułmański Moulana Showkat Shah zginął w zamachu w indyjskim Kaszmirze. Bomba wybuchła, kiedy duchowny wchodził do meczetu w Śrinagarze na piątkowe modlitwy.

Grzebali ludzi żywcem. Znaleziono ponad 100 ciał

W ciągu ostatnich 24 godzin w trzech miejscach na Wybrzeżu Kości Słoniowej znaleziono ponad 100 ciał. Niektóre ofiary, najprawdopodobniej ofiary przemocy na tle etnicznym, zostały pogrzebane żywcem, oznajmił rzecznik ONZ.

Terrorysta nr 1 żyje i obiecuje zemstę

Przywódca północnokaukaskich terrorystów Doku Umarow oświadczył, że wbrew pogłoskom o jego śmierci cieszy się dobrym zdrowiem. Zagroził jednocześnie, że nie da wytchnienia Rosji i obiecał nowe ataki.

Polak oskarżony o znieważenie Łukaszenki

Korespondent "Gazety Wyborczej" i działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut został oskarżony o znieważenie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

Rosyjscy śledczy za tydzień w Polsce

- Rosyjscy śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, będą uczestniczyć w czynnościach procesowych w Polsce od 16 do 30 kwietnia - poinformował rzecznik Komitetu Śledczego FR Władimir Markin. Przekazał, że wezmą oni udział w przesłuchiwaniu osób, odpowiedzialnych za organizację lotu delegacji z prezydentem Lechem Kaczyńskim, a także wojskowych, którzy odpowiadali za przygotowanie samolotu i załogi.

Tajemnicze wybuchy irańskich gazociągów

Trzy gazociągi wybuchły w irańskiej prowincji Kum na południe od Teheranu. Przyczyny eksplozji nie są na razie znane. W lutym doszło do podobnego wydarzenia, wtedy Irańczycy mówili, że przyczyną eksplozji "nie były problemy techniczne".

Zdrajca chce poprawić wizerunek. Szuka specjalisty

Były wieloletni współpracownik Muammara Kaddafiego, który uciekł do Wielkiej Brytanii, szuka firmy PR, która pomoże mu poprawić wizerunek. Pierwsza, do której zgłosił się przedstawiciel Moussy Koussy, nie zgodziła się na współpracę i poinformowała o propozycji zbiega media.

Rosyjska prasa na rocznicę o "wybuchach politycznej psychozy"

Katastrofa smoleńska połączyła Rosję i Polskę zamiast je rozdzielić - pisze dziennik "Moskowskije Nowosti", zapowiadając uroczystości żałobne upamiętniające pierwszą rocznicę katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem. Rosyjskie gazety oceniają, że w wymiarze wewnętrznym, katastrofa Polaków zantagonizowała, zamiast ich zjednoczyć.

Kolejna elektrownia atomowa przecieka. W Onagawie

Co najmniej trzy osoby zginęły, a ponad 140 zostało rannych w czwartkowym trzęsieniu ziemi w Japonii. W wyniku wstrząsów doszło do wycieku wody w elektrowni atomowej w Onagawie. Według operatora siłowni, nie zarejestrowano większego poziomu radiacji na zewnątrz zakładu. Chiny oświadczyły, że są zaniepokojone wylewaniem przez Japonię skażonej wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I do Pacyfiku.

Buty z gazet prosto z Chin

Jeden z chińskich projektantów udowodnił, że przy odrobienie cierpliwości stare gazety mogą się jeszcze przydać. 27-letni student Yang Guang przerabia je na modne buty. Jego produkty sprzedają się nie tylko w Chinach, ale też w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Kamera zarejestrowała masakrę

Zmarł 13-letni chłopiec postrzelony w czwartek przez szaleńca w jednej ze szkół w Rio de Janeiro. Liczba ofiar masakry sięgnęła już 13. Tragiczne wydarzenie zarejestrowały kamery monitoringu w szkole. Na przejmujących ujęciach widać uciekające w popłochu dzieci. Na końcu pojawia się postać napastnika.

Wysiedleńcy z Fukushimy w luksusowym hotelu

450 rodzin ewakuowanych z okolic uszkodzonej elektrowni Fukushima I, trafi tymczasowo do luksusowego hotelu w centrum Tokio. Za swój pobyt nic nie zapłacą, ale "Grand Prince Hotel Akasaka" nie będzie funkcjonował normalnie.

Wysłali Gripeny nad Libię, ale zabrakło paliwa

Szwedzkie myśliwce Gripen, które od środy miały brać udział w lotach nad Libią, pozostały we włoskiej bazie Sigonella. Szwedzcy technicy gorączkowo poszukują do nich odpowiedniego paliwa. Okazało się, że w bazie jest tylko amerykańskie paliwo JP5, którego szwedzkie maszyny nie tolerują.

Kto zbombardował czołgi rebeliantów?

Samoloty NATO miały zaatakować kolumnę czołgów i innych pojazdów wojskowych, należących do libijskich rebeliantów. Według opozycji, zginęło od kilku do kilkunastu osób. Sami rebelianci nie są jednak pewni, czy ataku dokonały samoloty sojuszu. Niektórzy twierdzą, że były to maszyny rządowe.

Palestyńczycy zawiesili broń

Radykalne ugrupowania palestyńskie, w tym Hamas, ogłosiły wspólnie zawieszenia broni. - To rezultat zmasowanych ataków izraelskich na Strefę Gazy - oświadczył przedstawiciel Demokratycznego Frontu na rzecz Wyzwolenia Palestyny Talal Abu Zerifa.

Francja nie wpuści imigrantów

Coraz większe napięcie pomiędzy Francją i Włochami w sprawie nielegalnych tunezyjskich imigrantów, którzy z włoskiej wyspy Lampedusa chcą dostać się do Francji. Paryż zapowiedział, że ich nie przyjmie i ma do tego absolutne prawo. Włochy twierdzą natomiast, że takie "pokazywanie muskułów" to błąd, a Francja musiałaby wystąpić z Schengen, by zamknąć przed uciekinierami granice.

Miliarder szykuje konkurencję dla Al-Dżaziry

Izraelski miliarder Alexander Machkevitch szykuje konkurencję dla Al-Dżaziry. Chce stworzyć globalną telewizję, która będzie przekazywać prawdziwe, jak twierdzi, informacje na temat Izraela oraz przeciwdziałać próbom delegitymizacji żydowskiego państwa.

Lecą głowy dworzan Mubaraka

Egipt rozlicza obalony reżim. Były szef gabinetu prezydenta Hosniego Mubaraka został w czwartek osadzony na 15 dni w areszcie śledczym. Postawiono mu zarzut nielegalnego wzbogacenia się.

Nie wierzą w zdobycie Trypolisu

- Mało prawdopodobne jest, aby powstańcy opanowali Trypolis i usunęli Muammara Kaddafiego - taką opinię wyraził w czwartek szef Afrykańskiego Dowództwa wojsk USA, generał Carter Ham, który we wstępnej fazie kierował operacją lotniczą w Libii.

Oblegają prezydenta. Cywile szukają wody

W stolicy gospodarczej Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżanie, trwa oblężenie rezydencji byłego prezydenta. Na ulicach, opustoszałych podczas toczących się od tygodnia walk, pojawili się w czwartek szabrownicy i zdesperowani mieszkańcy, szukający żywności i wody.

"Żelazna kopuła" chroni Izrael

Izraelski system obrony przeciwrakietowej "Żelazna kopuła" po raz pierwszy przechwycił i unieszkodliwił w czwartek dwie palestyńskie rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy w kierunku miasta Aszkelon - oznajmił premier Izraela podczas wizyty w Pradze.

Policjantka została panią prezydent

Zgodnie z przewidywaniami 36-letnia Atifete Jahjaga, zastępczyni komendanta głównego policji, została wybrana w czwartek przez parlament na urząd prezydenta Kosowa. Ten wybór przełamuje impas polityczny w tym kraju.

Tankowanie tysiące metrów nad ziemią. "Bo oszczędzają czas"

- Precyzyjne trafianie w oznaczone cele wymaga czasu. Żeby nie opuszczać co chwilę strefy działań wojennych samoloty muszą być regularnie zaopatrywane w paliwo - mówi Marcel, pilot samolotu-cysterny. Dziennikarz agencji Associated Press wsiadł na pokład takiej maszyny i uczestniczył w powietrznym tankowaniu myśliwców.

Są ranni, nie ma prądu. Japonią znów zatrzęsło

Są pierwsze informacje na temat rannych w prefekturze Miyagi. Po południu czasu polskiego w północno-wschodniej Japonii doszło do silnego trzęsienia ziemi. Duże obszary tej części kraju zostały odcięte od prądu. Według agencji bezpieczeństwa nuklearnego w niektórych elektrowniach atomowych przestało działać zasilanie dzięki którym reaktory są chłodzone. Wydano ostrzeżenie przed tsunami, ale po godzinie je odwołano.