Piosenkarka Loreen ze Szwecji zwyciężyła w finale 57. edycji Eurowizji. Tegoroczny konkurs odbywał się w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Drugie miejsce na podium przypadło w tym roku Buranowskim Babuszkom z Rosji, które były typowane na zwyciężczynie finału, a trzecie miejsce zdobył Zeljko Jaksimoviciowi z Serbii.

- Po powrocie Władimira Putina na Kreml nadciąga nowa epoka lodowcowa w stosunkach niemiecko-rosyjskich - ocenił w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Jak napisał, kanclerz Angela Merkel nie ufa prezydentowi Rosji, a relacje między tymi dwoma państwami "są najgorsze od wielu lat".

Papież Benedykt XVI, którego kamerdynera aresztowano za kradzież poufnych dokumentów, został "zdradzony jak Jezus" - stwierdził na łamach niedzielnego wydania dziennika "Corriere della Sera" kardynał Carlo Maria Martini. Podkreślił on też, że Kościół musi pilnie odzyskać zaufanie wiernych.

Po ponad miesiącu formalnego zawieszenia broni pod auspicjami ONZ, obie strony wojny domowej w Syrii kończą grę pozorów. Po masakrze w mieście Hula, w której zginęło ponad 100 cywilów, w kraju gwałtownie wybuchają starcia pomiędzy armią a rebeliantami. Główne ugrupowanie opozycyjne - Wolna Armia Syrii - ogłosiło, że wobec krwawych ataków sił reżimu nie będzie przestrzegać rozejmu.

Klaas Carel Faber, zajmujący drugie miejsce na liście poszukiwanych nazistowskich zbrodniarzy prowadzonej przez Centrum Simona Wiesenthala, zmarł śmiercią naturalną. 90-latek mieszkał w Niemczech, które wielokrotnie odmówiły jego ekstradycji do Holandii, gdzie został skazany za swoje czyny podczas wojny na dożywocie.

Informatyczna i ekologiczna rewolucja we włoskim rządzie. Tamtejsze media donoszą, że kierowany przez Mario Montiego gabinet rozstaje się z papierem. Na posiedzeniach gabinetu na stole nie ma ani jednej kartki. Ministrowie mają do dyspozycji wyłącznie laptopy.

Po raz kolejny Amerykanie popełnili fatalny błąd. Amerykański samolot bezzałogowy zabił w Afganistanie ośmioro cywilów, członków jednej rodziny. Tragedia z udziałem ISAF miała miejsce w prowincji Paktia na wschodzie kraju.

Na cmentarzu w Budapeszcie prominenci dawnego reżimu komunistycznego odsłonili w sobotę popiersie Janosa Kadara, przywódcy Węgierskiej Republiki Ludowej. Ale w obawie przed zbezczeszczeniem, natychmiast po uroczystości popiersie zabrali i ukryli.

Kuria Rzymska zawsze była gniazdem żmij - stwierdził włoski pisarz katolicki Vittorio Messori, współpracownik papieży, komentując najnowszą aferę za Spiżową Bramą. Jednak w ocenie Włocha, sytuacja zmienia się, bowiem poziom pracowników kurii "upada" i wielu z nich stało się "małostkowych".

Drugi człowiek po papieżu, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone gotów jest podać się do dymisji, a w Watykanie panuje wstrząs z powodu aresztowania papieskiego kamerdynera, podejrzanego o kradzież poufnych dokumentów - tak w sobotę o aferze "Vaticanleaks" pisze włoska prasa. Także w sobotę Watykan potwierdził oficjalnie, że aresztowanym rzeczywiście jest papieski kamerdyner.

Fińska policja zatrzymała uzbrojonego mężczyznę, który zastrzelił nad ranem w sobotę na południu Finlandii dwie osoby, a osiem innych ranił. Dwie osoby w tym jedna policjantka są w stanie krytycznym. Napastnik strzelał do z dachu budynku na przeciwko restauracji. Na razie nie wiadomo jakimi motywami kierował się mężczyzna.

Do dwóch wzrosła liczba ofiar sobotniej strzelaniny w Finlandii. Rannych jest - według różnych źródeł - od kilku do kilkunastu osób. Mężczyzna, ujęty już przez policję, otworzyło ogień do ludzi z dachu jednego z budynków.