Karczewski: nie straszyć Polaków zagrożeniem demokracji

Musi się w wymiarze sprawiedliwości zmienić dużo, bo na to czekają Polacy - stwierdził w "Jeden na jeden" marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o wejście pod dzisiejsze obrady Sejmu ustaw prezydenta o KRS i SN. Zaapelował jednocześnie, by nie straszyć Polaków zagrożeniem demokracji. W drugiej, internetowej części programu Karczewski komentował między innymi postulaty lekarzy rezydentów oraz tweet Donalda Tuska, w którym przewodniczący Rady Europejskiej krytykował rządy Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie PiS krytycznie o ustawie 2.0 Jarosława Gowina

- Drogi słabszych i silniejszych uczelni będą się coraz silnej rozchodzić - argumentowała posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas posiedzenia sejmowej podkomisji krytycznie odnieśli się do proponowanego przez resort nauki projektu reform uczelni.

"Nie chcę mieć nowych zabawek. Chciałabym po prostu wyzdrowieć"

Historia Zuzi porusza. 12-latka opowiada o olbrzymim cierpieniu, jakiego doświadcza każdego dnia. Ból sprawiają rany tworzące się na ciele, ale też i ludzie, którzy się z niej śmieją. - Czasami mam dosyć. Nie chcę nowych zabawek i ubrań. Chciałabym być zdrowa - przyznaje. Materiał "Uwagi!" TVN.

Minister zabiera głos "w nawiązaniu do sytuacji z Wydmin"

Internauci żartują z wizyty wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego w Wydminach, gdzie w poniedziałek reaktywował posterunek policji. Chodzi o specjalne traktowania wiceszefa resortu. "Trzeba było postawić słupki przed przejściem dla pieszych i postawić policjanta z drogówki, bo przechodzi osoba niemogąca unieść parasola" - napisał jeden z internautów na Twitterze. Wieczorem, również za pomocą Twittera, do sprawy odniósł się sam Zieliński.

Demokratura?

Dwa lata w pigułce - od precedensowego ułaskawienia przez prezydenta Dudę, przez ekspresowy paraliż Trybunału Konstytucyjnego, ograniczenie prawa do demonstracji i ściganie antyrządowych demonstrantów, do podporządkowania sądów politykom. Gdy to wszystko zebrać razem, wyłania się obraz Polski, o której zaczyna się mówić demokratura. Co to znaczy?

Sienkiewicz: policjanci zachowali się jak ochroniarze marszu narodowców

Policja, a tak naprawdę jej szefowie, wystąpili jako ochroniarze, co było bardzo widoczne następnego dnia, kiedy minister Błaszczak powiedział, że to był piękny widok. Tym samym jako rząd autoryzował to, co się stało w Warszawie w czasie tego święta - powiedział były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz w "Kropce nad i", komentując incydenty, do których doszło 11 listopada w trakcie marszu narodowców.

"Nie wiemy, nad jakimi poprawkami będziemy pracować. To zmowa polityczna"

Na ten moment nie znamy dokładnej treści tych poprawek - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł PiS Marcin Horała. W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Nie mamy do czynienia z transparentnym procesem stanowienia prawa - oceniła z kolei posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Niespodziewany ruch MON. Nadlatuje tysiąc dronów-kamikadze

Wojsko wykorzystało nadzwyczajne procedury i niespodziewanie podpisało umowę na dostawę znacznej ilości dronów. Tysiąc urządzeń o nazwie warmate ma trafić do polskich żołnierzy. Rozmowy utrzymano w tajemnicy, choć jak dowiedział się tvn24.pl, trwały już od roku.

Prof. Gersdorf: cele wskazywane przez partię rządzącą można osiągnąć bez naruszania konstytucji

I Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf opracowała projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, który spotkał się z krytyką środowiska sędziowskiego. We wtorek Gersdorf wydała oświadczenie. Odnosi się w nim do zarzutów, które są stawiane jej projektowi. "Podstawowym celem mojego wystąpienia była próba wskazania, że postulaty deklarowane przez większość parlamentarną można osiągnąć w sposób zgodny z Ustawą zasadniczą" - argumentowała.

"Wzywamy do natychmiastowego wstrzymania prac nad ustawami o KRS i SN"

Koalicja 28 organizacji pozarządowych we wspólnym manifeście wezwała we wtorek Sejm do wstrzymania prac nad projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ich zdaniem wprowadzenie proponowanych zmian w życie spowoduje, że Polska przestanie być demokratycznym państwem prawa. Organizacje zapowiedziały także piątkowe protesty pod Pałacem Prezydenckim i pod Sądami Rejonowymi w całym kraju.

Znika Ameryka, Troska i Łapówka. Zmiany na mapie Polski

Z początkiem 2018 roku z mapy Polski znikną Ameryka, Łapówka, Zgoda, czy Troska. W sumie na terenie 43 gmin zniesione zostaną nazwy 93 miejscowości. To konsekwencja rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych.

Co widzi minister Szyszko, a co napisał Trybunał

Minister środowiska Jan Szyszko odniósł się we wtorek do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczącego prac prowadzonych w Puszczy Białowieskiej. Szef resortu środowiska mówił między innymi o tym, że postanowienie jest dla Polski dobre, że nie ma w nim mowy o karach pieniężnych i że nie użyto w nim pojęcia wycinki. Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli, sprawdził, jak te poszczególne kwestie ujął w swoim orzeczeniu Trybunał.

Policjant podejrzany o zgwałcenie kobiety w komisariacie

25-latka została zatrzymana w charakterze świadka. Następnego dnia złożyła zawiadomienie, że została zgwałcona przez policjanta w komendzie. Mężczyzna usłyszał zarzut "zgwałcenia przy użyciu podstępu i przemocy" i "ze względu na interes służby" został wydalony z policji. 38-latek został tymczasowo aresztowany.

Mówił o fałszerstwie w Radzie Europejskiej. Sąd: powinien ujawnić ekspertyzy

Sąd upomina ministra spraw zagranicznych. Witold Waszczykowski próbował bowiem uniknąć ujawnienia ekspertyz, na których oparł swe twierdzenie, że Donald Tusk został wybrany na szefa Rady Europejskiej niezgodnie z unijnym prawem, a wybory zostały sfałszowane. Sąd wprawdzie nie zobowiązał Waszczykowskiego do udzielenia informacji, ale znacznie zawęził mu możliwości odmowy.

Nowe nazwy ulic tylko dla kobiet. Tego chcą poznańscy radni

W Poznaniu jest obecnie około dwa tysiące nazw ulic i placów - tylko w przypadku dziewięciu procent z nich patronami są kobiety. Radne Platformy Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy postanowiły to zmienić. Rada miasta zdecydowała, że wszystkie ulice, którym w 2018 roku nadawane będą nazwy, otrzymają za patronkę kobietę.