- Trwa kampania, w której usiłuje się przykryć istotę nagrań, które są niezwykle kompromitujące dla ludzi władzy tym, kto nagrał - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Ziobro (SP). Adam Szejnfeld (PO) stwierdził z kolei, że jeden z podejrzanych - biznesmen Marek Falenta - powinien powstrzymać się od politycznych komentarzy. - Niech nie miesza do tej sprawy polityki. Jest to sprawa kryminalna, nie polityczna - powiedział poseł PO.

Radosław Sikorski poinformował w sobotę, że w związku z "przestępczymi podsłuchami" złożył do prokuratury zawiadomienie z art. 258 o działaniu zorganizowanej grupy przestępczej. Zarzuty, które w sprawie tzw. afery taśmowej do tej pory usłyszeli podejrzani postawiono z art. 267. Przewiduje on niższe kary niż ten, na który powołuje się szef MSZ.

Walne zgromadzenie członków stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza zdecydowało w sobotę, że obok stowarzyszenia powstanie partia polityczna. - Przeważają opinie, że partia powinna także nosić nazwę Dom Wszystkich Polska - poinformował Kalisz.

- Przez kilka lat matura z matematyki była bardzo przewidywalna. Zadania były podobne z roku na rok. W tej chwili były inaczej sformułowane. I dla słabszych uczniów, którzy uczą się w zasadzie na pamięć, taki typ zadań to już był problem. To już była inna matura - mówił w TVN24 Marcin Braun, autor podręczników szkolnych do matematyki. W ten sposób tłumaczył słaby wynik tegorocznego egzaminu dojrzałości. - Paradoksalnie niektórzy odniosą z tego korzyści - ocenił Waldemar Siwiński z magazynu "Perspektywy".

Polscy naukowcy wchodzą w skład zespołu prowadzącego badania archeologiczne w jednym z największych obozów nazistowskich w Norwegii. W Falstad, w środkowej części tego kraju, przetrzymywano około 5 tys. więźniów z 16 krajów. W pobliżu obozu znaleziono do tej pory szczątki 220 straconych w egzekucjach osób. Eksperci odnaleźli też wiele przedmiotów codziennego użytku, m.in. grzebienie, guziki czy szczoteczki do zębów.

Trybunał Sygnatury Apostolskiej przyznał rację abp. Henrykowi Hoserowi w sporze z b. proboszczem parafii w Jasienicy, księdzem Wojciechem Lemańskim ws. zakazu wypowiedzi dla mediów - poinformował rzecznik Kurii Warszawsko-Praskiej Mateusz Dzieduszycki. Kuria bez sukcesu próbuje się skontaktować z ks. Lemańskim, by przekazać mu dotyczące jego sprawy pisma z Watykanu. Jeśli to się nie uda - zaznaczył rzecznik - treść pism zostanie ujawniona w poniedziałek w południe.

Najlepiej by było, gdyby aborcje, które uważam za zabójstwo niewinnego człowieka, jeśli już koniecznie mają być przeprowadzane, były wykonywane przez placówki prowadzące diagnostykę prenatalną – uważa prof. Bogdan Chazan. Ginekolog ma zastrzeżenia do sposobu przeprowadzania kontroli w jego szpitalu. Twierdzi, że kontrolerzy "nie byli zainteresowani" jego racjami.

Prawie 4 lata temu Polacy zaufali temu rządowi i to zaufanie jest permanentnie nadużywane - stwierdził na antenie TVN24 Janusz Śniadek (PiS). - Premier Tusk wzywa, żebyśmy nie realizowali scenariuszy pisanych niepolską ręką, a to się sprowadza do wezwania, żebyśmy realizowali niekonstytucyjny scenariusz pisany w restauracji "Sowa" nocą - dodał były przewodniczący "Solidarności". - Nie bijmy się z demokracją - ripostował Jarosław Wałęsa (PO).

W Polsce na I wojnę światową patrzymy zupełnie inaczej niż społeczeństwa większości państw europejskich i pozaeuropejskich, takich jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Rosja, czy nawet Stany Zjednoczone. Dla nas to wojna zwycięska, dla innych narodów - wielka katastrofa. Rzut oka na mapę Starego Kontynentu z 28 czerwca 1914 r. - sprzed równo stu lat - pokazuje, że Polakom udało wykorzystać się kataklizm globalnego konfliktu tak, że na mapę wróciło państwo polskie.

Niewybredne oceny dotyczące stanu rządowych projektów czy hipotetyczne wsparcie udzielone rządowi przez NBP to nie jedyne tematy, jakie poruszali w czasie feralnej kolacji Bartłomiej Sienkiewicz, Marek Belka i Sławomir Cytrycki. Panowie rozmawiali także o zderzeniu cywilizacji i przemianach społecznych w Turcji. Zdaniem szefa MSW dokonuje się tam ponowna islamizacja kraju.