Biegli w sprawie nożownika ze Stalowej Woli: niepoczytalny

Biegli, którzy zbadali nożownika ze Stalowej Woli, uznali, że jest on niepoczytalny. Konrad K. w październiku 2017 roku w galerii handlowej ranił nożami dziewięć osób, jedna z nich zmarła. Opinia biegłych budzi jednak wątpliwości prokuratury, która zamierza jeszcze ich przesłuchać.

Timmermans: oczekujemy reakcji strony polskiej. Wiceszef MSZ: my - bezstronnej oceny

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans podziękował za dialog z Polską, podkreślił jednak, że musi on przynosić rezultaty. Z kolei reprezentujący nasz kraj wiceszef MSZ Konrad Szymański zaapelował do państw członkowskich Unii o bezstronność. We wtorek w Brukseli na forum ministrów do spraw europejskich państw Unii Europejskiej odbyła się dyskusja o Polsce.

Ona skłamała w sprawie Ewy Tylman, on miał ją do tego namówić. Oboje staną przed sądem

Dwie osoby oskarżyła poznańska prokuratura w sprawie składania fałszywych zeznań i nakłaniania do ich składania w związku z poszukiwaniami zaginionej w 2015 r. w Poznaniu Ewy Tylman. Jednym z oskarżonych jest pracownik biura detektywistycznego, które szukało kobiety. Radosławowi B. oraz Karolinie K., która za jego namową miała składać fałszywe zeznania, grozi do ośmiu lat więzienia.

"Pamięć o ofiarach powinna łączyć, nie dzielić". Kolegium IPN zabiera głos w sprawie ustawy

"Polska i żydowska wrażliwość w odniesieniu do tamtych czasów pogardy dla ludzkiego życia powinna być przestrogą dla współczesnych i przyszłych pokoleń" - podkreśliło Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w wydanym we wtorek oświadczeniu. W ten sposób odniosło się do kontrowersji, także międzynarodowych, jakie wywołała nowelizacja ustawy o IPN. "Niezbędna jest długofalowa promocja prawdy, spokojna i rzeczowa" - podkreśliło.

Prezydent: wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o IPN

- W Polsce nie chcemy pisać historii na nowo, chcemy tylko, żeby prawda historyczna była broniona - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu ze społecznością żydowską w Krakowie. Podkreślił też, że nic gorszego stać by się nie mogło, niż gdyby karano osoby ocalałe z Holokaustu za ich świadectwo. - Wierzę w mądry wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o IPN. Chciałbym, by Trybunał dokonał interpretacji tych przepisów - powiedział prezydent.

"Żenujące" czy "zasłużone"? Politycy o nagrodach Beaty Szydło i jej ministrów

Pani premier przyszła do KPRM, usiadła przed lustrem, spojrzała sobie głęboko w oczy i powiedziała: Beata, jesteś taka zapracowana, dam tobie 65 tysięcy - ironizował poseł PO Krzysztof Brejza, komentując fakt przyznania sobie nagrody przez Beatę Szydło w czasie, kiedy była premierem. - Jestem przekonana, że nagrody, które zostały przyznane, były nagrodami zasłużonymi - oceniła wiceminister edukacji Marzena Machałek (PiS).

Obserwował wędkarzy, potem groził im bronią

Łowili ryby w jeziorze w Gorzowie Wielkopolskim. W pewnym momencie zauważyli, że ktoś obserwuje ich przez lornetkę. Gdy ruszyli w jego stronę, mężczyzna wyciągnął nóż i zaczął im grozić. Po chwili zniknął. Ale nie dlatego, że się uspokoił. Wrócił z bronią w rękach.

Mazurek: wybory będą w przewidzianym terminie. Schetyna: kompromitacja

Wybory będą przebiegały w sposób właściwy i prawidłowy - zapewniła we wtorek wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, pytana o zastrzeżenia KBW w sprawie przeprowadzenia wyborów samorządowych. Krajowe Biuro Wyborcze zwraca uwagę, że może zabraknąć 600 milionów złotych. - To kompromitacja. Państwo PiS w pigułce - ocenił szef PO Grzegorz Schetyna.

Nietypowe zakończenie publicznego wysłuchania. Organizatorzy dostali prezenty

Kandydat na członka Krajowej Rady Sądownictwa Mariusz Witkowski wziął udział w poniedziałkowym wysłuchaniu publicznym sędziów - kandydatów do KRS. Spotkanie zostało zorganizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka (HFPC) oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS. Na zakończenie wysłuchania sędzia Witkowski wręczył organizatorom prezenty - biuletyn IPN oraz Pismo Święte.

Publiczne wysłuchanie kandydatów do KRS. Przyszło dwóch

Obecna Krajowa Rada Sądownictwa była nieskuteczna, jeżeli chodzi o obronę niezależności sądów - ocenił w poniedziałek kandydat na członka KRS sędzia Mariusz Witkowski. Jego zdaniem, reformę sądownictwa należy rozpocząć od "wyprowadzenia" drobnych spraw z sądów.

Krytykowali nagrody i premie, teraz sami biorą

Ministrowie Prawa i Sprawiedliwości kiedyś ostro krytykowali Platformę Obywatelską za przyznawanie sobie dodatkowych pieniędzy, a dziś sami z takich "dodatków" korzystają. A nawet korzystają bardziej niż ich poprzednicy - licząc w kwotach brutto, a nie netto. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

"Te osoby nie są naszymi reprezentantami". Markiewicz o kandydatach do KRS

To jest w zasadzie koniec Krajowej Rady Sądownictwa, bo to jest organ, który zgodnie z Konstytucją ma stać na straży niezależności sądów - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Dodał, że nowi członkowie KRS nie będą przedstawicielami sędziów a Ministerstwa Sprawiedliwości.

Poseł PO: premier Szydło przyznała sobie 65 tys. zł

Decyzję o przyznaniu 65 tys. zł nagrody dla premier Beaty Szydło za pracę w 2017 roku podjęła ona sama - wynika z odpowiedzi na interpelację, którą złożył poseł PO Krzysztof Brejza. Polityk na Twitterze przedstawił odpowiedź na swoje zapytania. Na dokumencie podpisanym przez obecnego szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka napisano, że "decyzję o wypłacie nagród podjęła ówczesna premier".