Wnioski opozycji przepadły w głosowaniu. "Posłowie PiS, miejcie odwagę"

- Zmowa polityczna dotycząca tego, jak politycy PiS mają przejąć wymiar sprawiedliwości, została zawarta, treść poprawek uzgodniona, tymczasem my - jako posłowie - nie znamy treści tych poprawek - wskazywała z mównicy sejmowej posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. - One są objęte jakąś niezrozumiałą tajemnicą. Szanowni posłowie PiS-u, miejcie odwagę pokazać, jak wyglądają ostateczne propozycje ustaw - apelowała. - Nie ma, nie było i nie będzie żadnej reformy. Jedyne, czego chcecie, to upartyjnienie wymiaru sprawiedliwości - mówił z kolei Borys Budka z PO, zwracając się do posłów PiS. Opozycja złożyła wnioski o odroczenie obrad.

Sprzeczne komunikaty Piotrowicza. Wprowadzenie ustaw "jak najszybsze" i "bez pośpiechu"

- Myślę, że dołożymy wszelkich starań, żeby tę sprawę załatwić jak najszybciej - wyjaśniał szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz w środę rano w Polskim Radiu, pytany o prace nad prezydenckimi ustawami o KRS i SN. Trzy godziny później, już w Sejmie, zapewniał dziennikarzy, że ustawy będą procedowane spokojnie, w normalnym trybie. - Nie widzę powodu do takiego pośpiechu - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

"Wielkie rozczarowanie, inwazja władzy ustawodawczej na sądowniczą"

- Prezydenckie projekty w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego są wielkim rozczarowaniem. To, co się z nimi stanie w Sejmie jest wielką niewiadomą - ocenił w TVN24 profesor Marcin Matczak z Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jak dodał, "jeszcze większym rozczarowaniem jest efekt tajnych negocjacji" dotyczących ostatecznego kształtu ustaw o KRS i SN.

"Bardzo zła wiadomość dla obywateli". Sędzia z "Iustitii" ocenia prezydenckie projekty

- To są projekty prezydenckie, jednak jeżeli je porównujemy z tym, co zostało zawetowane w lipcu tego roku, to uważam, że nie ma tutaj zasadniczych zmian. Jest jedynie przesunięcie akcentów - wskazywał sędzia Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustita". We "Wstajesz i wiesz" oceniał projekty ustaw, nad którymi Sejm właśnie rozpoczyna prace.

"PiS nie konsultował poprawek. Trudno kupować kota w worku"

Nie ma z naszej strony potrzeby uczestnictwa w tym, bo PiS nie konsultował poprawek, które konsultuje z prezydentem, z nami - argumentował w Polskim Radiu Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL zapewnił, że jego partia jest za zmianami w sądownictwie, ale będzie przedstawiać własne projekty ustaw w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

Podpalił salon gier, zginęły dwie osoby. Dożywocie

Wszedł do salonu gier. Miał kanister z benzyną i zapalniczkę. Zażądał zwrotu pieniędzy i telefonów. Gdy spotkał się z odmową wylał ciecz i doprowadził do wybuchu. Efekt? Cztery poparzone osoby, dwie z nich później zmarły. Piotr G. został skazany na dożywocie. Od wyroku się odwołał.

Karczewski: nie straszyć Polaków zagrożeniem demokracji

Musi się w wymiarze sprawiedliwości zmienić dużo, bo na to czekają Polacy - stwierdził w "Jeden na jeden" marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o wejście pod dzisiejsze obrady Sejmu ustaw prezydenta o KRS i SN. Zaapelował jednocześnie, by nie straszyć Polaków zagrożeniem demokracji. W drugiej, internetowej części programu Karczewski komentował między innymi postulaty lekarzy rezydentów oraz tweet Donalda Tuska, w którym przewodniczący Rady Europejskiej krytykował rządy Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie PiS krytycznie o ustawie 2.0 Jarosława Gowina

- Drogi słabszych i silniejszych uczelni będą się coraz silnej rozchodzić - argumentowała posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas posiedzenia sejmowej podkomisji krytycznie odnieśli się do proponowanego przez resort nauki projektu reform uczelni.

"Nie chcę mieć nowych zabawek. Chciałabym po prostu wyzdrowieć"

Historia Zuzi porusza. 12-latka opowiada o olbrzymim cierpieniu, jakiego doświadcza każdego dnia. Ból sprawiają rany tworzące się na ciele, ale też i ludzie, którzy się z niej śmieją. - Czasami mam dosyć. Nie chcę nowych zabawek i ubrań. Chciałabym być zdrowa - przyznaje. Materiał "Uwagi!" TVN.

Minister zabiera głos "w nawiązaniu do sytuacji z Wydmin"

Internauci żartują z wizyty wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego w Wydminach, gdzie w poniedziałek reaktywował posterunek policji. Chodzi o specjalne traktowania wiceszefa resortu. "Trzeba było postawić słupki przed przejściem dla pieszych i postawić policjanta z drogówki, bo przechodzi osoba niemogąca unieść parasola" - napisał jeden z internautów na Twitterze. Wieczorem, również za pomocą Twittera, do sprawy odniósł się sam Zieliński.

Demokratura?

Dwa lata w pigułce - od precedensowego ułaskawienia przez prezydenta Dudę, przez ekspresowy paraliż Trybunału Konstytucyjnego, ograniczenie prawa do demonstracji i ściganie antyrządowych demonstrantów, do podporządkowania sądów politykom. Gdy to wszystko zebrać razem, wyłania się obraz Polski, o której zaczyna się mówić demokratura. Co to znaczy?

Sienkiewicz: policjanci zachowali się jak ochroniarze marszu narodowców

Policja, a tak naprawdę jej szefowie, wystąpili jako ochroniarze, co było bardzo widoczne następnego dnia, kiedy minister Błaszczak powiedział, że to był piękny widok. Tym samym jako rząd autoryzował to, co się stało w Warszawie w czasie tego święta - powiedział były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz w "Kropce nad i", komentując incydenty, do których doszło 11 listopada w trakcie marszu narodowców.

"Nie wiemy, nad jakimi poprawkami będziemy pracować. To zmowa polityczna"

Na ten moment nie znamy dokładnej treści tych poprawek - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł PiS Marcin Horała. W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Nie mamy do czynienia z transparentnym procesem stanowienia prawa - oceniła z kolei posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Niespodziewany ruch MON. Nadlatuje tysiąc dronów-kamikadze

Wojsko wykorzystało nadzwyczajne procedury i niespodziewanie podpisało umowę na dostawę znacznej ilości dronów. Tysiąc urządzeń o nazwie warmate ma trafić do polskich żołnierzy. Rozmowy utrzymano w tajemnicy, choć jak dowiedział się tvn24.pl, trwały już od roku.

Prof. Gersdorf: cele wskazywane przez partię rządzącą można osiągnąć bez naruszania konstytucji

I Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf opracowała projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, który spotkał się z krytyką środowiska sędziowskiego. We wtorek Gersdorf wydała oświadczenie. Odnosi się w nim do zarzutów, które są stawiane jej projektowi. "Podstawowym celem mojego wystąpienia była próba wskazania, że postulaty deklarowane przez większość parlamentarną można osiągnąć w sposób zgodny z Ustawą zasadniczą" - argumentowała.

"Wzywamy do natychmiastowego wstrzymania prac nad ustawami o KRS i SN"

Koalicja 28 organizacji pozarządowych we wspólnym manifeście wezwała we wtorek Sejm do wstrzymania prac nad projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ich zdaniem wprowadzenie proponowanych zmian w życie spowoduje, że Polska przestanie być demokratycznym państwem prawa. Organizacje zapowiedziały także piątkowe protesty pod Pałacem Prezydenckim i pod Sądami Rejonowymi w całym kraju.

Znika Ameryka, Troska i Łapówka. Zmiany na mapie Polski

Z początkiem 2018 roku z mapy Polski znikną Ameryka, Łapówka, Zgoda, czy Troska. W sumie na terenie 43 gmin zniesione zostaną nazwy 93 miejscowości. To konsekwencja rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych.