392 tys. pijanych nastolatków

Ponad 8,5 miliona Włochów, czyli 16 procent mieszkańców kraju, nadużywa alkoholu. Wśród nich jest 392 tysiące nastolatków w wieku 11-15 lat - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Instytutu Statystycznego Istat.

123 zabitych w protestach

Między 18 marca a 1 kwietnia w Syrii w czasie demonstracji antyrządowych zginęły 123 osoby - poinformowała we wtorek Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH).

Brytyjczycy zbierają największą flotę od 350 lat

Z okazji diamentowego jubileuszu Elżbiety II wzdłuż Tamizy przepłynie flotylla 1000 statków. Będzie to najbardziej wystawne widowisko na rzece od 350 lat, gdy w 1662 roku obchodzono tam uroczyście przywrócenie monarchii pod berłem Karola II.

12-latka urodziła. Ojciec aresztowany

Holenderska policja aresztowała we wtorek ojca 12-letniej dziewczynki, która w marcu urodziła dziecko w czasie szkolnej wycieczki. Prokuratura podejrzewa ojca o wykorzystywanie seksualne córki.

Żona zbrodniarza: Mąż? Nie żyje

Poszukiwany za zbrodnie wojenne z lat 90. były dowódca sił Serbów bośniackich generał Ratko Mladić nie żyje - twierdzi jego żona Bosiljka, oskarżona o nielegalne posiadanie broni i sądzona obecnie w Belgradzie.

851 lotów NATO. Kaddafi traci 1/3 sił

Prowadzone przez zachodnią koalicję naloty zniszczyły prawie jedną trzecią potencjału militarnego sił lojalnych wobec libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego - poinformował we wtorek przedstawiciel NATO. W sumie w ciągu sześciu dni siły Sojuszu przeprowadziły 851 lotów bojowych.

USA odmrażają konta Libijczyka. Na zachętę

- USA zniosły w poniedziałek sankcje finansowe wymierzone w byłego ministra spraw zagranicznych Libii, by zachęcić innych współpracowników Kaddafiego do opuszczenia reżimu - pisze "New York Times". Moussa Koussa w zeszłym tygodniu zbiegł do Wielkiej Brytanii. Amerykański wiceminister skarbu David S. Cohen wyjaśnił, że sankcje zostały zniesione, bo minister zrezygnował z funkcji i nie jest już przedstawicielem libijskiego rządu.

"Polska to kraj kościołów i złych kierowców"

Polska to plac budowy, kraj stadionów, kościołów i złych kierowców - twierdzi w dzisiejszym wydaniu brytyjski "Guardian". "Dźwigi na placach budowy stały się w Polsce równie pospolite jak bocianie gniazda na wsiach", "piłkarskie stadiony to murawa optymizmu", a "beatyfikacja Jana Pawła II to okazja, by Polska żyła nostalgią za swym ulubionym synem" - między innymi takie tezy stawia gazeta w kolejnym pakiecie artykułów o Polsce w ramach serii "Nowa Europa".

Strach przed zamachami. FBI wypytuje Libijczyków

FBI przesłuchuje Libijczyków mieszkających w USA, by zidentyfikować potencjalnych libijskich terrorystów i szpiegów oraz gromadzi informacje, które mogą być pomocne podczas operacji wojskowych w Libii - donosi dziennik "Wall Street Journal".

Rozmowy o rozejmie bez przełomu

Przedstawiciele władz tureckich, które próbują mediować w doprowadzeniu do rozejmu w libijskiej wojnie domowej, powiedzieli, że na razie nie widać przełomu, a strony nie są zgodne co do tego, czy Muammar Kaddafi powinien odejść czy zostać. Wcześniej rzecznik libijskiego rządu Mussa Ibrahim stwierdził, że "Libia gotowa jest na przeprowadzenie wyborów i reformy polityczne, ale tylko naród może zdecydować, czy dyktator Libii Muammar Kaddafi ma zostać u władzy". Jednocześnie w kraju ciągle trwają walki władz z opozycją.

Postarają się nie pompować skażonej wody do Pacyfiku

- Japonia postara się nie odprowadzać więcej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I do Pacyfiku - oświadczył minister gospodarki tego kraju Banri Kaieda, który zapewnił, że była to wyjątkowa sytuacja. Przeprosił on także za wywołanie zaniepokojenia opinii publicznej, ale, jak podkreślił "działania te były nieuniknione z powodów bezpieczeństwa".

Pokazali zdjęcia wraku Airbusa z dna oceanu

Francuska agencja bezpieczeństwa lotniczego (BEA) opublikowała zdjęcia wraku Airbusa z dna Atlantyku, który w ubiegły weekend został odnaleziony po dwóch latach poszukiwań. Wyłowiono już duże części silnika samolotu, baku i części skrzydeł. Jak poinformowała wczoraj minister ochrony środowiska i transportu Nathalie Kosciusko-Morizet, operacja podniesienia wraku z ciałami ofiar może się rozpocząć za 3-4 tygodnie.

4 tysiące "babć online"

Rosyjskie babcie ruszają na podbój internetu. To zasługa darmowego programu edukacyjnego, który w Sankt Petersburgu stworzył emerytowany oficer armii. Starsze osoby mogą się uczyć jak przeglądać strony internetowe, korzystać z e-maila i używać komunikatorów.

Karambol na 9 aut na autostradzie

Potężny korek utworzył się na jednej z głównych autostrad pod Londynem po tym, jak doszło tam do zderzenia 9 aut. W karambolu rannych zostało 5 osób.

Rakieta im. Gagarina w kosmosie

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-21, na pokładzie którego jest dwóch kosmonautów i jeden amerykański astronauta wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Polska "oswaja się z normalnością"

- Psyche Polaków nie należy do optymistycznych. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wieki opresji, inwazji i okupacji - pisze brytyjska gazeta "Guardian" w serii tekstów opisujących Polskę. Pomimo pesymistycznego spojrzenia na świat, Polacy mają być "wielkoduszni, gościnni i dumni ze swojego kraju, który trwa mimo przeciwności losu". Co ciekawe, wyrazem polskiego pesymizmu jest treść naszego hymnu.

Piosenkarz prezydentem Haiti

Według wstępnych wyników wybory prezydenckie na Haiti wygrał popularny muzyk i piosenkarz Michel Martelly zdobywając 67,57 proc. głosów. Jego konkurentka, Pierwsza Dama Morlande Manigart miała otrzymać 31,74 proc. głosów.

Przetrwał kataklizm i wrócił do właściciela

Pies, który przeżył trzęsienie ziemi, potem tsunami i trzy tygodnie dryfowania po morzu na szczątkach domów, jest wielkim szczęściarzem. Okazało się, iż wbrew obawom, jego państwo przeżyli kataklizm. Właścicielka suczki rozpoznała swoją pupilkę w telewizji i doszło do szczęśliwego zakończenia historii, która poruszyła całą Japonię.

Szukają dziur w Boeingach 737

Koncern Boeing zarekomendował wszystkim liniom lotniczym, aby sprawdziły swoje starsze maszyny modelu 737, w poszukiwaniu pęknięć kadłuba. Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) przygotowuje natomiast nakaz przeprowadzenia takich badań.

Przy lądowaniu złamał się na pół i spłonął

Do co najmniej 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofy samolotu misji pokojowej ONZ w Demokratycznej Republice Konga. Wcześniej informowano o 10 zabitych. Kilka osób miało przeżyć katastrofę, ale jest poważnie rannych.

Francuzi i ONZ strzelają do wojsk prezydenta

Francuskie helikoptery ostrzelały pociskami rakietowymi obóz wojskowy w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżanie. Kilka godzin temu informowano, że śmigłowce ONZ ostrzelały obóz wojskowy sił nieuznawanego przez społeczność międzynarodową prezydenta WKS Laurenta Gbagbo. Nie jest jasne, czy chodzi o dwa ataki na ten sam obiekt.

Izraelski eksport broni bije rekordy

Izraelski eksport wojskowy bije kolejne rekordy. W ubiegłym roku, według wstępnych szacunków, przemysł zbrojeniowy państwa żydowskiego sprzedał za granicę uzbrojenie i wyposażenie o wartości ponad 7,3 mld dolarów. Izraelskie siły zbrojne zakończyły w poniedziałek instalowanie drugiej baterii systemu "Iron Dome", który ma chronić ludność pogranicza przed atakami rakietowymi ze Strefy Gazy.

Brytyjczycy utajnili szpiegowskie wpadki

Brytyjski kontrwywiad utajnił przed Amerykanami raport na temat penetracji swoich służb przez sowieckich szpiegów, bo pokazywał on, jak dziurawe były zakładane przez MI5 sieci.

Architekt 11 września stanie przed trybunałem

Uważany za architekta zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku Chalid Szejk Mohammed będzie sądzony przez trybunał wojskowy w Guantanamo, a nie przez amerykański sąd cywilny - podały amerykańskie media.

Katar rebelię dozbroi, a Kuwejt uzna. Kaddafi atakuje Misratę

Władze Kataru dozbroją libijskich powstańców, a Kuwejt jako drugie państwo arabskie uzna rebeliancką radę tymczasową - donoszą światowe agencje. W poniedziałek siły Muammara Kaddafiego wznowiły ostrzał artyleryjski Misraty, jedynego bastionu rebelii na zachodzie kraju.

"Al-Kaida zbroi się w Libii"

Al-Kaida wykorzystuje konflikt w Libii, żeby pozyskiwać broń, w tym pociski rakietowe, i przerzucać ją do swego bastionu na północy Mali - donosi agencja Reutera, powołując się na informacje uzyskane od przedstawiciela służb bezpieczeństwa Algierii.

"Jesteśmy praktycznie jednym narodem"

Jednym z kluczowych celów polityki zagranicznej Białorusi jest wznowienie współpracy z Polską, opartej na równoprawnych zasadach i szacunku - powiedział Alaksandr Łukaszenka przyjmując listy uwierzytelniające od nowego ambasadora RP na Białorusi, Leszka Szerepki.

Porwany przez Mossad człowiekiem Hamasu?

W stan oskarżenia postawiono w Izraelu uprowadzonego na Ukrainie palestyńskiego inżyniera, podejrzanego o kierowanie programem szkoleń radykalnego Hamasu oraz o projektowanie pocisków rakietowych dla tego ugrupowania.

Zamach na papieża? Islamiści. Zabójstwo Popiełuszki? Moskwa

"Najbardziej logicznym" wątkiem zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku jest "trop islamski" - powiedział gen. Wojciech Jaruzelski w wywiadzie dla włoskiego miesięcznika katolickiego "Jesus". Twórca stanu wojennego ma też teorię na temat morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki.

"Nie mów Niemcy, mów nazistowskie Niemcy"

Premier Izraela Ben Gurion osobiście redagował w ostatniej chwili mowę oskarżycielską prokuratora Gideona Hausnera podczas procesu Adolfa Eichmanna. "Nie mów Niemcy, mów nazistowskie Niemcy" - pouczał też prawnika. Proces zbrodniarza służył ważnym celom politycznym - wynika z archiwów ujawnionych po latach przez Izrael.