Kownacki: rząd czeka z prawdą do wyborów

- Rząd celowo nie ujawnia swoich zamierzeń i celowo unika merytorycznej dyskusji o kryzysie, żeby nie zmniejszać swojego poparcia przed wyborami – taki zarzut postawił gabinetowi Donalda Tuska szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. Stwierdził jednak, że prezydent jest "zadowolony" z wyjaśnień, jakich w Sejmie udzielili premier i minister finansów.

Dorn: Premier inteligentnie nagiął konstytucję

Prezydent miał prawo pytać o metody walki z kryzysem, także w trakcie kampanii do eurowyborów - uważa Ludwik Dorn. Z drugiej strony, zdaniem byłego marszałka, debata po orędziu nie łamała ustawy zasadniczej. - Premier tylko inteligentnie nagiął konstytucję - ocenił w „Piaskiem po oczach”.

"Solidarność" do Platformy: oddajcie nasze logo

"Solidarność" chce wycofania nowego spotu Platformy, bo - zdaniem związkowców - bez ich zgody zostało wykorzystane logo i wyborczy plakat z Garym Cooperem. PO nie zamierza nic zmieniać w reklamówce. - Nie wyobrażam sobie, aby ogólnonarodowe dobro mogło być zawłaszczane przez jakikolwiek związek zawodowy - argumentuje Grzegorz Dolniak

"PO próbuje rżnąć głupa"

"Mówmy o kryzysie, mówmy o kryzysie" nawoływał w programie "Fakty po Faktach" członek PiS Ryszard Czarnecki. Próbował tym przerwać w pół słowa Pawłowi Zalewskiemu, który komplementował Czarneckiego twierdząc, że "w biało-czerwonym krawacie było mu do twarzy".

Żądali spłaty 1 grosza, teraz są winni 9 zł

Dług Bogusława Bojanowskiego z Łodzi wobec Multibanku wynosił dokładnie jeden grosz. Bank nie odpuścił dłużnikowi i zażądał spłaty wierzytelności. - Śmiać mi się chce. Z powodu tego grosza wybuchła prawdziwa wojna - mówi Bojanowski. Dług wciąż rósł, aż pan Bogusław zapłacił. Z naddatkiem. Teraz to bank jest jego dłużnikiem - na 8 zł i 98 gr.

Nie pacykuj się, nie ziewaj. Głosuj!

Zajęci tylko sobą mogą sporo przegapić. Na przykład dzień wyborów - ostrzega znany fotograf Tomasz Sikora. Grzechy, które mogą odciągnąć poczciwego obywatela od urny wyborczej to np. próżność i lenistwo.

Kaczyński: debata po orędziu to złamanie konstytucji

- Konstytucja dzisiaj została złamana w sposób nie ulegający wątpliwości. Jest napisane wprost: nie przeprowadza się debaty nad orędziem prezydenta, a przeprowadzono ją - grzmiał Jarosław Kaczyński. - Nie sądzę. Autorytet prezydenta nie ucierpiał, a debata odpowiedziała na pytania głowy państwa - mówi nam konstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski.

Jak "Dziennik" nie ujawnił tożsamości Kataryny

"Utracona cześć Kataryny", "Dlaczego Kataryna boi się ujawnić" – popularna blogerka trafiła na pierwszą stronę „Dziennika”. W środku, wśród zapewnień o nieujawnianiu jej tożsamości bez zgody, są informacje pozwalające w ciągu kilku minut zidentyfikować Katarynę. Blogerka odpowiada: - "Dziennik" postanowił potwierdzić starą prawdę, że człowieka najłatwiej zabić gazetą.

Pijana nauczycielka zajmowała się dziećmi

Nauczycielka wpadła, bo nie zwracała uwagi na dzieci. Anonimowy informator zawiadomił policję. Gdy funkcjonariusze dotarli do szkoły w Rędzinie w woj. śląskim i przebadali kobietę okazało się, że miała dwa promile alkoholu.

CBA zbada majątek Nitrasa?

Rozliczenia podatkowe i status majątkowy posła PO Sławomira Nitrasa budzą wątpliwości byłego polityka tej partii - senatora Krzysztofa Zaremby. W związku z tym złożył on doniesienie do CBA i Urzędu Kontroli Skarbowej. Nitras twierdzi, że zarzuty Zaremby to "stek bzdur" i chce oskarżyć go o naruszenie dóbr osobistych.

"Złych informacji nie można trzymać w ukryciu"

- Demokracja potrzebuje prawdy, nawet złych informacji nie można ukrywać - mówił prezydent podczas pierwszego, bezprecedensowego orędzia w Sejmie. Podkreślał, że w imieniu Polek i Polaków stawia pytanie "co rząd zamierza zrobić w kwestii kryzysu?" Pytanie ważne, bo według danych, które przedstawił Lech Kaczyński, w tym roku nawet milion obywateli może stracić pracę.

Kurski: Wstydźcie się Rostowski: Ręce opadają

- Bierność państwa i błędna polityka tego rządu wzmaga kryzys - atakował z mównicy sejmowej Jacek Kurski. Zbigniew Chlebowski się nie przejął: - Słuchając orędzia prezydenta miałem wrażenie, że dołączył do PiS-owskiego chóru - przekonywał. W Sejmie trwa debata nad informacją rządu ws. kryzysu.

Potężny Hercules nie polata?

Hercules od września miał przewozić polskich żołnierzy, m.in. do Afganistanu. Ale nie będzie. Jak twierdzi "Rzeczpospolita", transportowiec przez następne dwa lata będzie wykonywał jedynie loty szkoleniowe, bo jest w złym stanie technicznym. Wojsko odpowiada: to nieprawda.

"Możemy lepiej niż inni poradzić sobie z kryzysem"

- Nie ma co przeczerniać sytuacji, która i tak nie jest dobra. Mamy w Polsce wiele przyczółków nadziei, które powalają sądzić, że możemy lepiej poradzić sobie z kryzysem niż inne kraje - przekonywał w Sejmie premier Donald Tusk

"Jątrzące wystąpienie rzecznika PiS"

Politycy, poza tymi z PiS, nie zostawiają na prezydenckim orędziu suchej nitki. - To było wystąpienie rzecznika do spraw gospodarczych i finansowych Prawa i Sprawiedliwości - skrytykował prezydenta szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. - To był bełkot w pisowskim opakowaniu, nędzna propaganda w najgorszym stylu - dodał wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.

Były wiceszef PiS w PO

Były wiceszef PiS przeszedł do sejmowego klubu PO. - Klub jednogłośnie zgodził się na przyjęcie Pawła Zalewskiego - potwierdził szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski.

Chce mówić o narkotykach

Ludwik Dorn oficjalnie zgłosił się na świadka w komisji śledczej ds. nacisków - dowiedziała się TVN24. Gdy zostanie przesłuchany, z pewnością odniesie się do zeznań Janusza Kaczmarka, który mówił o szukaniu haków przez rząd PiS na Mirosława Drzewieckiego.

Ich już nie zobaczymy?

Dla wielu czołowych polityków piątek może być ich ostatnim dniem w Sejmie tej kadencji. Jeśli dostaną się do Parlamentu Europejskiego, to Warszawę zamienią na Brukselę, a około 10 tys. zł miesięcznie, na niemal 8 tys. euro - czyli ponad trzykrotnie więcej.

PiS: Orędzie będzie ostrogą PO: Oby nie polityczne

Przed orędziem prezydenta PiS ma nadzieję, że spełni ono funkcję ostrogi, bo rząd nie przejmuje się kryzysem. - Oby nie pogłębiło wrażenia aktywności prezydenta w okresie kampanii - odpowiada marszałek Komorowski. Wszystkiemu czujnie przygląda się SLD i ustami swojego szefa zapowiada: - Podczas debaty nad kryzysem będziemy konkretni. A jeśli w przyszłości pojawi się wniosek o odwołanie ministra Rostowskiego, to go poprzemy.

PSL zatrudnia Murzynów "Są bardziej wydajni"

- Murzyni są bardziej wydajni. Dziewczyny rozdają 300 ulotek, a Murzyni w tym samym czasie tysiąc - mówi "Gazecie Wyborczej" Janusz Piechociński. Kandydat PSL na europarlamentarzystę w ten sposób tłumaczy, dlaczego wynajął do swojej kampanii wyborczej Nigeryjczyków.

Prezydent podsumuje cud

Punktualnie o 10 Lech Kaczyński wygłosi orędzie - pierwsze z mównicy sejmowej. Będzie ono poświęcone kryzysowi gospodarczemu. Aby słowa prezydenta nie pozostały bez odpowiedzi, zaraz potem na mównicę wejdzie premier i minister finansów. - Nie zamierzamy się rewanżować nieobecnością. Szef rządu będzie na sali na pewno - zapewnia rzecznik rządu Paweł Graś.

Szpagaty politycznych akrobacji

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami więc politycy robią wszystko, by zdobyć uznanie i jak najwyższą liczbę głosów. Za niezwykłe akrobacje - i to na miarę tych z "Mam talent" - można uznać choćby wyczyn posłanki Anny Sobeckiej: na czas wyborów zmieniła partię. A jak się okazuje - nie ona jedna zmieniła polityczne barwy, by zasiąść na wygodnym fotelu w Brukseli.

"Wiedzieliśmy, że w Polsce nie będzie już tak samo"

Pamiętam, że byliśmy z rodziną i moimi znajomymi w euforycznym nastroju - pisze we wspomnieniach o wyborach z 4 czerwca 1989 r., przesłanych na Kontakt TVN24 Barbara Ert-Eberdt. Dodaje, że była zawiedziona frekwencją, która według niej powinna wynosić nie 62, a 100 procent.

Jest nowa ustawa medialna "Idźcie z Farfałem w ciemny las"

"Koalicja medialna", czyli połączone siły klubu Lewicy, PO i PSL triumfują. W wieczornym, przyspieszonym głosowaniu nad projektem nowej ustawy medialnej posłowie zdecydowali o jego przyjęciu. To jednak nie koniec batalii o media - ustawa trafi do Senatu, a stamtąd do Lecha Kaczyńskiego. Prezydent już raz zawetował ustawę medialną.

Bez gadu-gadu nocą

Najpopularniejszy w Polsce komunikator Gadu-Gadu przestał działać - donosili na platformę Kontakt TVN24 internauci. Przez sześć godzin nie można było połączyć się z serwerami obsługującymi rozmowy. Nie działała także strona internetowa. Przed drugą w nocy serwery "powróciły do życia".

Zielonka niebezpieczny dla polskich agentów?

Zaginiony szyfrant wywiadu Stefan Zielonka ma wiedzę niebezpieczną dla polskich agentów działających za granicą - donosi "Dziennik". Według gazety szkolił przez lata tych, którzy byli przygotowywani do pracy za granicą: zna ich wizerunek, personalia, kraje, do których byli wysyłani.

Kamiński: PO strzela sobie w stopę

Na dwa tygodnie przed wyborami do europarlamentu wyborcza walka zaostrza się, w szczególności ta na telewizyjne reklamówki. - Dzisiejszy spot PO jest strzałem w stopę Platformy - ocenił w programie "24 godziny" Michał Kamiński (PiS). Z kolei według Jacka Saryusza-Wolskiego z PO, działanie PiS jest "ucieczką od debaty w kierunku spraw krajowych".

"Zadzwonię do Wałęsy, by nie jechał do Ganleya"

- Myślę, że zadzwonię do Lecha Wałęsy i przekonam go, aby nie leciał w czasie obchodów 4 czerwca do Paryża z Declanem Ganleyem - powiedział w "Kropce nad i" jeden założycieli Platformy Obywatelskiej Andrzej Olechowski. Dodał, że Wałęsa powinien być tego dnia w Polsce, bo jest "twórcą tego wszystkiego".