"Żaden rząd nie łamał własnej, polskiej konstytucji, tak jak PiS"

Najgorsze jest to, co nam grozi w przyszłości. Nie wynika z artykułu 7, a z nowych zasad, które wprowadza Komisja Europejska w zakresie wypłat środków z różnych funduszów w powiązaniu z różnymi kryteriami, w tym z poszanowaniem wartości praworządności - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Adam Szejnfeld, eurodeputowany PO. Karol Karski, europarlamentarzysta PiS, powiedział, że kompromis w sporze Polski z Komisją Europejską jest wypracowany.

"Robimy absolutnie wszystko, żeby uratować górników"

Zaangażowaliśmy wszystkie możliwe środki, wszystkie najlepsze sprzęty, aparaturę poszukiwawczą - zapewniał premier Mateusz Morawiecki w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie po silnym wstrząsie trwa akcja ratunkowa. Udało się wydostać spod ziemi dwóch górników z siedmiu, z którymi utracono kontakt po tym, jak w sobotę doszło do tąpnięcia. Premier wieczorem odwiedził w jastrzębskim szpitalu poszkodowanych górników.

Dyskusja po słowach Rafalskiej. "Jeżeli przyłbica, to mamy strój do walki"

- Prawo i Sprawiedliwość było bardzo zręczne, jeśli chodzi o słyszenie tych frustracji, które były powodowane przez inne ugrupowania. Ale w momencie, kiedy protesty pojawiają się za ich własnych rządów, to oni mają problem z ich rozwiązaniem. Ja w tej reakcji widzę podobne tony, jakie pojawiały się w przypadku lekarzy rezydentów - mówiła w programie "Babilon" w TVN24 BiS socjolog Karolina Wigura. - Mało kto wyobraża sobie, jak wygląda dzień rodziny, która ma dzieci niepełnosprawne. To jest heroizm - stwierdziła Janina Jankowska, dziennikarka i reporterka radiowa. Goście programu odniosły się do słów minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o trwającym w Sejmie proteście rodziców osób niepełnosprawnych. Minister powiedziała, iż "myśli, że jeśli panie by dziś zakończyły protest, to zakończyłyby go z otwartą przyłbicą". - Jeżeli przyłbica, to mamy cały strój do walki - odparła na to działaczka społeczna Yga Kostrzewa. - A to nie jest walka, tylko staranie się o to, żeby te osoby dobrze żyły - dodała.

"Jestem marszałkiem Senatu, więc  pan burmistrz powinien ważyć słowa"

To, co napisał burmistrz Jersey City Steven Fulop, jest obraźliwe w stosunku do mnie, ale też do Polski. To bardzo ostre i zupełnie nieprawdziwe zarzuty - podkreślił w sobotę marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując spór wokół przeniesienia Pomnika Katyńskiego. Zapowiedział również podjęcie kroków prawnych w sprawie internetowego wpisu burmistrza, który nazwał marszałka "znanym antysemitą" i "białym nacjonalistą".

"Każda wielkość powyżej trzech procent metanu jest wielkością dramatyczną"

- Tak wielkich stężeń metanu poza klasycznymi wyrzutami nie spotykaliśmy w polskim górnictwie - podkreślał w TVN24 ekspert górniczy Jerzy Markowski. Były górnik i ratownik wyjaśniał, jak może wyglądać prowadzona w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju akcja ratunkowa. - Jest niezwykle trudna, dramatyczna, ale jestem pewien, że wszyscy robią to, co trzeba - podkreślił. W sobotę w Zofiówce doszło do tąpnięcia i wycieku metanu. Utracono kontakt z siedmioma górnikami.

Szukali pamiątek wojennych, znaleźli średniowieczny topór

Kiedy 14-latek przez przypadek odkrył ukryte w blaszanych bańkach pamiątki rodziny von Finckenstein, zadzwonił do Michała Młotka, badacza regionalnej historii. Nastolatek znał odkrywcę z jego książek. Badacz, razem ze swoją grupą poszukiwawczą, zaczęli szukać kolejnych pamiątek rodziny. Znaleźli, ale coś całkiem innego. Topór bojowy z późnego średniowiecza.

Pokazali, jak wygląda i jak uciekał. Zgłosił się na policję

Policja szukała 43-letniego mieszkańca Dolnego Śląska. Mężczyzna pędził przez niewielką miejscowość na złamanie karku. Nie zareagował na polecenia policjantów i nie zatrzymał się do kontroli. Funkcjonariusze pokazali, jak mężczyzna wygląda i to, jak łamał przepisy. Sam zgłosił się na komisariat.

"Fajnie by było w końcu konstruktywnie porozmawiać, dojść do kompromisu i zakończyć ten protest"

Chcielibyśmy, by protest rodziców osób niepełnosprawnych trwający w Sejmie się zakończył i bezustannie apelujemy do rodziców o zakończenie tego protestu - oświadczyła minister rodziny Elżbieta Rafalska. Protestujący z kolei zaprosili ją na rozmowy o dojściu do kwoty 500 złotych "dodatku na życie". - Proszę nas więcej nie pomijać, naprawdę fajnie by było w końcu konstruktywnie porozmawiać, dojść do kompromisu i zakończyć ten protest - powiedział niepełnosprawny Jakub Hartwich.

"Sprzeniewierza się ślubowaniu". Muszyński podpowiada, jak odwołać Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich nie chce już, by Trybunał Konstytucyjny badał zgodność z konstytucją ustawy antyterrorystycznej. Wycofuje swój wniosek uzasadniając, że w Trybunale zasiadają osoby niebędące sędziami. Zapowiada, że będzie szukał innych form ochrony praw obywateli i, wprawdzie nie wprost, ale odpowiada na zarzuty wiceprezesa Trybunału. Mariusz Muszyński oskarżył ostatnio Adama Bodnara o pieniactwo, brak woli współpracy, podważył prawnicze kwalifikacje rzecznika i zasugerował, że powinno się go odwołać.

Wiecznie młody i niepokorny. Skolimowski kończy 80 lat

Od zawsze chodzi własnymi drogami. Po świetnym filmie z lat 60. "Ręce do góry" komunistyczna Polska wysłała go na długą emigrację. Choć zaistniał w Ameryce, upiera się przy kręceniu artystycznych filmów i nie chodzi na kompromisy. Ma na koncie Złotego Niedźwiedzia, Złotą Palmę i Złotego Lwa, ale mówi, że reżyserowanie to gwałt na jego naturze. Jerzy Skolimowski - reżyser, ale także poeta i malarz kończy 80 lat.

"Bezpodstawne oskarżenia". Ambasador apeluje o przeprosiny

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek wystosował list do burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, który, w związku z kontrowersjami dotyczącymi Pomnika Katyńskiego w tym mieście, zarzucił marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu antysemityzm i zaprzeczanie Holokaustowi. Ambasador zaapelował do Fulopa o przeproszenie Karczewskiego.

"Pani prezydentowa nie jest politykiem"

Wizyta pierwszej damy była wpisana w jakiś sposób w kontekst polityczny, bo żeby rozwiązać tę sprawę, trzeba decyzji politycznej - przyznał w "Piaskiem po oczach" rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Podkreślił jednak, że małżonka prezydenta "nie jest politykiem, premierem, ministrem, urzędnikiem". - Chodziło o to, żeby protestujący w Sejmie mieli poczucie, że pani prezydentowa zna ich postulaty - dodał.

Matura z języka polskiego. Zobacz arkusze

Maturzyści zdający egzamin z języka polskiego w tym roku musieli zmierzyć się z "Lalką" Bolesława Prusa lub wierszem Ernesta Brylla. - Egzamin przebiegł spokojnie - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Po południu chętni podeszli do egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa w sprawie dyrektorów w KPRM

Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych dyrektorów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformowała w piątek w oświadczeniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Zdaniem prokuratury pracownicy KPRM nie zataili posiadania udziałów w spółce Solvere.

Śledztwo w sprawie obrad w Sali Kolumnowej ponownie umorzone

Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła dwie decyzje w związku z posiedzeniem Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 roku. Ponownie umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych oraz odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie podejrzenia składania fałszywych zeznań przez polityków PiS.

"To bieg dla tych, którzy nie mogą biegać"

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca samochodem pościgowym, goni zawodników. Odbywa się w wielu lokalizacjach na świecie. Wszędzie rozpoczyna się dokładnie o tej samej godzinie. Dzięki temu spośród wszystkich biegaczy wyłaniani są światowi zwycięzcy - kobieta i mężczyzna. Bieg skierowany jest do wszystkich, którzy chcą wspomóc działania organizacji zbierającej fundusze na badania nad urazami rdzenia kręgowego. 100 procent wpłat z rejestracji zawodników kierowanych jest właśnie na ten cel. Tegoroczna edycja odbędzie się już w niedzielę. Według organizatorów w Polsce wystartuje aż 8 tysięcy zawodników. Z tego powodu start imprezy odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a nie jak w poprzednich edycjach nad Jeziorem Maltańskim.

Majówka na drogach. Ponad 550 wypadków, 50 ofiar

Od piątku do czwartku na polskich drogach doszło do ponad 550 wypadków, w których zginęło 51 osób, a ponad 700 zostało rannych. Policjanci zatrzymali ponad 2,5 tysiąca kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu - poinformowała w piątek Komenda Główna Policji.

Budował szałas, znalazł pamiątki pruskiej rodziny von Finckenstein

14-letni Patryk podczas pobytu z rodzicami nad jeziorem postanowił zbudować w lesie szałas. Nagle zauważył zdjęcia, zegarek i całą masę dokumentów. Okazało się, że są to pamiątki pruskiej rodziny von Finckenstein. W 1945 roku musieli oni uciekać przed wojną. Zanim jednak opuścili dom, głowa rodziny Hans Joachim zakopał rodzinne pamiątki. Teraz, po kilkudziesięciu latach, wrócą one do jego najmłodszej córki.

"Osaczona we własnym domu"

Bożena Wołowicz jest emerytowaną nauczycielką. Mieszka w niewielkiej miejscowości na Podkarpaciu. Od pięciu lat jej najbliżsi sąsiedzi zamieniają jej życie w piekło. Śledzą i nękają kobietę, grozili jej nawet śmiercią. Cynicznie wykorzystują przy tym wymiar sprawiedliwości. Dlaczego państwo nie potrafi obronić ofiary? Dlaczego prześladowcy są bezkarni i niemal na oczach policji i prokuratury prześladują bezbronną kobietę? O tym w reportażu Anny Barańskiej-Całek już w sobotę w "Superwizjerze" - o godzinie 20 w TVN24.