"Mówił, że jedynie zabił na razie psa". Dżihadysta z Polski

Najmłodszy bojownik tzw. Państwa Islamskiego z Polski wychował się w bardzo konserwatywnej i wielodzietnej rodzinie na południu kraju. Kiedyś spokojny, uśmiechnięty dobry uczeń i student, dziś poszukiwany międzynarodowym listem gończym terrorysta. Reporter TVN24 dotarł do znajomych 24-letniego Jakuba Jakusa. Kim jest polski dżihadysta? Materiał "Czarno na białym".

Nowi dowódcy w siłach specjalnych

Gen. Wojciech Marchwica jest p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych, a ppłk Robert Kopacki p.o. dowódcą GROM – podało w czwartek MON. Wojskowi zastąpili odwołanych: gen. Piotra Patalonga i płk Piotra Gąstała, o których dymisji jako pierwszy nieoficjalnie dowiedział się TVN24.

Marcinkiewicz: to najgorsza minister 25-lecia

- Nie spotkałem nigdy w życiu osoby tak niekompetentnej na stanowisku ministra - taką opinię o szefowej MEN Annie Zalewskiej wyraził były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W "Kropce nad i" określił ją mianem "najgorszej minister 25-lecia".

Długa lista wątpliwości. To może się znaleźć w rezolucji o Polsce

Ustawy o mediach, policji i prokuraturze; wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej; kwestia "zdrowia reprodukcyjnego kobiet". Autorzy projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce znaleźli tym razem więcej powodów do niepokoju niż kilka miesięcy temu, kiedy PE pochylił się nad sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Prymas Polski zabiera głos ws. nacjonalizmu. "Nic nowego" vs "bardzo potrzebny głos"

- Wystąpienie prymasa Polski w Krynicy było apelem, "żeby nie było księży, którzy propagują faszyzm" - ocenił Sławomir Neumann (PO), dodając, że był to "bardzo potrzebny głos". Zdaniem Jana Marii Jackowskiego (PiS) prymas "nie powiedział nic nowego". We wtorek w Krynicy abp Wojciech Polak stwierdził, że aprobata dla nacjonalizmu jest "heretycka".

Sąd: Kukiz ma przeprosić PSL za "grupę przestępczą"

Sąd nakazał Pawłowi Kukizowi przeproszenie PSL za nazwanie tej partii zorganizowaną grupą przestępczą - o decyzji poinformowała w rzeczniczka warszawskiego sądu okręgowego Katarzyna Kisiel. Wyrok jest nieprawomocny. Rzecznik klubu Kukiz'15 zapowiada odwołanie.

"Decyzje spóźnione, wymuszone" i "chowanie głowy w piasek"

- Pani prezydent (Hanna Gronkiewicz-Waltz - red.) straciła kontrolę nad Warszawą - powiedziała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej, komentując czwartkowe dymisje w warszawskim ratuszu. - Chowanie głowy w piasek i rzucanie na pożarcie opinii publicznej kolejnych urzędników tu niewiele zmienia - stwierdził z kolei senator PiS Jan Maria Jackowski.

Sortowali paczki na poczcie, z jednej wypełzł... pyton królewski

"Ostrożnie, nie rzucać! Żywe zwierzę!" - taki napis zobaczyli pracownicy poczty w Łodzi, którzy sortowali przesyłki. Po chwili z kartonu wypełzł półtorametrowy pyton królewski. - Okazało się, że gad pokonał zabezpieczenia paczki i zdołał się uwolnić - mówią strażnicy miejscy, którzy zostali wezwani przez przerażonych pocztowców.

"Czysta postkomunistyczna zuchwałość osi Orban - Kaczyński". #PisząoPolsce

Orban i Kaczyński próbują stworzyć w Unii Europejskiej trzecią oś interesów, której Bruksela zwyczajnie nie potrzebuje - pisze autor komentarza zamieszonego przez agencję Bloomberg. W podobnym tonie wypowiada się brytyjski "Financial Times". "Kontrrewolucja, której Europa nie potrzebuje" - tak pisze o spotkaniu premiera Węgier i szefa PiS w Krynicy. #PisząoPolsce

Tworzył na całym świecie, teraz czas na Łódź. Zobacz dzieło gwiazdy street artu

Australijski artysta street artu Stromie Mills zmienia przestrzeń miejską na całym świecie. W Łodzi tworzy autorski mural w ramach poświęconego sztuce miejskiej łódzkiego Festiwalu "Energia Miasta". Jest to część międzynarodowego projektu Stormie Millsa "Lost Giants" (z ang. zaginieni olbrzymi). Artysta od 2009 roku ozdabia ściany budynków wizerunkami gigantycznych postaci wpasowujących się w wielkomiejską przestrzeń. Murale z tego cyklu powstały już m.in. w Perth i Melbourne, a także w Nowym Jorku, Miami, Tokio i Londynie. Ekipa TVN24 przyglądała się powstawaniu jego najnowszego dzieła - na łódzkich Bałutach.

"Jestem od Halida". Grupa działająca w Polsce, pomagająca IS oskarżona

Czterech Czeczenów rekrutowało w Polsce bojowników dla tzw. Państwa Islamskiego – twierdzą ABW i prokuratura. Z aktu oskarżenia, do którego dotarliśmy, wynika także, że zbierali u nas pieniądze na rzecz IS i kupowali sprzęt wojskowy. Terroryście rannemu w walkach w Syrii zorganizowali operację w szpitalu w Białymstoku, po czym przerzucili go do Turcji.

Tusk na prezydenta? Schetyna: ciekawy projekt polityczny

Kandydatura przewodniczącego RE Donalda Tuska na prezydenta byłaby interesującym projektem politycznym i mogłaby stworzyć "klimat współpracy" pomiędzy partiami opozycyjnymi - ocenił w czwartek szef PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że nie rozmawiał jeszcze na ten temat z Tuskiem, ale nie wyklucza takiej możliwości.

Szydło: powiem Tuskowi, że ładne zdjęcia na szczycie UE nie wystarczą

Powiem szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, że family photo na szczycie UE nie wystarczy. Unia potrzebuje głębokich reform - zapowiedziała w wywiadzie dla PAP premier Beata Szydło. Dodała, że Polska wystąpi z propozycjami. - Nie boimy się mówić także o tym, że trzeba przyjrzeć się konieczności zmiany traktatów - podkreśliła.

Szef MSZ: jesteśmy gotowi doprowadzić do zmiany traktatu o UE

- Zmiana traktatu to kwestia do dyskusji. Mówimy otwarcie: nie zawahamy się, jeżeli będzie potrzeba, również zmieniać traktat. Na dzisiaj można próbować dokonać pewnych zmian polepszenia relacji między elementami mechanizmu decyzyjnego bez traktatu - mówił w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski. Minister spraw zagranicznych komentował w ten sposób kryzysową sytuację w UE.

Ćwierć wieku, 14 projektów ustaw, a mapa roszczeń wciąż się powiększa

Mapa stolicy, a na niej coraz więcej miejsc, do których ktoś zgłasza własnościowe roszczenia. W sumie jest ich około 7 tysięcy. Ta mapa doskonale pokazuje gigantyczną skalę problemu, od którego politycy dotąd uciekali jak mogli. Dlatego też Polska jest ostatnim krajem w Europie bez ustawy reprywatyzacyjnej. Materiał magazynu "Czarno na Białym".

"Możliwość wpływania to najgorsze, co może się przytrafić w sądownictwie"

Nie usprawnimy sądownictwa zobowiązaniem sędziów do składania jawnych oświadczeń majątkowych - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna). Proponowanych przed rząd zmian bronił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (PiS). - Jeżeli sędziowie nie mają nic do ukrycia, to dlaczego mają być traktowani lepiej niż politycy? - pytał.

Prezydent na "Smoleńsku", jego żona na komedii Woody'ego Allena

"Pierwszej damie towarzyszyła córka Kinga, obie sprawiały wrażenie naprawdę zrelaksowanych" - opisywała dziennikarka "Polityki" na internetowych stronach tygodnika. Spostrzegła obie panie na seansie komedii Allena "Śmietanka towarzyska" w warszawskiej Kinotece. W Teatrze Wielkim niemal w tym samym czasie trwała premiera filmu "Smoleńsk". Tam na widowni siedział m.in. prezydent Andrzej Duda.

Szydło: wiatr zmian jest najsilniejszy w naszej części Europy

Wspólnotę europejską trzeba próbować skleić na nowo. Nie możemy udawać, że nic się w Unii Europejskiej nie wydarzyło, że po Brexicie jest tak samo, jak było – mówiła w środę w Nowym Sączu premier Beata Szydło podczas 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Jak dodała, ogromną rolę ma w chwili obecnej Europa Środkowo-Wschodnia.

Drzewo doskonałe czy zagrożenie? Tysiące sadzonek rosną, pytania zostają bez odpowiedzi

Magiczne (choć realnie istniejące) drzewo, które ma dać ludziom tlen, drewno, miód i pieniądze. Tak najkrócej można podsumować zalety oxytree podawane przez importerów tej rośliny do Polski. W kraju może rosnąć już nawet trzydzieści tysięcy sadzonek. Nikt jednak nie wie, jak roślina ta zachowa się w naszych ekosystemach. Służby państwa nie są w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania z tym związane.