- PSL ma doświadczenie w koalicji z Platformą w sejmikach i gminach - to dobre rozwiązanie dla Polski - przekonywał Jarosław Kalinowski. W imieniu PSL, wyraził przekonanie, że rząd Tuska ma dobry program, który będzie dobrze służył Polsce. - Oczywiście PSL będzie głosowało za udzieleniem wotum zaufania rządowi - dodał.

Zdaniem Leszka Millera, expose Donalda Tuska było stanowczo za długie i dlatego trudno było uchwycić w nim „zasadnicze priorytety, które rozmyły się w tekście”. Ocenił je jednak na "czwórkę z plusem".

Zbigniew Chlebowski rozpoczął w imieniu PO debatę nad expose premiera Donalda Tuska. Swoje wystąpienie poświęcił jednak głównie PiS. -Żadne krzyki i płacze nie przekonały Polaków: białe było, jest i pozostanie białe - przekonywał zwracając się do Jarosława Kaczynskiego. -Czarne było, jest i pozostanie czarne. Polacy tym razem nie dali się nabrać.

To było najdłuższe expose w III RP. Donald Tusk przemawiał aż 185 minut. To ponad pięć razy dłużej niż Marek Belka, a sześć razy niż Hanna Suchocka.

Ministerstwo Zdrowia fałszowało opinie dotyczące Ivabradyny, aby lek znalazł się na liście leków refundowanych - wynika z informacji radia TOK FM.

- Jest to bardzo rozsądne zajęcie stanowiska w związku z pracami poprzedniego rządu, jak i z zastrzeżeniami Kościoła do Karty Praw Podstawowych - powiedział Biskup Tadeusz Pieronek w związku z decyzją Tuska o nie przyjmowaniu Karty Praw Podstawowych w całości.

Nauczyciele z uwagą wysłuchali premiera, zwłaszcza fragmentu o reformie Karty Nauczyciela i zapowiedzi o podwyżkach. - Chcemy wiedzieć, o ile wzrosną nakłady na wynagrodzenia dla nauczycieli - pytają przedstawiciele ZNP.

Lekarze cieszą się z powodu zapowiadanej w expose reformy NFZ. - Zapowiedź decentralizacji NFZ to spełnienie naszych oczekiwań - powiedział prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

- W expose były obietnice, ale nie sposób ich realizacji. A wszystko rozciągnięte na trzy godziny - tak komentatorzy TVN24 podsumowują expose premiera Donalda Tuska.

Donald Tusk zapowiedział, że w edukacji, istotna będzie edukacja przedszkolna w środowiskach wiejskich. - Upowszechnienie przedszkoli, to najlepsza droga wyrównywania szans przy starcie w dorosłe życie, a także zapobiegania dziedziczeniu wykluczenia społecznego – przekonywał.

Grzegorz Napieralski z LiD uważa, że w expose premiera Donalda Tuska pojawiło się wiele niepokojących kwestii. - Ale były też elementy, które mi się podobały - zaznaczył.

Premier Donald Tusk zapowiedział reformę systemu opieki zdrowotnej. – Będzie reforma, rewolucji nie będzie – mówił. O pomoc zwrócił się do opozycji – PiS i LiD: - Do naprawy systemu zdrowia zaprosimy wszystkich ponad podziałami. To wielkie narodowe zadanie – podkreślił.

- Walka z korupcją będzie dla mnie i dla mojego rządu będzie priorytetem – mówił Donald Tusk. Zdeklarował też, że działania antykorupcyjne jego rządu będą "inaczej niż do tej pory - odwrotnie proporcjonalne do ilości konferencji prasowych".

Ponad trzy godziny trwało piątkowe expose premiera Donalda Tuska. Na zakończenie wystąpienia szef rządu zwrócił się do posłów o wyrażenie jego rządowi wotum zaufania. W Sejmie towarzyszyła mu żona i dzieci.

Śląscy policjanci zatrzymali kolejnych trzech mężczyzn specjalizujących się w kradzieżach pieniędzy z bankomatów. Nie bawili się oni jednak w subtelne podrabianie kart bankomatowych czy podglądanie PIN-ów: urządzenia rozbijali palnikiem i łomem.

Premier Donald Tusk wygłosił swoje expose w Sejmie. Po nim ogłoszono przerwę, po czym glos ma zabrać opozycja, w tym Jarosław Kaczyński.

- Musimy zmienić kryteria objęte ustawą o Trybunale Konstytucyjnym - powiedziała w TOK FM Julia Pitera. Dodała, że dwaj sędziowie z obecnego składu powinni być zmienieni.