- Ciężko mi sobie wyobrazić, że w małej szkole nie było widać, że coś się dzieje na przestrzeni lat - tak Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak skomentował we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 niepokojące doniesienia, które płyną ze szkół podstawowych. W jednej z nich nauczycielka miała zaklejać dzieciom usta taśmą, w innej - wprowadzono zasady przypominające musztrę wojskową.

Stanisław Lauferski może mówić o podwójnym pechu. Najpierw złodziej ukradł mu samochód. Dwa lata później urzędnicy wystawili mu rachunek opiewający na 32 tys. zł. Tyle kosztował bowiem parking, na którym przez cały ten czas stało skradzione auto. Policja odstawiła je tam po tym, jak złapała złodzieja. Tyle, że nikt o tym fakcie nie powiadomił właściciela pojazdu. Materiał programu "Blisko ludzi" TTV.

Rajdy kierowców piratów często kończą się tragicznie. 19-latek z Murowanej Gośliny zabił trzy osoby. Spowodował wypadek, bo jechał 140 km/n w terenie zabudowanym. Właśnie ruszył jego proces. Kiedy w życie wejdą przepisy, które automatycznie odbierają prawo jazdy za znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości? Materiał magazynu "Polska i świat".

Prokuratura bada sprawę 13- miesięcznej Zosi, podopiecznej domu dziecka, która miała być zaniedbywana podczas pobytu w szpitalu w Łukowie (woj. lubelskie). Według relacji matek innych dzieci, dziewczynka leżała brudna, głodna i bez opieki. - Zrobiła kupkę. Bardzo brzydką. Zabrudziła całą pościel. Ja, jako matka z sąsiedniego pokoju, przebiorę ją, umyję i niestety będę musiała iść do swojego dziecka. A Zosia zostanie sama - mówi na nagraniu jedna z kobiet, która rejestrowała sytuację w szpitalu.

- Jeżeli już nie da się zatrzymać takiej ustawy, to chodzi o to, by wyrządzała jak najmniej szkód - stwierdził w "Kropce nad i" ks. Dariusz Oko. Komentował przyjęty we wtorek przez rząd projekt dot. in vitro. - Kościół chce ciągle ludzi pouczać, zaglądać im pod kołdrę - przekonywała z kolei Joanna Senyszyn (SLD). Jak dodała, tak jak Kościół "nie ma prawa wtrącać się w metody leczenia zapalenia płuc, czy raka, tak nie ma prawa się wtrącać w in vitro".

W poniedziałek "sceptycznie nastawiony", a we wtorek "przeciwny". Co tak naprawdę na temat in vitro sądzi kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda? W programie "Jeden na jeden" w TVN24 polityk stwierdził, że jego stanowisko "jest zgodne ze stanowiskiem Episkopatu", co - jak mówił - mogłoby oznaczać dopuszczenie in vitro "pod pewnymi warunkami". Następnego dnia jednak podkreślił, że "jako człowiek wierzący" jest przeciwny takiemu rozwiązaniu.

- Ja rozumiem, że wszyscy oczekują, że Tusk wjedzie na białym koniu w kamizelce kuloodpornej na Ukrainę i będzie tam powstrzymywać czołgi, ale nie na tym polega ta funkcja - mówił wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski w "Faktach po Faktach". - Tusk uzyskał to stanowisko za uległość wobec Niemiec - ripostował Witold Waszczykowski z PiS, oceniając 100 dni byłego premiera w Brukseli.

- Wy na użytek wewnętrznej kampanii wyborczej, chcąc się odróżnić, wpisujecie się w narrację i politykę, którą chciałby realizować w Polsce Putin - powiedział Paweł Olszewski z PO do Tomasza Kality z SLD w programie "Tak jest" na antenie TVN24. - Wy doprowadziliście do izolacji Polski w stosunkach ze Wschodem - ripostował Kalita.

Śmigłowiec "Sokół" po 9 miesiącach nieobecności wraca do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przez ten czas maszyna przeszła generalny remont. Koszty naprawy, które wyniosły blisko 7 milionów złotych, pokryło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Krzyki, zaklejanie dzieciom ust taśmą czy zasady przypominające musztrę wojskową - takie niepokojące sygnały płyną w ostatnim czasie ze szkół podstawowych. O sytuacji w polskich placówkach oświatowych porozmawiamy w środę we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 z minister edukacji Joanną Kluzik-Rostkowską.