Po wybuchu kamienica do rozbiórki

Kamienica, w której dziś rano doszło do wybuchu gazu, zostanie przeznaczona do rozbiórki. W wyniku eksplozji gazu przy ul. Grudziądzkiej w Bydgoszczy dwóch mieszkańców kamienicy doznało obrażeń. Ranny został także strażak, który brał udział w akcji ratowniczej. Wybuch nastąpił około godziny 6.40, zawaliła się ściana frontowa kamienicy, zniszczeniu uległ parter i pierwsze piętro budynku. Ewakuowano mieszkańców sąsiednich kamienic. O wybuchu w centrum Bydgoszczy poinformował nas mieszkaniec miasta.

Sikorski "zakneblowany"? "Nie ma żadnego zakazu"

Radosław Sikorski dostał zakaz publicznych wypowiedzi na temat swojego poniedziałkowego wystąpienia w Berlinie, które dotyczyło Unii Europejskiej - donosi "Nasz Dziennik" i pisze, że zakaz ministrowi miał wydać premier Donald Tusk. - Gdybym był "zakneblowany", to by mnie tutaj nie było. A jestem - oświadczył w TOK FM szef polskiej dyplomacji.

"Europa musi działać jak dobrze prosperujące przedsiębiorstwo"

Skończył się definitywnie czas marnowania pieniędzy, ale także godzin, dni i miesięcy, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji stricte politycznych - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji w Europie przed grudniowym szczytem UE. Jego zdaniem, Europa powinna działać jak dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. A do tego jest potrzebny nowy traktat UE. Pomysły polskiego rządu dotyczące naprawy Unii trafią do ambasadorów krajów UE - dowiedziała się TVN24.

Kat. B1 pod lupą prokuratury

Prokuratura interesuje się osobami, które w ostatnich latach zdobyły prawo jazdy kategorii B1. Pod lupą są też egzaminatorzy z trzech Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Śledczy ujawniają, że sprawa ma związek z nielegalnymi przeróbkami samochodów.

Senyszyn do Palikota?

Szykują się kolejne transfery z SLD do Ruchu Palikota. Następna ma być europosłanka Joanna Senyszyn, z którą Janusz Palikot ma prowadzić rozmowy już od kilku tygodni - twierdzi "Polska The Times".

Ludzie Schetyny i Pawlaka stracą pracę?

Szykuje się druga ofensywa w sprawie spółek Skarbu Państwa. Politycy PO chcą wrócić do prac na ustawą o nadzorze właścicielskim, która m.in. zmienia zasady wyłaniania ich szefów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

"Krytyka" wynosi się z Nowego Światu

"Krytyka Polityczna" będzie musiała pożegnać się z lokalem przy Nowym Świecie 63. Ale to nie efekt dochodzenia w sprawie zamieszek 11 listopada. Ratusz przygotowuje zwrot kamienicy, w której organizacja działa - informuje "Gazeta Stołeczna".

Upomnienie za akademię z Kaczyńskim

Uczniowie z Marcinkowic w czasie lekcji brali udział w uroczystości, na którą przyjechał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zareagowało kuratorium oświaty. Dyrektorka szkoły została wezwana na rozmowę - pisze "Rzeczpospolita".

Płytki Ren i górskie stoki bez śniegu

Trwa susza w Niemczech, Austrii i Serbii. Wody jest tak mało, że żegluga śródlądowa na Renie i Dunaju została sparaliżowana, a w górskich ośrodkach nikt nawet nie myśli o włączaniu armatek śnieżnych. I nic nie zapowiada zmiany.

"Paczki solidarności" Zachodu z Polakami. Na dużym ekranie

To był ten moment, zwłaszcza przed świętami, na który czekało wiele polskich rodzin. Paczki z Zachodu, a w nich najczęściej mleko w proszku, holenderski pomarańczowy ser i słone masło. W 30. rocznicę pierwszego takiego konwoju z Niemiec powstał film dokumentalny "Paczki solidarności". To niezwykła opowieść o pomocy ponad granicami, ponad systemami i ponad różnicami.

"Nie czailiśmy się w ukryciu". Ostatnia książka Jaruzelskiego

"Był mniejszym złem, ale zło nawet mniejsze jest również złem" - tak o stanie wojennym pisze w swojej najnowszej i zarazem ostatniej książce "Starsi o 30 lat" Wojciech Jaruzelski. Przekonuje, że jego wprowadzenie nie było tajemnicą. "Nie czailiśmy się w ukryciu" - zapewnia i podkreśla, że choć o planach polskich władz wiedzieli Amerykanie, to nie poinformowali o tym "Solidarności, Kościoła, Papieża-Polaka".

Kara śmierci - pomysł polityczny, ale nie nowy

Kara śmierci - jak ją wykonywano w czasach PRL i dlaczego politycy PiS chcą ją przywrócić. Jarosław Kaczyński zapowiadając działania w tym kierunku, wraca do tematu, który sam poruszał już nie raz, gdy był w opozycji. Gdy rządził - jakoś o karze śmierci nie pamiętał. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wykonano ponad 1300 wyroków śmierci. Do ostatniej egzekucji doszło w 1988 roku. Od tego czasu kaci w Polsce są bezrobotni.

Być modnym jak minister Nowak. Na autostradzie

Autostradowy kącik mody. W roli modela wystąpił - słynący z dobrego gustu - minister Sławomir Nowak. Był, wizytował, żeby nie powiedzieć - gospodarskim okiem dopieszczał - to, co jeszcze kuleje. Ale swoją obecnością sprawił też, że było na czym zawiesić oko. Modna fryzura, sportowe buty, szeroki, zdrowy uśmiech, żadnych szpecących kamizelek czy kasków. Pewnie niechcący naruszył niektóre przepisy BHP, ale gdyby tego nie zrobił - nie byłoby tak pięknie.

Tusk rozmawiał z Barosso. "O zmianach traktatowych"

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Warszawie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Według ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza, rozmowa dotyczyła m.in. ewentualnych zmian traktatowych w UE oraz Ukrainy.

Polski Harry Potter był pierwszy?

Nie był czarodziejem, ale sprzedawcą w sklepie spożywczym, który miał jednak sporo wspólnego z magią. To polski Harry Potter. Opowiadanie z 1972 roku autorstwa Jana Rostworowskiego opublikowane w "Życiu Literackim" każe postawić pytanie - kto wymyślił Pottera. No i ile wspólnego ma ten wymyślony przez Polaka z tym, który zawładnął wyobraźnią milionów i miliony zarobił.

Wisłę można przejść w kaloszach. Przez suszę

Susza w Polsce to nie zagrożenie, a fakt. Wysychają studnie, łatwo rozprzestrzeniają się pożary. Woda w rzekach jest na tak niskim poziomie, jakiego jeszcze nie było od kiedy prowadzone są pomiary. Wisłę w centrum Warszawy - w co trudno uwierzyć - można przejść wpław. Czasem wystarczą nawet kalosze, bo woda miejscami ma 20 cm głębokości.

"Straszenie Niemcami to popłuczyny po Gomułce"

- Straszenie Niemcami to popłuczyny po Gomułce. To, co PiS proponuje, to jest powrót do nacjonalizmów i wojen ekonomicznych - stwierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" Stefan Niesiołowski z PO, komentując krytykę, jaką pod adresem szefa MSZ przypuściło PiS. Jego zdaniem, "wszystkie twierdzenia o zagrożeniu suwerenności to czysty populizm i demagogia na wewnętrzny użytek".

Agent udzielał wywiadów, ksiądz czekał. Sąd: nieobecny, umarzam

Sąd umorzył w czwartek proces karny o zniesławienie wytoczony ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu przez byłego oficera wywiadu PRL Edwarda Kotowskiego. Powód? Sąd uznał Kotowskiego za nieobecnego, bo zamiast być na sali, rozmawiał przed nią z dziennikarzami.

Sikorski: Przepraszam, że wprowadziłem stan wojenny

13 grudnia, w dniu 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, PiS organizuje marsz sprzeciwu wobec wypowiedzi szefa dyplomacji Radosław Sikorskiego w Berlinie. Minister spraw zagranicznych (swoim zwyczajem - na Twitterze) odpowiada prezesowi PiS: "Przepraszam Jarosława Kaczyńskiego za to, że wprowadziłem stan wojenny". Nie brakowało dziś głosów krytycznych pod adresem inicjatywy PiS. Ale nie wszyscy ją przekreślają. Jacek Kurski, gość "Kropki nad i" nie wykluczył, że działacze Solidarnej Polski przyłączą się do marszu.

Setki piorunów na minutę

Niezwykle intensywna burza z piorunami przeszła w nocy z wtorku na środę nad stolicą Australii, Canberrą. Na zamieszczonych w serwisie Youtube nagraniach mieszkańców widać, że każdej minuty dochodziło do setek wyładowań atmosferycznych.

Kurski wskazuje różnice między PiS a SP

Czy Solidarna Polska to PiS-bis? W "Kropce nad i" Jacek Kurski przekonywał, że klub "ziobrystów" znacznie różni się od partii Jarosława Kaczyńskiego: przede wszystkim podejściem do suwerenności Polski, zniszczonej - zdaniem Kurskiego - przez PiS oraz kwestią solidarności społecznej.

"Marsz 13 grudnia to dowód bezsilności"

- To jest dowód bezsilności, bezradności - tak zapowiedź zorganizowania przez PiS marszu 13 grudnia w proteście przeciwko wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie skomentował prezydencki doradca Tomasz Nałęcz. Z kolei Paweł Kowal z PJN za "nonsens" uznał propozycję PiS, by postawić szefa dyplomacji przed Trybunał Stanu.

PiS zyskuje, "ziobryści" tracą. PO bez zmian

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej pozostaje bez zmian - chce na nią głosować 37 proc. Polaków. Lekko urosło poparcie dla PiS, stracili natomiast "ziobryści" - na Solidarną Polskę głos oddałoby tylko 3 proc. Polaków - wynika z sondażu SMG KRC dla "Faktów" TVN.

Macierewicz i Kamiński poza speckomisją

Antoni Macierewicz i Mariusz Kamiński nie znajdą się w składzie sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Na ich kandydatury nie zgodziło się Prezydium Sejmu. Jakie były powody - nie wiadomo.

Jest już w kraju, ale nieuchwytna. Studenci nadal nie wiedzą, co z uczelnią

"Nawet w przypadku tego najczarniejszego scenariusza, studenci nie zostaną na lodzie" - tak niepewną sytuację studentów z Wyższej Szkoły Organizacji Turystyki i Hotelarstwa komentuje Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Na pewno studentom pomożemy, i na pewno też, w razie konieczności, znajdą się uczelnie, które w sposób płynny przyjmą studentów, zapewnią ciągłość kształcenia" - dodaje.

Konkurs na następcę Kręciny? PO proponuje

- Pierwszym testem dla PZPN będzie wybór nowego sekretarza generalnego. Związek powinien rozpisać konkurs i poszukać na to stanowisko profesjonalisty - przekonuje poseł PO i były piłkarz zarazem, Cezary Kucharski.

Walczyła o wolną Polskę, teraz nie ma za co żyć

Lata temu walczyła o wolną Polskę, dziś nie ma co włożyć do garnka. Elżbieta Wieczorek, działaczka Solidarności ze starogardzkiego Elektronu. W stanie wojennym była internowana, później zwolniono ją z pracy. Dziś schorowana mieszka w koszmarnych warunkach, z emerytury ledwo przekraczającej 600 złotych.

PiS chce odwołania Sikorskiego

Klub PiS złożył w czwartek wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. PiS chce odwołania ministra w związku z poniedziałkową wypowiedzią w Berlinie. Zdaniem PiS, Sikorski złamał konstytucję. Wniosek nie ma raczej szans na powodzenie.

Pożar w centrum. 700 osób ewakuowanych

Po południu w biurowcu przy ulicy Sienkiewicza 12/14 wybuchł pożar. Z budynku ewakuowano 700 osób. - Na szczęście pożar okazał się niegroźny - informuje Artur Laudy, rzecznik stołecznej straży pożarnej.