Jak złodziej zaczyna nowe życie

W piątek po południu płoccy policjanci nie mogli uwierzyć w to co słyszą i widzą. Na komendę przyjechał kradzionym BMW młody człowiek i sam oddał się w ich ręce opowiadając też o innych swoich „numerach”.

Staniszkis nie żal Wałęsy

Nie żal mi Lecha Wałęsy. Jest osobą publiczną i takie rzeczy, jak książka Pawła Zyzaka, powinny po nim spływać – stwierdziła Jadwiga Staniszkis w „Piaskiem po oczach” TVN24.

Do prokuratury za zabicie homara

Dziennikarka Polskiego Radia Wrocław złożyła w piątek zawiadomienie do prokuratury w związku ze spektaklem, w którym aktor - jej zdaniem - znęca się nad homarem. Artysta powiesił żywego homara na żyłce, wbijał w niego szpikulce i czekał aż zwierzę skona. 150-osobowa widownia mogła też słuchać odgłosów bicia serca konającego skorupiaka.

Zdewastowano cmentarz żydowski w Kaliszu

Policja w Kaliszu poszukuje sprawców kolejnej dewastacji płyt nagrobnych na miejscowym zabytkowym cmentarzu żydowskim. Od 27 marca nieznani sprawcy uszkodzili pięć czołowych płyt nagrobnych, a dwie z nich całkowicie zniszczyli – powiedziała Monika Rataj z kaliskiej policji.

"PO zamyka usta opozycji"

- Chcecie odebrać partiom sto milionów, a Polska traci przez was miliardy. To festiwal hipokryzji – grzmieli posłowie PiS na konferencji prasowej o ustawie ograniczającej finansowanie partii politycznych z budżetu. PiS chce by ustawą zajął się Trybunał Konstytucyjny.

"Palikot nie finansował kampanii"

Donald Tusk zapewnia, że Janusz Palikot nie finansował ani jego kampanii prezydenckiej, ani kampanii PO. - Odrzucam wszelkie tego typu zarzuty, to hipokryzja. Wszystkie sprawozdania dotyczące kampanii są jawne co do złotówki - przekonywał.

6 metrów bez barierki, 4 zabitych

Rodziny ofiar wypadku, do którego doszło na autostradzie A18 domagają się sprawiedliwości. Uważają, że część winy za śmierć i kalectwo ich bliskich ponosi zarząd dróg, który nie postawił barierki oddzielającej jezdnie na jednym z mostów. Gdyby barierka była, TIR, który zawracał w miejscu niedozwolonym, nie miałby takiej możliwości i tym samym do wypadku by nie doszło.

Małżeństwa homoseksualne legalne

Kolejny stan USA zalegalizował homoseksualne małżeństwa. W piątek Sąd Najwyższy stanu Iowa zniósł jako niekonstytucyjny zapis, który ograniczał zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci.

Tusk: PiS bronił kasy do końca, to żenujące

Choć to połowiczny sukces, premier Donald Tusk jest zadowolony. - Mam dużą satysfakcję – wyznał. W PiSie nastroje wręcz przeciwne. - Rząd chce zamknąć usta opozycji – ocenił Paweł Kowal. Politycy komentowali ekspresowe, choć z przygodami, przegłosowanie przez Sejm obcięcie partiom dotacji.

Kaczyński: nie miałem dziadka w KPP

Jarosław Kaczyński zdecydowanie odpowiada Januszowi Palikotowi: - Żaden z moich dziadków nie był członkiem Komunistycznej Partii Polski, tego najobrzydliwszego w dziejach naszego narodu nurtu - deklaruje. I odbija piłeczkę: - Pan Palikot w swojej chorobie się coraz dalej posuwa.

Zarzuty dla kierowcy ze Świdnicy

Zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym postawiła w piątek świdnicka prokuratura 60-letniemu kierowcy, który w ubiegłym tygodniu - wioząc autokarem dzieci - wbił się w wiadukt w Świdnicy (Dolnośląskie). Z ekspertyzy wynika, że estakada nie była właściwie oznakowana.

Molestował pasierbicę, katował rodzinę

Regularnie katował żonę i syna a kilkuletnią pasierbicę wykorzystywał seksualnie. Rodzinny dramat mógłby trwać dalej, gdyby dziewczynka o zachowaniu ojczyma nie opowiedziała cioci. 50-letni mieszkaniec Płocka jest w rękach policji. Okazało się, że za molestowanie nieletnich spędził wcześniej w więzieniu 3,5 roku.

Czarna skrzynka Bryzy odnaleziona

Komisja Badania Wypadków Lotniczych wyjaśniająca przyczyny katastrofy samolotu Bryza odnalazła jego czarną skrzynkę. We wtorek w wyniku wypadku maszyny zginęło czterech członków jej załogi.

Przycięli sobie dotacje

Posłowie po gorących bojach i w błyskawicznym czasie (ok. 4 godzin) przegłosowali projekt ustawy o ograniczeniu finansowania partii politycznych. PiS walczyło do końca, ale ustawa przeszła w końcu głosami PO, PSL i Lewicy. Teraz trafi do Senatu.

Ustawa w jeden dzień

Posłowie zdecydowali o natychmiastowym przejściu do drugiego czytania projektu Lewicy o obniżeniu subwencji budżetowych dla partii. Natychmiast też przystąpili do wymiany ciosów. Zaczął PiS. - Populizm zdarza się wszystkim. Ale to, co robi premier, to już jest populizowanie się - grzmiał Andrzej Dera. Obecnie trwa trzecie czytanie. Głosowanie ma odbyć się po 16.30.

Zawinił człowiek lub pogoda

Komisja badająca okoliczności lutowej katastrofy śmigłowca Mi-24 wykluczyła jako przyczynę wypadku usterkę techniczną maszyny - poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Robert Rochowicz.

"PO robi z Polski Białoruś"

Jarosław Kaczyński ostro skrytykował kontrolę minister nauki na UJ po publikacji książki o Lechu Wałęsie. - To jest robienie z Polski zaścianka i Białorusi. Takie rzeczy możliwe są tylko w trzecim świecie - ocenił.

CBA w domu Karnowskiego

CBA szukało w piątek w mieszkaniu prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego dokumentu związanego z tzw. aferą sopocką. - To normalne czynności przedprocesowe - twierdzi prokuratura. Karnowski skarży się na naruszenie miru domowego.

Bawił się granatem, saperzy się nie spieszyli

Do dyżurnego policji w Radomsku (łódzkie) zadzwonił mężczyzna z informacją, że w czasie remontu strychu znalazł spory arsenał. Gdy policjanci dojechali na miejsce, pijany znalazca próbował bawić się granatem. Ponieważ saperzy dotarli dzień później, mieszkańcy kamienicy nocowali poza domem.

Obława na sutenerów

Policja zatrzymała pięciu członków i 29-letniego szefa gdańskiej grupy „Dworasa”. Grupa prowadziła w mieście agencje towarzyskie. Za nakłanianie do uprawiania prostytucji i czerpanie z niej korzyści majątkowych, zatrzymanym grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Lista zarzutów może być dłuższa, bo w mieszkaniach zatrzymanych i agencjach znaleziono narkotyki oraz kradzione tablice rejestracyjne.

"Zbliżyliśmy się do standardów Rosji Putina"

Promotor kontrowersyjnej pracy magisterskiej o życiu Lecha Wałęsy, broni jej nawet po fali krytyki. Zdaniem prof. Andrzeja Nowaka zapowiedź minister nauki przeprowadzenia kontroli na Uniwersytecie Jagiellońskim, "zbliżyła nas do standardów Rosji Władimira Putina".

Tonęli w kościach

Miał pomysł na biznes, teraz grozi mu więzienie. Rolnik spod Radziejowa (woj. kujawsko-pomorskie) zgromadził w swoim gospodarstwie aż 53 tony kości. Odpady z zakładów mięsnych - zamiast do kosztownej utylizacji - trafiały na jego posesję. By nie utonąć w kościach, rolnik wraz z bratem przygarniali kilkadziesiąt bezdomnych psów.

Tusk przyznaje się do błędu

Jeszcze w piątek zajmiemy się projektem SLD ograniczającym dotacje dla partii - oświadczył premier Donald Tusk. Przyznał, że to posłowie PO popełnili błąd podczas porannych głosowań ws. cięć subwencji i dlatego doszło do zamieszania. - Biorę za to odpowiedzialność - podkreślił szef rządu.

Fotyga zdrowieje po wypadku na rowerze

Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga odzyskuje siły po wczorajszym wypadku. Do zdarzenia doszło w momencie, kiedy w jadącą na rowerze byłą minister wjechał samochód. - Chciałbym przekazać wyrazy solidarności z moją poprzedniczką - skomentował całą sprawę Radosław Sikorski, szef MSZ.

Pomyłka czy sabotaż?

- Cyrk wywołany przez Platformę Obywatelską, ręce opadają - tak Eugeniusz Kłopotek (PSL) komentuje w TVN24 niespodziewane odrzucenie ustawy o ograniczeniu finansowania partii. PiS zastanawia się jednak, czy "cyrku" celowo nie wywołali ludowy. Co właściwie stało się w Sejmie i jak komentują to posłowie?

Posłowie się zaplątali i nie odebrali sobie pieniędzy

Niespodziewanie posłowie odrzucili wniosek o ograniczeniu finansowania partii z budżetu, mimo, że wcześniej miał poparcie większości. Posłowie totalnie zaplątali się w głosowaniach i sejmowej arytmetyce. W konsekwencji, przeciw projektowi głosowali nawet jego autorzy z Lewicy.

14-latka walczy o opiekę nad synem

Sąd postanowił odebrać dziecko 14-letniej Dorocie, bo uznał ją za osobę zdemoralizowaną. Dziewczyna twierdzi, że kocha swoje dziecko i chciałaby je wychowywać. Temida jest jednak nieprzejednana. A młoda matka jest coraz bardziej zaniepokojona tym, że na zawsze straci kontakt ze swoim dzieckiem. Do akcji wkroczył Rzecznik Praw Dziecka.

"Zakazać partiom reklamowania się w telewizji"

Partie lekką ręką i rozrzutnie wydają publiczne pieniądze. I dlatego powinien być wprowadzony bezwzględny zakaz reklamowania się ugrupowań politycznych w spotach telewizyjnych i na billboardach - powiedział w TVN24 marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Kudrycka: Nie można pisać i uczyć metodą Zyzaka

To nie ma nic wspólnego z polityką, nikt na mnie nie naciskał - zapewniła w TVN24 minister nauki Barbara Kudrycka, tłumacząc swoją decyzję o wysłaniu kontroli na UJ w związku z pracą Pawła Zyzaka o Lechu Wałęsie. Jej zdaniem trzeba sprawdzić, czy na uczelni nie doszło do naruszeń w standardach badań naukowych.

Unia zakazała sprzedaży termometrów

Nowe termometry rtęciowe nie mogą być już dalej wprowadzane do obrotu – postanowili unijni urzędnicy. Oznacza to, że szkodliwe dla ludzi i ekosystemu termometry odejdą do lamusa. Od dziś zaczęła obowiązywać specjalna dyrektywa w tej sprawie.