Posługę prymasowską zlecona mi przez papieża Benedykta XVI przyjmuje z wdzięcznością i pokorą - napisał w liście do wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Henryk Muszyński. List odczytano w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji.

Internet w Polsce świętuje 18 urodziny. Przedstawiamy historię kilku osób, którym Sieć zmieniła życie. Pytamy ich jak wyobrażają sobie internet za kolejnych kilkanaście lat. Opinie są tak różne, jak różnorodna jest dziś nasza Sieć.

Bogdan Zdrojewski zaznacza, że zdarzenie takie jak zeszłotygodniowa kradzież napisu "Arbeit Macht Frei" z bramy muzeum Auschwitz-Birkenau nie powinno się już powtórzyć. - Dziewięć kolejnych obiektów zostało objętych monitoringiem wewnętrznym. Poprawiono także system kontroli pracowników - wymieniał minister w programie "24 godziny". Złodzieje napisu ciągle pozostają nieznani. W ich poszukiwaniach polskiej policji ma pomóc Interpol.

Kandydatura Jerzego Szmajdzińskiego w wyborach prezydenckich nie spędza snu z oczu politykom konkurencyjnych formacji. - Mi on przypomina postać Pana-celofana z musicalu "Chicago" - sympatyczny, ale nikt go nie zauważa - powiedział w "24 godzinach" Marek Migalski z PiS. Marek Siwiec z SLD przestrzega jednak przed ignorowaniem Szmajdzińskiego. - To jest "nietuskiniekaczyński" - uważa Siwiec.

Jerzy Szmajdziński deklaruje: nie będę awanturniczy ani populistyczny. Kandydat SLD na prezydenta stwierdził, że jest z „tej samej szkoły” co Aleksander Kwaśniewski i będzie się do jego prezydentury odwoływał.

Janusz Palikot zapowiada wycofanie pozwów przeciw „Dziennikowi” za artykuł o jego domniemanych interesach na Kajmanach. Jak napisał na blogu, Hiena Roku dla Wojciecha Cieśli z „GDP” mu wystarcza. - To kończy moje spory z dziennikarzami - zapewnił

- Telewizja Polska ma zarabiać, a jednocześnie realizować misję - mówił na swojej pierwszej konferencji prasowej nowo wybrany prezes TVP, Romuald Orzeł. Jego zdaniem da się połączyć te dwa cele, nawet w tak trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się spółka. Podkreślił też, że stanowiska nie będą obsadzane ludźmi z "ekip".

- Miałem sen, że Lewica wygrywa wybory prezydenckie. Miałem sen, że mamy kandydata, który świetnie do tej roli pasuje – Jerzego Szmajdzińskiego – ogłosił Aleksander Kwaśniewski na konwencji SLD. Delegaci Sojuszu byli tego samego zdania, ale były prezydent zebrał większe brawa niż namaszczony ostatecznie Szmajdziński.

- Kolejny polski żołnierz zginął w Afganistanie - poinformowało w sobotę po południu Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Jest to 16 polska ofiara misji ONZ. - To była regularna jatka. Szli na całość, RPG leciały jeden za drugim - powiedział "Polityce" jeden z żołnierzy uczestniczący w strzelaninie.

- Nie ma czasu, aby tracić czas. Zamierzam ubiegać się o członkostwo w SLD – ogłosił na konwencji Sojuszu były premier Leszek Miller.

Tłumy ludzi, szarpaniny i długie oczekiwanie w kilometrowej kolejce - taką cenę trzeba było zapłacić za otrzymanie upragnionego drzewka. Gdzie? W Stolicy, bo dwa tysiące darmowych choinek dla warszawiaków przygotowali urzędnicy i rozdawali przed ratuszem na pl. Bankowym.

- Prezydent Lech Kaczyński czuje się coraz lepiej. W poniedziałek weźmie udział w spotkaniu opłatkowym w Warszawie - powiedział szef jego kancelarii Władysław Stasiak. W sobotę jednak musiał jeszcze odwołać wizytę na inauguracji posługi prymasowskiej abp. Henryka Muszyńskiego w Gnieźnie.

Powoli do normy wraca ruch kolejowy w okolicach Wrocławia. Po południu opóźnienia pociągów wynoszą średnio ok godziny. Uszkodzenia jednego z wiaduktów, która wyłączyła miasto z ruchu kolejowego na 16 godzin, są stopniowo usuwane.

Naszych okien nie będą już zakrywać wielkie reklamy. Natomiast te już powieszone muszą zniknąć w półtora roku. W sobotę weszło w życie prawo, według którego reklamy umieszczane na budynkach wielorodzinnych nie mogą ograniczać dziennego światła. Nie dotyczy ono domów jednorodzinnych, gmachów publicznych czy biurowców.

Urząd skarbowy zablokował konto PSL-u. Skąd więc partia weźmie pieniądze na zbliżające się wybory prezydenckie, jak i samorządowe? - Trzeba będzie zrobić zrzutkę - zapowiedział Eugeniusz Kłopotek. - Nie ma wyjścia - dodał poseł.

Kardynał Józef Glemp kończy 28-letnią posługę urzędującego prymasa Polski. Emerytowany metropolita warszawski w piątek skończył 80 lat i - zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI przestał być prymasem. Od soboty 19 grudnia prymasem, a zarazem arcybiskupem gnieźnieńskim zostanie abp. Henryk Muszyński.

Wkrótce mogą pojawić się publikacje o niejasnych związkach polityków PO z biznesem - ujawnił w wywiadzie dla dziennika "Polska. The Times" Jarosław Gowin, poseł PO. - Ruszyło polowanie - dodał polityk, który mówił, że z pewnością nie zabraknie prowokacji, ale jeżeli jakiś fakt znajdzie potwierdzenie, to Polacy mogą odwrócić się od PO. Słowo "prowokacja" padło również z ust Gowina w TVN24. Poseł twierdził, że ktoś szukał na niego haków.

Do dramatycznego zdarzenia doszło w Koszalinie. W piątek wieczorem, zmarła 20-latka. Dziewczyna, podczas kąpieli pod prysznicem, najprawdopodobniej się zaczadziła tlenkiem węgla z piecyka gazowego.

Jeśli rząd zaakceptuje kontrakt gazowy z Rosją, PiS złoży wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu premiera Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".