Rząd zajmie się Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

We wtorek rząd zajmie się uchwałą ws. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która ujmuje tzw. plan Morawieckiego w ramy rządowego dokumentu. Ministrowie omówią też projekt zmian w ustawie o stopniach naukowych wprowadzający nową, wdrożeniową ścieżkę kariery badawczej.

"Spadek notowań". Polacy ocenili pracę rządu, jest nowy sondaż

Ponad połowa ankietowanych - 54 proc. - źle ocenia działalność rządu. Pozytywnie o pracy Rady Ministrów mówi 37 proc. badanych - wynika z sondażu Kantar Public. Pracę premier Beaty Szydło źle ocenia 48 proc. ankietowanych, 41 proc. - pozytywnie. O działalności prezydenta Andrzeja Dudy dobrze mówi 47 proc., 44 proc. - źle.

Żurek: Minister Jaki kłamie. Prokuratura powinna się tym zająć

Minister Patryk Jaki obrzuca błotem organ konstytucyjny. Nie chcę z nim polemizować, bo to uwłacza mojej godności - mówił rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek w "Faktach po Faktach". - Nie trzeba być wielkim prawnikiem, żeby dostrzec, że ten projekt jest w wielu fragmentach niezgodny z konstytucją - ocenił z kolei konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

Żurek: mamy zmianę konstytucji przez ustawę zwykłą

Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko w sprawie projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu sprawiedliwości. Wskazała na szereg punktów, które powodują, że projekt ten jest niezgody z konstytucją - mówił Waldemar Żurek po nadzwyczajnym posiedzeniu KRS. - To politycy mają mieć w tym projekcie decydujący wpływ na obsadzanie stanowisk sędziów w Krajowej Radzie Sądownictwa - wskazał rzecznik KRS.

Tych zmian miało nie być. Ale zaszła potrzeba "kontroli nad tą trzecią władzą"

Nie przewiduje się zmian wpływających na skład Krajowej Rady Sądownictwa - przekonywał niedawno wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Dziś zapewnienia te są nieaktualne. Szef resortu Zbigniew Ziobro chce daleko idących zmian w sposobie wyboru KRS, choć rodzą się wątpliwości, czy zgodnych z konstytucją. - Nie może być tak, że pozostawimy tę władzę całkowicie niezależną - tłumaczy wpływowy polityk PiS.

W czołgu, z karabinem maszynowym. Prezydent Duda na poligonie w Żaganiu

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda przyjechał na uroczyste rozpoczęcie wspólnego szkolenia polskich i amerykańskich żołnierzy. Na poligonie w Żaganiu pododdziały wykonały wspólne zadania ogniowe. Ćwiczenia rozpoczęło strzelanie czołgowe ostrą amunicją. Inauguracja otworzyła cykl codziennych szkoleń i ćwiczeń wojskowych. Prezydent Andrzej Duda, witając żołnierzy amerykańskiej brygady pancernej, powiedział, że wspólne ćwiczenia, amerykańska obecność i serdeczne przyjęcie żołnierzy USA w Polsce będą "umacniać więzi transatlantyckie, nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi".

"Wysadzanie gmachu niezależnego sądownictwa" czy "remont". Komentarze polityków

Chcemy, by sądownictwo było sługą dla obywatela, a nie - by sędziowie uważali się za nadzwyczajną kastę ludzi - powiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki o planowanych zmianach w sądownictwie. - Politycy PiS zyskają wpływ na to, kto będzie nominowany na sędziego - mówiła z kolei posłanka Nowoczesnej Gasiuk-Pihowicz.

Platforma proponuje ustawę "Lex Misiewicz"

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy, która miałaby zapobiegać zatrudnianiu osób bez odpowiedniego przygotowania i wykształcenia na takich stanowiskach jak szef gabinetu politycznego. Poseł PO Cezary Tomczyk tłumaczy, że projekt nazwano "Lex Misiewicz" w nawiązaniu do osoby rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza.

"To będzie wymontowanie bezpiecznika". Sędziowie debatują nad pomysłami Ziobry

Sędziowie z całego kraju debatują w poniedziałek w Warszawie o rządowych planach zmian w sądownictwie. Po południu zaś na nadzwyczajnym posiedzeniu Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się przede wszystkim planowaną przez resort sprawiedliwości zmianą zasad działania KRS. - To będzie z pewnością wymontowanie bardzo ważnego bezpiecznika - tak zmiany ocenia w rozmowie z TVN24 sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polski "Iustitia".