"Uregulowanie sporu z USA ważniejsze niż spór z Izraelem". Onet ujawnia dokument MSZ

"Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem" - miał napisać w ujawnionej przez onet.pl analizie Jan Parys, były już szef gabinetu ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Dokument miał powstać w MSZ w reakcji na notatkę polskiej ambasady w Waszyngtonie.

Bezwzględne więzienie dla właściciela "farmy grozy"

Na karę 2,5 roku bezwzględnego więzienia skazał Sąd Rejonowy w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) właściciela gospodarstwa oskarżonego o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad kilkudziesięcioma zwierzętami hodowlanymi. W 2013 roku obrońcy praw zwierząt odebrali mu 33 konie, siedem krów oraz trzy psy. Wszystkie były w fatalnym stanie, niektóre na skraju śmierci głodowej.

Wybuch miał zatuszować morderstwo? Media: Był o nią zazdrosny, ona winiła go za wypadek syna

On miał być zazdrosny o nowego partnera żony, ona miała go obwiniać o wypadek, w którym ucierpiał ich syn. Dlatego Tomasz J. zabił Beatę J., po czym wysadził kamienicę, by zatuszować zabójstwo. W sumie zginęło pięć osób. Kilka zostało rannych. O motywach i przebiegu działania domniemanego sprawcy pisze "Głos Wielkopolski". Bratowa Tomasza J. jednak nie dowierza, że wybuch mógł być celowy. Policja i prokuratura nie zdradzają szczegółów.

Kornel Morawiecki: premier powinien przeprosić za swoją wypowiedź

Premier przejęzyczył się w Monachium, uważam, że gdyby mówił po polsku, toby się nie przejęzyczył - podkreślał w Radiu ZET Kornel Morawiecki, szef koła Wolni i Solidarni i marszałek senior Sejmu, a także ojciec szefa polskiego rządu. W jego opinii premier nie przeprosił, ponieważ obawiał się, że "jego gest będzie odebrany jako ustępstwo Polski".

Morawiecki: doniesienia okazały się nieprawdziwe, ktoś został wprowadzony w błąd

W różnych aspektach - gospodarczych, zbrojeniowych - toczą się cały czas rozmowy między Polską a USA, tak jak się toczyły do tej pory i nie ma tutaj żadnych zmian - zapewniał w środę premier Mateusz Morawiecki. W opinii szefa rządu doniesienia, które ujrzały światło dzienne we wtorek, były "zupełnie nieprawdziwe". - Ktoś został wprowadzony w błąd - dodał. Odniósł się także do wtorkowego spotkania z prezydentem i szefem MSZ.

Podczas spaceru znalazł ciało bez głowy i rąk

We wtorek przed południem młody mężczyzna, podczas spaceru ze swoim psem, znalazł nad Wisłą ciało bez rąk i bez głowy. Śledczy starają się ustalić tożsamość zmarłej osoby oraz przyczyny i okoliczności jej śmierci.

"Jeżeli Amerykanie nie widzą problemu do rozwiązania, to się nie spotykają"

Stany Zjednoczone mają szereg pożarów, które muszą gasić na całym świecie. Polska dla nich to kraj sojuszniczy, w którym nic złego się nie dzieje - powiedział w dogrywce "Jeden na jeden" Adam Bielan. Wicemarszałek Senatu tłumaczył w ten sposób, dlaczego nie doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Mikiem Pence'em podczas zimowych igrzysk w Pjongczangu w lutym.

"Mamy najlepsze relacje polsko-amerykańskie"

Wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu USA "kończy sprawę" - powiedział w "Jeden na jeden" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - Mamy najlepsze relacje polsko-amerykańskie zarówno jeśli chodzi o kwestie współpracy militarnej, jak i wymiany handlowej. Jeszcze pięć tygodni temu w Polsce gościł Rex Tillerson, szef amerykańskiej dyplomacji - podkreślił gość TVN24.

20 lat pracy, nieco ponad 2 tysiąca złotych na rękę. Urzędnicy z Bydgoszczy piszą do premiera

"Czasami mi córka zaopatruje lodówkę", "znam urzędników, którzy zimą wyłączają lodówkę" - mówią wprost urzędniczki z Bydgoszczy. Narzekają na bardzo niskie zarobki. Twierdzą, że pracownik administracji może liczyć na maksymalnie 2,2 tysiąca złotych miesięcznie na rękę. Pytają, dlaczego - skoro rząd mówi o tak dobrej sytuacji gospodarczej kraju - ich zarobki pozostają od lat zamrożone. Materiał "Czarno na białym".

"Palą czym popadnie", wrzucają do pieców nawet lakierowane meble

Ludzi nie stać na opał, palą czym popadnie - twierdzą zgodnie mieszkańcy Chorzowa. Rząd po dwóch latach zapowiedzi przyjął projekt nowelizacji ustawy o jakości paliw stałych, który ma pomóc w walce ze smogiem. Niestety nie zmieni on ani mentalności, ani zasobności portfeli tych, którzy palą byle jak i byle czym. Materiał programu "Polska i świat".

"Nie jest to jakaś grupa kolesiów, która sobie wypłacała nagrody"

Władza Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim myśli o obywatelach - tak Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, skomentował sprawę premii finansowych dla członków gabinetu byłej premier Beaty Szydło. Gość "Kropki nad i" podkreślił, że nagrody należały się, bo "rząd pracował bardzo dobrze".

"Często posługuje się historią, aby zamaskować bieżące problemy"

Jestem sceptyczny wobec prób rozliczania historii przy pomocy narzędzi prawnych - podkreślał w "Faktach po Faktach" we wtorek profesor Antoni Dudek, politolog i były doradca prezesa IPN, oceniając uchwaloną przez Sejm ustawę degradacyjną. - W polityce bardzo często posługuje się historią po to, żeby zamaskować bieżące problemy. Urządza się coś na kształt igrzysk historycznych, na czym cierpią bardzo często historycy, natomiast politycy na tym zyskują - dodał.

"Jechali przez całą Polskę, żeby się rozstać"

Ta komunistyczna, siermiężna Polska była jedynym krajem, jaki znałem i wyjechałem z tego kraju do Izraela - tak Michał Sobelman, tłumacz, literat oraz rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce wspominał wydarzenia Marca '68. Gość programu "Tak jest" w TVN24 opowiadał o swojej rodzinie, która po rozpoczęciu przez władze PRL antysemickiej nagonki wyemigrowała z Polski.

"Zaplanowane kilka tygodni temu". Spotkanie prezydenta, premiera i szefa MSZ

We wtorek przed godziną 18 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSZ Jacka Czaputowicza oraz szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. - Spotkanie w Pałacu Prezydenckim było spotkaniem roboczym, zaplanowanym kilka tygodni temu, i dotyczyło koordynacji działań rządu i ośrodka prezydenckiego w sprawie inicjatywy Trójmorza - wyjaśnił Szczerski.

Zmiany w prawie łowieckim. Zakaz udziału dzieci w polowaniach

Zakaz udziału nieletnich w polowaniach, zwiększenie do 150 metrów odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał, możliwość wyłączenia swojej ziemi z polowań a także zakaz szkolenia psów myśliwskich na zwierzętach - takie między innymi rozwiązania przewiduje znowelizowane przez Sejm we wtorek Prawo łowieckie.

Sejm uchwalił ustawę degradacyjną. Zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych

Możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu" przewiduje tak zwana ustawa degradacyjna przyjęta we wtorek przez Sejm. Po głosowaniu na sali posiedzeń rozległy się krzyki "precz z komuną". - To oddanie sprawiedliwości bohaterom polskiej wolności - mówił jeszcze przed głosowaniem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ziobro gotowy ujawnić listy poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

Warto czynić wszystko, co się da, jawnym - mówił minister sprawiedliwości, pytany o możliwość odtajnienia list poparcia dla kandydatów wybranych do Krajowej Rady Sądownictwa. Zbigniew Ziobro zadeklarował gotowość do zmiany przepisów w tej sprawie. Jednocześnie zaznaczył, że obecne zapisy ustawy nie pozwalają na ujawnienie nazwisk osób, które poparły kandydatów do nowej KRS.