Pięć ofert w przetargu na przebudowę Grzybowskiej

Ulica Grzybowska czeka na przebudowę
Kamienica przy Grzybowskiej 46 zostanie wyburzona
Źródło: Mateusz Mżyk / tvnwarszawa.pl

Pięć firm jest zainteresowanych przeprowadzeniem przebudowy Grzybowskiej. Oferty mieszczą się w przedziale od 50 do 61 milionów złotych. Drogowcy zajmą się teraz ich analizą i wyłonieniem wykonawcy, który będzie miał ponad półtora roku na realizację inwestycji.

W piątek drogowcy otworzyli oferty w przetargu na gruntowną przebudowę ulicy Grzybowskiej. Oferty złożyło pięć podmiotów. "Kwoty wahają się od 50,8 mln zł (firma Strabag) do 60,9 mln zł (firma Skanska). Droga ma być gotowa w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy z wybranym wykonawcą" - podaje w komunikacie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Planowana przebudowa Grzybowskiej dotyczy około półtorakilometrowego odcinka ulicy między aleją Jana Pawła II a Siedmiogrodzką. Obecnie ten fragment ulicy straszy nierówną i spękaną nawierzchnią oraz chodnikami, które miejscami nie spełniają współczesnych norm. Jej wygląd razi na tle wyrastających w okolicy nowych apartamentowców i szklanych biurowców. Przebudowa drogi będzie współfinansowana przez miasto i deweloperów, realizujących inwestycje wzdłuż Grzybowskiej.

Poszerzą ulicę, zbudują nowe chodniki

Między aleją Jana Pawła II a Towarową ulica zostanie poszerzona o drugą jezdnię. Każda jezdnia na tym odcinku będzie jednopasmowa. Z kolei między Towarową a skrzyżowaniem z Siedmiogrodzką i Karolkową ulica pozostanie jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu, ale także będzie wyremontowana.

W ramach inwestycji nowe chodniki pojawią się po obu stronach jezdni. Na remontowanym odcinku powstaną także drogi dla rowerów lub pasy rowerowe wyznaczone na jezdni. "Uporządkowane zostanie także parkowanie pojazdów, co ułatwi poruszanie się po drodze i poprawi bezpieczeństwo osób z niej korzystających. Dzięki nowym przystankom komunikacji publicznej zwiększy się wygoda w korzystaniu z transportu miejskiego" - zapowiada SZRM.

W ramach przebudowy powstaną nowe zjazdy i dojścia do posesji. Zakres zaplanowanych prac obejmuje również przebudowę znajdujących się w drodze sieci: wodociągowej, cieplnej, a także urządzeń elektroenergetycznych, sygnalizacji świetlnej i kanalizacji teletechnicznej. Nowa kanalizacja deszczowa zadba natomiast o skuteczne odprowadzanie wody, co pozwoli ograniczyć ryzyko zalewania ulicy podczas intensywnych opadów.

Wzdłuż ulicy ustawione zostanie także nowe oświetlenie. Pojawią się dodatkowe lampy doświetlające przejścia dla pieszych.

Wzdłuż Grzybowskiej zostaną założone zieleńce, w których pojawi się ponad setka nowych drzew (głównie klony polne), krzewy, byliny i trawy. W planach są w sumie nasadzenia około 13 tysięcy krzewów, m.in. róż, porzeczek alpejskich i trzmieliny.

Wyburzą kamienicę, by poszerzyć jezdnię

Przypomnijmy, że w ramach planowanej przebudowy wyburzona zostanie przedwojenna kamienica przy Grzybowskiej 46. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków nie zdecydował się na wpisanie jej do rejestru zabytków, co daje zielone światło dla prac rozbiórkowych.

Drogowcy tłumaczyli, dlaczego budynek koliduje z planem przebudowy ulicy. - Zgodnie z naszym projektem kamienica jest przewidziana do rozbiórki, dlatego że w miejscu, gdzie się znajduje, jest projektowany chodnik i część terenu zielonego. W ramach inwestycji będziemy także przebudowywać infrastrukturę techniczną, między innymi wodociąg, który znajduje się pod tym budynkiem i ciepłociąg biegnący tuż obok niego - wyliczała Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.

Budowa kamienicy Antoniego Stradeckiego ruszyła w 1939 roku. Prace przerwał wybuch wojny. Mimo że była niedokończona, to zdołała przetrwać lata okupacji. Znajdowała się wówczas w granicach getta warszawskiego. Uniknęła też rozbiórki w latach 60., gdy okoliczne zabudowania burzono, by zrobić miejsce dla osiedla bloków Za Żelazną Bramą. Dekadę później budynek można było zobaczyć w filmie Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana". Mieszkał w nim główny bohater Stanisław Maria Rochowicz, grany przez Wojciecha Pokorę.

Czytaj także: