1 marca awanse generalskie. Szef BBN: pewne nazwiska się powtarzają

- Złożyłem do prezydenta wniosek w sprawie nominacji generalskich. Termin ich wręczenia zależy od Andrzeja Dudy - poinformował w środę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podało, że 14 nominacji generalskich zostanie wręczonych 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - W większości są to oficerowie pełniący stanowiska dowódcze - wyjaśnił Paweł Soloch, szef BBN.

"Haaretz": do Polski przyjedzie w tym roku rekordowa liczba uczniów z Izraela

Mimo kryzysu w polsko-izraelskich relacjach w 2018 roku, na wycieczki do Polski pojedzie rekordowa liczba nastolatków z Izraela. Około 40 tysięcy osób - pisze dziennik "Haaretz", powołując się na izraelskie ministerstwo edukacji. Wizyty uczniów z Izraela obejmują zwiedzanie obozów zagłady i śladów po kulturze żydowskiej w Polsce.

Lubnauer: poprawki Platformy w ustawie o IPN "niewiele zmienią"

Za "złą, pustą i martwą" uznała w "Jeden na jeden" ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zapowiedziała, że będzie rozmawiać z liderem PO Grzegorzem Schetyną o ewentualnym poparciu dla zgłoszonej przez jego partię nowelizacji, choć - jak stwierdziła - poprawki te "niewiele zmienią".

"To dotyczy bardzo poważnego problemu". Lubnauer o przemocy ekonomicznej

Czasami się zdarza, że mąż żonie zabrania podjęcia pracy, a jednocześnie wydziela jej pieniądze - tak Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej, uzasadnia złożenie projektu ustawy o przemocy ekonomicznej. Gość internetowej dogrywki "Jeden na jeden" w tvn24.pl mówiła, że politycy jej partii otrzymują mnóstwo sygnałów o przypadkach stosowania takiej przemocy.

Autostradą pod prąd. Obok 14-latka, za nim radiowozy. Stanie przed sądem

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie 33-latka, który w grudniu ubiegłego roku uciekał pod prąd autostradą. Mężczyzna odpowie między innymi za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu drogowym oraz pedofilię. Przyznał się do winy. Przed zatrzymaniem podróżował po kraju z 14-latką, która uciekła z domu.

Ambasador Ukrainy o ustawie o IPN: nie można karać wszystkich, którzy walczyli za ojczyznę

Jesteśmy za tym, żeby karać te osoby i te formacje, które popełniły zbrodnie - powiedział we wtorek w "Kropce nad i" w TVN24 ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia, komentując nowelizację polskiej ustawy o IPN. Zwrócił jednak uwagę na fragment ustawy, który niepokoi Ukraińców. - Jeżeli mówimy o szerokim określeniu "ukraińscy nacjonaliści", to mogą być też osoby, które walczyły o swoje państwo - zwrócił uwagę ambasador.

Wiceszef MSZ: z ustawy o IPN nie będą stawiane zarzuty

- Nie będą z zakresu tej ustawy, do momentu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, stawiane zarzuty prokuratorskie - powiedział o ustawie o IPN w "Faktach po faktach" wiceminister spraw zagranicznych i przewodniczący zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem Bartosz Cichocki.

Międzynarodowy sukces kampanii Polskiej Fundacji Narodowej? Sprawdzamy dane

Polska Fundacja Narodowa podsumowała międzynarodową kampanię informacyjną promującą nagrania "Today, we are still on the side of truth" ("Dziś nadal jesteśmy po stronie prawdy") i wspomnienia "Testimony of truth" ("Świadectwo prawdy"). Z danych tych wynika, że kampania dotarła do prawie 180 milionów osób na całym świecie. Na ile są to wiarygodne dane? Postanowiliśmy sprawdzić.

Węgierski parlament przyjął rezolucję popierającą Polskę

Parlament węgierski przyjął we wtorek rezolucję "o poparciu Polski wobec presji Brukseli". Zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w Unii Europejskiej.

Topiła szczeniaki, zakopywała je w szklarni. Idzie do więzienia

Joanna G. w przydomowej szklarni miała urządzić cmentarzysko zwierząt. Według śledczych w bestialski sposób zabijała szczeniaki i kocięta. Martwe zwierzęta zakopywała pod warzywami. Sąd pierwszej instancji skazał kobietę na 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Teraz potwierdził to sąd apelacyjny. Wyrok jest już prawomocny.

Raport NIK. Sypią się policyjne radiowozy

Tysiące radiowozów, którymi jeżdżą polscy policjanci, powinny zostać wycofane ze względu na zużycie i wiek - twierdzi w raporcie Najwyższa Izba Kontroli, która wzięła pod lupę flotę 22 tysięcy policyjnych pojazdów. NIK zauważa, że funkcjonariusze nie przechodzą szkoleń z techniki jazdy i w efekcie często rozbijają auta. Nie w pościgach, a na parkingach lub cofając.