Boni o kolejarzach: przekraczają granice

Każdą akcję protestacyjną trzeba szanować, ale też patrzeć, czy nie są przekraczane granice prawa i czy akcja nie zagraża czyjemuś życiu - powiedział w "Poranku TVN24" szef doradców premiera Michał Boni. Skomentował w ten sposób zapowiadaną przez kolejarzy wtorkową blokadę Dworca Centralnego w Warszawie, która spowoduje, że stanie ponad 50 pociągów. W ten sposób kolejarze zaprotestują przeciwko ograniczeniu liczby uprawnionych do emerytur pomostowych.

Sikorski: o karłach mówił już Piłsudski

Nie milkną echa jednej z ostatnich wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na temat karłów moralnych. Tymczasem szef MSZ tłumaczy się ze swoich słów, powołując się na Józefa Piłsudskiego. - Po raz pierwszy słowo karzeł pojawia się w przemówieniu Piłsudskiego, który mówił o "karle ludzkiej nikczemności" - mówi Sikorski w Radiu Zet.

Strzały przy centrum handlowym

Sceny jak z gangsterskich filmów rozegrały się wczoraj w Jankach pod Warszawą. Trzej mężczyźni uciekali skradzionym mercedesem sprinterem. Jednego z policjantów próbowali przejechać. Kryminalni z Pruszkowa oddali strzały ostrzegawcze. Dopiero przebita opona i zderzenie z ciągnikiem powstrzymało sprawców od dalszej ucieczki. Zatrzymano trzech mężczyzn. Wszyscy są doskonale znani policji.

PiS chce, by Sejm zajął się homoseksualistami

PiS mówi "nie" przyznaniu parom homoseksualnym praw takich, jakie mają tradycyjne rodziny. I dlatego zaproponuje Sejmowi projekt rezolucji wzywający Radę Europy do zaprzestania ingerencji w polski system prawny, dotyczący sfery moralności i określający, czym jest rodzina - dowiedział się portal tvn24.pl.

Nie będzie dowodów z odciskami palców

Zbyt dużo kosztują i nie są do niczego potrzebne. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wycofuje się z pomysłu wprowadzenia biometrycznych dowodów osobistych.

Budową autostrad pokonamy kryzys

Premier Donald Tusk ma nowy pomysł na walkę z kryzysem, jest nim przyspieszenie budowy autostrad i dróg ekspresowych - donosi dziennik "Polska". Do 2012 roku ma powstać 900 km dróg.

Ćwiąkalski nie chce zakazu bicia dzieci

Zapowiadana przez premiera i przygotowywana przez ministerstwo pracy ustawa o zakazie bicia dzieci staje pod znakiem zapytania. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że już istniejące przepisy w zupełności wystarczą - pisze "Dziennik". - Osobny zakaz spowodowałby, że prokuratury zostałyby zalane przez tysiące spraw, w których rodzice donosiliby na siebie, kto dał dziecku klapsa - mówi minister Zbigniew Ćwiąkalski.

Tusk: weta prezydenta "rażące"

"Rażące prezydenckie weta w kluczowych dziedzinach reform realizowanych przez koalicję" - to największe osobiste rozczarowanie Donalda Tuska na urzędzie premiera. Tak on sam stwierdził w wywiadzie dla wtorkowego "Financial Timesa".

Niesiołowski: PiS groźniejszy niż Lepper

– To PiS a nie Samoobrona jest teraz największym zagrożeniem dla demokracji. Partia Jarosława Kaczyńskiego liczy na powrót do władzy na fali kryzysu - stwierdził w programie "Teraz My" Stefan Niesiołowski.

"Gdyby podpisał testament życia, dziś by nie żył"

- Gdyby mój syn podpisał taką deklarację, dziś by nie żył – uważa pani Małgorzata, której syn wybudził się ze śpiączki po ciężkim wypadku. W programie "Teraz My!" i "Teraz My! Dogrywka" krytykowała przygotowywany projekt ustawy dot. deklaracji o rezygnacji z ratowania życia. Wokół tego projektu narosło mnóstwo przekłamań – odpowiadała posłanka Joanna Mucha, członek zespołu bioetycznego.

"Radio Maryja łagodzi obyczaje"

Radio Maryja łagodzi obyczaje i wprowadza harmonię społeczną - ocenił w poniedziałek abp Sławoj Leszek Głodź. Metropolita gdański był gościem drugiego dnia obchodów 17. rocznicy powstania rozgłośni, świętowanej w Bydgoszczy.

Chore dzieci dla Otylii

Pływaczka Otylia Jędrzejczak otrzymała w poniedziałek jedyne międzynarodowe odznaczenie przyznawane dorosłym przez dzieci - Order Uśmiechu. Tradycyjnie, by go dostać musiała z uśmiechem wypić kielich pełen cytrynowego soku. Order został przyznany już po raz czterdziesty. Tym razem wręczenie orderu uświetnił występ chorych dzieci na deskach Teatru Wielkiego we Wrocławiu.

Wildstein: prezes PiS zachował się niedopuszczalnie

- Słowa Jarosława Kaczyńskiego o Stefanie Niesiołowskim były niedopuszczalne, ale wicemarszałek też zachowuje się poniżej krytyki - ocenił w "Kropce nad i" publicysta Bronisław Wildstein. Nie zgodził się z nim Tomasz Wołek. Jego zdaniem wypowiedź prezesa PiS była haniebna.

"To prezydent nagina konstytucję"

Pochodzą ze skrajnie różnych opcji politycznych, ale w sprawie sporu kompetecyjnego pomiędzy premierem a prezydentem mówią jednym głosem: to Lech Kaczyński nagina swoje kompetencje. - Twórczo interpretuje artykuły konstytucji - stwierdził w "Faktach po Faktach" Roman Giertych. A Leszek Miller dodał: - Przypomina Pigmaliona, ale zapomniał, że nie może dowolnie kształtować obiektu westchnień, którym jest dla niego urząd prezydenta.

Prezydent: lecę na szczyt UE

Prezydent Lech Kaczyński chce lecieć na czwartkowy szczyt do Brukseli, najchętniej z premierem. Szykuje się kolejna wojna o samolot? Z wypowiedzi Donalda Tuska wynika, że tym razem obejdzie się bez "gorszących scen".

Gronkowiec z dozownika

Osiem noworodków zostało zarażonych gronkowcem w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Bakteria znajdowała się na dozowniku mydła - informuje dyrekcja szpitala.

Pięć lat dla warszawskiego rapera

Pięć lat więzienia. Taki wyrok usłyszał 31-letni warszawski raper Andrzej "Żurom" Żuromski, który został oskarżony o handel narkotykami na masową skalę. "Żuroma" pogrążył skruszony gangster.

Tysiąc powrotów z Irlandii na tydzień

Około jednej trzeciej Polaków planuje powrót z Irlandii na stałe do kraju w ciągu najbliższego roku. Kolejne 13 proc. w przeciągu najbliższych dwóch lat - wynika z sondażu przeprowadzonego przez czołową irlandzką agencję pośrednictwa pracy CPL. Głównym powodem powrotów jest pogłębiająca się w Irlandii recesja.

Rodzinna zbrodnia

Żona i nieletnie dzieci są podejrzani o zlecenie zabójstwa 40-letniego mężczyzny we Włocławku. Był on właścicielem jednego ze śródmiejskich barów. Policja zatrzymała 9 osób – zabójców, ich pomocników i zleceniodawców, czyli rodzinę ofiary. Grozi im nawet dożywocie.

Groźna melamina w proszku do pieczenia

Główny Inspektor Sanitarny wstrzymał sprzedaż proszku do pieczenia wytwarzanego przez jednego z polskich producentów. Powód? - W produkcie wykryto niedopuszczalne ilości szkodliwej dla zdrowia melaminy - wyjaśnił na na antenie TVN24 rzecznik GIS Jan Bondar.

Pijacki rajd cysterną

Rano na przejeździe kolejowym w Godkowie (woj. zachodniopomorskie) przewróciła się cysterna z płynnym asfaltem. Kierowca ciężarówki był pijany i nie wyrobił się na łuku drogi. Zahaczył też o słup trakcji kolejowej i przewrócił go. Na tory wylał się asfalt z cysterny. Ruch kolejowy w tej okolicy jest wstrzymany.

Dioksyny groźne w dużych ilościach

Główny Inspektorat Weterynarii sprawdza, czy ponad 600 ton irlandzkiej wieprzowiny, która trafiła do Polski, jest skażonych groźnymi dioksynami. W tej chwili nie ma powodów do paniki - oceniają w tvn24.pl eksperci z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Mięso jest wycofywane z rynku. Na razie wiadomo o trzech zakładach, w których miałaby się znajdować podejrzane mięso - na Mazowszu, w Wielkopolsce i w Głownie (woj. łódzkie).

Sprawa rehabilitacji ofiary Katynia odroczona

Do 12 grudnia Sąd Rejonowy w Moskwie odroczył postępowanie ws. rehabilitacji jednej z ofiar Katynia - porucznika Stanisława Karnkowskiego, zamordowanego przez NKWD w 1940 r. Oczyszczeniu oficera sprzeciwia się prokuratura.

Platforma chce zatrzymać prezydenta

Platforma Obywatelska przygotowuje ustawę, która może wykluczyć Lecha Kaczyńskiego z udziału w szczytach Unii Europejskiej - ujawnia "Gazeta Wyborcza". O tym, kto będzie reprezentował nasz kraj, ma decydować rząd, a prezydent będzie jedynie mógł liczyć na dobrą wole premiera Donalda Tuska.

Dożywocie dla zabójcy Olewnika utrzymane

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyroki dla skazanych za porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Złagodzenia kary domagał się m.in. obrońca skazanego na dożywocie Roberta Pazika. Tymczasem rodzina zmarłego biznesmena nadal przekonana jest, że nie wszystkie osoby odpowiedzialne za zbrodnię znalazły się na ławie oskarżonych.

Z pistoletem na antyterrorystów

Policjanci z Piotrkowa Trybunalskiego rozbili grupę przestępczą handlującą bronią i narkotykami. W trakcie zatrzymywania jeden z handlarzy wycelował do policjantów z nabitego pistoletu. Na szczęście został obezwładniony. W ręce policji trafiło 8 osób oraz kilkanaście jednostek broni palnej, kilka tysięcy sztuk amunicji i narkotyki. Zatrzymanym grożą kary do 10 lat więzienia.

Uczelnia wyłącza telefony i ogrzewanie

Bez telefonów i dostępu do internetu, z ograniczonym do minimum ogrzewaniem i sprzątaniem - tak będzie działał lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przez kilkanaście dni w grudniu i na początku stycznia. Powód? Ogromne zadłużenie wymaga cięcia kosztów.

Mularczykowi nie udało się ściganie Zolla

Proces karny o pomówienie, jaki Andrzejowi Zollowi wytoczył z prywatnego aktu oskarżenia poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, został umorzony. Krakowski Sąd Okręgowy uznał, że prof. Zoll nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, ponieważ jest chroniony immunitetem sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

"To zaszczyt dołączyć do Jana Pawła II i Matki Teresy"

- To dla mnie zaszczyt - dołączyć do grona wyróżnionych doktoratem honoris causa jednego z najstarszych uniwersytetów europejskich, w którym są papież Jan Paweł II i Matka Teresa z Kalkuty - mówił Dalajlama XIV odbierając najwyższą godność Uniwersytetu Jagiellońskiego.