- W expose były obietnice, ale nie sposób ich realizacji. A wszystko rozciągnięte na trzy godziny - tak komentatorzy TVN24 podsumowują expose premiera Donalda Tuska.

Donald Tusk zapowiedział, że w edukacji, istotna będzie edukacja przedszkolna w środowiskach wiejskich. - Upowszechnienie przedszkoli, to najlepsza droga wyrównywania szans przy starcie w dorosłe życie, a także zapobiegania dziedziczeniu wykluczenia społecznego – przekonywał.

Grzegorz Napieralski z LiD uważa, że w expose premiera Donalda Tuska pojawiło się wiele niepokojących kwestii. - Ale były też elementy, które mi się podobały - zaznaczył.

Premier Donald Tusk zapowiedział reformę systemu opieki zdrowotnej. – Będzie reforma, rewolucji nie będzie – mówił. O pomoc zwrócił się do opozycji – PiS i LiD: - Do naprawy systemu zdrowia zaprosimy wszystkich ponad podziałami. To wielkie narodowe zadanie – podkreślił.

- Walka z korupcją będzie dla mnie i dla mojego rządu będzie priorytetem – mówił Donald Tusk. Zdeklarował też, że działania antykorupcyjne jego rządu będą "inaczej niż do tej pory - odwrotnie proporcjonalne do ilości konferencji prasowych".

Ponad trzy godziny trwało piątkowe expose premiera Donalda Tuska. Na zakończenie wystąpienia szef rządu zwrócił się do posłów o wyrażenie jego rządowi wotum zaufania. W Sejmie towarzyszyła mu żona i dzieci.

Śląscy policjanci zatrzymali kolejnych trzech mężczyzn specjalizujących się w kradzieżach pieniędzy z bankomatów. Nie bawili się oni jednak w subtelne podrabianie kart bankomatowych czy podglądanie PIN-ów: urządzenia rozbijali palnikiem i łomem.

Premier Donald Tusk wygłosił swoje expose w Sejmie. Po nim ogłoszono przerwę, po czym glos ma zabrać opozycja, w tym Jarosław Kaczyński.

- Musimy zmienić kryteria objęte ustawą o Trybunale Konstytucyjnym - powiedziała w TOK FM Julia Pitera. Dodała, że dwaj sędziowie z obecnego składu powinni być zmienieni.

Ponad 60 procent Polaków uważa, że rząd z Donaldem Tuskiem jako premierem dotrwa do następnych wyborów. 24 procent jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu PBS DGA dla Polskiego Radia. Z gabinetem Tuska nie wiążemy jednak większych nadziei na poważne zmiany.

Do rozporządzenia ministerstwa zdrowia o liście leków refundowanych wkradł się błąd lub zostało ono sfałszowane - uważa dziennik "Polska". Chodzi spójnik "lub", który w tajemniczy sposób zastąpił "i", co może sporo kosztować budżet państwa. - Trzeba prześledzić cały proces legislacyjny w sprawie listy leków refundowanych - uważa pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania korupcji Julia Pitera.

Prawo i Sprawiedliwość, to młoda partia, której nie stać na pozbycie się Jarosława Kaczyńskiego - mówi zawieszony w prawach członka PiS Ludwik Dorn w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Dodaje, że właśnie z tego powodu będzie popierał jego przywództwo.

- Premier będzie jeździł jednym samochodem, a nie sześcioma. Wicepremier będzie miał jednego ochroniarza, a nie ośmiu - zapowiada Grzegorz Schetyna. PiS stworzyło w tym względzie niewyobrażalne bizancjum - uważa szef MSWiA.

Autorzy aneksu do raportu z weryfikacji WSI chcą udowodnić istnienie "układu", o którym mówi PiS - twierdzi "Dziennik", który miał dotrzeć do szczegółów aneksu. W tym kontekście pojawia się m.in. nazwisko byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

- Przez ostatnie dwa lata źle się działo w wymiarze sprawiedliwości. Dlatego przyjąłem propozycję - mówi "Rzeczpospolitej" minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Zapowiada, że będzie chciał reformować prawo inaczej niż jego poprzednik.

Plan jest taki, żeby tnąc wydatki kancelarii parlamentu, prezydenta i resortów zaoszczędzić w budżecie na 2008 rok 4 mld zł - pisze "Dziennik". Oszczędności mają być podzielone na zmniejszenie o 1,5 mld deficytu budżetowego i podwyżki dla nauczycieli.

Przebywający od wtorku w Krakowie Michael York spotkał się z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Aktor przygotowuje się do roli narratora w fabularyzowanym dokumencie Pawła Pitery o Janie Pawle II - "Świadectwo".