"Sejm stał się atrapą"

Procedowanie stało się procederem. Sejm staje się atrapą. Dowiedzieliśmy się na godzinę przed o tym, że będzie w ogóle procedowany ten projekt, przez pewien czas nie mieliśmy w ogóle dostępu do niego. Jeden wielki skandal - mówiła w "Kropce nad i" posłanka Joanna Mucha o środowych pracach nad nowelizacją ustawy o IPN. - Nas martwi, że ta ustawa została zmieniona wskutek ingerencji obcego mocarstwa - dodał Marek Jakubiak z Kukiz'15.

Prezydenci Polski i Izraela "chcą budować silne relacje"

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuwen Riwlin odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną. Podkreślili, że chcą budować silne relacje polsko-izraelskie w duchu deklaracji ogłoszonej w środę przez premierów obu państw - poinformowała kancelaria prezydenta.

Reuters: Komisja Europejska pozwie Polskę

Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – podaje w czwartek Reuters, powołując się na swoje źródła. Powodem tej decyzji ma być nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której efektem jest to, że około 40 procent sędziów polskiego Sądu Najwyższego zostanie zmuszonych do odejścia.

"Przyszłość polskiej gospodarki widzę raczej w ciemniejszych barwach"

Tempo wzrostu gospodarczego będzie zbliżone do roku poprzedniego, ale w kolejnym ta dynamika trochę osłabnie - ocenił w "Faktach po Faktach" profesor Jerzy Hausner, były wicepremier, były minister gospodarki, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - Natomiast jest pytanie, co będzie od 2020 roku. Tutaj znaków zapytania jest więcej - dodał.

Profesor Norman Davies: prawo w Polsce już nie jest prawem

Nikt nie wie, czy zmiana ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej jest dobrym kierunkiem czy nie. Prawo w Polsce już nie jest prawem. Była ustawa, teraz jest nowy wariant, a za dwa miesiące może być następny - mówił w rozmowie z "Faktami" TVN profesor Norman Davies.

Azari: wracamy do normalnych, dobrych, przyjacielskich stosunków

Od początku mówiłam, że dwa tak przyjacielskie narody, znajdą drogę do współpracy. Znaleźliśmy tę drogę - powiedziała w czwartek ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, komentując nowelizację ustawy o IPN, która wcześniej przewidywała kary grzywny lub więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

"Konieczność podjęcia niezwłocznych działań". Kulisy nagłego zwrotu w sprawie ustawy o IPN

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej była "rozpoznaniem bojem" - mówi doradca prezydenta. Efekt tego rozpoznawczego boju był taki, że było "trzeba się wycofać" - co przyznaje wicemarszałek Sejmu. Po wycofaniu przepisów karnych z ustawy, premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację, co Mateusz Morawiecki uznał za "ogromny sukces". Opozycja i eksperci mówią jednak raczej o ogromnych stratach, jakie poniosła Polska na arenie międzynarodowej w ciągu pięciu miesięcy, jakie upłynęły od uchwalenia ustawy do skreślenia przepisów karnych.

"Koń trojański w Gdańsku", czyli awantura o równe traktowanie

Gdańsk będzie miejscem przyjaznym dla każdej osoby bez względu na jej płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność, pochodzenie i religię – przekonują władze miasta. Gdańscy radni przyjęli "Model na rzecz Równego Traktowania". Przeciwko przyjęciu dokumentu protestuje wiele środowisk konserwatywnych.

"Prawnicy zawsze mają różne pomysły na każdy temat"

- Są różne opinie, więc my kierujemy się opinią, że zmiana na stanowisku pierwszego prezesa Sądu Najwyższego jest możliwa - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Skomentował w ten sposób uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, w której podkreślono, że Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z konstytucją pierwszym prezesem SN do 2020 roku.

Pościg za motocyklistą. Policja: był pod wpływem amfetaminy

Widząc policyjny patrol, motocyklista zamiast zatrzymać się do kontroli, tylko przekręcił manetkę i rzucił się do ucieczki. Niedługo później stracił panowanie nad pojazdem, przewrócił się i cały plan wziął w łeb. Nic dziwnego, że chciał uciec policjantom. Badanie narkotestem wykazało, że prowadził po zażyciu amfetaminy, a do tego miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Sejmowa komisja zajmie się projektem "Zatrzymaj aborcję"

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny w poniedziałek ma się zająć zaopiniowaniem obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję". Propozycja zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

"To dramatyczny apel sędziów"

- Sędziowie są niezwykle przejęci stanem praworządności w naszym kraju - powiedział na antenie TVN24 profesor Marek Chmaj, komentując czwartkową uchwałę przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Prezydent: generał Sławomir Wojciechowski wejdzie w struktury dowódcze NATO

Generał Sławomir Wojciechowski wejdzie niedługo w struktury dowódcze NATO i stanie na czele Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego - zapowiedział w czwartek na Łotwie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że wprowadzanie nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia armią wymaga zmian kadrowych na najwyższych stanowiskach dowódczych.

Dworczyk: kilkanaście tygodni przygotowań, kierownictwo PiS miało swoje role

Takie dokumenty nie są pisane na kolanie, przygotowania trwały kilkanaście tygodni - podkreślał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pytany o wspólną deklarację, którą podpisali w środę premier Mateusz Morawiecki i szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu. Zaznaczył jednocześnie, że "nie było żadnych wydarzeń, które spowodowały, że nowelizacja ustawy o IPN i podpisanie polsko-izraelskiego porozumienia musiało wydarzyć się wczoraj. - Taka była dynamika zdarzeń - zapewniał.

"Warszawa nie chciała walczyć na kolejnym froncie". Światowe media o ustawie o IPN

Warszawa ma dość problemów w Europie za sprawą swojego sporu z Unią Europejską dotyczącego reformy systemu sądownictwa, nie chciała więc walczyć na kolejnym froncie z Waszyngtonem - ocenił korespondent BBC komentując nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W środę polskie władze wycofały się z kontrowersyjnych zapisów zakładających kary więzienia za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy.

Nowelizacja "powiązana z kalendarzem Trumpa". Politycy o błyskawicznej zmianie ustawy

Błyskawiczne tempo przyjęcia nowelizacji ustawy o IPN w środę komentowali w czwartek politycy. Jan Grabiec z PO sugerował, że termin przyjęcia zmian może mieć związek ze staraniami prezydenta Andrzeja Dudy o spotkanie z Donaldem Trumpem. - Podejrzewam, że przyczyną są wakacje, czyli taki czas, gdy Polacy trochę mniej interesują się polityką - mówiła z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.