Młodej mamie w Polsce nie jest lekko. Mimo kłopotów z kadrą firmy nie chcą zatrudniać matek z dziećmi, a banki odmawiają im udzielania kredytów. W Dniu Matki kobiety z Fundacji MaMa organizują w Warszawie happening - Strajk Matek.
- Brzmi kontrowersyjnie, ale zależało nam, żeby przy okazji święta matek, mówić o codziennych problemach. A tych nie brakuje – powiedziała w TVN24 Julia Kubisia, wiceszefowa fundacji „MaMa”. - W Polce nadal trudno być mamą. Dużym wyzwaniem jest rynek pracy, mamy nie wiedzą, co je czeka po powrocie do pracy. Jeśli już wrócą to, często ucina się im premie, uniemożliwia awans, argumentując, że teraz nie będą się mogły skupić na pracy, bo mają dzieci.
Trudny powrót do pracy
Pracodawcy mając świadomość, że kobiety powracającej do pracy z urlopu macierzyńskiego bądź wychowawczego nie można zwolnić, zawczasu likwidują etat bądź stanowisko pracy, które wcześniej zajmowała. Na poprawę sytuacji mam źle wpływają też liczne stereotypy. A to, że kobieta z dzieckiem jest mniej dyspozycyjna, swoją energię skupia na dzieciach i nie sprosta dotychczasowym zadaniom. Pracodawcy nie chcą zatrudniać matek, bo boją się, że będą musieli dawać im wolne dni opieki nad dziećmi. Z taką dyskryminacją spotkała się ponad połowa matek badanych przez portal Pracuj.pl.
Dlaczego warto stawiać na mamy w firmie?
Na szczęście są firmy, które stawiają na młode mamy. Taki pracodawca zdaje sobie sprawę, że ma pracownika, który zna dobrze firmę i nie trzeba tracić czasu na zapoznawanie go z jej działaniem, filozofią, wartościami. Nadrobienie tego, co się wydarzyło przez trzy lata urlopu wychowawczego, jest dużo łatwiejsze dla kogoś, kto wcześniej pracował w firmie niż przygotowanie nowego pracownika. Zatrudniając nową osobę nigdy nie wiadomo, czy sprawdzi się na konkretnym stanowisku. Wiadomo za to, jakimi kompetencjami i umiejętnościami dysponuje kobieta, która wróciła po urlopie.
Nie ma dochodu, nie ma kredytu
Matki powinny się uzbroić w cierpliwość, jeśli zamierzają wziąć kredyt. Potrzebny może być współkredytobiorca albo dodatkowe zabezpieczenia. Powinny też liczyć się z odmową udzielenia pożyczki. Takie smutne wnioski płyną z analizy Expandera. W najgorszej sytuacji jest mama przebywająca na urlopie wychowawczym. Żaden bank nie udzieli jej kredytu, jeżeli występuje o niego samodzielnie. Jedyna możliwość to dołączenie współkredytobiorcy osiągającego dochody, np. męża. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że dochody rozkładają się na trzy osoby (ojciec, matka, dziecko), a to oznacza mniejszą zdolność kredytową.
Pożyczka, ale tylko z tatą
Nieco większe możliwości zaciągnięcia kredytu gotówkowego ma kobieta na urlopie macierzyńskim. Otrzymuje wówczas zasiłek z ZUS odpowiadający zarobkom przed urlopem. Jednak nie wszystkie banki uznają tego rodzaju świadczenie. Ale problemy nie kończą się nawet po powrocie młodej mamy do pracy. Co prawda banki raczej nie odsyłają takich klientek z kwitkiem, ale traktują je z dużą ostrożnością. Zwykle godzą się udzielić kredytu dopiero po pewnym czasie od powrotu do pracy, co można łatwo odczytać jako chęć sprawdzenia, czy po urlopie wychowawczym kobieta nie zostanie zwolniona. Analogicznie do kredytów gotówkowych jest podejście banków przy udzielaniu młodym matkom kredytów hipotecznych.
W Dzień Matki o ojcostwie
Julia Kubisia wskazuje jeszcze jeden problem. – W Polsce nadal za mało się mówi o ojcostwie. Dla młodych ojców kontakt z małym dzieckiem jest bardzo ważny, tymczasem traktuje się ich, jakby to w ogóle ich nie obchodziło. W czasie, kiedy ojciec zajmowałby się dzieckiem, matka mogłaby odpocząć. W sytuacji, kiedy obowiązki są równomiernie rozłożone, można budować rodzinę – powiedziała wiceszefowa fundacji „MaMa”
Samotnej pod górkę
Problemy mają też kobiety samotnie wychowujące dzieci, na które ojciec nie płaci alimentów. Jeśli kobieta ma jedno dziecko, a dochód w jej rodzinie wynosi więcej niż 583 zł na osobę, nie ma prawa do zaliczki alimentacyjnej. Skutek jest taki, że kobiety wolą pracować na czarno albo rezygnują z pracy, bo wtedy przysługują im różne zasiłki.
Matki na happening marsz
Trudności, z jakimi matki borykają się na rynku pracy, waga ojcostwa - to tylko niektóre z tematów, jakie na happeningu chcą poruszyć organizatorki. Oprócz tego chcą zwrócić uwagę na problemy matek dzieci niepełnosprawnych, mamy samodzielne, ubogie, na wózkach inwalidzkich, bez prawa do zasiłku, bezrobotne, dźwigające zakupy, a także te lepiej sytuowane - ze strzeżonych osiedli.
Lesbijki, matki z in vitro...
Imprezy z okazji Dnia Matki organizowane są nie tylko w Warszawie. Grupa Łódź Gender organizuje Dzień Wszystkich Matek. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to okazja, by złożyć symboliczne życzenia wszystkim matkom - "od Matki-Polki do tych, które nie trafią pewnie na pomniki - samotnej matki, panny z dzieckiem, matki - lesbijki, matki z in vitro i tych wszystkich matek, których macierzyństwu towarzyszy odium odmienności".
... i profilaktyka zdrowotna
W Poznaniu, aby uczcić Dzień Matki, Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA razem z Ośrodkiem Rozwoju Osobistego Kobiet BABILĄD oraz Kinem MUZA przygotowało cykl imprez, które odbywać się będą od 26 maja do 1 czerwca. W programie są m.in. pokazy filmów, wystąpienia położnych i promotorów zdrowia na temat profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, wystawy, warsztaty, kursy samoobrony i asertywności.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24/sxc.hu