Giuseppe Salvatore Rinna, syn słynnego bossa bossów cosa nostry Toto Riiny - przeniósł się do Padwy i chce tam zacząć nowe życie po wyjściu z więzienia, gdzie odbywał karę za przynależność do mafii. Mieszkańcy protestują. Wspierają ich politycy prawicowej Ligii Północnej.

Popocatepetl, największy czynny wulkan w Meksyku, ponownie dał o sobie znać. Jak poinformowały meksykańskie władze, w sobotę doszło do wielu erupcji. Na szczęście - niewielkich. Z krateru wydobywała się lawa i popiół wulkaniczny.

– Zrobiło się bardzo ciężko. Kiedyś zdarzało się, że w ciągu tygodnia łowiliśmy po dwie tony ryb. Teraz nie ma na to szans. Jak złowimy połowę tego, to już jest bardzo dobrze – mówi Bara Seck jeden z senegalskich rybaków, któremu coraz trudnej jest utrzymać rodzinę. Na wodach w pobliżu Senegalu i Mauretanii pracują bowiem ogromne, stumetrowe trawlery, które wyławiają ogromne ilości ryb. Zazwyczaj tak duże, że nawet w oceanie zaczyna ich brakować.

136 osób zostało rannych, w tym 56 ciężko, wskutek kolizji pociągu dalekobieżnego z podmiejskim w Amsterdamie w sobotę wieczorem - poinformowały straż pożarna i policja kolejowa. Do wypadku doszło niedaleko stacji Sloterdijk. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wypadku.

Około 100 tysięcy osób demonstrowało w sobotę w centrum Pragi przeciw centroprawicowemu rządowi Petra Neczasa i jego reformom budżetowym. Pod hasłem "Media kłamią, rząd kradnie" manifestowano także pod siedzibą czeskiej telewizji publicznej. Protest zorganizowały czeskie związki zawodowe, uczestniczyła w nim też lewicowa opozycja.

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodziła swe 86. urodziny w sobotę bez rozgłosu, jedynie w otoczeniu rodziny w zamku w Windsorze, gdzie zwykle spędza weekendy - poinformował Pałac Buckingham. Na cześć monarchini wystrzelono 21 salw armatnich.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła w sobotę rezolucję przewidującą wysłanie do Syrii 300 nieuzbrojonych obserwatorów, których zadaniem będzie monitorowanie przestrzegania rozejmu w kraju. Kilku obserwatorów jest już na miejscu. W sobotę odwiedzili miasto Hims.

Siły Lotnicze USA wyjaśniły sprawę incydentu z udziałem samolotu Air Force Two, którym leciał wiceprezydent USA Joe Biden. W nocy z czwartku na piątek lądując w Santa Barbara maszyna prawdopodobnie uległa uszkodzeniu wskutek zderzenia ze stadem ptaków.

Izraelskie Biuro Antyterrorystyczne wezwało w sobotę wszystkich obywateli Izraela przebywających na Synaju do jego 'niezwłocznego" opuszczenia i powrotu do kraju, ponieważ - jak twierdzi - mogą stać się celem ataków terrorystycznych.

Przyspieszone wybory parlamentarne w Holandii wydają się nieuniknione - oświadczył premier Mark Rutte. Wcześniej informowano o załamaniu się prowadzonych od kilku tygodni negocjacji w sprawie redukcji deficytu budżetowego.

Amerykańska firma Titan Salvage przy współpracy z włoskim przedsiębiorstwem Micoperi wyciągnie i odholuje wrak Costy Concordii, który od 13 stycznia leży u brzegów włoskiej wyspy Giglio.

- Te gaduły, które wyszły na wolność i powinny podziękować za to, że tak się z nimi obeszliśmy, mogą wrócić do kolonii karnej. Jak będą mleć ozorami, to tam wrócą - powiedział w sobotę prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Dodał też, że nie ułaskawił opozycjonistów Andreja Sannikaua i Źmiciera Bandarenki pod naciskiem UE, ale ze względu na ich sytuację rodzinną.

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się dopiero w niedzielę, ale już w sobotę rozpoczęło się głosowanie w części francuskich terytoriów zamorskich. Faworytem jest socjalista Francois Hollande, a jego głównym rywalem prezydent Nicolas Sarkozy.

Na dzień przed zawodami Grand Prix Formuły 1 w Bahrajnie zastrzelono jednego z uczestników antyrządowych protestów - poinformowała w sobotę główna opozycyjna partia szyicka. Zwłoki mężczyzny znaleziono w miejscu nocnych starć policji z demonstrantami w pobliżu stolicy kraju, Manamy.

Kamienie, donice i kawałki płyt chodnikowych poszły w ruch w Montrealu, gdzie grupa studentów chciała zablokować przemówienie premiera Jeana Charesta. Część z nich starła się potem z policją, która użyła gumowych kul i gazu łzawiącego. Powodem są planowane podwyżki opłat za studia.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu ostro skrytykował niemieckiego pisarza Guentera Grassa za publikację wiersza, krytycznego wobec polityki Izraela. Słowa Grassa to "absolutny skandal" - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Welt am Sonntag".

Po półtora roku napraw, które kosztowały 140 milionów dolarów, uziemiony w Singapurze airbus A380 linii Qantas wraca na niebo. Samolot został naprawiony po tym, jak jeden z jego silników wybuchł w powietrzu w 2010 roku.

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, przebywająca w kolonii karnej w Charkowie, trafiła do szpitala z powodu bólu kręgosłupa. Wcześniej odmawiała pobytu w publicznej placówce.

Władze Pakistanu zakazały opuszczania kraju szefowi linii lotniczych Bhoja Air, których maszyna rozbiła się w piątek pod Islamabadem. W sobotę rozpoczęło się dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy, w której zginęło 127 osób. Odnaleziono już czarne skrzynki.

Afgańskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Kabulu trzech pakistańskich terrorystów i dwóch afgańskich współpracowników, którzy ciężarówką przewozili 10 ton materiałów wybuchowych, ukrytych pod workami ziemniaków. Rebelianci zamierzali je użyć do przeprowadzenia zamachów w zatłoczonych miejscach - poinformował rzecznik afgańskiego wywiadu.