Obowiązkowe chipy dla wszystkich zwierząt. Nowy plan rządu

Ministerstwo Rolnictwa chce, aby w ramach walki z porzucaniem zwierząt każdy pies i kot był w Polsce chipowany. Niektóre miasta już sponsorują zabiegi, reszta właścicieli będzie musiała zapłacić sama. Za brak chipa będzie czekała kara. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

"Prezes Kaczyński rozegrał prezydenta jak dziecko"

- Niech przyjdzie policja i ją wyprowadzi - stwierdził Roman Giertych w "Kropce nad i", pytany o ewentualną dymisję I prezes Sądu Najwyższego w razie wejścia w życie prezydenckiej ustawy skracającej jej kadencję. Jak ocenił, jeśli profesor Małgorzata Gersdorf ustąpi pod wpływem tej ustawy, to "nie dotrzyma słów przysięgi sędziowskiej".

CBA zatrzymało menedżerów spółek skarbu państwa

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w środę o świcie dwóch menedżerów publicznych spółek: prezesa zarządu Lotos Infrastruktura oraz byłego szefa Rafinerii Jasło - ustalił tvn24.pl. Zatrzymania mają związek z aferą korupcyjną, która zakończyła wcześniej kariery wpływowych polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej.

Generał Hodges: Rosja widzi siłę sojuszu, siłę polskiej armii

Polska jest środkiem ciężkości dla amerykańskiej armii w Europie - stwierdził w "Faktach po Faktach" dowódca sił lądowych USA w Europie, generał Ben Hodges. Podkreślił, iż wszyscy w NATO zdają sobie sprawę z tego, że muszą sobie wzajemnie pomagać. - Nikt z nas nie jest w stanie obronić się sam. Zależymy od siebie - podkreślił.

"Czy w Sądzie Najwyższym chcemy mieć osoby, które nie budzą żadnych wątpliwości?"

- 65 lat to obiektywne kryterium, które jest dzisiaj podstawą przejścia na emeryturę - przekonywał w programie "Tak jest" Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, broniąc zapisu prezydenckiego projektu, który obniża wiek przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Jak podkreślił, intencją projektów ustaw o sądownictwie zaprezentowanych przez Andrzeja Dudę jest między innymi wskazanie osób, które nie mają "moralnych" uprawnień do wydawania wyroków w sądach.

Posłanka Sobecka napisała do MEN. Pyta o zwalnianych nauczycieli

"Totalna opozycja informuje, że zmiany w oświacie przynoszą szkody jakościowe, finansowe oraz cięcia etatów" - wskazała posłanka PiS Anna Sobecka w interpelacji wystosowanej do ministerstwa edukacji. Dopytuje w niej o zwolnienia nauczycieli i wysokie koszty przystosowania toruńskich szkół do reformy edukacji. "W obliczu tych doniesień warto przypomnieć zapewnienia Pani Minister" - zwraca uwagę.

Były rzecznik Amber Gold: jestem pokrzywdzony

Zainwestowałem w lokatę w Amber Gold 150 tysięcy złotych i nie odzyskałem pieniędzy - zeznawał Michał Forc, były rzecznik i były członek rady nadzorczej spółki przed sejmową komisję śledczą badającą aferę Amber Gold. Przekonywał również, że jego firma Excelo miała największy udział w wydatkach reklamowych Amber Gold, szacowanych na 55 milionów złotych w całym okresie działalności.

Znów odsłuchają podsłuchy. Wassermann chce wyjaśnienia rozbieżności

- Poprosiliśmy prokuratora o zlecenie ponownego odsłuchu taśm ABW z podsłuchu Marcina P. Cierpliwie czekam - zapowiedziała szefowa komisji śledczej do spraw Amber Gold Małgorzata Wassermann, dodając, że chodzi w sumie o 15 taśm. Odsłuch ma pomóc wyjaśnić rozbieżności, jakie pojawiły się w stenogramach przekazanych posłom komisji.

"Musicie się wstydzić". Szydło broniła Jurgiela, wotum nieufności odrzucone

Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wniosek o wyrażenie wobec niego wotum nieufności złożyło Polskie Stronnictwo Ludowe. Krzysztofa Jurgiela krytykowała w czasie debaty opozycja, a broniła go premier Beata Szydło. Jak przekonywała, dzięki Jurgielowi skończyła się w Polsce sprzedaż ziemi "cudzoziemcom oraz krajowym spekulantom".

"Jeżeli nie zabierze się do roboty, należy go wyrzucić". Romaszewska ocenia Ziobrę

- Nic się nie dzieje z sędziami sądów powszechnych. I na razie prosiłabym jeszcze raz ministra sprawiedliwości, żeby się zajął sprawą, rozbijał układy, bo już od prawie dwóch miesięcy może to robić, a nie robi tego - wskazała na antenie RMF FM Zofia Romaszewska, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do zmian zaprowadzanych przez PiS. Jej apel doczekał się szybkiej reakcji resortu Zbigniewa Ziobry.

Niszczył auta, wyrwał broń policjantowi. Dynamiczne zatrzymanie nagrał monitoring

Mężczyzna idzie ulicą Szamarzewskiego, dobiegają do niego policjanci. Na horyzoncie widać tez nadjeżdżający radiowóz na sygnale. Chwilę później ścigany już leży. Policjanci kierują w jego stronę broń i zakuwają go w kajdanki. Tak wyglądało zatrzymanie agresywnego przestępcy na poznańskich Jeżycach. Chwilę wcześniej mężczyzna wyrwał broń jednemu z funkcjonariuszy i oddał kilka strzałów.

W Rzymie zamalowali jego mural. W Poznaniu robi największy w życiu

Nieopodal placu Św. Piotra namalował papieża Franciszka, który z drabiny ukradkiem rysuje znak pokoju na kratce gry "kółko i krzyżyk". Tę pracę usunięto po kilku godzinach, a o Mauro Pallotcie zrobiło się głośno. - Pomyślałem, że warto zaprosić go do Poznania, aby stworzył mural w naszym mieście - mówi Marek Sternalski, poznański radny. To właśnie staje się faktem.

"Będziemy mieć dwa światy". Budka apeluje o poddanie wet prezydenta pod głosowanie

- Apeluję do marszałka, aby poddał pod głosowania dwa weta prezydenta. Traktujmy Wysoką Izbę jak i prezydenta z należytym szacunkiem, a nie jako element układanki, waszej gry politycznej - mówił w Sejmie Borys Budka. Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł się w ten sposób do kwestii braku wpisania w porządek obrad Sejmu glosowań nad wetami Andrzeja Dudy w sprawie ustaw o sądownictwie.