Zaufany człowiek Kaczyńskiego z "zakonu PC". Mariusz Błaszczak, nowy szef MON

Jeden z najbliższych współpracowników prezesa Kaczyńskiego odpowiedziany za służby mundurowe, stanowczy przeciwnik relokacji uchodźców. Mariusz Błaszczak, dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji, to jeden z najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości. We wtorek w południe został desygnowany na ministra obrony narodowej w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Zmiany w rządzie Morawieckiego

Prezydent przyjął wniosek premiera o odwołanie i powołanie nowych ministrów. W rządzie Mateusza Morawieckiego pojawiło się ośmiu nowych szefów resortów.

Były pacyfista, znawca dyplomacji, członek zaplecza PiS. Czaputowicz nowym szefem MSZ

Jako publicysta podważał legalność ponownego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Pół roku później został wiceministrem spraw zagranicznych do spraw prawnych i traktatowych. To jego publicystykę Witold Waszczykowski podawał za przykład ekspertyz prawnych mających świadczyć o nieprawidłowościach głosowania w Brukseli 9 marca ubiegłego roku. Jacek Czaputowicz został we wtorek ministrem spraw zagranicznych w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Wielka czystka, obrona terytorialna i dodatkowe pieniądze. Co zostawia Macierewicz

Nowym szefem ministerstwa obrony zostaje Mariusz Błaszczak. Antoni Macierewicz opuszcza to stanowisko po ponad dwóch latach. Co zostawia po sobie? Armię poddaną gwałtownej rewolucji kadrowej, kontrowersyjne Wojska Obrony Terytorialnej, ustawowo zwiększone wydatki na obronność, obietnice i niedopięte decyzje w najważniejszych programach zbrojeniowych.

W piwnicy miał 96 krzaków konopi

Plantację konopi odkryli policjanci w piwnicy należącej do 62-latka z Chmielnika (Świętokrzyskie). Marihuanę zaś znaleźli w mieszkaniu u syna mężczyzny i jego partnerki w Kielcach. Jak ujawnia policja, przed przyjazdem policji próbowali spuścić ją w toalecie i spalić w garnku.

Na ogromną skalę odbarwiali olej opałowy. 9 osób zatrzymanych, przeszukano 60 mieszkań

Zatrzymali dziewięć osób, przeszukali 60 mieszkań, firm i magazynów, zabezpieczyli sześć zestawów z cysternami i paliwem w łącznej ilości 180 tysięcy litrów, mnóstwo dokumentacji, a także maszyny i urządzenia służące do blendowania oleju opałowego i prawie milion złotych w gotówce. To efekt akcji przeprowadzonej przez KAS i CBŚP. Zlikwidowali również magazyn, w którym bezprawnie odbarwiano olej opałowy na ogromną skalę. W efekcie przestępczej działalności Skarb Państwa stracił około 20 milionów złotych.

Schetyna przestrzega Nowoczesną. "Niedogadanie się byłoby zabójcze"

- Koalicja PO z Nowoczesną to naturalna konstrukcja. Taka jest możliwa - stwierdził w internetowej dogrywce programu "Jeden na Jeden" w tvn24.pl Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO nie wykluczał przy tym szerszej koalicji w wyborach samorządowych, na przykład z SLD. Jednak jak zaznaczył, priorytet ma mieć ułożenie się z Nowoczesną.

"Kaczyński dyscyplinuje prezydenta i pokazuje mu miejsce w szeregu"

Ewentualne odwołanie ministra Macierewicza to kwestia porozumienia między Dudą a Kaczyńskim - komentował Grzegorz Schetyna w "Jeden na jeden" w TVN24 zapowiadaną na wtorek rekonstrukcję rządu. - Po raz kolejny Kaczyński dyscyplinuje prezydenta Dudę i pokazuje mu miejsce w szeregu - stwierdził przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Brat zaatakowanej 14-latki: psychicznie nie jest w najlepszej sytuacji

- Nie rozmawia dużo, jest cichutka - mówi brat 14-latki tureckiego pochodzenia, która została zaatakowana w Warszawie. Minister spraw wewnętrznych twierdzi, że ataki na tle rasistowskim to margines, ale statystyki prokuratury i stowarzyszenia "Nigdy Więcej" mówią co innego. Materiał programu "Polska i świat".

Trzy lata temu PiS żądał bojkotu Węgier. Orban nie cofnął się o krok

Viktor Orban zrobił coś, co jest niewybaczalne - mówił w 2015 roku Mariusz Kamiński (PiS). Jarosław Kaczyński odrzucił wtedy spotkanie z węgierskim premierem, a Mariusz Błaszczak żądał od rządu Ewy Kopacz bojkotu węgierskich władz. Dziś Orban jest najbliższym sojusznikiem rządu PiS, choć nie cofnął się on ani o krok, a nawet zbliżył się do Rosji. Kiedyś to PiS-owi przeszkadzało, dziś nie ma już znaczenia? Materiał "Czarno na białym".

Konsul USA: ważne, byśmy kontynuowali naszą współpracę i przyjaźń

Prezydent USA Woodrow Wilson wezwał do utworzenia wolnej i niepodległej Polski, kraju, który nie istniał od ponad 100 lat i którego nie było na żadnych mapach - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler w przypadającą w poniedziałek setną rocznicę orędzia Wilsona. - Prezydent uznał, że należy przywrócić Polskę na arenę dziejów - dodał konsul. I oświadczył: - W ciągu ostatnich 100 lat łączyła nas historia, ale ważne jest byśmy kontynuowali naszą współpracę i przyjaźń.

Petru: "Plan" nie jest konkurencją dla Nowoczesnej

Nie mam żadnego problemu z Katarzyną Lubnauer. To nie jest angażowanie się przeciwko Nowoczesnej, tylko w sprawie - powiedział w "Kropce nad i" były przewodniczący Nowoczesnej, który ogłosił powstanie stowarzyszenia "Plan Petru". Ma to być alternatywa dla planu Morawieckiego.

Na prezesa sądu prosto z ministerstwa. "Nie widzę tu konfliktu interesów"

Dagmara Pawełczyk-Woicka jeszcze niedawno pracowała w Ministerstwie Sprawiedliwości. We wtorek obejmie stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. - Nie widzę tu konfliktu interesów - deklaruje w rozmowie z tvn24.pl. Innego zdania jest jednak rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", który ocenia, że to niewłaściwa sytuacja.

"Kaczyński z Macierewiczem ma swoje poważne rachunki"

Jarosław Kaczyński ma swoje poważne rachunki z Antonim Macierewiczem. (...) Nie zostanie mu wybaczona i puszczona w niepamięć sprawa Misiewicza - powiedział w poniedziałek w "Faktach po Faktach" w TVN24 były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. - Na teraz to on się utrzyma, ale czy za trzy miesiące nadal będzie ministrem, to nie wiem - dodał, komentując zapowiedzianą na wtorek rekonstrukcję rządu.