Nowy, chwilowy szef SLD w sobotę

Będzie debata przed wyborem szefa SLD - dowiedziała się TVN24. Ma do niej dojść w przyszły piątek z udziałem wszystkich kandydatów. Dzień poźniej odbędą się wybory, a z kierowania Sojuszem zrezygnuje Grzegorz Napieralski.

Rząd się wytłumaczy ze słów Sikorskiego

Najprawdopodobniej 14 grudnia rząd Donalda Tuska przedstawi w Sejmie założenia swojej polityki zagranicznej. Jak poinformowała marszałek Ewa Kopacz, dziś premier zwrócił się do niej z taką prośbą. To odpowiedź na burzę po wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie. Zdaniem Grzegorza Schetyny, to wizja "bardzo ciekawa, bardzo twardo postawiona, ale właśnie po to, aby wywołać rozmowę".

W weekend wraca silny wiatr. Na lądzie 110 km/h, na morzu 12B

Połamane drzewa, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Taki krajobraz w najbliższych dniach może znów przynieść nam silny i porywisty wiatr. Najmocniejsze podmuchy wystąpią w niedzielę i poniedziałek. Żywioł rozpędzi się nawet do 110 km/h.

Zderzenie terenówki z busem. Siedem osób rannych

Siedem osób zostało rannych po zderzenia busa z samochodem terenowym. Do wypadku doszło w czwartek przed godziną 8 w miejscowości Kuciny. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu na drodze krajowej nr 72 na odcinku Poddębice – Aleksandrów Łódzki.

Choinka gigant rozbłysła na Manhattanie, a Bieber zaśpiewał

Tysiące ludzi wyszło w środę na nowojorskie ulice, by wziąć udział w uroczystości zapalenia światełek na wielkiej choince, która stanęła na Rockefeller Center. Wśród atrakcji wieczoru nie zabrakło koncertu Justina Biebera, który zgromadził tłumy wielbicielek.

Pitera straciła stanowisko

Premier Donald Tusk odwołał Julię Piterę ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. Pitera pełniła tę funkcję od 2007 roku.

"Hangar" w Łazienkach? Urzędnicy: Tylko pawilonik

Nowy obiekt w historycznym parku? Władze Łazienek chcą wybudować pawilon tuż obok XVIII-wiecznej Pomarańczarni. Obrońcy zabytków łapią się za głowy i przekonują, że nie ma tam miejsce na "szklany hangar" i "bankietownię". - To tylko tymczasowy pawilonik na palmy - bronią się władze parku.

Moskalikowie nie dostaną nowego domu

Rodzinie Moskalików, która w połowie września musiała się wyprowadzić z domu odzyskanego przez Agnes Trawny nie należy się mieszkanie zastępcze od Lasów Państwowych. Tak zdecydował w czwartek sąd w Szczytnie. Uznał jednocześnie, że Moskalikowie mogą starać się o odszkodowanie.

Wizja Sikorskiego. "To nie było oficjalne stanowisko rządu"

Poniedziałkowe wystąpienie szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie nie było oficjalnym stanowiskiem rządu, ale zaproszeniem do debaty o kształcie UE - powiedział w środę rzecznik rządu Paweł Graś. Zaznaczył, że przemówienie ministra było konsultowane z premierem.

Od stycznia leki tylko za 100 procent?

Kilkadziesiąt tysięcy lekarzy protestuje przeciw nowym zasadom wypisywania recept na leki refundowane. Jeśli nic się nie zmieni, to od początku nowego roku będą wypisywać tylko recepty bez refundacji - ostrzega "Gazeta Wyborcza".

Najechał lawetą na tył ciężarówki

Do szpitala trafił kierowca lawety, która najechała na tył ciężarówki. Do wypadku doszło w środę późnym wieczorem na obwodnicy Wrocławia. Była gęsta mgła.

Pierwszy "klaps" w filmie o Wałęsie

Dzisiaj pierwszy "klaps" na planie filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy. W rolę historycznego przywódcy "Solidarności" wcieli się Robert Więckiewicz, a u jego boku zagra Agnieszka Grochowska. Jak mówił sam reżyser - to najtrudniejszy film w jego twórczości.

Wiceminister zdrowia w konflikcie interesów?

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak, nadzorujący wart miliardy złotych rynek leków, jest członkiem zarządu wspieranej przez koncerny farmaceutyczne Fundacji na rzecz Pomocy Chorym na Białaczki - pisze "Rzeczpospolita". Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, sprawą powinno się zająć CBA.

"Ziobryści" spróbują uderzyć w Palikota

Ostatni dzień pierwszego posiedzenia nowego Sejmu będzie obfitował w ważne głosowania. Do uzupełnienia jest skład Trybunału Stanu, trzeba wybrać członków komisji ds. służb specjalnych i przedyskutować projekt ustawy okołobudżetowej. Pod głosowanie trafi też wniosek klubu Solidarna Polska, który domaga się odwołania wicemarszałek Wandy Nowickiej z Ruchu Palikota.

Rolnicy łupnięci na łupkach

Dokładne czytanie podpisywanej umowy to sprawa kluczowa. Przekonali się o tym rolnicy, którzy zgodzili się wpuścić na swoją ziemię firmy poszukujące gazu łupkowego. W umowach znalazły się zapisy dla nich niekorzystne. - Firma, jako podmiot lepiej zorganizowany wykorzystała swoją pozycję i występuje jako strona silniejsza - mówi szefowa regionalnej dyrekcji ochrony środowiska w Gdańsku, Hanna Dzikowska.

Jak się pozbyć "wpadki", czyli gra w usuwanie ciąży

W tej grze wygrywa ten, kto najszybciej dotrze do mety, pozbywając się ciąży. Po drodze czyhają pułapki, a jedną z nich jest test ciążowy. Jeśli jest pozytywny, czeka się trzy kolejki zastanawiając się, jak się pozbyć niechcianej "wpadki", zaś jeśli - negatywny, przechodzisz na metę. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zorganizowała akcję, w której na ulotkach informuje, że "wpadki" można uniknąć. Gra zamieszczona na jej odwrocie obrazuje, jak można się jej pozbyć.

Zamarzła na bagnie, bo kolega "zadbał o siebie"

Młoda dziewczyna zamarzła na bagnach pod Ostródą. O tym, że 16-latka potrzebuje pomocy, wiedział jej kolega, który zostawił ją samą w trudnej sytuacji. Jednak 18-latek przez trzy dni nikomu nie powiedział o tym, że wie gdzie jest poszukiwana przez dziesiątki osób dziewczyna. - Odpowiedzialność i empatia przychodzą wraz z wiekiem. W tym wypadku dla tego człowieka być może trochę na to za wcześnie - mówi Konrad Maj, psycholog.

Gospodarska wizyta Nowaka. "Jak się pracuje?"

Jak się pracuje? - zagadnął minister pracujących na placu budowy kluczowej inwestycji. - Bardzo dobrze, ładna pogoda - odparł robotnik. To wcale nie kronika z minionych lat PRL-u. To nowy minister transportu wizytuje budowę autostrady A2. Mimo, że prace na wielu odcinkach są dalekie od ukończenia, padały obustronne zapewnienia o tym, że "jest dobrze".

MON przedstawiło propozycje ugodowe ws. poległych Polaków

MON przedstawił propozycje ugodowe dla rodzin żołnierzy poległych na misjach zagranicznych - mieliby oni otrzymać rekompensatę finansową w formie zadośćuczynienia lub odszkodowania. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że resort wycenił zadośćuczynienie na 100 tys. zł, a odszkodowanie - na maksymalnie 150 tys. zł. Po spotkaniu obie strony odmówiły podania szczegółów. Rodziny mają teraz zastanawiać się nad propozycjami. Pierwsze ugody mogą zostać zawarte najwcześniej w drugiej połowie grudnia.

W PO bez dyscypliny ws. wniosku o Trybunał

Nie będzie partyjnej dyscypliny w Platformie Obywatelskiej w sprawie podpisów pod wnioskiem SLD o Trybunał Stanu dla prezesa PiS i byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - dowiedziały się Fakty TVN. Tak w środę wieczorem postanowiło prezydium klubu PO. Sprawa ma związek z ustaleniami komisji śledczej ds. Barbary Blidy.

"Tusk wciąż sparaliżowany dziadkiem z Wermachtu"

- Tusk jest ciągle sparaliżowany dziadkiem z Wermachtu. On się nigdy nie zdobędzie na pełne poparcie współpracy polsko-niemieckiej. Zostawił to z premedytacją Sikorskiemu. Bo uznał, że jeśli on to zrobi, to zaraz wróci Kaczyński i powie, że Tusk jest uzależniony od Niemców - takie, zdaniem Janusza Palikota, były powody tego, że to szef polskiej dyplomacji, a nie premier przedstawił w Berlinie wizję nowej, federalistycznej formuły Unii Europejskiej z kluczową rolą Niemiec.

PiS przejęło biuro Kurskiego

Od środy przestało istnieć biuro poselskie byłego polityka PiS Jacka Kurskiego w Elblągu, mieszczące się dotychczas w jednym budynku z lokalnymi władzami PiS. Kolejne dwa biura eurodeputowanego w woj. warmińsko-mazurskim stracą swoje siedziby z końcem roku. - Była drobna sugestia ze strony PiS, że jakoś nie można sobie wyobrazić tego, żebyśmy funkcjonowali dalej w jednym miejscu - powiedział Paweł Kowszyński, elbląski asystent europosła.

54-latek zginął pod śmieciami

54-letni pracownik wysypiska śmieci w Karczach (Podlaskie) zginął w środę przysypany przez zwały odpadów. - Mężczyzna nagle zniknął z zasięgu kamer monitoringu. Nie wiadomo, jak doszło do wypadku - poinformował rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski.

Przebił barierki, zsunął się na jezdnię

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w środę po godzinie 19 w Krakowie. Kierowca samochodu osobowego, stracił panowanie nad kierownicą, przebił barierki ochronne wiaduktu i zsunął się po skarpie. Zdjęcia z miejsca zdarzenia zamieścił w serwisie Kontaktu 24 internauta @Pazz.

Zaprosił ich prezydent. "Bo jest bardzo aktywny"

Bronisław Komorowski zaprosił do Pałacu Prezydenckiego Stefana Niesiołowskiego - szefa sejmowej komisji obrony narodowej i Grzegorza Schetynę - szefa komisji spraw zagranicznych. O czym będą rozmawiać? Nie wie tego sam zainteresowany, czyli Niesiołowski. Ale zapewnia, że w Pałacu się stawi, bo z prezydentem "rozmawia chętnie". Szefowa biura prasowego tłumaczy jednak, że prezydent chce się spotkać, bo "kwestie obronności bardzo go interesują", a na arenie międzynarodowej "jest bardzo aktywny".

Jest decyzja SN. Tylko 12 lat dla Jakuba T.

Kara dla skazanego za gwałt i pobicie Brytyjki Jakuba T. to 12 lat więzienia - wynika ze środowego postanowienia Sądu Najwyższego. SN rozstrzygał, jak traktować orzeczone w Polsce kary 12 i 10 lat więzienia - równolegle czy kolejno. - Jest to wykonanie zagranicznego wyroku. Dostosować można wyłącznie wysokość kary, jeżeli przekracza ona to, co wynika z prawa polskiego, z jednoczesnością kary trzeba się zatem pogodzić - argumentował sędzia Tomasz Grzegorczyk.

Gmina pożyczyła od mieszkańców. Za ich plecami

Skandal w Skawinie. Władze gminy pożyczały pieniądze z funduszów remontowych wspólnot mieszkaniowych, nie informując o tym lokatorów. W dodatku sama gmina jako właściciel kilku lokali komunalnych należących do wspólnoty, nie płaciła ani pełnego czynszu, ani składki na fundusz remontowy, z którego pożyczała pieniądze. Burmistrz wprawdzie zadeklarował, że zwróci zagrabione pieniądze. Ale dalej nie wiadomo, kiedy, ile i z czego. Chodzi o 2,5 mln zł.

Senyszyn, Hebda i Balt chcą kierować SLD

Europosłanka Joanna Senyszyn, były wiceszef Sojuszu Artur Hebda i poseł Marek Balt - to członkowie SLD, którzy do tej pory zgłosili swoje kandydatury na nowego przewodniczącego Sojuszu - poinformował w środę szef klubu SLD Leszek Miller.

Pożegnaliśmy ostatniego pilota Dywizjonu 303

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach złożono dziś do grobu urnę z prochami gen. Tadeusza Sawicza, ostatniego polskiego pilota myśliwskiego, który brał udział w bitwie o Anglię. Sawicz zmarł 19 października w Kanadzie. W pogrzebie uczestniczył m.in. poczet sztandarowy brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF), a we wtorek na cześć polskiego lotnika opuszczono do połowy masztu flagę w brytyjskiej ambasadzie w Warszawie.

Prezydent chce "uczciwej debaty" ws. emerytur

Prezydent Bronisław Komorowski widzi potrzebę przeprowadzenia uczciwej debaty na temat podniesienia wieku emerytalnego - poinformowała prezydencka minister Irena Wóycicka. Nie powiedziała jednak w jaki sposób ta debata miałaby się odbyć.