Tusk wezwany do prokuratury. "Sprawa dotyczy Smoleńska"

Donald Tusk został wezwany na przesłuchanie przez prokuraturę - dowiedział się tvn24.pl. Jego pełnomocnik Roman Giertych w rozmowie z TVN24 poinformował, że "sprawa dotyczy Smoleńska". Zapowiedział, że szef Rady Europejskiej najprawdopodobniej stawi się w Prokuraturze Krajowej 3 sierpnia.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak działa pakiet onkologiczny

Pakiet onkologiczny skrócił oczekiwanie na badania pacjentów z wystawioną kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego, ale znacząco nie poprawił sytuacji osób z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu, bo kartę uzyskała część tych, którzy powinni - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Wojna "będzie podstępna i cicha"

Prezes nie ogłosi, że pan prezydent jest zdrajcą, bo pan prezydent ma w ręku pistolet, czyli długopis - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 były wicepremier i marszałek Sejmu Ludwik Dorn. - To jest sytuacja ciężkiego i strukturalnego konfliktu, gdzie żadna ze stron tego konfliktu nie nazwie - dodał.

"Klub PiS będzie miał kłopot, żeby zachować integralność"

Widziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego zaraz po wetach (prezydenta Andrzeja Dudy), widziałem premiera Gowina. Słyszę, co mówią politycy PiS na korytarzu sejmowym. Widać, że po prostu jest tam konflikt wewnętrzny - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Ziobro zabiera głos po  decyzji prezydenta o wetach

- Uczciwie mówię: decyzje prezydenta mnie zaskoczyły i nie uważam ich za trafne z punktu widzenia polskiego obywatela i dobra sądownictwa - powiedział w środę Zbigniew Ziobro, komentując zapowiedź zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch zmieniających sądownictwo ustaw. - Liczę na odważną decyzję prezydenta. Jeżeli taka będzie, może liczyć na nasze poparcie - dodał.

Mateusz Kijowski odchodzi z KOD

Mateusz Kijowski zapowiedział w środę, że odchodzi z Komitetu Obrony Demokracji, bo - jak podkreśla - stowarzyszenie, któremu liderował, odeszło od wartości, które mu przyświecały w momencie założenia. Kijowski nie zdradza swoich planów na przyszłość.

Niemiecki rząd interweniuje w sprawie Woodstocku

Polskie MSWiA "podziękowało" niemieckim strażakom za pomoc przy zabezpieczaniu tegorocznego Przystanku Woodstock powołując się na "względy bezpieczeństwa". List wyrażający zdziwienie takim uzasadnieniem odmowy pomocy napisał koordynator rządu RFN ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej do swojego odpowiednika w rządzie RP Jakuba Skiby.

Miesiąc na odpowiedź w sprawie uchodźców. "Kolejny etap procedury" przeciwko Polsce

Komisja Europejska poinformowała, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom z powodu "niewywiązywania się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązkach związanych z relokacją uchodźców". Wcześniej rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdził, że skarga Słowacji i Węgier na obowiązkową relokację uchodźców powinna zostać odrzucona.

Student obraził prezydenta. Sąd warunkowo umorzył postępowanie

Nie spodobało mu się to, że do Strzelec Opolskich przyjeżdżał prezydent Andrzej Duda. W internecie napisał komentarz. - Obraził prezydenta słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe - stwierdzili prokuratorzy. Zawnioskowali do sądu o warunkowe umorzenie postępowania. Ten się zgodził.

Ustawa pisana nie przez posłów, ale w resorcie? Wiceminister o "kuchni politycznej"

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym był konsultowany z prezydentem, minister sprawiedliwości spotkał się z nim swojego czasu - oświadczył w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Słowa te mogą przeczyć utrzymywanej przez resort, a podważanej przez ekspertów tezie o tym, że to posłowie przygotowali projekt ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Nie godzimy się na żadne szantaże ze strony urzędników UE"

Ubolewamy nad tym, że pan Timmermans, nie znając projektów ustaw i przepisów polskiego prawa, formułuje krzywdzącą krytykę wobec Polski - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek odnosząc się do stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości o manifestantach: Nie wiedzą przeciwko czemu protestują. Gigantyczna manipulacja

Pani mnie chce przekonać, że kilkunastoletnia dziewczyna wie, co to jest Krajowa Rada Sądownictwa? - pytał w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. - Ja się dowiedziałem o tym dopiero na studiach - mówił. Dodał, że wyszedł do protestujących i pytał przeciwko czemu demonstrują i oni - jego zdaniem - nie potrafili odpowiedzieć. - Uważam, że to jest gigantyczna manipulacja - oświadczył.

Gnał samochodem po parkowych uliczkach, piesi uciekali spod kół

Ukradł samochód, ale na drodze natknął się na policjantów. Uciekał przez kilka dużych skrzyżowań. Przed jego rozpędzonym samochodem uciekali ludzie, którzy byli na pasach. Uciekający mężczyzna zepchnął jeden z goniących go radiowozów na chodnik. W końcu został zatrzymany.

Timmermans: dajemy Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów

Kolegium komisarzy europejskich poświęcone sytuacji w Polsce przyjęło kolejną - już trzecią - rekomendację dla Polski, z miesięcznym terminem na wykonanie zaleceń przez polskie władze
 - poinformował w środę wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

"Nikt z nas nie mówił o ultimatum. Byłem, słyszałem i wiem"

W czasie spotkania marszałków i premier z prezydentem "nie było żadnych żądań", rozmowę prowadziliśmy w "bardzo dobrej atmosferze" - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski, dementując medialne doniesienia. Zadeklarował współpracę z prezydentem przy referendum dotyczącym konstytucji i zmianach w sądownictwie, czego - jak stwierdził - oczekuje społeczeństwo.