Polacy w najnowszych sondażach nie ukrywają swojego niezadowolenia z czołowych polskich polityków z prezydentem i premierem na czele. Zdaniem Elżbiety Jakubiak z PiS sytuacji tej winne są media, które mało mówią o działalności prezydenta i źle funkcjonujące ośrodki badawcze. Poseł Jerzy Wenderlich z SLD wini jednak prezydenckie "gafy" w polityce zagranicznej i małą aktywność polityków PO.

Premier wyciągnął wnioski z awantury o wybór szefa NATO i instrukcje na następny zagraniczny wyjazd prezydenta przesłał w formie rządowej uchwały – donosi „Dziennik”. - Lepiej być hiperostrożnym – tłumaczy rozmówca gazety.

- Janusz Kurtyka jest jak Piłat, Andrzej Gwiazda jak Jeżow, a całe to towarzystwo należy wyrzucić - Stefan Niesiołowski bezkompromisowo rozprawił się ze składem IPN. Na razie jedynie w „Kropce nad I”, bo - jak z żalem przyznał - premier nie podziela jego zdania. Dostało się też prezydentowi – za całokształt.

"Inki" nie ma już w Polsce - twierdzi dziennikarz "Dziennika" Jerzy Jachowicz. Według niego, skazana przez sąd za pomoc w zabójstwie Jacka Dębskiego Halina G. wyjechała samochodem "w kierunku Francji" tego samego dnia, w którym opuściła więzienie. Dzienniakarze mogą tylko wróżyć, bo "Inka" nigdy nie chciała z nimi rozmawiać. - I nic dziwnego, bo większość z nich pisała plugastwa na jej temat - podkreślał w "Faktach po Faktach" jej były obrońca Piotr Kruszyński.

Lewica otwarcie stawia ultimatum koalicji: albo jej postulaty w sprawie reformy emerytur mundurowych zostaną uwzględnione, albo ustawa po prezydenckim wecie pójdzie do kosza. - Tutaj mamy głos decydujący - mówił nie bez satysfakcji Wojciech Olejniczak. A PO odpowiada: - Rozmawiać możemy.

Wchodzą po niego, rzucają na ziemię i zakuwają w kajdanki. Ale on się nie poddaje. I znów wchodzi na radiową wieżę, by w ten sposób ściągnąć uwagę urzędników na swój problem. A nazywa się on "błoto". Pan Jan od lat walczy o to, żeby droga, która prowadzi do jego gospodarstwa wyglądała jak droga, a nie grzęzawisko. Celu nie osiągnął, ale jest bliżej. O 140 metrów.

Inspekcja Transportu Drogowego wzięła pod lupę 19 stołecznych autobusów, zatrzymano dowody rejestracyjne 10 z nich. Powodem był zły stan techniczny pojazdów - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD).

Świadek komisji śledczej ds. nacisków ma problemy z pamięcią. I ma na to papier z ZUS. - Spadłem z uszkodzonego fotela i uderzyłem głową w ścianę - wyjaśnił posłom prokurator Jarosław Duś. Członkowie komisji zdecydowali, że w związku z tym przesłuchają go później i w obecności psychologa.

Aż 68 proc. Polaków źle ocenia działalność prezydenta - wynika z sondażu CBOS oraz TNS OBOP. Tak złych notowań Lech Kaczyński nie miał od początku swojego urzędowania. Gorzej postrzega się tylko posłów. Ale premierowi notowania też spadają.

Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazł pięć milionów złotych i - jak mówi jego dyrektor Agnieszka Odorowicz - "uratował Polskę przed wstydem". Doszłoby do niego, gdyby nie udało się sfinansować powstania polskiej wersji kinowej filmu o Irenie Sendlerowej po tym, jak z udziału w produkcji wycofała się TVP. - Do dzisiaj nie rozumiemy powodów decyzji Piotra Farfała - żaliła się Odorowicz podczas środowej konferencji prasowej.

Sekcja zwłok nie wystarczyła, aby zidentyfikować ofiary pożaru w Kamieniu Pomorskim. Konieczne będą badania DNA wszystkich ciał, poinformowała prokurator Jolanta Śliwińska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie prowadząca śledztwo w sprawie pożaru. Policja potwierdziła też, że w pożarze zginęło 13 dzieci, a nie, jak wcześniej podawano, sześć.

Jana Żaryna na stanowisku szefa Biura Edukacji Publicznej IPN zastąpi Łukasz Kamiński. - Rewolucji nie planuję - zadeklarował w TVN24. Sam Jan Żaryn zostaje w Instytucie jako doradca prezesa - i już zapowiada, że "niektóre media" nie mają co liczyć na jego wypowiedzi.

- To pierwsza tego typu sprawa nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej - cieszą się policjanci. W ręce CBŚ wpadło 27 osób należących do międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się fałszowaniem banknotów o nominałach 50 i 100 euro. Są już wnioski o aresztowanie 16 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Przy dźwiękach hymnu państwowego i salw honorowych około tysiąc osób pożegnało lotników Marynarki Wojennej, którzy zginęli w katastrofie samolotu "Bryza". W uroczystościach wzięli udział między innymi szefowie BBN Aleksander szczygło i MON Bogdan Klich. Podczas przemówienia minister podkreślił, że "każda taka śmierć wywołuje w nas uczucie solidarności z tymi, którzy pozostają".

- Żegnamy dzisiaj jednego z twórców tego wolnego państwa, w którym żyjemy od dwudziestu lat. Cała jego działalność warta jest zapamiętania na zawsze - mówił podczas pogrzebu prof. Andrzeja Stelmachowskiego prezydent Lech Kaczyński. Były marszałek Senatu i szef MEN został pochowany na Starych Powązkach.

Nie wiadomo jeszcze, ile kart Polaków zdołali skopiować, ale jedno jest pewne: ich wtorkowy "skok" na bankomat w centrum Warszawy zakończył się wpadką. W ręce policjantów wpadło dwóch Bułgarów-"skimmerów", którzy założyli na bankomat nakładkę do skanowania kart.

Są pierwsze konkretne deklaracje dotyczące tego, kiedy ofiary pożaru w Kamieniu Pomorskim będą mogły wprowadzić się do nowych mieszkań. Według wojewody zachodnioporskiego Marcina Zydorowicza, może to nastąpić już za kilka miesięcy. - Chcielibyśmy, żeby przynajmniej kilka rodzin wprowadziło się do nich jesienią. Robimy wszystko, żeby tak się stało - zapewniał Zydorowicz.

- Spier.. ku… - wrzeszczał w sądzie mężczyzna oskarżony o usiłowanie zabójstwa swojej dwumiesięcznej córeczki. Potem było jeszcze gorzej. 21-latek zaczął tłuc pięściami w szybę oddzielającą go od obrońcy i obrażać wszystkich dookoła. - Z taką sytuacją mam do czynienia po raz pierwszy - przyznał sędzia i zadecydował o wyłączeniu jawności procesu.

Trwa ustalanie przyczyn tragicznego pożaru w Kamieniu Pomorskim. Eksperci weryfikują hipotezę o przypadkowym zaprószeniu ognia. W zeznaniach świadków pojawia się jednak wątek podpalenia. O godzinie 12 pamięć ofiar mieszkańcy województwa Zachodniopomorskiego uczcili minutą ciszy.

Nie widać końca sporu wokół kształtu list PiS w eurowyborach. Problemem jest już nie tylko przyznanie Ryszardowi Czarneckiemu "jedynki" w Kujawsko-Pomorskim, ale też marginalizowanie ludzi związanych z wsią. - Nie mogę się na to zgodzić - powiedział na antenie TVN24 poseł PiS Wojciech Mojzesowicz.