Władze klubu PO chcą wykluczenia z klubu parlamentarnego posła Andrzeja Smirnowa, który nie wziął udziału w środowym głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Smirnow wyjaśnia, że postąpił świadomie i dodaje: "złożyłem rezygnację z członkostwa w klubie, ale prezydium klubu doszło do wniosku, że lepiej będzie jak mnie z klubu usuną". Poseł wystąpił też z Platformy Obywatelskiej.

Iwona Zielińska nie jest już kierownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęczycy (woj. łódzkie). Zarząd powiatu łęczyckiego rozwiązał z nią we wtorek umowę i ogłosił konkurs na to stanowisko. Kobieta była odpowiedzialna za nadzór nad rodziną zastępczą, którą prokuratura podejrzewa o znęcanie się nad pięciorgiem podopiecznych i ich wykorzystywanie seksualne.

Prokurator generalny Andrzej Seremet nadal uznaje działania w redakcji "Wprost" za prawidłowe. Zażalenie na akcję złożyło w środę "Wprost". Redakcja jest zdania, że prokuratura powinna odstąpić od działań po uzyskaniu informacji, że na nośniku - który chciała odebrać - są dane chronione tajemnicą dziennikarską. Pytany w czwartek o jakikolwiek argument za akcją, Seremet ripostował: a może jest jakiś przeciw?

PiS złożyło wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Kandydatem na premiera jest prof. Piotr Gliński - poinformował Jarosław Kaczyński. Dodał, że PiS chce postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Marka Belkę. Złoży także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera.

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. domniemanego zatajenia przez Jarosława Kaczyńskiego prawdy w oświadczeniach majątkowych z lat 2011-2014 przez nieumieszczenie w nich informacji o danych pozwalających na identyfikację wierzyciela wskazanych tam pożyczek.

Decyzja Johna Godsona o zagłosowaniu za udzieleniem wotum zaufania rządowi Donalda Tuska jest błędna politycznie i moralnie. W ogóle jej nie rozumiem - powiedział we "Wstajesz i wiesz" lider Polski Razem Jarosław Gowin. Wiceprezes partii poparł rząd, gdyż, jak wyjaśniał, postąpił tak jak - w jego opinii - zrobiłby Jezus.

- Nie ma nikogo, komu jest bardziej przykro niż mi - oświadczył w środę wieczorem w Sejmie szef dyplomacji Radosław Sikorski. To komentarz szefa polskiej dyplomacji na jego podsłuchaną i nagraną rozmowę z Jackiem Rostowskim.

"Miałem dylemat, jak postąpić, wiedząc, że ta decyzja może wpłynąć na moją dalszą aktywność polityczną, w tym jej zakończenie. Ale zadając sobie pytanie, co zrobiłby Jezus, nie miałem już wątpliwości" - wyjaśnił powody swojej zaskakującej decyzji o udzieleniu wsparcia rządowi John Godson. Poseł - jako jeden z nielicznych spoza koalicji - zagłosował w środę za wotum zaufania dla Rady Ministrów.

Podczas posiedzenia klubu po przegłosowaniu wotum zaufania dla rządu, ministrowie przeprosili za swoje postępowanie i język. Zostało to bardzo dobrze przyjęte, bo w końcu wszyscy, jako Platforma płacimy pewien koszt z powodu taśm - powiedział w "Jeden na jeden" Rafał Grupiński, szef klubu PO.

W czwartek Prokuratura Okręgowa Warszawa - Praga pokaże na konferencji prasowej nagrania z akcji w siedzibie "Wprost". 18 czerwca prokuratorzy i funkcjonariusze ABW weszli do redakcji tygodnika w ramach śledztwa dotyczącego nielegalnego podsłuchiwania polityków. Akcja zakończyła się fiaskiem, a pod adresem prokuratury padło wiele krytycznych komentarzy.

Marszałek Sejmu powiedziała w środę wieczorem po przegłosowaniu wotum zaufania dla rządu, że uzyskał on silny mandat do dalszych działań, zarówno w kraju, jak i za granicą. - I z tym silnym mandatem premier Donald Tusk pojedzie w czwartek do Brukseli - podkreśliła Ewa Kopacz. Szef klubu PO Rafał Grupiński zaznaczył, że wsparcie, którego udzielił Tuskowi Sejm "pomoże w prowadzeniu rozmów w Brukseli na temat najważniejszych spraw".