Kempa zapowiada miliony z Polski na Syrię. "Kwota wyższa niż w ubiegłym roku"

Polska zadeklarowała rozdysponowanie około 48 milionów złotych pomocy humanitarnej dla Syryjczyków - oświadczyła w środę w Brukseli Beata Kempa, minister do spraw pomocy humanitarnej. Dodatkowo Polska przeznaczy 12,5 milionów euro na pomoc uchodźcom w Turcji. Kempa reprezentowała Polskę na konferencji w Brukseli dotyczącej sytuacji w Syrii.

"Rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci to bohaterowie"

Ci ludzie zasługują na opiekę ze strony państwa - mówił prezydent Andrzej Duda, odnosząc się na spotkaniu z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego do trwającego w Sejmie protestu niepełnosprawnych i ich bliskich. Dodał, że "rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci to bohaterowie, którym polskie państwo, tak jak każde państwo, winne jest ogromny szacunek".

Albo nowelizacja przepisów, albo przesunięcie terminu wyborów samorządowych

Wciąż brakuje co najmniej dwóch tysięcy urzędników niezbędnych do właściwego przeprowadzenia tegorocznych wyborów samorządowych - informują Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze. Mogą być też kłopoty z liczeniem głosów i transmisją w internecie - ostrzega PKW. I chce nowelizacji przepisów. Szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego pyta PKW o możliwość przesunięcia wyborów na wiosnę 2019 roku.

Rządowy dokument, który zasiał niezgodę. "Naszczuwanie naszych grup"

Rząd nie potrafi sobie poradzić z kryzysem, więc dzieli środowisko - uważają matki osób niepełnosprawnych protestujące w Sejmie. Rząd ogłosił, że podpisał porozumienie z niepełnosprawnymi. Odbyło się to jednak bez udziału protestujących od ośmiu dni w Sejmie. Rodzice okupujący Sejm odrzucili ten dokument. Przedstawiciele organizacji niepełnosprawnych, którzy złożyli pod nim podpisy, oświadczyli, że zostali przez rząd wykorzystani.

Skazany za przekroczenie uprawnień komornik na wolności. Sąd Najwyższy uchylił wyrok

Sprawa komornika skazanego na 2,5 roku więzienia za przekroczenie uprawnień wróci do ponownego rozpoznania w drugiej instancji - zdecydował Sąd Najwyższy, uwzględniając kasację obrońcy skazanego. Sebastian Sz. otrzymał wyrok za nieprawidłowości przy egzekucji komorniczej wobec właściciela warsztatu oponiarskiego z Nidzicy. Poszkodowany przedsiębiorca szacował swoje straty na minimum milion złotych.

"Dzisiaj kary są iluzoryczne". Ziobro proponuje ostrzejsze

Wprowadzenie pojęcia kradzieży zuchwałej, zaostrzenie kar za najpoważniejsze zbrodnie oraz korupcję - to główne filary zmian w Kodeksie karnym, jakie w środę przedstawili minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz jego zastępca Marcin Warchoł.

"Niech rząd grilluje w majówkę kiełbasy, a my będziemy dalej walczyć"

Rząd jest bez serca - tak Iwona Hartwich, jedna z matek prowadzących protest w Sejmie, oceniła wsparcie dla niepełnosprawnych. Z protestującymi spotkała się w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Nie przedstawiła żadnych nowych propozycji - stwierdziła Hartwich. Jak dodała, niech "rząd grilluje w majówkę kiełbasy", a niepełnosprawni i ich bliscy pozostaną w budynku parlamentu, gdzie będą kontynuować protest.

Gliński: Zjednoczone Emiraty Arabskie to drzwi do świata arabskiego

Zjednoczone Emiraty Arabskie są doskonałym wejściem, drzwiami do świata arabskiego. To kraj nastawiony na kooperację i dialog z cywilizacją zachodnią – powiedział w środę w Abu Zabi po otwarciu 28. Międzynarodowych Targów Książki wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

"Ja jako matka...". Dwugłos Mazurek i Scheuring-Wielgus

Nie jako polityk, ale jako matka swoich dzieci bym na to nie narażała - stwierdziła rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, komentując trwający w Sejmie protest rodziców osób niepełnosprawnych. Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej podkreśliła, że po tych słowach Mazurek "powinna zapaść się pod ziemię".

"Wydreptały" pięć milionów złotych. Siostry "pingwiny" znów w akcji

Popularne dominikanki, które podbiły internet, obchodząc Dzień Pingwina, znów świętują. Tym razem nie tuptają w habitach, tylko... rozdają pluszowe pingwiny. 56 maskotek trafi do osób, które przekażą darowizny. W ten sposób sympatyczne zakonnice zbierają pieniądze na wyposażenie domu dla niepełnosprawnych chłopców.

Rafalska po spotkaniu: propozycje protestujących zmodyfikowane, jeden postulat zagwarantowany

Pierwszy postulat został zagwarantowany, mimo że trwa rok budżetowy - zaznaczyła szefowa ministerstwa pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak dodała, propozycja środowisk protestujących w Sejmie nie jest odmienna od wcześniejszej, tylko trochę zmodyfikowana. - Nie ma powodu, żeby osoby niepełnosprawne nam nie wierzyły - zapewnił z kolei pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

"Dziecko mi się dusi". Policjant przez telefon ratował chłopca

- Halo, jak zrobić reanimację, dziecko mi się dusi - krzyczała do słuchawki zdenerwowana kobieta. Telefon odebrał dyżurny nakielskiej policji. Aspirant sztabowy Piotr Jankowski instruował kobietę, jak uratować sześcioletniego chłopca. W końcu udało się dziecku przywrócić oddech.

Prezydent w czwartek będzie "ujawniał co najmniej część pytań"

W środę po godzinie 12 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Tematem rozmowy była kwestia referendum w sprawie konstytucji. - Prezydent podtrzymuje swoją wolę przeprowadzenia referendum konsultacyjnego. Należy spodziewać się projektu postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego - oświadczył po spotkaniu obu polityków prezydencki minister Paweł Mucha.

Pekińczyk został porwany sprzed domu. Psa odzyskali policjanci

Mieszkaniec Ożarowa (Świętokrzyskie) zostawił swojego pupila – pekińczyka w ogrodzie przed domem. Kiedy wrócił, po psie nie było śladu. Początkowo mężczyzna szukał sprawcy kradzieży na własna ręką, w końcu jednak zdecydował się zawiadomić o sprawie policję.

"Dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serca". Terlecki krytykuje, Hartwich odpowiada

Nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu - stwierdził w środę w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Stwierdził także, odnosząc się do trwającego w budynku parlamentu protestu, że "trzeba nie mieć serca", żeby trzymać niepełnosprawnych przez tyle dni w Sejmie. - To pan Terlecki nie ma serca i rząd polski nie ma serca, że skazuje te niepełnosprawne osoby na 900 złotych w portfelach - odparła na to Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Odpowiedź z Sejmu po komentarzu Pięty: nie planujemy usuwania siłą protestujących

- Nie wiem, co miał na myśli poseł Pięta, o co apeluje, ale to są jego indywidualne opinie - oświadczył w środę dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Skomentował w ten sposób o dzień wcześniejszy wpis Stanisława Pięty z Prawa i Sprawiedliwości, który napisał o usuwaniu z Sejmu protestujących. Jak podkreślił, Kancelaria Sejmu codziennie kontaktuje się z protestującymi i sprawdza, czego im potrzeba.

Rozmowy w Nowym Jorku. Spotkanie szefów MSZ Polski i Iranu

Współpraca dwustronna, sytuacja w Syrii i Jemenie, a także kwestia porozumienia światowych mocarstw z Iranem dotyczącego jego programu atomowego znalazły się wśród tematów rozmowy szefów polskiej i irańskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz i Mohammed Dżawad Zarif spotkali się we wtorek w Nowym Jorku.

Ponad dwa lata przeleżał w szufladzie. Raport o nadużyciach policji opublikowany

Prawie 600 przypadków nieuprawnionej lub nadmiernej przemocy policji wobec obywateli. Na to wskazuje raport ministerstwa spraw wewnętrznych za 2014 rok. Policja twierdzi, że nie jest tak źle, ale Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma zupełnie inne zdanie. Przed Trybunałem Praw Człowieka toczy się kolejna sprawa przeciwko Polsce, w której chodzi o przemoc polskiej policji. Materiał programu "Polska i Świat".