"Nasza wolność nie służy tylko temu, żebyśmy kręcili się po centrach handlowych"

Uważam, że niekoniecznie trzeba robić zakupy w niedzielę. Jeśli miałoby to poprawić sytuację kobiet, w ogóle pracowników, i pozwolić im spędzać ten czas z rodziną, to byłabym za - komentowała w programie "Babilon" TVN24 BiS propozycję ograniczenia handlu w niedziele Krystyna Kofta. - Na pewno każdemu potrzebny jest dzień wytchnienia i to trzeba szanować, czy ktoś wierzy czy nie - mówiła Halina Radacz.

Ambasador USA zaprasza na wymianę. Licealiści mogą spędzić rok w Stanach

Wciąż można zgłaszać się do programu FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program. To całoroczny, w pełni finansowany przez amerykański Departament Stanu program wymiany dla szkół średnich. Dzięki niemu uczniowie liceów i techników z Polski i innych krajów mogą spędzić cały rok szkolny w USA, mieszkać u amerykańskiej rodziny i uczęszczać do amerykańskiego liceum. O szczegółach programu opowiedział nam ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul Jones i jego goście.

"Projekty prezydenta wychodzą bardzo daleko naprzeciw oczekiwaniom PiS-u"

- Prezydent będzie walczył o swój udział i swoje sprawstwo, ale te ustawy pokazują, że mentalnie jest z PiS-u - komentował Ludwik Dorn, który był gościem "Faktów po Faktach". Były wicepremier odniósł się w ten sposób do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Prosta droga, żeby zabezpieczyć to, że nigdy się nie przegra żadnych wyborów"

Jedną z najważniejszych propozycji w ustawie o Sądzie Najwyższym, jaka powstała w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, jest powołanie izby kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. Miałaby ona decydować na przykład o ważności wyborów i referendum. Opozycja twierdzi, że oznacza to "koniec wolnych wyborów" w Polsce. Materiał magazynu "Polska i świat".

"Ustawa o Sądzie Najwyższym zawiera kilka pułapek"

- Najgorsza jest ustawa o Sądzie Najwyższym - oceniła prof. Ewa Łętowska w "Faktach po Faktach". Zdaniem pierwszej rzecznik praw obywatelskich w Polsce i byłej sędzi Trybunału Konstytucyjnego projekt "zawiera kilka pułapek, które nie są ujawnione w tekście, gdy go czytamy".

Sędzia Piwnik: złożę prośbę do ministra o dalsze pełnienie urzędu

Zgodnie ze zmianami, jakie nastąpiły w prawie, ja już jestem w stanie spoczynku - powiedziała w "Piaskiem po oczach" była minister sprawiedliwości i prokurator generalna sędzia Barbara Piwnik. Zapowiedziała, że w poniedziałek złoży prośbę o wyrażenie zgody przez ministra sprawiedliwości na dalsze pełnienie urzędu. - Nie wiem co zrobi minister, zobaczymy. Jak nie będę sędzią, nie będę mogła być przewodniczącym KRS - dodała. Odniosła się w ten sposób do nieoficjalnych informacji, które mówią, że sędzia Barbara Piwnik może zostać nowym szefem Krajowej Rady Sądownictwa.

Podliczą polskie straty wojenne. "Zapisali się tylko posłowie PiS"

- Celem jest analiza oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec - wyjaśniał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, mówiąc o zadaniach powołanego w piątek parlamentarnego zespołu, który ma oszacować wysokość ewentualnych odszkodowań wojennych. Zespół powstał z inicjatywy PiS i jak dotąd zapisali się do niego tylko parlamentarzyści partii rządzącej.

Nie żyje Wiesław Michnikowski

W wieku 95 lat zmarł Wiesław Michnikowski, wykonawca słynnych przebojów Kabaretu Starszych Panów, między innymi "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory" czy "Jeżeli kochać", odtwórca pamiętnej roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego.

Pijany włamał się do helikoptera i próbował nim odlecieć

Nie potrafił latać helikopterem, ale po alkoholu nie przeszkadzało mu, aby spróbować nauczyć się nowej umiejętności. 35-latek z województwa świętokrzyskiego podczas delegacji służbowej w powiecie tarnowskim wypił tak dużo alkoholu, że włamał się nocą do helikoptera i w słuchawkach lotniczych zasiadł na miejscu pilota. Jednak zamiast odlecieć, wpadł w ręce policji. Gdy wytrzeźwiał, tłumaczył się, że "film mu się urwał".

Przedstawiono "solidne dowody". Komisja Europejska odrzuca opinię Polski

Komisja Europejska dostarczyła dowody wskazujące na to, że Polska nie zastosowała się do środków nakazanych przez Trybunał Sprawiedliwości UE, czyli wstrzymania wycinki. Dowodem są obrazy satelitarne, które pokazują, że czynności związane z wycinką miały miejsce po wydaniu decyzji Trybunału, i że nie były uzasadnione ze względu na bezpieczeństwo publiczne - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio.