Było oblegane dłużej niż Berlin, Leningrad i każde inne miasto w nowożytnej historii Europy. W ciągu prawie czterech lat zbrojnej blokady nałożonej przez Serbów, na jego ulicach zginęło ponad 11 tys. mieszkańców, a 50 tys. zostało rannych. W czwartek mija 20 lat od czasu rozpoczęcie oblężenia Sarajewa - miasta-symbolu upadku wielonarodowej Jugosławii. Dziś tamta historia kojarzy się światu przede wszystkim z cieszącą się najgorszą sławą "aleją snajperów". To z nimi mieszkańcy miasta toczyli przez lata rodzaj gry, w której przegrany mógł nawet zginąć. "Run or R.I.P.", "Pazi, snajper!" - ostrzegali siebie mieszkańcy Sarajewa napisami na murach lub tabliczkach między blokami, po czym biegli przez skrzyżowania, wstrzymując oddech.

Poszukiwania wraku Titanica w 1985 roku były tylko przykrywką dla tajnej operacji amerykańskiego wojska - twierdzi dr Robert Ballard, który brał udział w ekspedycji. Według niego, szukano faktycznie dwóch okrętów podwodnych, zatopionych w czasie Zimnej Wojny.

Ukraińska prokuratura otrzymała dokumenty mogące świadczyć, że była premier Julia Tymoszenko zleciła w latach 90. głośne zabójstwo. Jego ofiarą padł parlamentarzysta i biznesmen z Doniecka na wschodzie kraju Jewhen Szczerbań. Poinformował o tym syn domniemanej ofiary byłej premier.

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair poszukują nowych oszczędności w obliczu wzrostu cen paliwa. Przewoźnik ogłosił, że będzie zachęcać pracowników do dbania o sylwetkę, pokładowy magazyn będzie cieńszy i w mniejszym formacie, a podróżni dostaną mniej lodu. Wszystko to ma odchudzić samoloty i obniżyć spalanie.

Niemiecki noblista Guenter Grass napisał wiersz, w którym ostrzega przed atakiem na Iran i krytykuje Izrael, sugerując, że kraj ten jako mocarstwo atomowe zagraża pokojowi na świecie. Inicjatywa Grassa wywołała falę krytyki.

Młoda kobieta porwała siedmioletniego chłopca, ponieważ zawsze chciała mieć dziecko noszące jego imię - Ilja. Po pięciu dniach przetrzymywania w domu 20-latka wypuściła dziecko - podała policja z syberyjskiego miasta Perm.

77-letni mężczyzna zastrzelił się na placu Syntagma przed parlamentem w Atenach. Emeryt przed odebraniem sobie życia oświadczył, że nie da już dłużej rady żyć w skrajnej biedzie. Kilka godzin po samobójstwie w miejscu gdzie upadł mężczyzna powstał prowizoryczny ołtarzyk i zbierają się ludzie. - Kto będzie następną ofiarą? - zapytał jeden z przechodniów.

Po rzymskim Koloseum rozegrało się starcie 80 strażników miejskich z 30 mężczyznami w strojach legionistów i centurionów. To pierwsza próba sił w ramach przygotowań do definitywnej operacji usunięcia pozujących do zdjęć "żołnierzy" spod zabytku.

Komisja Europejska poinformowała, że wysłała umowę ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE, by wyjaśnił związane z nią obawy. Komisarz ds. handlu Karel De Gucht wezwał Parlament Europejski, by z głosowaniem nad kontrowersyjnym porozumieniem poczekał na ocenę Trybunału. Wydanie opinii może zająć co najmniej rok.

Eksplozja bomby w teatrze w stolicy Somalii zabiła najważniejsze osoby krajowej administracji sportowej. Zginął szef somalijskiego komitetu olimpijskiego i federacji piłki nożnej, oraz pięciu innych wysokich rangą urzędników państwowych. W chwili zamachu w teatrze znajdował się premier Somalii Abdiweli Mohammed Ali, ale osobiście powiedział dziennikarzom, że nic mu się nie stało.

Po dwóch dekadach przerwy Indie ponownie dołączyły do elitarnego klubu państw posiadających uderzeniowe atomowe okręty podwodne. Do służby w indyjskiej flocie właśnie włączono INS Chakra. Okręt został zbudowany w Rosji jako Nerpa i nadal formalnie pozostaje własnością rosyjską, ale został wydzierżawiony Indiom na dekadę.

FBI zdecydowało się aresztować 10 szpiegów rosyjskiego wywiadu SWR, gdy jeden z nich - kobieta - "zbliżył się wystarczająco" do najbliższego kręgu współpracowników Baracka Obamy. Nie była to jednak Anna Chapman, a takie spekulacje się pojawiły, lecz Cynthia Murphy. W sprawie nie było też kontekstu seksualnego - twierdzą amerykańskie media, cytowane przez "The Moscow Times".

Podczas konferencji w Chinach zaprezentowano najwyższe osiągnięcia myśli technologicznej i zastosowań naukowych w przemyśle chińskim. Zaprzeczono jakoby wada techniczna doprowadziła do zeszłorocznego wypadku dwóch superszybkich pociągów, w którym zginęło 35 osób.

Na 20 miesięcy pozbawienia wolności skazał w środę sąd w Salzburgu 47-letniego Niemca, który podrobił własny akt zgonu, aby uniknąć procesu za oszustwa. To było "nieprzemyślane działanie" - przyznał skruszony na rozprawie.

Anders Behring Breivik, który w masakrze na wyspie Utoya i podczas zamachu bombowego w Oslo zabił 77 osób, powiedział, że wolałby śmierć od zamknięcia go w zakładzie psychiatrycznym. Jego proces ma się rozpocząć w połowie kwietnia.