"PiS przyciska Platformę"

- Platforma gra na zwłokę w sprawie powołania komisji śledczej - oświadczył rzecznik PiS Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej. Dlatego PiS chce PO przycisnąć. W tym celu powstała strona internetowa aferypo.pl, na której odmierzany jest czas od godz. 15-tej 7 października, kiedy to Donald Tusk powiedział, że komisja powinna powstać, żeby "do bólu wyjaśnić aferę hazardową".

Celowo wjechał w rowerzystkę i wlókł 300 metrów

Kierowca, który potrącił rowerzystkę i wlókł ją kilkaset metrów za samochodem odpowie za usiłowanie zabójstwa i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Prokuratura nie ma wątpliwości, że 26-letni Łukasz N. celowo wjechał w dziewczynę.

Pociąg staranował tira

Pociąg uderzył w tira na niestrzeżonym przejeździe kolejowym niedaleko Piły w Wielkopolsce. Mimo, że zderzenie wyglądało bardzo groźnie, to nikomu nic się nie stało.

Najnowocześniejszy szpital w mieście stoi pusty

W połowie października we Włocławku otworzono nowy super nowoczesny szpital rehabilitacyjny. Placówka będzie jednak leczyć tylko tych pacjentów, którzy za zabiegi zapłacą sami. NFZ kontraktu podpisać nie chciał.

Przekroczył prędkość o ponad 120 km/h!

Skoda octavia na drodze krajowej nr 17, w miejscu gdzie dozwolone jest 70 km/h, gnała ponad 192 km/h. Pirat wyprzedzał inne auta na podwójnej ciągłej. Kiedy został zatrzymany przez policjantów, dostał mandat o wysokości 700 zł i 15 punktów karnych.

Taka mgła może zabić

Gęsta mgła kolejny dzień spowija Polskę, ograniczając widoczność utrudnia życie kierowcom i podróżnym. Efekt to lawinowo rosnąca liczba stłuczek i karamboli. Najgorzej jest na Pomorzu - w Gdańsku z powodu mgły lotnisko im. Lecha Wałęsy przez kilka godzin nie przyjmowało samolotów.

Złapali ostatniego porywacza

Zatrzymano ostatniego, piątego członka grupy, która pod koniec września porwała dla okupu mieszkańca Gdańska i przetrzymywała go przez ponad tydzień. 35-letniemu Tomaszowi K. jako jedynemu udało się wcześniej uciec policji. Był poszukiwany listem gończym.

Sąd łagodniejszy dla skinów

Pięć lat, ale w zawieszeniu - Sąd Apelacyjny w Białymstoku złagodził kary dla trzech nastoletnich skinów, oskarżonych o propagowanie faszyzmu i nienawiści na tle rasowym. Wyrok jest prawomocny.

Piąta ofiara ataku zimy

Odnaleziono ciało piątej ofiary nagłego ataku zimy w Małopolsce. 43-letni mieszkaniec Cichego zaginął w środę podczas śnieżycy. Nie udało mu się dotrzeć do domu.

Złota 44 - co dalej z warszawskim szkieletorem?

Ten najbardziej znany straszy już od trzydziestu lat. Krakowski szkieletor dał nazwę wszystkim podobnym - rozpoczętym i niedokończonym budynkom. Teraz, gdy kryzys zatrzymał wiele stołecznych budów, warszawiacy coraz częściej zastanawiają się, czy nasze szkieletory też zostaną w mieście na lata. Szczególne zainteresowanie budzi ten przy Złotej 44. Na wtorek zaplanowano walne zgromadzenie akcjonariuszy Orco, dewelopera odpowiedzialnego za budowę. Zdaniem ekspertów przełomu jeszcze nie będzie, ale wznowienie budowy to tylko kwestia czasu.

AAAA dziecko sprzedam

85 tysięcy złotych – za taką sumę można kupić w Polsce cudze dziecko. Do odebrania tuż po urodzeniu. Surogatka życzy sobie 50 tysięcy, samą komórkę jajową można dostać już za 5, a strzykawka spermy to wydatek rzędu 3 tysięcy. Reporterzy Superwizjera TVN zbadali nielegalny i półlegalny handel płodnością.

Kwaśniewski, Miller, Oleksy - będą zeznawać

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy Józef Oleksy i Leszek Miller będą najprawdopodobniej wspólnie składać zeznania, w sprawie Sławomira M., brata tego ostatniego. Prokuratura chce przesłuchać w sumie ponad 150 świadków - pisze "Rzeczpospolita".

Niemczyk: informacje o podsłuchach pomogą wrogom

Wiadomo, że w Polsce zakłada się rocznie ok. 10 tys. podsłuchów. Jednak dokładna ich liczba - zdaniem byłego wiceszefa zarządu wywiadu UOP, Piotra Niemczyka - powinna pozostać tajemnicą, bo informacje te mogłaby wykorzystać wroga Polsce służba lub organizacja przestępcza.

Policjanci wkuwają słówka z angielskiego

Policjanci i inni funkcjonariusze publiczni, a także urzędnicy oraz taksówkarze będą się uczyć języków obcych. Muszą się jednak ostro wziąć do pracy, bo płynnie rozmawiać mają już podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej, których Polska jest współgospodarzem.

Palikot: Chciałem trochę utrzeć nosa Schetynie

Głosowałem przeciwko Grzegorzowi Schetynie i poprosiłem kilkanaście osób, żeby również były przeciw - przyznał w "Faktach po Faktach" poseł PO Janusz Palikot, mówiąc o kulisach wyboru szefa klubu Platformy. Jak tłumaczył, zrobił to dla "higienicznej niezgody". - Chciałem mu trochę utrzeć nosa - przyznał polityk.

Wraca sprawa tarczy. Czy Biden uspokoi Polskę?

O nowym amerykańskim systemie obrony przeciwrakietowej ma rozmawiać z polskim premierem i prezydentem wiceprezydent USA Joe Biden, który we wtorek rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce. Zdaniem ekspertów, musi on dać naszemu krajowi gwarancje bezpieczeństwa.

Stockinger: Przepraszam i do zobaczenia w autobusie

Odjechałem ze zdenerwowania, bo nie wiedziałem co robię. A to, co się zdarzyło, nie było wypadkiem, tylko kolizją - tak Tomasz Stockinger tłumaczy swoją jazdę na podwójnym gazie. Inaczej pamiętają to poszkodowani, którzy ucierpieli w zderzeniu z autem aktora. "Fakty" TVN przypominają, że tego fragmentu z życia bohatera telewizyjnej noweli nie można zaliczyć do udanych.

Kamiński: Zakpiono z ludzi, inwestor - to była propaganda

Przy przetargu na stocznie w Gdyni i Szczecinie ewidentnie złamano prawo. Robiono bowiem wszystko, by tajemniczy "inwestor katarski" zapłacił jak najmniej. Ale żaden "inwestor katarski" nie istniał. I rząd polski miał o tym pełną informację - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" były szef CBA Mariusz Kamiński. I stwierdza: - Jedynym, który realnie występował w tej sprawie był el Assir - międzynarodowy handlarz bronią.

"Próbował mnie uwieść"

Czy próbował ją uwieść? - Tak. Wszyscy moi znajomi mówią, że maślane oczy to mało powiedziane. Czy mu uległa? - Na szczęście nie. Porsche cayenne ani carrera na mnie nie działają. Weronika Marczuk-Pazura przerywa milczenie i w programie "Teraz My!" opowiada o tym, jak rozpracowywana była przez agenta CBA, słynnego już Tomasza Małeckiego.

Wiceszef ABW dogadał się z prokuratorem?

Czy wiceszef ABW Jacek Mąka wykorzystał swoje stanowisko i wynikającą z tego wiedzę do procesu cywilnego z "Rzeczpospolitą"? Były szef MSWiA Ludwik Dorn podejrzewa, że Maka dogadał się z prokuraturą i dlatego odtajniono stenogramy z podsłuchów dziennikarzy, które potem wykorzystał w swojej sprawie. - Wniosek adwokata był bardzo szczegółowy. Skąd wiedział o co wystąpić - pytał w programie "24 Godziny" Dorn. A prokurator krajowy Edward Zalewski przyznał w "Kropce nad i", że adwokat wiceszefa ABW wystąpił o jeden tom z 22.

"Karierowicz bez sumienia"

- Teraz z perspektywy czasu śmieję się, że był to rzygający agent. (...) Poza tym karierowicz bez sumienia - tak mówi mężczyzna, który przez ostatnie kilka miesięcy towarzyszył słynnemu agentowi CBA Tomaszowi. Temu samemu, który "na sumieniu" ma m.in. Weronikę Marczuk-Pazurę i byłą posłankę PO Beatę Sawicką. Rozmówca dziennikarzy "Teraz My", stał się "przyjacielem" agenta ze względu na swą znajomość z Kwaśniewskimi.

Prezydent na szczycie. "Liczę na serdecznie nastawienie"

Premier powiedział w poniedziałek, że "nie ma wyboru" i oczywiście pojedzie na szczyt UE, który odbędzie się w Brukseli w dniach 29-30 października. Na szczyt wybiera się również prezydent Lech Kaczyński. Donald Tusk ma nadzieję, iż tym razem - jak mówił - prezydent będzie nastawiony "serdecznie" do spraw, nad którymi na szczycie będą pracować przedstawiciele rządu.

Tusk: Nie namawiajcie mnie do ciągłych dymisji

- Nie namawiajcie mnie do ciągłych dymisji, bo ja mam jeszcze kilka innych zajęć na głowie niż dymisjonowanie urzędników – prosił w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli Donald Tusk. Premier indagowany był ws. przyszłości wiceszefa ABW Jacka Mąki, który w swojej cywilnej sprawie wykorzystał podsłuchy dziennikarzy. Wcześniej szef rządu zapowiedział kontrolę w tej sprawie. Jego zdaniem, zbyt łatwo w Polsce zakłada się podsłuchy i je upublicznia.

Żeby wszyscy mogli kontrolować służby

Cała scena polityczna mówi jednym głosem: służby podsłuchują za często, bo łatwo mogą to robić. Jak im to utrudnić, w "Faktach po Faktach" proponuje Janusz Palikot, a w sukurs idzie mu Leszek Miller. - Wprowadźmy obywateli w mechanizm nadzoru - apeluje Palikot i proponuje konkretne rozwiązania.

"Ks. Popiełuszko uczył jak zło dobrem zwyciężać"

W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu rozpoczęły się wieczorem główne uroczystości związane z 25. rocznicą zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana podziemnej Solidarności. - Trzeba być mężnym, i nigdy, pod żadnym pozorem, nie wolno używać przemocy - mówił abp Kazimierz Nycz. A prezydent Lech Kaczyński przekazał rodzinie duchownego przyznane mu pośmiertnie najwyższe państwowe odznaczenie - Order Orła Białego. Odebrała go matka księdza.

Platforma odrabia straty

Platforma Obywatelska i premier Donald Tusk odrabiają straty po ostatnich zawirowaniach wokół hazardu, stoczni i dymisji w rządzie. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla TVN24 i TVN, w połowie października na PO zagłosować chce 48 proc. ankietowanych - dwa razy więcej niż na PiS i 9 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Startujący w wyścigu do pałacu prezydenckiego Donald Tusk mógłby liczyć z kolei na poparcie 36 proc. respondentów. Za nim - z wynikiem 25 proc. - uplasował się Włodzimierz Cimoszewicz.

Giertych doniósł na ABW

Zgodnie z sobotnimi deklaracjami złożonymi w programie "24 godziny" Roman Giertych doniósł na ABW do prokuratury. Według niego, funkcjonariusze Agencji działali sprzecznie z prawem podsłuchując rozmowy adwokata z oskarżonym.

Chłopiec zginął pod kołami samochodu księdza

Cztery lata temu 11-letni Marcin zginął pod kołami samochodu. Prowadził ksiądz, ten sam, który dwa lata wcześniej udzielał chłopcu pierwszej komunii. Choć duchowny został uniewinniony przez sądu dwóch instancji, rodzice Marcina walczą dalej. Teraz sprawą zajmie się już Sąd Najwyższy.