Ostrzelał kolegów i wysadził się granatem

W bazie południowokoreańskiej piechoty morskiej znajdującej się na wyspie w pobliżu granicy z Koreą Północną wybuchła strzelanina. Trzech żołnierzy zginęło na miejscu, a dwóch zostało rannych. Jeden z postrzelonych zmarł później w szpitalu.

Odkryto wielkie bogactwa na dnie Pacyfiku

Japońscy naukowcy oświadczyli, że odkryli wielkie zasoby rzadkich metali w osadach na dnie Pacyfiku. O ile wydobycie okaże się opłacalne, nowe zasoby pomogą złamać dominację Chin w eksporcie cennych pierwiastków, które są niezbędne w produkcji miedzy innymi zaawansowanego sprzętu elektronicznego.

Turcja uznaje rebelię i daje duże pieniądze

Turecki minister spraw zagranicznych ogłosił, że jego kraj oficjalnie uznaje rząd libijskich rebeliantów w Bengazi. Podczas swojej jednodniowej wizyty w Libii Ahmet Davutoglu przyrzekł też przekazanie powstańcom 200 milionów dolarów pomocy finansowej, oprócz ponad 100 milionów przekazanych wcześniej.

Wojsko akceptuje wynik wyborów

Yingluck Shinawatra, siostra wygnanego z kraju i oskarżonego o wielką korupcję premiera Thaksina Shinawatry, poprowadziła partię brata do wielkiego zwycięstwa w wyborach. Ich "Partia dla Tajów", zdobyła 265 miejsc w 500-osobowym parlamencie. Główny przeciwnik, wspierana przez wojsko i dwór królewski Partia Demokratyczna, ma tylko 160 miejsc.

Sikorski w Watykanie. Czy wspomni o o. Rydzyku?

Szef MSZ Radosław Sikorski rozpoczyna dziś dwudniową wizytę w Watykanie i we Włoszech. Ma ona związek z objęciem przez Polskę półrocznego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Nie wiadomo natomiast, czy minister poruszy przy tej okazji sprawę o. Tadeusza Rydzyka.

Po łapance w Mińsku 200 zatrzymanych

Około 200 osób zostało zatrzymanych przez białoruską milicję w Mińsku podczas obchodów Dnia Niepodległości. Do nieoznakowanych samochodów wciągali ich - często bardzo brutalnie - ubrani po cywilnemu funkcjonariusze. - Niemcy tak nie robili w czasie wojny - mówili świadkowie. Łącznie kilkaset osób, które skrzyknęły się przez internet, próbowało zaprotestować przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki.

UE na pomoc głodującej Korei

Komunistyczny reżim Korei Północnej przyznał się do klęski głodu i zezwolił na udzielenie pomocy humanitarnej na zasadach określonych przez UE. Dziś komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgijewa ma ogłosić rozpoczęcie programu żywnościowego dla trzech koreańskich prowincji - informuje "Rzeczpospolita".

"Odcisk kupy" w walce z psimi odchodami

Program "Odcisk kupy", to wojna, jaką Amerykanie wydali właścicielom psów, którzy nie sprzątają po pupilach. Bronią ma być kod DNA. Zły pan będzie tropiony za pomocą próbek pobranych z psiej "niespodzianki". Próbka trafi do analizy. Jeśli będzie zgadzać się z kodem z bazy danych, właściciel zapłaci mandat.

Zamach odciął dostawy gazu do Izraela

Po raz trzeci w tym roku na Synaju wysadzono gazociąg, którym jest dostarczany gaz ziemny do Izraela i Jordanii. Władze nie mają wątpliwości, że to sabotaż. Według izraelskich ekspertów, za kolejnymi atakami stoją terroryści z palestyńskiego Hamasu lub Al-Kaidy.

Strzały w Hamie. Wojsko wraca

Jak podaje BBC, do syryjskiej Hamy powraca wojsko. W piątek odbyła się tam wielka demonstracja przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. W Damaszku z kolei debatowali syryjscy intelektualiści, którzy szukają wyjścia z wewnętrznego konfliktu.

Opozycja na ulicy. Nie chce konstytucji

Dwa dni po referendum, w którym większość Marokańczyków poparła nową konstytucję, w kilku miastach doszło do opozycyjnych demonstracji. Największa odbyła się w Rabacie, gdzie na ulice wyszło kilka tysięcy ludzi.

Syn Kaddafiego do Sarkozy'ego: Masz zero szans na zwycięstwo

- Zachodnie mocarstwa są w tej wojnie skazane na porażkę - powiedział syn Muammara Kaddafiego, Saif al-Islam, w rozmowie z telewizją TF1. Dodał, że jego ojciec nie zgodzi się na opuszczenia Libii, jeśli ta kwestia będzie przedmiotem negocjacji z rebeliantami. Nie obyło się bez gróźb skierowanych do prezydenta Francji.

Petardy przeciw szybkiej kolei. 200 rannych

Nawet około 200 osób rannych, w tym aż 188 włoskich policjantów - to bilans starć niedaleko Turynu na północy Włoch. W ruch poszły kamienie, petardy i butelki, policja odpowiedziała gazem łzawiącym. Do bitwy doszło podczas gwałtownych protestów przeciwników szybkiej kolei TAV, która ma połączyć stolicę Piemontu z Lyonem.

Lwów uczcił zabitych Polaków

Kilka tysięcy osób wzięło we Lwowie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego miejscowych profesorów zabitych przez faszystów w 1941 roku. Ceremonia odbyła się w 70. rocznicę tragicznych wydarzeń. Pomnik upamiętniający to wydarzenie stoi także we Wrocławiu.

Włosi: Polska jest "sexy". Nawet przygotowania do Euro 2012

"Polska cudu, bogata, optymistyczna i sexy" - to tytuł reportażu, jaki ukazał się w niedzielę we włoskim dzienniku "La Stampa". Jest to pełna zachwytu relacja specjalnego wysłannika gazety w związku z przejęciem przez nasz kraj przewodnictwa w Radzie UE.

Już prawie mają kobietę-premiera

Opozycyjna Phak Puea Thai, Partia dla Tajów, którą de facto kieruje były szef rządu obalony przez wojskowy pucz w 2006 roku, wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Tajlandii, uzyskując bezwzględną większość głosów. Podany przez komisję wyborczą nieoficjalny wynik po przeliczeniu 98 proc. głosów to 264 miejsca dla tej partii w 500-miejscowym parlamencie. Thaksin Shinawatra zadzwonił już do siostry - oficjalnej przewodniczącej partii - z gratulacjami.

Ostatecznie Kaddafi mógłby zostać?

Muammar Kaddafi mógłby pozostać w Libii pod warunkiem, że ustąpi i zgodzi się na międzynarodowy nadzór - oświadczył Mustafa Abdel Dżalil, jeden z przywódców libijskich powstańców i były minister sprawiedliwości Libii.

Kopenhaga zalana, 5 tys. piorunów na minutę

Jedna nocna ulewa wywołała paraliż na kopenhaskich ulicach. Zalane są drogi, piwnice i kanalizacja. Wiele tras nie jest przejezdnych. Nie poprawia się także pogoda w Czechach, gdzie z powodu silnych opadów trudna sytuacja trwa już od kilku dni.

Działacz ZPB zatrzymany za pikietę. Będzie proces

Zarzut udziału w pikiecie odbywającej się bez zezwolenia usłyszał dziś po południu Igor Bancer, działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Został zatrzymany przed południem w Grodnie. W poniedziałek odbędzie się proces. Z kolei na granicy białoruskiej z Litwą straż nie chciała wpuścić do kraju Stanisława Szuszkiewicza - polityka opozycji. Pogranicznicy przez kilka godzin sprawdzali, czy paszport mężczyzny nie jest fałszywy.

Mladić zbojkotuje Trybunał

Ratko Mladić, były dowódca sił Serbów bośniackich, zamierza zbojkotować oenzetowski trybunał w Hadze, przed którym ma ponownie stanąć w poniedziałek. Wojskowy chce też, by w sądzie reprezentowali go jedynie obrońcy. Mladić jest oskarżony o ludobójstwo w okresie wojny bośniackiej (1992-1995).

Świętują niepodległość i nie dają się "rzucić na kolana"

Niektóre państwa narzucają Białorusi "scenariusze kolorowych rewolucji", a ich celem jest "rzucenie jej na kolana" - oświadczył prezydent tego kraju, Alaksandr Łukaszenka. Przemówienie takie wygłosił w Mińsku podczas dzisiejszych obchodów Dnia Niepodległości. Przeciwnicy Łukaszenki, mimo zapowiedzi, nie zaklaskali wystąpienia głowy państwa.

"Polska jest przykładem sukcesu dla Unii"

Dla Polski integracja europejska nie stanowi kryzysu, lecz źródło inspiracji - zapewnił w niedzielę na łamach włoskiej gazety "La Repubblica" tuż przed swoją wizytą w tym kraju szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. - Polska jest przykładem sukcesu dla Unii - podkreśla minister. Jak dodaje jego rzecznik Marcin Bosacki, artykuł został napisany dla kilku europejskich gazet.

Piorun zabił matkę z dziećmi

Matka i jej siedmioro dzieci zginęło w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna. Do wypadku doszło we wsi Keiyo w Kenii. - Próbowaliśmy ugasić pożar. Mimo ulewnego deszczu mogliśmy tylko patrzeć na płonący dom - wyznał sąsiad rodziny.

Połowa Francuzów chce powrotu Strauss-Kahna

49 procent Francuzów chce powrotu Dominique'a Strauss-Kahna do polityki - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę na stronie internetowej francuskiego dziennika "Le Parisien". Przeciwko powrotowi DSK opowiada się 45 proc. badanych. Wśród osób o poglądach lewicowych powrotu byłego szefa MFW chce 60 proc. badanych.

Rosyjscy opozycjoniści idą do sądu

Rosyjska opozycyjna Partia Wolności Narodowej (Parnas) zdecydowała, że nie będzie ponownie ubiegać się w Ministerstwie Sprawiedliwości o rejestrację. Jednocześnie postanowiła, że zaskarży do sądu decyzję o odmowie wpisania jej do rejestru partii politycznych.

Rozpędzili tłum żałobników

Policja Bahrajnu rozpędziła kilkusetosobową manifestację w stolicy kraju Manamie. Tłum zebrał się po uroczystościach pogrzebowych jednego z demonstrantów zabitych podczas fali antyrządowych protestów z przełomu lutego i marca.

Wyciek ropy w pobliżu parku Yellowstone

Nieustalona ilość ropy wyciekła z rurociągu ExxonMobil i trafiła do przepływającej w pobliżu słynnego parku narodowego rzeki Yellowstone w amerykańskiej Montanie. Część mieszkańców okolicy została ewakuowana, ale po kilku godzinach mogła powrócić do domów.