"Polityk Morawiecki zwycięża nad historykiem Morawieckim"

- Premier Mateusz Morawiecki hołduje innej wersji historii - stwierdził w "Faktach po Faktach" profesor Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Profesor Andrzej Rychard ocenił z kolei, że wystąpienie szefa polskiego rządu w Monachium mogło być "malutkim krokiem w stronę naprawienia" relacji Polski z Izraelem. Jak jednak dodał, jego "nieszczęsna wypowiedź" pogłębiła problem.

"Człowiek chory na Polskę"

Poczucie humoru a la Charlie Chaplin, charyzma, siła charakteru, siła osobowości, umiejętność przekazywania swoich myśli - tak o Józefie Piłsudskim mówi jego wnuczka Joanna Onyszkiewicz w rozmowie z reporterką TVN24 Brygidą Grysiak. - Był człowiekiem chorym na Polskę - dodaje z kolei profesor Włodzimierz Suleja, biograf Piłsudskiego.

"My, Polacy, chcemy dobrych relacji z Ukraińcami"

Pamięć o zbrodniach zobowiązuje, by przyszłość opierać na solidnym fundamencie prawdy, nie zaś na fałszu, zapomnieniu, wyparciu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. Jak dodał, Polska i Ukraina "potrzebują siebie nawzajem, aby oba państwa były silne i bezpieczne".

Wszedł na jezioro i wpadł pod lód

Mężczyzna wpadł pod lód na jeziorze Będgoszcz w okolicy miejscowości Giżyn (pow. pyrzycki). Jest to trudno dostępny teren, dlatego straż musiała pieszo przenieść poszkodowanego 300 metrów na noszach. Mężczyzna został przetransportowany helikopterem do szpitala.

Rowerzystka wjeżdża w psa i przewraca się na drodze

Piesi z psem przechodzą przez ulicę na zielonym świetle, ale się nie rozglądają. Wtedy prosto w zwierzę uderza rowerzystka. Wrzask, pisk, skomlenie i panika. Rowerzystka przewraca się na drogę, przerażony pies ucieka, a za nim biegną piesi. Nagranie z Kalisza przypomina film szkoleniowy, na którym żadna z osób nie zachowała ostrożności.

"Po obu stronach nastąpiła pewna refleksja i uspokojenie emocji"

Z jednej i drugiej strony mam wrażenie, że było pewne nierozumienie o co dokładnie chodzi w tej ustawie. A teraz na spokojnie wszystko jest wyjaśniane kanałami dyplomatycznymi - tak Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta RP, skomentował spekulacje o porozumieniu polskich i izraelskich władz w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. O polskiej dyplomacji i polityce historycznej mówili również pozostali goście "Kawy na ławę" w TVN24.

Uderzył w drzewo, auto rozpadło się na pół. Zginął pasażer

Stracił panowanie nad samochodem, zjechał na pobocze i z impetem uderzył w drzewo. Auto rozpadło się na dwie części. W wypadku zginął pasażer. Mężczyzna, którego policja podejrzewa o kierowanie autem, był pijany. Funkcjonariusze nie wykluczają, że pojazdem mogło podróżować więcej osób.

Ministerstwo Sprawiedliwości: ustawa o IPN wchodzi w życie

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że w związku z informacjami podawanymi w mediach o "zamrożeniu ustawy o IPN" każda uchwalona w Polsce przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem.

Legenda, która zbudowała niepodległą Polskę i o której zapomnieliśmy

- Jeśli chcemy zrozumieć to, co działo się w Polsce w okresie międzywojennym, podczas II wojny światowej, a nawet po niej, to trzeba wiedzieć o Legionach - mówi profesor Andrzej Chwalba. Historyk opowiadał w programie "Sto lat niepodległości" o tym, jaką rolę odgrywały Legiony Polskie pod przewodnictwem Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości przez Polskę i jak wielki wpływ miały na wszystko, co się działo później w kraju.

"Wysoce prawdopodobne". Może dojść do spotkania polsko-izraelskiego

W rozmowach pomiędzy Polską a Izraelem na temat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej miał nastąpić - według izraelskiego MSZ - "postęp". - Wysoce prawdopodobne jest, ze dojdzie do spotkania strony polskiej i izraelskiej. Nie potrafię powiedzieć, kiedy - oświadczyła w TVN24 rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Piramida finansowa zbudowana na dziełach sztuki. Nawet 300 milionów złotych strat

Świat wielkiej sztuki, dzieła znanych artystów i obietnica ogromnych pieniędzy - Joanna S., kusiła inwestorów, którzy wpłacali jej miliony złotych. Tylko że nigdy nie otrzymali tego, co kupili. Trwa śledztwo w sprawie kilkunastu galerii prowadzonych przez Polkę mieszkającą w Szwecji i osób z nią z nią powiązanych. Agenci badają, jak powstała piramida finansowa oferująca większe zyski niż Amber Gold. Według wstępnych szacunków straty klientów sięgają 300 milionów złotych. Reportaż Kamili Wielogórskiej "Piramida finansowa i dzieła sztuki" w "Superwizjerze" TVN.

"Izraelczycy łatwo przebaczają wszystko, z wyjątkiem jednej rzeczy"

Mógł odpowiedzieć na to pytanie zupełnie inaczej - przyznaje w rozmowie z reporterem TVN24 w "Faktach po Faktach" Ronen Bergman, dziennikarz, który w Monachium zapytał premiera Mateusza Morawieckiego o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Odpowiedź szefa polskiego rządu wywołała lawinę komentarzy, nie tylko w Izraelu.

Z podwórka ukradli przyczepę z jachtem. "Ktoś musiał ich widzieć"

Było ich co najmniej dwóch, potrzebowali tylko pięciu minut. W środku nocy ukradli z podwórka przyczepę z 6,5- metrowym jachtem. Nie mieli pojęcia, że każdy ich ruch śledzi kamera monitoringu. Policja pokazuje nagranie z kradzieży i szuka złodziei. - To nietypowy transport, ktoś musiał ich widzieć - mówią funkcjonariusze.