Dwa wybory, dwa dramaty kobiet. "Urodziłam. Szymon zmarł po półtorej godziny"

Za kilka tygodni w Sejmie ma rozpocząć się debata w sprawie projektu zaostrzającego przepisy aborcyjne. W projekcie znajduje się przepis zakazujący przerywania ciąży, gdy płód jest nieuleczalnie, ciężko chory. O tym, jak decyzja o aborcji jest trudnym - ale jednak - wyborem, przypominają historie dwóch kobiet w materiale magazynu "Czarno na białym".

Dopalacze sprzedawane w sklepie przed szkołą. "To są ciężkie narkotyki"

Ponad 4 tysiące osób zatruło się w ubiegłym roku dopalaczami. Choć za handel tymi substancjami grozi nawet milion złotych grzywny, to wciąż są miejsca, gdzie handel nimi kwitnie, a sprzedawcy kpią sobie z organów państwa. Jednym z takich sklepów zainteresowali się reporterzy programu "Uwaga!" TVN. Oto wyniki ich prowokacji dziennikarskiej.

Trzy lata więzienia za informację o aborcji. Prywatna organizacja instruuje prokuratorów

Prokuratora Krajowa rozsyła do prokuratur w całym kraju pismo prywatnej organizacji, która chce walczyć o lepsze egzekwowanie istniejącego prawa aborcyjnego. W opinii działaczy stowarzyszenia Ordo Iuris prokuratorzy powinni ścigać wszystkich, którzy chociażby informują kobiety w ciąży o miejscach za granicą, w których można dokonać legalnej aborcji. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Łódź nie zorganizuje Expo. Przegrała z Buenos Aires

Polska nie zorganizuje International Expo 2022 w Łodzi - ogłosiło w środę w Paryżu Międzynarodowe Biuro Wystaw (BIE). Wystawę zorganizuje stolica Argentyny - Buenos Aires. Polska w II turze głosowania zdobyła - 56 głosów, a zwycięska Argentyna - 62 głosy.

"Prezydent złamał konstytucję. Mam na myśli zwłaszcza sprawę Trybunału"

Jest naruszona konstytucja w Polsce, w bardzo poważnym stopniu zostały naruszone kompetencje Trybunału Konstytucyjnego, podział władzy jest bardzo podważony, sądownictwo - wyliczał w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll, były Rzecznik Praw Obywatelskich i prezes Trybunału Konstytucyjnego, komentując środową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski.

"Nie pamiętam, żeby Polska miała tak złe relacje z sąsiadami"

Zagłosowałbym za przyjęciem tej rezolucji, solidaryzuję się z posłami, którzy głosowali "za" - zadeklarował w środę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych i minister finansów. Skomentował w ten sposób rezolucję w sprawie ochrony praworządności w Polsce, którą Parlament Europejski przyjął w środę. Olechowski ocenił też ostatnie dwa lata rządu Beaty Szydło.

Polacy podzieleni. Ocena dwulecia rządów PiS

Po dwóch latach rządów PiS 37 procent badanych w sondażu Kantar Public uważa, że nastąpiła zmiana na gorsze, a 36 procent - że na lepsze. 27 procent badanych nie ma zdania na ten temat. 47 procent ankietowanych jest zdania, że od objęcia władzy przez PiS, w Polsce zaszły duże zmiany, 6 procent uznało, że żadnych zmian nie ma.

"Największe ćwiczenia lotnicze w historii". Polskie F-16 nad Izraelem

Od ponad tygodnia nad pustynią Negew na południu Izraela symulowane walki prowadzi około 80 maszyn bojowych z ośmiu krajów, w tym sześć polskich F-16. Dla Izraelczyków jest to dobra okazja do przećwiczenia współpracy z innymi wojskami. Dla pozostałych państw - okazja do realistycznych ćwiczeń u boku bardzo doświadczonych izraelskich lotników.

Ziobro: ustawa mojego resortu lepsza od propozycji prezydenta

- Widzę nadzieję w porozumieniu dotyczącym prezydenckich projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. Będę te projekty popierał - zadeklarował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zastrzegając jednak, że propozycje jego resortu "były lepsze". Podkreślił też, że ze zmianami w sądownictwie trzeba było zaczekać na "wyjaśnienie sytuacji" w Trybunale Konstytucyjnym.

Podwójne standardy Ziobry w sprawie delegalizacji. Wraca sprawa ONR

Nie oceniał treści wniosku o delegalizację Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Zlecił to prokuraturze. Tymczasem w sprawie wniosku o zdelegalizowanie Obozu Narodowo-Radykalnego zamierza "zapoznać się z argumentami" i "zająć stanowisko". Dwie podobne sprawy, dwa różne zachowania Zbigniewa Ziobry - ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

"Sukcesy" za Waszczykowskiego, "zdrady" i "sabotaż" za poprzedników

- Wystąpienia niektórych posłów dotyczące tego, co się dzieje w Polsce, są nie do zaakceptowania, nie do przyjęcia. (..) Zakładam, że niektórzy europosłowie zaskarżą to wystąpienie jako mowa nienawiści - mówił minister spraw zagranicznych po ogłoszeniu przez Parlament Europejski rezolucji na temat Polski. Witold Waszczykowski na konferencji prasowej podsumował również swoje dokonania na stanowisku szefa polskiej dyplomacji.

"Błagamy, by pan tego nie podpisywał". Kukiz apeluje do prezydenta

- Mentalnie i ustrojowo za chwileczkę będziemy wracać do systemu najsiermiężniejszej komuny, gdzie samorządowcy przywożeni byli w teczkach przez pierwszych sekretarzy - mówił Paweł Kukiz w Sejmie, uzasadniając swój sprzeciw wobec proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej. Lider Kukiz'15 zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by "pod żadnym pozorem" nie podpisywał tej ustawy, kiedy trafi ona na jego biurko.

Prezes Sądu Najwyższego proponuje zmiany w ustawie. "Dalej idące niż dotychczas"

Powołanie Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Rzecznika Sprawiedliwości Społecznej zakłada przedstawiony przez I Prezes Sądu Najwyższego projekt zmian w ustawie o SN. Projekt według komunikatu proponujący "w wielu miejscach zmiany o wiele dalej idące aniżeli te, które dotychczas były zgłaszane" został skierowany do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz szefów klubów parlamentarnych.