Petru: komunizm wkrada się do naszych domów

- Po to jest ta ustawa, żeby wszyscy, którzy protestują się bali. Teraz wszystko w rękach prezydenta, oczekujemy od prezydenta trzy razy weto - powiedział Ryszard Petru (Nowoczesna) podczas sobotniej konferencji prasowej, komentując przyjęcie przez Senat ustawy o Sądzie Najwyższym. Katarzyna Lubnauer odniosła się do dzisiejszej wypowiedzi Krzysztofa Łapińskiego odnośnie podwójnego zapisu w ustawie.

Od niedzieli pigułki "dzień po" tylko na receptę

Wszystkie leki antykoncepcyjne, w tym pigułki "dzień po", od niedzieli będzie można kupić tylko na receptę. Może ją wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Niektórzy medycy jednak odmawiają wystawienia recepty na antykoncepcję, powołując się na klauzulę sumienia.

Rzecznik: prezydent zauważył, że nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej

- Prezydent jako prawnik zauważył i stwierdził to jasno, że podczas prac nad ustawą [o Sądzie Najwyższym - red.] w Sejmie, w jakiś sposób trochę z winy posłów nie dochowano pewnej prawidłowości legislacyjnej. Tyle i aż tyle - powiedział Krzysztof Łapiński, rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy, odpowiadając na pytanie związane z dwoma paragrafami ustawy o SN, które podają różną liczbę kandydatów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Departament Stanu USA o sytuacji w Polsce. MSZ odpowiada

"Polski rząd dąży do stanowienia prawa, które zdaje się zmniejszać niezależność sądownictwa i osłabiać rządy prawa w Polsce" - napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu USA, które ukazało się w piątek. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych szybko na nie odpowiedziało.

"Przychodzę, żeby wyrazić swój sprzeciw"

- Zawsze wierzyłem w prawa obywatelskie, a teraz to jest wyrzucane w Polsce do śmietnika. Przychodzę, żeby wyrazić swój sprzeciw - w nocy w całej Polsce odbywały się protesty przeciwko zmianom w sądownictwie.

"Senatorze, jeszcze możesz!". I nazwisko po nazwisku

Przed budynkiem Senatu, gdzie trwa debata nad ustawą o Sądzie Najwyższym, w piątek wieczorem odbywa się protest przeciwników zmian w sądownictwie. Ludzie domagają się respektowania konstytucji i odrzucenia przez Senat ustawy przyjętej w czwartek przez Sejm. "Senatorze, jeszcze możesz" - skandują, dodając po kolei nazwiska senatorów PiS.

"Żal mi go jako człowieka, jako polityka uważam go za coś bardzo złego"

Nie chcę komentować słów Jarosława Kaczyńskiego z sejmowej debaty nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, bo musiałbym ich użyć, żeby właściwie je skomentować - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Żal mi go jako człowieka, jako polityka uważam go za coś bardzo złego i niekorzystnego dla Polski - dodał.

"Andrzej Duda, oddaj dyplom". Marsz do nadmorskiej rezydencji prezydenta

W czwartek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim wielotysięczny tłum apelował do Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw wprowadzających zmiany w sądownictwie. Prezydenta nie było jednak w tym czasie w gmachu - nieoficjalnie wiadomo, że wypoczywa na Półwyspie Helskim. W piątek grupa protestujących wyruszyła do prezydenckiej rezydencji.

"Co dzień dociera do nas wołanie o pomoc od naszych polskich kolegów"

Polskie władze dążą do stworzenia "politycznie sterowanego wymiaru sprawiedliwości, w którym ulegli sędziowie i prokuratorzy będą tańczyć, jak im się zagra" - podkreślił w oświadczeniu przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów Jens Gnisa. Wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie skrytykowali także prezesi Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego z Czech oraz Sądu Najwyższego Litwy i Rady Sędziowskiej.

"To nie będzie prezydentura obaw przed społeczeństwem, które protestuje przeciwko niekorzystnym zmianom" #Słowosięrzekło

- To nie będzie prezydentura obaw i politycznego kunktatorstwa, obaw przed społeczeństwem, które protestuje przeciwko niekorzystnym zmianom - zapowiadał w lutym 2015 roku w trakcie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda. - Jednym z podstawowych oczekiwań jest to, byśmy zaczęli odbudowywać wspólnotę - dodawał w swoim wystąpieniu inauguracyjnym w sierpniu 2015 roku. #Słowosięrzekło

Safjan: możemy się spodziewać, że wyroki sądów będą wydawane na telefon polityczny

To ustawy ustrojowe o niezwykle głębokim znaczeniu - komentował w "Tak jest" wprowadzane przez PiS w sądownictwie Marek Safjan. - Zbliżają nas, a być może już nawet prowadzą wprost, do tego, że nasz system stanie się systemem autorytarnym. Bo system, w którym władza sądownicza, a zwłaszcza Sąd Najwyższy, podlega kontroli politycznej, przestaje być systemem demokratycznym - wskazywał były prezes Trybunału Konstytucyjnego i sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

W poniedziałek spotkanie prezydenta z I prezes Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf - powiedział TVN24 rzecznik SN Michał Laskowski. Informację potwierdził rzecznik prezydenta. Z prośbą o spotkanie prezes Gersdorf apelowała do prezydenta w przesłanym w piątek liście.

Całość oświadczenia rzeczniczki Departamentu Stanu USA w sprawie sytuacji wokół sądownictwa w Polsce

"Jesteśmy zaniepokojeni ciągłym dążeniem polskiego rządu do stanowienia prawa, które zdaje się ograniczać niezależność sądownictwa i potencjalnie osłabiać rządy prawa w Polsce" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu. Heather Nauert przekazała je korespondentowi "Faktów" TVN w USA, Marcinowi Wronie. Poniżej publikujemy je w całości.