Wbił się w barierki sportowym Lotusem

Prawdopodobnie nadmierna prędkość była przyczyną kolizji, do jakiej doszło w poniedziałek rano na obwodnicy Garwolina (woj. mazowieckie). Kierujący sportowym lotusem stracił panowanie nad pojazdem na śliskiej nawierzchni i wbił się w barierę ochronną. Kierowcy nic się nie stało. Zdjęcia rozbitego samochodu zamieścił na swoim profilu portal WirtualnyGarwolin.

CBA kontroluje dawne MSWiA

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza, na co i jak wydawało pieniądze Centrum Projektów Informatycznych działające w ramach dawnego MSWiA. Kontrola trwa od piątku. To skutek afery korupcyjnej w tym resorcie.

Hofman: Polacy jak Indianie w rezerwatach

Polacy jak Indianie w rezerwatach - tym według rzecznika PiS Adama Hofmana może skończyć się dążenie rządu Donalda Tuska do większej integracji z UE. - Polska ma być jedynie "strefą zamieszkiwania Polaków" - powiedział w RMF FM Hofman, zaznaczając jednocześnie: - To nie jest wymarzone miejsce do życia dla mojego syna.

Prezydent chwali Sikorskiego. "To ważny głos"

Prezydent zabiera głos ws. berlińskiego przemówienia Radosława Sikorskiego i staje w jego obronie. "To ważny głos, odnoszący się do głównych problemów obecnej sytuacji UE i zawierający ciekawe propozycje" - pisze Bronisław Komorowski w artykule opublikowanym w "Gazecie Wyborczej". Dodaje jednak: "Jeśli utrzymują się wątpliwości, czy wykład ministra Sikorskiego był stanowiskiem rządu i Polski, to ze względu na powagę wyzwań należy stwierdzić, że czas na jednoznaczne stanowisko już nadszedł".

Sądy wolne, ale skuteczne

Prawie połowa Polaków dobrze ocenia pracę sądów, choć skarży się na ich opieszałość - wynika z sondażu resortu sprawiedliwości, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Pozytywna ocena działania wymiaru sprawiedliwości wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat o jedną czwartą.

Nie chcą dopłacać do nauczycieli

Wprowadzane przez rząd podwyżki dla nauczycieli powodują, że samorządom brakuje środków na wypłacanie im pensji. Dlatego Związek Miast Polskich chce zaproponować zmiany w finansowaniu oświaty. - My, czyli gminy, utrzymywalibyśmy bazę szkół i inwestowali w nią, a wynagrodzenie nauczycieli wypłacałby budżet centralny - proponuje w "Rzeczpospolitej" Marek Miros, burmistrz Gołdapi i wiceprezes ZMP.

Samorządy szukają oszczędności - w kieszeni mieszkańców

W górę idą lokalne opłaty i podatki. Miasta walczą z kryzysem i sięgają do kieszeni mieszkańców. W wielu miejscach podrożeje woda i czynsze komunalne. Wzrosnąć mają także opłaty targowe, od posiadania psów, cena miejsca na cmentarzu, opłata klimatyczna. Samorządy w ten sposób starają się ratować swoje budżety. Cięcia wydatków przez samorządy mają jednak wymierny wpływ na nasze portfele.

Płonęło gospodarstwo w Chochołowie

Aż stu strażaków prowadziło akcję gaśniczą w Chochołowie pod Zakopanem. Spłonęły dwa budynki gospodarcze i częściowo jeden budynek mieszkalny. W wyniku pożaru nikomu nic się nie stało. - Z budynków gospodarczych wcześniej zostały wyprowadzone też zwierzęta - mówił na antenie TVN24 rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka.

Z KRUS i prorodzinnie. Szczegóły w ciągu 2 tygodni

W ciągu najbliższych dwóch tygodni Prawo i Sprawiedliwość opublikuje swój program solidarnego państwa - zapowiedział w niedzielę na Śląsku Jarosław Kaczyński. Ma się w nim znaleźć stanowisko partii w ważnych sprawach społecznych.

"Polska nie może zrobić nic sensownego dla ratowania strefy euro"

- Polska nie może zrobić nic sensownego dla ratowania strefy euro. To przypadek żaby, która podstawia nogę tam, gdzie konie kują - mówił w Faktach po Faktach w TVN24 ekonomista prof. Ryszard Bugaj. Innego zdania był doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Jan Lityński. - Polska odgrywa niezwykle ważną rolę w Unii. Wyznacza pewien rytm - stwierdził.

Życzyli górnikom "Szczęść Boże". Premier tylko przez internet

- W tym dniu chcę wam życzyć przede wszystkim bezpiecznej pracy. Wasze bezpieczeństwo będzie dla nas zawsze priorytetem - życzył górnikom z okazji Barbórki Donald Tusk. W życzeniach nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że można było ich wysłuchać jedynie w internecie, w specjalnie przygotowanym nagraniu opublikowanym na wideoblogu premiera. Na spotkanie z górnikami pojechali za to prezydent Bronisław Komorowski i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wyłowili ciało kobiety, która uczyła się nurkować

Z jeziora Lubikowo w gminie Przytoczna (Lubuskie) strażacy wydobyli w niedzielę ciało 35-letniej kobiety, która zaginęła w nim w sobotę podczas nurkowania. Okoliczności śmierci uczestniczki nurkowania ma wyjaśnić śledztwo prowadzone pod nadzorem prokuratora rejonowego w Międzyrzeczu.

Ziobro: Partia na początku przyszłego roku

- Nie możemy odkładać tej decyzji. Czas na rozstrzygnięcie - oświadczył lider klubu parlamentarnego Solidarna Polska - Zbigniew Ziobro. Zapowiedział tym samym powołanie nowej formacji politycznej.

Zabił żonę na oczach czwórki dzieci

- 35-letnia kobieta zginęła w niedzielę w Bieczu (Małopolska) na oczach czwórki swoich dzieci. Zabójstwa dokonał mąż, który później próbował popełnić samobójstwo. Mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala - poinformowała Anna Zbroja z małopolskiej policji.

Prezydent Starachowic wraca do aresztu

Podejrzany o korupcję i nakłanianie świadka do składania fałszywych zeznań prezydent Starachowic Wojciech B. został ponownie aresztowany. Decyzję podjął w niedzielę krakowski sąd. Aresztowana została także Justyna Z. z urzędu miejskiego w Starachowicach.

"Górnictwo ma swoją szansę"

Politycy z wizytą u górników w dniu ich święta. Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził kopalnię "Bogdanka" na Lubelszczyźnie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, przed kopalnią "Zofiówka" w Jastrzębiu Zdroju. W ten sposób oddał hołd górnikom, ranionym przez milicyjne kule podczas pacyfikacji tej kopalni w grudniu 1981 r.

Kościół św. Anny splądrowany

Warszawska policja zabezpiecza ślady plądrowania w kościele Św. Anny w Warszawie. Rano dyżurny otrzymał zgłoszenie od księdza tej parafii, że w nocy w świątyni stłuczono skarbonkę z ofiarami, rozbito figurkę i naruszono konstrukcję drzwi wejściowych. Policja ustala m.in, czy sprawcy nie schowali się w kościele już w sobotę wieczorem po ostatniej mszy św.

"Sikorski zgłosił się na ochotnika, by realizować niemiecki interes"

- Tego dnia stał się cud. Od tego dnia Niemcy mają dwóch ministrów spraw zagranicznych - tak berlińskie wystąpienie szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego komentował w "Kawie na Ławę" w TVN24 Zbigniew Girzyński z PiS. Przemówienia szefa MSZ bronił m.in. Eugeniusz Kłopotek z koalicyjnego PSL. Dodał jednak, że szkoda, iż projekt zaprezentowano dopiero teraz, a nie na początku prezydencji.

Każdy tramwaj dostanie patrona

Jeżdżące po Elblągu tramwaje otrzymają swoich patronów. Kim będą, zadecydują w głosowaniu mieszkańcy. Zgłoszono 12 osób, m.in. budowniczego kanału elbląskiego i pomagającą wykluczonym lekarkę, która zginęła z ręki podopiecznego. Plebiscyt rozpocznie się jeszcze w grudniu.

Nastolatek uderzył w radiowóz

19-letni kierowca w niedzielę rano doprowadził do kolizji w centrum Łodzi. Nastolatek kierujący osobowym seatem na skrzyżowaniu dwóch jednokierunkowych ulic uderzył w jadący prawidłowo radiowóz policji. Ten z kolei odbił się i uderzył w jadący sąsiednim pasem pojazd straży miejskiej. Kierowca radiowozu trafił do szpitala. Efekty kolizji uchwycił w swoim obiektywie @jam, który zamieścił zdjęcia w serwisie Kontaktu 24.

Bp Polak: Chrześcijańscy posłowie powinni bronić krzyża

- Liczymy na to, że parlamentarzyści, którzy się przyznają do chrześcijańskich korzeni, jasno opowiedzą się za tym, że krzyż w Sejmie jest wartością, której będą bronić - mówi sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak. Jego zdaniem usunięcie krzyża z Sejmu byłoby "rugowaniem religii z przestrzeni publicznej". Podkreśla także, że zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, w Polsce nie ma potrzeby przywracania kary śmierci.

Pefo, Fuks, Major, Dragon. Psi bohaterowie roku

Jeden uratował duszące się niemowlę, inny jest psem asystującym, kolejny znalazł umierającego w lesie człowieka, a jeszcze jeden wszczął alarm, kiedy wyczuł pożar - Fuks, Pefo, Major i Dragon zostały wyróżnione w konkursie na Psa Bohatera Roku. Nagrody wręczono w kategorii "profesjonalista" oraz "amator".

Film z życzeniami od premiera

- Niewiele jest zawodów, które cieszyłyby się takim szacunkiem, takim prestiżem, jak zawód górnika - podkreślił premier Donald Tusk składając życzenia górnikom z okazji ich święta, Barbórki. Szef rządu zapewnił ich o "najwyższym szacunku" i uznaniu wszystkich Polaków. Zadeklarował, że priorytetem w tej branży zawsze będzie bezpieczeństwo.

Wyrok prawomocny, a miliony wciąż tajne

31 milionów złotych wydał ratusz na umowy o dzieło i zlecenie. Z kim? Na co? Tego nie chce ujawnić mimo, że przed miesiącem zobowiązał go do tego sąd apelacyjny. Urzędników wyrok nie przekonał. Zapowiedzieli, że będą wnioskować o kasację przed sądem najwyższym.

Pożar kamienicy w Łodzi. Kolejny

Zaprószenie ognia było prawdopodobną przyczyną pożaru kamienicy przy ul Włókienniczej w Łodzi. Ogień pojawił się w sobotę około godziny 22. Dwie osoby z objawami podtrucia tlenkiem węgla trafiły do szpitala, strażacy ewakuowali wszystkich mieszkańców. Jak się okazuje, to już kolejny pożar na tej samej ulicy w ciągu roku. Nagranie z akcji gaśniczej zamieścił w serwisie Kontaktu 24 @tomekk316.

Ostatnia Barbórka "Anny"

Tradycyjne święto górników, czyli Barbórkę, obchodzi w niedzielę w Polsce ponad 200 tysięcy pracowników zakładów górniczych. Po raz ostatni swoje święto uczci kopalnia "Anna" w Pszowie na Śląsku, gdzie po ponad 170 latach eksploatacji skończył się węgiel. Osiedlem Nikiszowiec w Katowicach przeszła już orkiestra dęta, budząc mieszkańców i zachęcając do wspólnego świętowania.

"Ten kawałek Polski trzeba będzie wyciąć"

Polskie łupki dzielą, jeszcze zanim zaczęto wydobywać z nich gaz. Na Kaszubach pojawiają się pytania o nieodwracalne zniszczenia w pięknym krajobrazie i szkody dla środowiska naturalnego. - Ten kawałek Polski to trzeba będzie wyciąć i wysłać na Marsa - dosadnie określa to jedna z mieszkanek tego regionu. Na Warmii z kolei czekają na poszukiwaczy gazu, którzy mają przywieźć ze sobą pracę i pieniądze.

"Polityka jest dla mnie jak marihuana"

- To jest chyba najważniejsza nagroda w moim życiu, że przyszli dziennikarze tak mnie docenili. Będę sobie zadawała pytanie jak żyć - mówiła Monika Olejnik, dziennikarka TVN24 i Radia Zet, podczas gali rozdania nagród MediaTory w Krakowie. Studenci dziennikarstwa z całej Polski wyróżnili ją za rzetelność, profesjonalizm i najwyższe standardy zawodowe wręczając jej statuetkę AuTORytet 2011 - główną nagrodę plebiscytu.

"Sikorski klientem niemieckim"

- To współczesna Targowica, która nie tylko zdecydowanie ograniczy czy wręcz zlikwiduje suwerenność państwa polskiego - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Bogdan Pęk z PiS o wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego. - Przykre to panie pośle, marnują się głosy - komentował były poseł PiS i PJN Paweł Poncyljusz.

W Warszawie rozbłysła ogromna choinka

Punktualnie o godz. 18 Święty Mikołaj uruchomił iluminację na ogromnej choince. Na imprezie zorganizowanej na placu Zamkowym bawiły się tysiące warszawiaków.