Dźwigał krzyż przez miasto. "Nie wiedział", skąd go ma

31-letni mężczyzna przechadzał się przez centrum Lublina z drewnianym, półtorametrowym krzyżem na plecach. Został zatrzymany, a jego wyprawa zakończyła się na komisariacie. Mężczyzna nie potrafił powiedzieć, skąd wziął krucyfiks, lecz policjanci ustalili, skradziono go z jednej z lubelskich parafii.

"Ogromna większość prokuratorów pracuje rzetelnie"

- Fakt, że problemami prokuratury zajmuje się Senat, mógłby wskazywać, że doszło do zdarzeń, które w stopniu znaczącym zaburzyły funkcjonowanie prokuratury. Tak oczywiście nie jest. Ogromna większość prokuratorów pracuje rzetelnie - oświadczył Prokurator Generalny Andrzej Seremet podczas swojego wystąpienia w Senacie ws. sytuacji w polskiej prokuraturze. Tłumaczył, że wśród najważniejszych zagadnień, które wymagają zmian ustawowych, wymienił niezależność budżetową prokuratury i jej relacje z parlamentem.

Nowe informacje ws. Magdy. Rutkowski wyklucza winę ojca

Są nowe informacje ws. zaginięcia półrocznej Magdy z Sosnowca. Śledczym udało się odnaleźć i przesłuchać kilku świadków, którzy mieli spostrzeżenia związane z tą sprawą. - Pojawiły się osoby, które wnoszą nowe informacje do sprawy, choć nie są to informacje przełomowe – powiedział TVN24 rzecznik śląskiej policji Andrzej Gąska, ale - jak stwierdził - "posuwamy się krok po kroczku". Z kolei detektyw Krzysztof Rutkowski wykluczył w czwartek hipotezę, że dziewczynka została uprowadzona przez biologicznego ojca, którego poddano badaniom wariografu i DNA.

Narada w Pałacu ws. ACTA

- Prezydent uważa, że - rozpatrując umowę ACTA - należy w jasny sposób oddzielić odpowiedzialność internautów od odpowiedzialności podmiotów zajmujących się udostępnianiem w sieci materiałów - oświadczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego. W Pałacu zakończyło się organizowane przez Bronisława Komorowskiego spotkanie w sprawie umowy ACTA.

Pogrzeb Szymborskiej za tydzień

W czwartek, 9 lutego o godz. 12 odbędzie się pogrzeb zmarłej wczoraj poetki, Wisławy Szymborskiej - ogłosił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Noblistka zostanie pochowana w grobowcu rodzinnym, gdzie leżą jej rodzice i siostra. W ceremonii udział wezmą prezydent Bronisław Komorowski, minister kultury Bogdan Zdrojewski i prawdopodobnie premier Donald Tusk.

"W piekle będę podpisywać dedykacje i prasować koszule"

Co będę robiła jak pójdę do piekła? - zastanawiała się Wisława Szymborska. - Oprócz podpisywania dedykacji, będę prasowała koszule i to wyłącznie rękawy, to coś przerażającego - wyliczała poetka. To jedna z wielu rozmów przy kawie zarejestrowana podczas pobytu w Bolonii w 2009 roku.

Całe osiedle bez ogrzewania i ciepłej wody

Poważna awaria na skrzyżowaniu al. Krakowskiej i ul Bakalarskiej w Warszawie. - Ciepłej wody i ogrzewania nie ma całe osiedle Jadwisin - zaalarmował nas na Kontakt 24 Marcin. Zdjęcia buchającej pary przesłał z kolei Artur.

Mieszkanie pełne kontrabandy

Prawie pół miliona sztuk papierosów i ponad 70 litrów spirytusu zabezpieczyli mundurowi w jednym z mieszkań na Śródmieściu w Warszawie.

"Wypaliliśmy ostatniego papierosa"

Po śmierci Wisławy Szymborskiej powstanie fundacja, która będzie opiekowała się twórczością poetki - poinformował Michał Rusinek powołując się na zapis w testamencie noblistki. Ponadto Rusinek zapowiedział w TVN24, że za kilka miesięcy ukaże się ostatni tomik poezji polskiej noblistki. Wszystkie wiersze, nad którymi ostatnio pracowała, zostaną zebrane w jedno dzieło pt. "Wystarczy".

O nauce w trzy minuty. "Kropla drąży skałę"

Dziennikarz Faktów TVN odebrał statuetkę w konkursie Popularyzator Nauki za przybliżanie widzom m.in. szczegółów przełomowych operacji oraz nowych narzędzi stosowanych w medycynie. - Ciężko jest popularyzować trudną naukę, jak się ma do dyspozycji dwie albo trzy minuty. Ale wierzę, że kropla drąży skałę - przyznał odbierając nagrodę Nowicki.

Zerwana trakcja zatrzymała pociągi

Awaria sieci trakcyjnej unieruchomiła w czwartkowy poranek trzy pociągi Przewozów Regionalnych w okolicach miejscowości Jedlicze koło Zgierza (woj. łódzkie). Pasażerowie, mimo trzaskającego mrozu zmuszeni byli opuścić składy. Według dyspozytora przyczyną awarii mogła być niska temperatura.

"Rozpoczyna się era więźniów politycznych"

- Rozpocznie się teraz w Polsce era więźniów politycznych i zakończy się tym, że zbrodniarze komunistyczni i przestępcy z III RP trafią do więzienia - wieszczy Adam Słomka. Były opozycjonista został zwolniony dziś z aresztu, gdzie odbywał 14-dniową karę za uniemożliwianie ogłoszenia wyroku w procesie autorów stanu wojennego.

"Była kawka, było winko, siadaliśmy i padały perły"

- Często było tak, że była kawka, było winko, czy byliśmy gdzieś na końcu świata, siadaliśmy, zaczęliśmy rozmawiać i padały perły, wylewały się grepsy, dowcipy - wspominali pracę nad filmem o Wisławie Szmborskiej "Chwilami życie bywa znośne" jego autorzy: Katarzyna Kolenda-Zaleska i Witek Jabłonowski z TVN. Podkreślali, że tego, co było najcenniejsze w rozmowach z poetką, często nie udało się zarejestrować. Głównie dlatego, że ona tego nie chciała.

RPO chce cyklu debat ws. ACTA

- Najważniejsze jest zorganizowanie debaty społecznej i pogodzenie interesów obu grup: zwolenników przyjęcia ACTA i ich przeciwników - mówiła w TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Teresa Lipowicz. Według niej, poznanie stanowiska społeczeństwa, jest obecnie najważniejszą kwestią w rozwiązaniu sprawy kontrowersyjnego dokumentu.

"Wielka dama z ogromnym dystansem do samej siebie"

"Dobry i ciepły człowiek, który wnosił światło, tam gdzie akurat przebywał", "Wielka dama światowej literatury - z ogromnym dystansem do samej siebie i do otaczającego ją świata" - tak o Wisławie Szymborskiej piszą internauci, którzy od wczoraj nadsyłają do redakcji Kontaktu 24 swoje wspomnienia o poetce. Twórczość pisarki docenił rzeźbiarz Jan Kolasiński z Podkowy Leśnej, który przesłał nam zdjęcie własnoręcznie wykonanego popiersia polskiej noblistki.

Kolejne 9 osób zmarło

Według danych Komendy Głównej Policji ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło kolejnych dziewięć osób. W sumie od piątku 27 stycznia przez mróz życie straciło już 29 osób, a od listopada 2011 - 67.

Nowe rekordy zimna

Kolejna noc i kolejny rekord zimna w Polsce. W Jankowej na Podhalu termometry wskazały 32 stopnie Celsjusza poniżej zera. Niewiele cieplej jest na Podkarpaciu "W Dąbkowie koło Lubaczowa dziś o 6:00 temperatura osiągnęła - 28 C. Tym samym został pobity rekord najzimniejszej nocy tej zimy w powiecie Lubaczowskim"- napisał do redakcji Kontaktu @Damin. Internauci z całej Polski od rana przesyłają nam zdjęcia swoich termometrów informując o kolejnych rekordach w ich regionach.

PO zamyka, PiS protestuje. W Radomiu odwrotnie

Platforma Obywatelska chce zamknąć niektóre szkoły w stolicy, bo jest coraz mniej uczniów. Prawo i Sprawiedliwość protestuje. W Radomiu sytuacja jest dokładnie odwrotna. To PO protestuje, bo władze miasta związane z PiS chcą zamykać placówki.

"To czarny styczeń Platformy"

Zaczęło się od bałaganu z lekami refundowanymi i kryzysu w prokuraturze. Potem przyszły protesty przeciwko drogim paliwom i ACTA. Końcówka to powrót wątku katastrofy smoleńskiej i kontrowersyjna decyzja o przystąpieniu do unijnego paktu fiskalnego. Pierwszy miesiąc nowego roku wydaje się być jednym z najgorszych dla Platformy Obywatelskiej w całym okresie jej rządów. Przeanalizował go reporter programu "Czarno na białym".

Sikorski o ACTA: Rządowe konsultacje niewystarczające

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że rządowe konsultacje ws. ACTA "rzeczywiście były niewystarczające". Podkreślił, że premier dwukrotnie kazał przeprowadzić konsultacje w tej sprawie z wszystkimi zainteresowanymi, ale odpowiedzialny za nie urzędnik, "tego nie dopełnił"

25 minut pod wodą. "Dostał drugie życie"

W lodowatej wodzie, pod taflą lodu, spędził aż 25 minut. Kiedy trafił do szpitala, był "głęboko nieprzytomny", temperatura jego ciała wynosiła zaledwie 20 stopni, w płucach miał ogromne ilości wody, ale przeżył. - Dostał drugie życie - mówi Anna Kosiarska, matka 13-letniego Łukasza. Pod wodą znalazł się, bo ratował kolegę.

Jak Szymborska Gołotę kochała

Zarywała noce, by zobaczyć jak - głównie - przegrywa. W jej pokoju stała jego podobizna. Dla niego zaczęła oglądać "Taniec z Gwiazdami". Andrzej Gołota był wielką miłością Wisławy Szymborskiej.

"Pani Wisława była naszym duchem opiekuńczym"

"Przez kilkadziesiąt lat zarażała Polaków optymizmem oraz wiarą w siłę piękna i moc słowa" - napisał prezydent Bronisław Komorowski wspominając zmarłą Wisławę Szymborską. "Jej wiersze miały charakter listu - tak to odbierałem - po który każdy może sięgnąć i odnaleźć własne myśli" - dodał premier Donald Tusk. "Cześć jej pamięci!" - skomentował z kolei na Twitterze szef MSZ, Radosław Sikorski, a minister kultury Bronisław Zdrojewski skomentował w TVN24: "W jednej osobie udało się zmieścić brylant poezji, wielką precyzję i szacunek dla odbiorcy".

"W miejscowości Corleone można dostać cios w przeponę"

Mają po pięć wersów, z czego pierwszy ma rymować się z czwartym i piątym, a drugi z trzecim. Mają być żartobliwe, oparte na słownym dowcipie. Najlepiej z zaskakującą pointą. Mowa o limerykach, krótkich formach, które szczególnie umiłowała sobie Wisława Szymborska. Potrafiła napisać je dosłownie od ręki.

Cichocki obiecuje kontrolę w BOR po "wdrożeniu usprawnień"

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki nie chce "wypowiadać się na temat pracy prokuratury" ws. funkcjonariuszy BOR. Ta prawdopodobnie na początku lutego postawi im zarzuty i skieruje do sądu akt oskarżenia. Cichocki w "Faktach po Faktach" o sprawie mówił ostrożnie, nie wykluczył, że wynikiem postępowania "może być zarówno umorzenie jak i zarzuty". - Nie należy pochopnie wyciągać wniosków - dodał.

Cimoszewicz: Rząd zachowuje się "dziwnie"

Są dwie główne przyczyny buntu ws. ACTA. Po pierwsze chęć korzystania bez ponoszenia kosztów z czegoś, co jest chronione prawami autorskimi. Po drugie jest to bardzo wrażliwa reakcja na ryzyko naruszania prywatności - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 senator Włodzimierz Cimoszewicz.

W Krakowie żałoba

Kraków po śmierci Wisławy Szymborskiej pogrąża się w żałobie. W czwartek od godz. 12:00 mieszkańcy miasta będą mogli złożyć wpisy w księdze kondolencyjnej, wystawionej w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Żałobne kiry zawisną za to na budynkach użyteczności publicznej oraz tramwajach i autobusach MPK.

Z wrażenia złapała się za głowę

Wiadomość o przyznaniu Nagrody Nobla zastała Wisławę Szymborską w Zakopanem. Kiedy 3 października 1996 roku zadzwonił telefon, poetka z wrażenia aż złapała się za głowę. Potem była droga do Szwecji i ceremonia w Sztokholmie. Komitet Noblowski w uzasadnieniu nagrody napisał: "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

"Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu"

"Ona jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty życia i jego smutek i jednocześnie pozostać optymistką. Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu" - tak o Wisławie Szymborskiej mówił Woody Allen. "Dla mnie Szymborska jest przede wszystkim poetką świadomości" - oceniał Czesław Miłosz.