Sędzia skomentowała decyzję nowej izby Sądu Najwyższego. Zajął się nią rzecznik dyscypliny

"Klasyczna ustawka" - te między innymi słowa sędzi Aliny Czubieniak dotyczące upomnienia przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego wzbudziły zastrzeżenia rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Podjęto czynności w sprawie możliwego dopuszczenia się przez nią "przewinień dyscyplinarnych polegających na uchybieniu godności zawodu". Reprezentująca Czubieniak przed Izbą sędzia Olimpia Barańska-Małuszek oceniła, że jej komentarz "był po prostu prawdziwy".

Broniarz: oczekiwanie pani Szydło jest graniem na czas tudzież na podzielenie środowiska

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych spisały wspólne stanowisko, które prześlą do wicepremier Beaty Szydło, aby uniknąć posądzenia o "torpedowanie" porozumienia z rządem - oświadczył we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz. To odpowiedź na apel, by "centrale związkowe uzgodniły stanowiska". Broniarz ocenił przy tym, że nie można uzależniać rozmów od faktu, "czy nastąpi konsensus trzech organizacji".

Pierwsza kara za naruszenie RODO. Prawie milion złotych

Urząd Ochrony Danych Osobowych nałożył na jedną ze spółek karę w wysokości ponad 943 tysięcy złotych za niespełnienie obowiązku informacyjnego dotyczącego przetwarzania danych - poinformowała we wtorek prezes UODO Edyta Bielak-Jomaa. To pierwsza taka kara po wejściu w życie RODO.

"Jeśli któryś związek będzie skłonny podpisać porozumienie, to rząd jest na to otwarty"

Rozmowa wczoraj była długa i niełatwa - powiedziała wicepremier Beata Szydło, komentując przebieg negocjacji ze związkami zawodowymi reprezentującymi nauczycieli. Pytana, czy porozumienie może zostać zawarte tylko z jednym związkiem, na przykład z Solidarnością, odpowiedziała, że "jeśli któryś ze związków będzie skłonny do podpisania porozumienia, to rząd jest na to otwarty". Zarówno wicepremier, jak i inni politycy PiS wyrażają wątpliwości co do intencji Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego szefa, Sławomira Broniarza.

Olej opałowy z Niemiec zmieniali w napędowy w Polsce. Wśród zatrzymanych "baron paliwowy"

Polskie i niemieckie służby rozbiły międzynarodową grupę przestępczą, która w latach 2013-2018 miała wprowadzić do obrotu w Polsce co najmniej 180 milionów litrów nielegalnego paliwa. Zatrzymano sześć osób w Polsce i cztery w Niemczech. Straty Skarbu Państwa oszacowano na co najmniej 108 milionów złotych z tytułu podatku akcyzowego i VAT po stronie polskiej oraz 23 mln euro po stronie niemieckiej.

65 kilogramów marihuany w hurtowni artykułów spożywczych

Marihuana była zapakowana w folię. Policja oceniła jej czarnorynkową wartość na prawie dwa miliony złotych. Zatrzymano dwóch mężczyzn i kobietę, powiązanych - wedle policji - ze środowiskiem pseudokibiców. Starszy był poszukiwany do odbycia kary więzienia za niepłacenie alimentów.

Zieliński przejmie resort spraw wewnętrznych? Brudziński: nie ma żadnej decyzji

Startuję do europarlamentu, bo coraz więcej ważnych decyzji dla Polski zapada w Brukseli - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Mówił o swoim ewentualnym następcy na stanowisku szefa resortu. Podkreślał, że w tej kwestii decyzję podejmie "premier w porozumieniu z liderem naszej partii Jarosławem Kaczyńskim".

"Zakaz handlu w niedziele maksymalnie utrudnił życie studentom". Trudniej im dorobić

Chętnie bym znalazł pracę jako sprzedawca, ale nie jest to możliwe - mówi Alan, student studiów dziennych. Tak jak wielu kolegów, uczy się od poniedziałku do piątku, a w weekendy - w tym w niedziele - stara się dorobić. Zakaz handlu bardzo to utrudnia. Jak pokazują badania, od czasu jego wprowadzenia, dorywczą pracę mogło stracić prawie 40 tysięcy studentów. Materiał programu "Polska i Świat".

Były wiceprezydent Radomia skazany za łapówki

Na karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat skazał sąd w Radomiu byłego wiceprezydenta tego miasta Igora M. Zdaniem sądu były wiceprezydent brał łapówki, które miały być przeznaczone na kampanie wyborcze Prawa i Sprawiedliwości w latach 2011-2014.

"Kryterium rozdziału pieniędzy jest jedno: głosodajność w wyborach"

Rząd będzie stwarzał wrażenie, że wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli. Będzie tak zarządzać kryzysem, by dążyć do tego, żeby koszty polityczne ze strony partii rządzącej były jak najmniejsze - powiedział w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu i były szef MSWiA. Jego zdaniem realne rozwiązanie problemu jest "mało prawdopodobne".

Na obchody 4 czerwca do Gdańska zostaną zaproszeni "wszyscy"

To samorządy kontynuują dziś myśl Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - powiedziała w poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, mówiąc o działaniach komitetu organizacyjnego jubileuszu 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił, że na obchody zostaną zaproszeni "wszyscy", także przedstawiciele partii rządzącej.

Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski dla ratujących Żydów

Jesteście bohaterami i to niezwykłymi, bo bez broni w ręku, bez karabinu, którzy nie walczyli, ale pokazywali, że świat może być dobry - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Zaznaczył, że żyli w tamtym czasie na ziemiach polskich ludzie "podli tak, że niegodni są w ogóle nazywać się Polakami".

"Co teraz leży na stole? Dalej tysiąc złotych?" "Resztki ciastek"

Po zakończeniu rozmów przedstawicieli związków zawodowych w oświacie ze stronę rządową prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego został zapytany przez dziennikarzy, co leży na stole negocjacyjnym i czy jest to postulowany przez nich tysiąc złotych podwyżki. Sławomir Broniarz zaoferował krótki komentarz.

"Nie przybliżyliśmy się o złotówkę". Rozmowy nauczycieli z rządem przerwane na tydzień

- Szkoda, że te dzisiejsze godziny - w jakiejś mierze stracone - nie przybliżyły nas do rozwiązania problemu. Strona rządowa nie przedstawiła żadnych rozwiązań - powiedział szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz. Rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będziemy kontynuować w poniedziałek. Poprosiliśmy, by centrale związkowe uzgodniły swoje stanowiska - poinformował wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło po spotkaniu strony rządowej ze związkowcami.