Tusk o zapowiedzi prezesa PiS: uprzedzam i przestrzegam

- Przykro mi, że człowiek tak dojrzały nie dostrzega tak oczywistej rzeczy, jak interes narodowy w tych skomplikowanych czasach - tak premier Donald Tusk odniósł się do zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o zorganizowaniu marszu niepodległości 13 grudnia. Premier podkreślił, że służby nie dopuszczą tego dnia do zrobienia zadym na ulicach Warszawy.

"Sumienie mnie pyta, czy musiało do tego dojść"

Pierwszy przywódca Solidarności, były prezydent Lech Wałęsa złożył kwiaty pod krzyżem-pomnikiem przy katowickiej kopalni Wujek. - Kiedy ja staję w takim miejscu, zawsze sumienie pyta mnie, czy musiało do tego dojść? (...) I sumienie pyta mnie, czy można było tego uniknąć, czy zrobiłem wszystko, czy zrobiliśmy wszystko, aby do tego nie doszło? Ale kiedy do tego doszło i jest to nieodwracalne, to sumienie mnie pyta, czy ta ofiara przynosi efekty? Czy ta ofiara naprowadza nas na właściwe tory? Czy ją szanujemy? Czy warto było ponieść tę ofiarę? - mówił Wałęsa.

Episkopat: niech politycy nie kawałkują wypowiedzi biskupów

- Benedykt XVI, Jan Paweł II, Katechizm Kościoła Katolickiego i biskupi nauczają jasno – należy wyeliminować karę śmierci, a nie przywracać ją. Przysłowiową kropką nad "i" jest wczorajsza wypowiedź Papieża - napisał w oświadczeniu rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Zaapelował też do polityków, by "nie traktowali wybiórczo nauczania papieży i nie kawałkowali wypowiedzi biskupów".

Pijany kopał przejeżdżające auta

Olsztyńscy policjanci zatrzymali pijanego mężczyznę, który na jednej z ulic miasta kopał przejeżdżające samochody. W związku z tym, iż Tomasz K. popełnił przestępstwo w warunkach recydywy, kara będzie surowsza. Grozi mu do 7,5 roku pozbawienia wolności.

Nie odwołali Nowickiej

Sejm nie odwołał Wandy Nowickiej z Ruchu Palikota z funkcji wicemarszałka. Za odwołaniem Nowickiej było 160 posłów, przeciw 237. Wstrzymało się 23 parlamentarzystów. Większość konieczna do odwołania wynosiła 211.

30 dni na decyzję, czy będzie śledztwo w PZPN

W ciągu 30 dni zapadnie decyzja, czy wszczęte zostanie śledztwo w związku z "taśmami PZPN". Do warszawskiej prokuratury okręgowej wpłynęły m.in. stenogramy z nagrań wykonane przez CBA. - Jeśli potwierdzą się przypadki korupcji, to będą siedzieć - skomentował krótko sprawę na konferencji prasowej szef rządu Donald Tusk.

Większości Polaków krzyż nie przeszkadza

88 proc. Polaków nie przeszkadza krzyż zawieszony w klasie szkolnej lub w urzędzie. Symbol religijny w miejscach publicznych przeszkadza 10 proc. ankietowanych - wynika z sondażu przygotowanego przez CBOS.

"Kierunek i zasadnicze tezy były akceptowane przeze mnie"

Donald Tusk broni przemówienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. - Kierunek i zasadnicze myśli, tezy, były akceptowane przeze mnie i są wynikiem wielomiesięcznej pracy całego rządu i prezydencji - powiedział premier. Zaznaczył przy tym jednak, że nie było to oficjalne stanowisko rządu.

Informatyk chciał 200 tys. Szantażował i wpadł

Były informatyk jednej ze śląskich firm chciał wyłudzić od dawnego pracodawcy 200 tys. zł w zamian za zwrócenie skradzionych danych. Przeliczył się w swoich nadziejach, bo szantażowany zawiadomił o wszystkim policję, a ta szantażystę zatrzymała.

Konie wtargnęły na jezdnię. Trzy zginęły

Kilka koni wbiegło na lokalną drogę w gminie Trzciel w Lubuskiem, którą jechał akurat osobowy volkswagen. W wyniku zderzenia dwa konie zginęły, trzeciego - rannego - uśpił weterynarz. Kierowcy samochodu nic się nie stało - poinformowała Justyna Migdalska z lubuskiej policji.

"Zgodnie z procedurą. Piloci byli staranni"

Po wystąpieniu awarii systemu hydraulicznego piloci LOT-owskiego boeinga wykonali wszystkie czynności zawarte w "instrukcji" producenta, a po stwierdzeniu niesprawności systemu awaryjnego wypuszczania podwozia sprawdzili, czy postąpili zgodnie z procedurą - wynika z wstępnego raportu PKBWL. Czy oznacza to, że piloci nie popełnili żadnego błędu? Maciej Lasek z Komisji mówi tvn24.pl, że tak kategoryczny wniosek będzie możliwy dopiero w raporcie końcowym, ale dodaje, że według dotychczasowej wiedzy ekspertów załoga "zachowała się zgodnie z wszystkimi procedurami".

Duchowny oskarżony o współżycie z upośledzoną

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim oskarżyła prawosławnego duchownego z Bociek o współżycie z młodą, niepełnosprawną dziewczyną. Akt oskarżenia trafi w czwartek do miejscowego sądu - podała prokuratura.

Zawinił bezpiecznik? "Nasza praca idzie w tym kierunku"

Wyłączony jeden z bezpieczników, który odpowiadał m.in. za awaryjne wysuwanie podwozia jest najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów z lądowaniem, jakie miał Boeing 767 1. listopada w Warszawie. Poinformował o tym na antenie TVN24 Waldemar Targalski, jeden z autorów raportu.

Platforma pęka na Sikorskim

Czołowi politycy Platformy Obywatelskiej nie mogą ustalić, jaki charakter miało wystąpienie Radosława Sikorskiego w Berlinie. Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnia, że choć było ono konsultowane z premierem, to nie jest oficjalnym stanowiskiem rządu i miało charakter nieformalny. Z kolei Grzegorz Schetyna mówi: - Premier mówi ustami ministra spraw zagranicznych. To jest głos całego rządu. To jest oczywiste.

CBA sprawdza szpitale onkologiczne

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego od kilku dni kontrolują szpitale onkologiczne w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Zielonej Górze i Częstochowie. Funkcjonariusze sprawdzają wydawanie pieniędzy pochodzących z Ministerstwa Zdrowia, które były przeznaczone na narodowy program zwalczania chorób nowotworowych - poinformował tvn24.pl rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

IPN chce dwóch lat w zawieszeniu dla Kani i Kiszczaka

Prokuratorzy IPN domagają się 2 lat więzienia w zawieszeniu dla byłego szefa PZPR Stanisława Kani i byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka za wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Ich proces dobiega końca się warszawskim sądem okręgowym. Obrońcy zabiorą głos 20 grudnia, wyrok poznamy najpóźniej 7 dni po zakończeniu ich mów.

Niesiołowski: arcybiskup Michalik to krętacz

To było krętactwo, biskup krętacz - tak Stefan Niesiołowski określił abp. Józefa Michalika. To reakcja na wypowiedź przewodniczącego Episkopatu Polski, według którego Kościół dopuszcza karę śmierci. - Jan Paweł II i Benedykt XVI wyraźnie opowiadali się przeciwko karze śmierci - zaznaczył w Radiu Zet poseł PO.

Nowy, chwilowy szef SLD w sobotę

Będzie debata przed wyborem szefa SLD - dowiedziała się TVN24. Ma do niej dojść w przyszły piątek z udziałem wszystkich kandydatów. Dzień poźniej odbędą się wybory, a z kierowania Sojuszem zrezygnuje Grzegorz Napieralski.

Rząd się wytłumaczy ze słów Sikorskiego

Najprawdopodobniej 14 grudnia rząd Donalda Tuska przedstawi w Sejmie założenia swojej polityki zagranicznej. Jak poinformowała marszałek Ewa Kopacz, dziś premier zwrócił się do niej z taką prośbą. To odpowiedź na burzę po wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie. Zdaniem Grzegorza Schetyny, to wizja "bardzo ciekawa, bardzo twardo postawiona, ale właśnie po to, aby wywołać rozmowę".

W weekend wraca silny wiatr. Na lądzie 110 km/h, na morzu 12B

Połamane drzewa, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Taki krajobraz w najbliższych dniach może znów przynieść nam silny i porywisty wiatr. Najmocniejsze podmuchy wystąpią w niedzielę i poniedziałek. Żywioł rozpędzi się nawet do 110 km/h.

Zderzenie terenówki z busem. Siedem osób rannych

Siedem osób zostało rannych po zderzenia busa z samochodem terenowym. Do wypadku doszło w czwartek przed godziną 8 w miejscowości Kuciny. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu na drodze krajowej nr 72 na odcinku Poddębice – Aleksandrów Łódzki.

Choinka gigant rozbłysła na Manhattanie, a Bieber zaśpiewał

Tysiące ludzi wyszło w środę na nowojorskie ulice, by wziąć udział w uroczystości zapalenia światełek na wielkiej choince, która stanęła na Rockefeller Center. Wśród atrakcji wieczoru nie zabrakło koncertu Justina Biebera, który zgromadził tłumy wielbicielek.

Pitera straciła stanowisko

Premier Donald Tusk odwołał Julię Piterę ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. Pitera pełniła tę funkcję od 2007 roku.

"Hangar" w Łazienkach? Urzędnicy: Tylko pawilonik

Nowy obiekt w historycznym parku? Władze Łazienek chcą wybudować pawilon tuż obok XVIII-wiecznej Pomarańczarni. Obrońcy zabytków łapią się za głowy i przekonują, że nie ma tam miejsce na "szklany hangar" i "bankietownię". - To tylko tymczasowy pawilonik na palmy - bronią się władze parku.

Moskalikowie nie dostaną nowego domu

Rodzinie Moskalików, która w połowie września musiała się wyprowadzić z domu odzyskanego przez Agnes Trawny nie należy się mieszkanie zastępcze od Lasów Państwowych. Tak zdecydował w czwartek sąd w Szczytnie. Uznał jednocześnie, że Moskalikowie mogą starać się o odszkodowanie.

Wizja Sikorskiego. "To nie było oficjalne stanowisko rządu"

Poniedziałkowe wystąpienie szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie nie było oficjalnym stanowiskiem rządu, ale zaproszeniem do debaty o kształcie UE - powiedział w środę rzecznik rządu Paweł Graś. Zaznaczył, że przemówienie ministra było konsultowane z premierem.

Od stycznia leki tylko za 100 procent?

Kilkadziesiąt tysięcy lekarzy protestuje przeciw nowym zasadom wypisywania recept na leki refundowane. Jeśli nic się nie zmieni, to od początku nowego roku będą wypisywać tylko recepty bez refundacji - ostrzega "Gazeta Wyborcza".

Najechał lawetą na tył ciężarówki

Do szpitala trafił kierowca lawety, która najechała na tył ciężarówki. Do wypadku doszło w środę późnym wieczorem na obwodnicy Wrocławia. Była gęsta mgła.

Pierwszy "klaps" w filmie o Wałęsie

Dzisiaj pierwszy "klaps" na planie filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy. W rolę historycznego przywódcy "Solidarności" wcieli się Robert Więckiewicz, a u jego boku zagra Agnieszka Grochowska. Jak mówił sam reżyser - to najtrudniejszy film w jego twórczości.