"Do Polski nie mogliśmy jechać. Jak już mogliśmy, to specjalnie mnie nie ciągnęło"

Losy trzech Polaków, którzy 50 lat temu musieli nagle wyjechać z kraju tylko dlatego, że mieli żydowskie pochodzenie. Dotarli do Szwecji, gdzie znaleźli dom, pracę i uznanie. Jeden został tłumaczem polskiej poezji, drugi reżyserem, trzeci - pierwszym w tym kraju kryminologiem. Jaki obraz Polski zapamiętali i czy nadal czują się Polakami? O tym rozmawiała z nimi w Szwecji reporterka "Faktów" TVN Magda Łucyan. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Rekordem jest to, że w ogóle gramy"

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozkręca się dzięki temu, że Polacy są razem. To już jest pokoleniowe granie. Ci, którzy zaczynali z nami 26 lat temu, mają już swoje dzieci i przekazują to w naturalny sposób - powiedział w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, szef WOŚP. W drugiej części programu, gośćmi byli profesor Jadwiga Staniszkis oraz prezes zarządu Fundacji imienia Stefana Batorego, Aleksander Smolar.

Zatrzymali go 10 marca 1968 roku. "Szargali mnie potwornie po karcerach"

Krzysztof Topolski został zatrzymany 10 marca 1968 roku. W "Kropce nad i" powiedział, że pierwsze miesiące w zamknięciu były "koszmarem" - Szargali mnie potwornie po karcerach i to nie tych normalnych karcerach, tylko bardzo specjalnych - mówił. - Te siedem miesięcy było parszywych, złych, ciężkich.

"Rekordem jest to, że w ogóle gramy"

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozkręca się dzięki temu, że Polacy są razem. To już jest pokoleniowe granie. Ci, którzy zaczynali z nami 26 lat temu, mają już swoje dzieci i przekazują to w naturalny sposób - powiedział w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, szef WOŚP.

Senat przyjął bez poprawek ustawę degradacyjną

Przyjęte przepisy "noszą w sobie charakter analfabetyzmu historycznego" - stwierdził po głosowaniu w Senacie senator Platformy Obywatelskiej Jan Rulewski, komentując uchwalenie przez izbę bez poprawek ustawy degradacyjnej. Zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Biuro Komisarza ONZ zaniepokojone sytuacją w Polsce

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka w Brukseli w opublikowanym w środę komunikacie wyraziło zaniepokojenie w związku z malejącą przestrzenią dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, zagrożoną niezależnością systemu sądownictwa oraz wzrostem retoryki ekstremistycznej.

Pożar chlewni. Zginęło ponad trzy tysiące świń

Ogromny pożar chlewni zauważył przejeżdżający samochodem mężczyzna. Kłęby dymu było widać z odległości kilku kilometrów. Dach jednej z części budynku spłonął i zapadł się. W środku było około 3,5 tysiąca świń - wszystkie zginęły.

Senat przyjął uchwałę o 50. rocznicy Marca '68

"Senat RP wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi" - głosi treść przyjętej w środę przez Senat uchwały dotyczącej wydarzeń Marca '68.

Schetyna po wizycie premiera w Brukseli: nie wystarczy czarować rzeczywistość

- Nawet tysiące stron nie wystarczą, żeby to wytłumaczyć i przykryć brutalną rzeczywistość - powiedział w czwartek lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Skomentował w ten sposób przekazanie przez premiera Mateusza Morawieckiego szefowi Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi dokumentu dotyczącego reform sądownictwa w Polsce.

Prawie 100 stron wyjaśnień i to nie koniec. Premier wręczył w Brukseli dokument

Będzie formalna odpowiedź na rekomendacje Brukseli - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do kwestii sporu instytucji europejskich z Warszawą w sprawie zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Morawiecki spotkał się z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej i przekazał im dokument opisujący te zmiany. Rząd wyjaśnia w nim, "dlaczego Polska wymaga reformy sądownictwa".

Udając policjantów, wyłudzili ponad 2 miliony złotych. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie oszustw "na policjanta". Jak ustaliła prokuratura, oskarżeni mieli działać w ramach określonych ról. W niecałe pół roku mieli wyłudzić ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych, między innymi od osób starszych, pracowników banku, właścicieli kantorów i zakładów jubilerskich. Oskarżonych zostało 9 osób.

Komentarz rzeczniczki Departamentu Stanu USA dla "Faktów" TVN

Asystent sekretarza stanu do spraw Europy Wess Mitchell nigdy nie powiedział, że nie będziemy spotykać się z przedstawicielami Polski - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. Jej komentarz udzielony został korespondentowi "Faktów" TVN Marcinowi Wronie.

Koniec Woodstocku. Festiwal pod nową nazwą

Na czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej podsumowania 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak ogłosił zmianę nazwy organizowanego przez WOŚP festiwalu. Dotychczasowy Woodstock od teraz będzie się nazywał Pol'and'Rock Festival.

Pies przywiązany krótką smyczą do drzewa w lesie

Chciała tylko pospacerować po lesie, uratowała życie psu. W Żaganiu spacerowiczka wypatrzyła zwierzę, które ktoś porzucił. I najwyraźniej nie chciał, by przeżyło. Pies był przywiązany do drzewa krótką smyczą. Bez jedzenia, bez picia, bez schronienia przed mrozami.