Po aferach zegarkowej oraz podsłuchowej, które pogrążyły jego karierę, deklarował, że zamierza rozstać się z polityką. Od tamtych słów minęło dziewięć tygodni, ale Sławomir Nowak nie zrzekł się poselskiego mandatu. Nie jest jednak zbyt aktywnym parlamentarzystą - od czasu ujawnienia treści nagranych rozmów pojawił się na dwóch sejmowych głosowaniach. A było ich 269. "Polska i Świat".

W Sejmie odbędą się w piątek głosowania m.in. w sprawie wniosku PiS o odrzucenie propozycji Twojego Ruchu dot. powołania sejmowej komisji śledczej ds. procesu likwidacji WSI. Z dotychczasowych deklaracji polityków wynika, że oprócz TR za powołaniem komisji śledczej opowiadają się także PO i SLD.

Przed sobotnim szczytem unijnych przywódców na dobre rozgorzała dyskusja o szansach Donalda Tuska na objęcie stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Opozycja nie jest jednomyślna w swojej opinii na temat tego, czy polski premier powinien przyjąć taką propozycję. Jedni - jak Jarosław Kaczyński - chętnie wysłaliby Tuska do Brukseli. Są również tacy, którzy przekonują, że takie rozwiązanie byłoby ucieczką przed odpowiedzialnością. "Polska i Świat".

Polska nie godzi się z kolejną eskalacją agresji na Ukrainę - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem, które dotyczyło m.in. rezultatów szczytu Ukraina-UE-Euroazjatycka Unia Celna, który odbył się we wtorek w Mińsku.

- Jest wiele osób, które mogłyby się zająć partią, gdyby Donald Tusk trafił do Brukseli - przekonywał w "Faktach po Faktach" Andrzej Halicki (PO). Zdaniem Zbigniewa Girzyńskiego (PiS), Tusk nie nadaje się na szefa Rady Europejskiej, m.in. dlatego, że "skompromitował się" w relacjach z Rosją.

Roman Giertych przyznał w "Faktach po Faktach", że bałby się o Polskę i PO, gdyby Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej. Kto mógłby go zastąpić na stanowisku premiera? Zdaniem Giertycha dobrym kandydatem byłby Tomasz Siemoniak. - Tym bardziej, że jest szefem MON, a głównym tematem (najbliższych tygodni - red.) będzie kryzys wojskowy - podkreślił.

Kibicujemy Tuskowi - mówią zgodnie politycy PiS i lewicy, komentując doniesienia zagranicznych mediów o tym, że polski premier jest jednym z faworytów do objęcia fotela przewodniczącego Rady Europejskiej. Jednocześnie zwracają uwagę, że taki scenariusz oznaczałby problemy dla Platformy Obywatelskiej. - Gdyby Tuska zabrakło tutaj na miejscu, na pewno lokalnie PO miałaby większe problemy niż dzisiaj - ocenił Dariusz Joński (SLD).

- Musimy reagować już nie tylko jako sąsiad Ukrainy, ale jako ważny element Unii Europejskiej i NATO. Widać, że eskalacja zbrojnych ekscesów jest coraz większa - stwierdził Grzegorz Schetyna z PO, komentując działania wojsk rosyjskich na Ukrainie. Zdaniem szefa BBN gen. Stanisława Kozieja kluczowy dla tego konfliktu będzie najbliższy szczyt NATO w Newport. Generał oczekuje zdecydowanych decyzji Sojuszu.

- Niektóre z przepisów ustawy o nadzorze nad groźnymi zabójcami są niejasne i wieloznaczne, a przez to powinny być uznane za niekonstytucyjne - wskazał prokurator generalny Andrzej Seremet w stanowisku przekazanym do Trybunału Konstytucyjnego. Skrytykował m.in. brak definicji "wysokiego i bardzo wysokiego prawdopodobieństwa" popełnienia przestępstwa. - Sądy zamiast stosować prawo, w każdej indywidualnej sprawie będą to prawo tworzyć - ostrzegł Seremet.

Donald Tusk w swoim exposé poinformował, że minimalny wzrost rent i emerytur w 2015 roku wyniesie 36 zł. Decyzja premiera doczekała się szybkiej reakcji internautów. Jak zauważają, za tę kwotę w restauracji Sowa & Przyjaciele nie pozwolą sobie nawet na zimne przystawki, a dwugodzinny obiad, jakim raczyli się podsłuchani politycy, zjedzą po 40 miesiącach oszczędzania.

- Na Ukrainie mamy do czynienia z wojną. (...) W marcu prezydent Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 były szef MON, senator Bogdan Klich. Dodał, że kryzys w Donbasie będzie trwał jeszcze długo, bo jego rozwiązania nie da się osiągnąć środkami dyplomatycznymi. - Jest to ewidentna inwazja wojskowa, która coraz bardziej przybiera konwencjonalny charakter - powiedział Klich.