"Drakoński wyrok". "Kpina z wolności słowa"

Unia Europejska potępia skazanie Andrzeja Poczobuta i uważa ten wyrok za polityczny - oświadczyła rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz. - To drakoński wyrok, dowodzi, że reżim Białorusi naprawdę się boi - tak wyrok 3 lat więzienia w zawieszeniu na 2 lata dla dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi skomentował szef PE Jerzy Buzek. Oburzona wyrokiem jest też organizacja Amnesty International.

Rosja krytykuje USA za łamanie praw człowieka

Rosja krytykuje Stany Zjednoczone za łamanie praw człowieka i przestępstwa popełniane podczas wojen prowadzonych na Bliskim Wschodzie. Zdaniem przedstawiciela MSZ Rosji, USA powinny potraktować "z odpowiednią uwagą" wszelkie informacje o naruszeniach prawa przez amerykańskich żołnierzy i służby specjalne. Poruszenie tego akurat tematu przez Moskwę może budzić kontrowersje, bo sama Rosja jest stale i często krytykowana za łamanie praw człowieka.

Oślepiali laserem policyjne helikoptery

Policja w Los Angeles aresztowała dwóch mężczyzn pod zarzutem oślepiania laserem pilotów policyjnych helikopterów. Niewykluczone, że ich ofiarą padały także samoloty pasażerskie lądujące w Mieście Aniołów.

Unia nie chce egipskich nasion. Przez EHEC

Unia Europejska zdecydowała o wprowadzeniu zakazu importu wszelkich nasion i fasoli z Egiptu do 31 października. Wcześniej informowano, że partia nasion kozieradki importowana z Egiptu ma najpewniej związek z falą zarażeń EHEC we Francji i Niemczech.

Dwoje Niemców, jacht i tona kokainy

U wybrzeży francuskiej Martyniki, na Karaibach zatrzymany został jacht, na którego pokładzie było dwoje Niemców i tona kokainy - poinformowała we wtorek prokuratura w niemieckim Flensburgu (Szlezwik-Holsztyn).

Tajniak rozbijał protesty, zdemaskowany w internecie

Białoruski opozycyjny portal charter97.org zamieścił zdjęcia młodego mężczyzny, który podczas niedzielnych protestów w Mińsku rozpylił gaz łzawiący prosto w twarz reportera Reutersa. Internauci szybko ustalili, że tajniakiem jest Roman Kibik - absolwent akademii MSW.

Okupują ambasadę Hiszpanii. Dla Gazy

Kilku propalestyńskich działaczy zajęło we wtorek ambasadę Hiszpanii w Atenach, domagając się zniesienia przez Grecję zakazu wypłynięcia z Krety hiszpańskiego statku wchodzącego w skład Flotylli Wolności zamierzającej przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy. Wszystko odbyło się bez użycia siły, a okupujący pozowali z uśmiechami na twarzy fotoreporterom.

Zakażą umawiania się przez Facebooka?

Minister spraw wewnętrznych niemieckiego landu Dolna Saksonia Uwe Schuenemann zaproponował, by zakazać masowych imprez, których uczestnicy umawiają się za pośrednictwem internetowych portali społecznościowych. - To niewykonalne - krytykują eksperci.

Skończy lepiej niż Michaił Chodorkowski?

Nowemu pionkowi na szachownicy rosyjskiej polityki jednego odmówić nie można - odwagi w słowach. Oligarcha Michaił Prochorow, który stanął na czele niewielkiej, programowo liberalnej partii Słuszna Sprawa, wyśmiewa wyborczą inicjatywę Władimira Putina i deklaruje ambicje sięgające aż fotela premiera Federacji Rosyjskiej. Liczy na polityczny protektorat prezydenta Dmitrija Miedwiediewa?

"NYP": Prokurator zrezygnuje z oskarżenia Strauss-Kahna

Prokuratorzy w sprawie Dominique'a Strauss-Kahna dobrowolnie odstąpią od oskarżenia - podał dziennik "New York Post", powołując się na jednego z głównych śledczych w sprawie. Ma to nastąpić na najbliższym posiedzeniu sądu, za 2 tygodnie albo nawet wcześniej.

Rozmawiał w Watykanie o Rydzyku? Nie chce ujawnić

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział we wtorek w Rzymie, że po poniedziałkowych rozmowach w Watykanie uważa za zamkniętą sprawę noty do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej dotyczącej wypowiedzi ojca Tadeusza Rydzyka. Minister nie chciał powiedzieć, czy rozmawiał o ojcu Rydzyku z przedstawicielami Watykanu.

Rosja, NATO, tarcza. Możliwe wspólne centrum reagowania

Sojusz Północnoatlantycki i Rosja mogą utworzyć wspólny ośrodek monitorowania zagrożeń ze strony rakiet balistycznych - poinformował sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Według niego, możliwe jest też utworzenie wspólnego centrum reagowania. Rasmussen mówił o tym na spotkaniu ze słuchaczami Akademii Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Petersburgu.

Poczobut nie zamierza milczeć

- Wyrok nie wpływa na moje przekonania - powiedział Andrzej Poczobut po wyjściu z grodzieńskiego sądu i zapowiedział, że będzie kontynuował swoją działalność. Polskiego dziennikarza i działacza nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi skazano na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Polska w grupie bojowej z Niemcami i Francją

Żołnierze z Polski, Francji i Niemiec utworzą wspólną grupę bojową. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane dziś w Brukseli przez przedstawicieli trzech państw. Weimarska Grupa Bojowa będzie liczyć prawie 1700 żołnierzy zdolnych do działania w połowie 2013 roku.

Białoruski sąd łaskawy dla Andrzeja Poczobuta

Obrońcy i rodzina Andrzeja Poczobuta spodziewali się najgorszego, czyli wyroku trzech lat kolonii karnej. Tymczasem sąd w Grodnie okazał się bardziej łaskawy. Korespondent "Gazety Wyborczej" i działacz Związku Polaków na Białorusi został skazany na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Holandia winna śmierci cywilów w Srebrenicy

Holandia jest winna śmierci trzech muzułmanów zamordowanych przez bośniackich Serbów w Srebrenicy - uznał holenderski sąd apelacyjny. To pierwsze takie orzeczenie w sprawie masakry około ośmiu tysięcy Bośniaków, którzy teoretycznie znajdowali się pod ochroną holenderskich żołnierzy ONZ.

Urok Groznego "leczy"

Grozny kojarzy się raczej z wojną, bombardowaniami i zniszczeniem. Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow oświadczył jednak, że stolicy jego republiki bliżej do uzdrowiska. Sam pobyt w Groznym miał uleczyć dziewczynkę z Syberii z napadów narkolepsji.

O odejściu Kaddafiego "nie ma mowy"

Odejście Muammara Kaddafiego nie jest przedmiotem negocjacji z rebeliantami, zapewnia rzecznik libijskiego reżimu Musa Ibrahim, podkreślając kolejny raz, że takie rozmowy mają miejsce. Rebelianci są w tej kwestii mniej jednoznaczni.

Wojsko zgubiło sprzęt za  26 mld zł

Brytyjskie wojsko nie jest w stanie doliczyć się sprzętu wartego 6,3 miliarda funtów, czyli około 26 miliardów złotych - wynika z najnowszego dochodzenia Narodowego Urzędu Audytorskiego, brytyjskiego odpowiednika NIK-u.

Rakietami w Zieloną Strefę

Co najmniej 35 osób zginęło, a 28 zostało rannych w dwóch eksplozjach w budynku irackich władz w mieście Tadżi na północ od Bagdadu. W irackiej stolicy z kolei co najmniej cztery osoby zginęły, a 10 zostało rannych, kiedy w nocy z poniedziałku na wtorek na silnie chronioną tzw. Zieloną Strefę spadła rakieta.

Kontrole na granicach? "Natychmiast zawrócić"

- Jeśli Dania w czasie urlopowym przywraca kontrole graniczne, to mogę tylko doradzić, by natychmiast zawrócić i spędzić urlop lepiej w Austrii albo Polsce - powiedział minister ds. europejskich niemieckiego landu Hesja Joerg-Uwe Hahn w reakcji na decyzję Danii, która przywróciła we wtorek kontrole celne na granicach z Niemcami i Szwecją.

Tabloid "włamał się do komórki ofiary morderstwa"

Prawnik rodziny zamordowanej brytyjskiej dziewczynki oskarżył tabloid "The News of the World" o to, że jego dziennikarze włamali się telefonu 13-latki, tuż po tym jak zaginęła. Dziennikarze mieli odsłuchiwać wiadomości nagrane przez zdesperowaną rodzinę starającą się dodzwonić do dziecka.

Potężne służby "zleciły zabójstwo dziennikarza"

Potężna pakistańska służba bezpieczeństwa ISI jest zamieszana w śmierć znanego pakistańskiego dziennikarza Salema Szahzada, informuje "New York Times" powołując się na źródła w Białym Domu. Amerykanie są przekonani, że Pakistańczyka śmierć spotkała za zbyt śmiałe artykuły o powiązaniach rodzimych służb i wojska z terrorystami.

Wart miliardy skarb ukryty pod świątynią

Podczas prac badawczych pod jedną z indyjskich świątyń odkryto niewyobrażalny skarb. Wstępne szacunki mówią, że jego wartość wynosi około 22 miliardy dolarów, czyli około 1,7 procent PKB Indii. Miejscowy maharadża twierdzi, że skarb należy do niego i jest bezcenny ze względu na swoją wartość historyczną i kulturową.

Dodatkowe pieniądze za ewakuację

Operator japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I wypłaci do 300 tys. jenów (około 2500 euro) dodatkowego odszkodowania każdej osobie ewakuowanej z powodu awarii w tej siłowni spowodowanej przez trzęsienie ziemi i tsunami z 11 marca.

Rosjanie wyruszają na podbój Arktyki

Atomowy lodołamacz Rossija i jednostka badawcza Akademik Fiodorow opuściły port w Murmańsku i ruszyły na północ w kierunku bieguna. Oba statki mają prowadzić badania dna pod Oceanem Arktycznym w celu potwierdzenia roszczeń Rosji do znacznego obszaru Arktyki, w której prawdopodobnie kryją się wielkie złoża surowców. To kolejna odsłona międzynarodowej walki o zasoby w tej części świata.

Światowe finanse w rękach Christine Lagarde

Christine Lagarde od dziś pracuje jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Francuzka zastąpiła na stanowisku swojego rodaka Dominique'a Strauss-Kahna, uwikłanego w aferę obyczajową, która zakończyła jego międzynarodową karierę.

Na klimatyzację wydają więcej niż Polska na całe wojsko?

Niegdyś żołnierze walczący na pustyniach nie mieli wyboru, musieli znosić upał. Teraz za wojskiem wszędzie wozi się klimatyzację i współcześnie niemal każdy z tysięcy namiotów w bazach USA w Iraku czy Afganistanie jest chłodzony przez paliwożerny klimatyzator. Według jednego z amerykańskich generałów, koszty zapewnienia żołnierzom chłodu to 20 miliardów dolarów w ciągu roku. To więcej niż budżet polskiego MON, który wynosi 27,5 miliardów złotych.

Ciał nie oddadzą

Wbrew zapowiedziom Palestyńczyków Izrael nie ma zamiaru zwrócić władzom Zachodniego Brzegu ciał 84 palestyńskich bojowników, pochowanych na izraelskim cmentarzu.

Minister ostrzega przed gejami

- Choroba o nazwie "mężczyźni uprawiają seks z mężczyznami" przyszła, niestety, do naszego kraju i jest już znacząca liczba takich ludzi w Indiach - ubolewał na konferencji poświęconej walce z HIV i AIDS indyjski minister zdrowia Ghulam Nabi Azad