Uczniowie z Marcinkowic w czasie lekcji brali udział w uroczystości, na którą przyjechał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zareagowało kuratorium oświaty. Dyrektorka szkoły została wezwana na rozmowę - pisze "Rzeczpospolita".

Trwa susza w Niemczech, Austrii i Serbii. Wody jest tak mało, że żegluga śródlądowa na Renie i Dunaju została sparaliżowana, a w górskich ośrodkach nikt nawet nie myśli o włączaniu armatek śnieżnych. I nic nie zapowiada zmiany.

To był ten moment, zwłaszcza przed świętami, na który czekało wiele polskich rodzin. Paczki z Zachodu, a w nich najczęściej mleko w proszku, holenderski pomarańczowy ser i słone masło. W 30. rocznicę pierwszego takiego konwoju z Niemiec powstał film dokumentalny "Paczki solidarności". To niezwykła opowieść o pomocy ponad granicami, ponad systemami i ponad różnicami.

"Był mniejszym złem, ale zło nawet mniejsze jest również złem" - tak o stanie wojennym pisze w swojej najnowszej i zarazem ostatniej książce "Starsi o 30 lat" Wojciech Jaruzelski. Przekonuje, że jego wprowadzenie nie było tajemnicą. "Nie czailiśmy się w ukryciu" - zapewnia i podkreśla, że choć o planach polskich władz wiedzieli Amerykanie, to nie poinformowali o tym "Solidarności, Kościoła, Papieża-Polaka".

Kara śmierci - jak ją wykonywano w czasach PRL i dlaczego politycy PiS chcą ją przywrócić. Jarosław Kaczyński zapowiadając działania w tym kierunku, wraca do tematu, który sam poruszał już nie raz, gdy był w opozycji. Gdy rządził - jakoś o karze śmierci nie pamiętał. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wykonano ponad 1300 wyroków śmierci. Do ostatniej egzekucji doszło w 1988 roku. Od tego czasu kaci w Polsce są bezrobotni.

Autostradowy kącik mody. W roli modela wystąpił - słynący z dobrego gustu - minister Sławomir Nowak. Był, wizytował, żeby nie powiedzieć - gospodarskim okiem dopieszczał - to, co jeszcze kuleje. Ale swoją obecnością sprawił też, że było na czym zawiesić oko. Modna fryzura, sportowe buty, szeroki, zdrowy uśmiech, żadnych szpecących kamizelek czy kasków. Pewnie niechcący naruszył niektóre przepisy BHP, ale gdyby tego nie zrobił - nie byłoby tak pięknie.

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Warszawie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Według ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza, rozmowa dotyczyła m.in. ewentualnych zmian traktatowych w UE oraz Ukrainy.

Nie był czarodziejem, ale sprzedawcą w sklepie spożywczym, który miał jednak sporo wspólnego z magią. To polski Harry Potter. Opowiadanie z 1972 roku autorstwa Jana Rostworowskiego opublikowane w "Życiu Literackim" każe postawić pytanie - kto wymyślił Pottera. No i ile wspólnego ma ten wymyślony przez Polaka z tym, który zawładnął wyobraźnią milionów i miliony zarobił.

Susza w Polsce to nie zagrożenie, a fakt. Wysychają studnie, łatwo rozprzestrzeniają się pożary. Woda w rzekach jest na tak niskim poziomie, jakiego jeszcze nie było od kiedy prowadzone są pomiary. Wisłę w centrum Warszawy - w co trudno uwierzyć - można przejść wpław. Czasem wystarczą nawet kalosze, bo woda miejscami ma 20 cm głębokości.

- Straszenie Niemcami to popłuczyny po Gomułce. To, co PiS proponuje, to jest powrót do nacjonalizmów i wojen ekonomicznych - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" Stefan Niesiołowski z PO, komentując krytykę, jaką pod adresem szefa MSZ przypuściło PiS. Jego zdaniem, "wszystkie twierdzenia o zagrożeniu suwerenności to czysty populizm i demagogia na wewnętrzny użytek".

Sąd umorzył w czwartek proces karny o zniesławienie wytoczony ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu przez byłego oficera wywiadu PRL Edwarda Kotowskiego. Powód? Sąd uznał Kotowskiego za nieobecnego, bo zamiast być na sali, rozmawiał przed nią z dziennikarzami.

13 grudnia, w dniu 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, PiS organizuje marsz sprzeciwu wobec wypowiedzi szefa dyplomacji Radosław Sikorskiego w Berlinie. Minister spraw zagranicznych (swoim zwyczajem - na Twitterze) odpowiada prezesowi PiS: "Przepraszam Jarosława Kaczyńskiego za to, że wprowadziłem stan wojenny". Nie brakowało dziś głosów krytycznych pod adresem inicjatywy PiS. Ale nie wszyscy ją przekreślają. Jacek Kurski, gość "Kropki nad i" nie wykluczył, że działacze Solidarnej Polski przyłączą się do marszu.

Niezwykle intensywna burza z piorunami przeszła w nocy z wtorku na środę nad stolicą Australii, Canberrą. Na zamieszczonych w serwisie Youtube nagraniach mieszkańców widać, że każdej minuty dochodziło do setek wyładowań atmosferycznych.

Czy Solidarna Polska to PiS-bis? W "Kropce nad i" Jacek Kurski przekonywał, że klub "ziobrystów" znacznie różni się od partii Jarosława Kaczyńskiego: przede wszystkim podejściem do suwerenności Polski, zniszczonej - zdaniem Kurskiego - przez PiS oraz kwestią solidarności społecznej.

- To jest dowód bezsilności, bezradności - tak zapowiedź zorganizowania przez PiS marszu 13 grudnia w proteście przeciwko wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie skomentował prezydencki doradca Tomasz Nałęcz. Z kolei Paweł Kowal z PJN za "nonsens" uznał propozycję PiS, by postawić szefa dyplomacji przed Trybunał Stanu.

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej pozostaje bez zmian - chce na nią głosować 37 proc. Polaków. Lekko urosło poparcie dla PiS, stracili natomiast "ziobryści" - na Solidarną Polskę głos oddałoby tylko 3 proc. Polaków - wynika z sondażu SMG KRC dla "Faktów" TVN.

Antoni Macierewicz i Mariusz Kamiński nie znajdą się w składzie sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Na ich kandydatury nie zgodziło się Prezydium Sejmu. Jakie były powody - nie wiadomo.

"Nawet w przypadku tego najczarniejszego scenariusza, studenci nie zostaną na lodzie" - tak niepewną sytuację studentów z Wyższej Szkoły Organizacji Turystyki i Hotelarstwa komentuje Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Na pewno studentom pomożemy, i na pewno też, w razie konieczności, znajdą się uczelnie, które w sposób płynny przyjmą studentów, zapewnią ciągłość kształcenia" - dodaje.

- Pierwszym testem dla PZPN będzie wybór nowego sekretarza generalnego. Związek powinien rozpisać konkurs i poszukać na to stanowisko profesjonalisty - przekonuje poseł PO i były piłkarz zarazem, Cezary Kucharski.