30 lat od debaty, która pogrążyła PRL

30 lat temu, 30 listopada 1988 r., w studiu Telewizji Polskiej odbyła się debata lidera OPZZ Alfreda Miodowicza z przywódcą nielegalnej wtedy "Solidarności" Lechem Wałęsą. Przygniatające zwycięstwo lidera opozycji było ważnym krokiem w stronę obrad Okrągłego Stołu.

Wystarczy komputer z dostępem do internetu, by zostać archeologiem

Grę "Excavate!" stworzono na podstawie prawdziwych badań archeologicznych, przeprowadzonych na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w miejscowości Nowe Monasterzysko (Warmińsko –Mazurskie). Gracz-archeolog kompletuje zespół badaczy i z taką drużyną może przeprowadzić wykopaliska. Twórcami gry są Mateusz Sokalszczuk, Wacław Kulczykowski i Wydział Historyczny UG. Choć gra powstała trzy lata temu, dopiero teraz, gdy zaprezentowano ją w Czechach na Festiwalu Filmów Dokumentalnych, wzbudziła duże zainteresowanie.

Zmienił się minister, pułkownik dostał nominację generalską

Pułkownik Tadeusz Szczurek, rektor Wojskowej Akademii Technicznej, miał być generałem już rok temu na wniosek Antoniego Macierewicza, ale wtedy prezydent na to się nie zgodził. Zdanie zmienił, kiedy zmienił się szef MON-u. Opozycja nadal ma jednak wątpliwości co do tej nominacji i osoby. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce wyrzutni HIMARS

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce wyrzutni rakietowych HIMARS. Chodzi o 20 systemów rakietowych o szacowanym koszcie 655 milionów dolarów. Informacja została przekazana Kongresowi, który ma teraz 15 dni na zgłoszenie zastrzeżeń. Jeśli tego nie zrobi, dojdzie do finalizacji umowy - dowiedziała się TVN24.

"Miejsce na folklor jest w cepelii, a nie na komendzie policji"

- To jest folklor, to był żart - tak Jacek Żalek (Zjednoczona Prawica) komentował w "Kropce nad i" słowa komendanta podlaskiej policji Daniela Kołnierowicza, który proponował "konkurs na najlepszy anonim" o posłance PO. - Jeżeli pan komendant chce się zajmować folklorem, który na Podlasiu jest przepiękny, to niech się zapisze do koła gospodyń wiejskich, a nie na policję - ocenił Michał Kamiński (PSL-UED).

Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

- Prokuratura dzisiaj mówi "aresztujemy go, bo jest ryzyko mataczenia", a co (Marek Chrzanowski - red.) robił przez ostatnie ponad dwa tygodnie? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, przewodniczący Teraz!. Odniósł się w ten sposób do aresztowania byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego po kilkunastu dniach od wybuchu afery. Jego zdaniem, były szef Komisji Nadzoru Finansowego od złożenia dymisji po moment zatrzymania, "ustalał zeznania z innymi, żeby mieć jedną wspólną linię".

Prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego napisał do TSUE. Jest odpowiedź

Dopóki do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wpłynie wniosek o wycofanie pytania prejudycjalnego z sądu, który wysłał zapytanie, to TSUE będzie dalej prowadzić postępowanie w tej sprawie - wyjaśnił europejski trybunał w piśmie przesłanym do kierującego Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego sędziego Jana Majchrowskiego.

Kilkuset czy kilka tysięcy? Jak liczne jest środowisko neonazistów w Polsce

Polskie służby specjalne mają zidentyfikowanych około dwustu niebezpiecznych neonazistów, a liczebność całego aktywnie działającego środowisko oceniają na około 600 osób - mówi portalowi tvn24.pl rozmówca związany ze służbami. Szacunki organizacji pozarządowej "Nigdy Więcej" wskazują jednak na dużo większe liczby: kilka tysięcy faszystów i kilkanaście tysięcy osób pod wpływem ich ideologii.

Obradował klub Nowoczesnej. Misiło wyszedł po dwóch godzinach

Piotr Misiło jest zawieszonym członkiem Nowoczesnej, o jego dalszych losach zadecyduje zarząd partii - powiedziała w czwartek po spotkaniu klubu Nowoczesnej szefowa partii Katarzyna Lubnauer. Dopytywana, dlaczego poseł opuścił spotkanie po dwóch godzinach, powiedziała, że wynikało to z tego, iż klub podtrzymał decyzję o zawieszeniu.

TOPR potrzebuje nowego sprzętu. Organizuje zrzutkę

Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR zorganizowała zbiórkę pieniędzy na zakup specjalistycznego sprzętu ratującego życie w akcjach górskich, w których użycie śmigłowca jest niemożliwe, a ratownicy muszą pieszo dotrzeć do poszkodowanego. - To są wyprawy dotyczące bardzo ciężkich stanów, wtedy ten sprzęt jest wykorzystywany na miejscu - mówi prezes fundacji Robert Kidoń.

"Czołem panie ministrze!". Komendant instruuje, dzieci witają Zielińskiego

- Na hasło moje krzyczymy: czołem panie ministrze! Tak? - instruował dzieci w Sokółce komendant podlaskiej policji Daniel Kołnierowicz podczas spotkania z wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim. Dzieci nie od razu wiedziały, jak przywitać ministra. Jednak zachęcone przez komendanta wykonały polecenie. - Czołem panie ministrze! - odpowiedziały.

Krakowskie szopki na liście UNESCO. "Popłynęły łzy szczęścia"

Szopkarstwo krakowskie trafiło na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Decyzja o wpisie zapadła w czwartek podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu do spraw Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, która obraduje w Port Louis na Mauritiusie.

Wrocławski profesor prawomocnie oczyszczony z zarzutów gwałtów

Sąd apelacyjny podtrzymał w całości wyrok sądu I instancji w sprawie wrocławskiego profesora Piotra Ż. To oznacza, że został on prawomocnie uniewinniony od najcięższych zarzutów gwałtów. Jednak sąd uznał, że uzależniał on lepsze oceny dla swoich studentek od prywatnych spotkań i za to będzie musiał zapłacić grzywnę.

Ministerstwo obcięło dotację dla Europejskiego Centrum Solidarności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło decyzję o obcięciu o trzy miliony złotych dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Zdaniem dyrektora centrum może to zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu placówki. Z kolei ministerstwo odpowiada, że poziom finansowego wsparcia jest określony na poziomie 4 mln zł. "Wszystkie dotychczas przekazywane środki ponad tę kwotę wynikały wyłącznie z dobrowolnych decyzji Ministra KiDN, który uwzględniał prośby instytucji".

"Wielki znak zapytania, czy śledztwo jest prowadzone w dobry sposób"

- Były szef Komisji Nadzoru Finansowego i wszystkie osoby z nim związane, jeśli takie były, miały bardzo dużo czasu, aby zacierać dowody niecnej działalności - stwierdził w czwartek poseł PO Marcin Kierwiński, komentując aresztowanie Marka Chrzanowskiego. Ryszard Petru z Teraz! dziwi się, "że dopiero teraz te działania zostały podjęte" i złożył wniosek, w którym apeluje do premiera o wyjaśnienia w sprawie KNF na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Bardzo bym wszystkich prosił, by zejść w tej sprawie z poziomu totalnego absurdu - odpowiedział poseł PiS Łukasz Schreiber.

Znany trener personalny stanął przed sądem oskarżony o pobicie partnerki

Ruszył proces 37-letniego trenera personalnego z Gdańska. Mężczyzna jest oskarżony o pobicie swojej partnerki w kwietniu tego roku. Poszkodowana miała złamany nos, liczne krwiaki i stłuczenia. Sprawa została nagłośniona przez kobietę na jednym z portali społecznościowych. Miłosz P. nie przyznaje się do winy - twierdzi, że oskarżenia o pobicie mają popsuć jego reputację jako trenera.

Wybrali przewodniczącego, ale nie tego, którego chcieli. Bo radny pomylił Jarosławów

- Wystartowałem, ale po odczytaniu wyników trudno było ukryć zaskoczenie - mówi Jarosław Bąkowicz, radny z Kamieńska w województwie łódzkim. Kandydat opozycji pokonał jednym głosem murowanego faworyta na przewodniczącego rady miasta. Doszło do sensacji, bo jeden z radnych... pomylił kandydatów. Niespodziewany przewodniczący cieszył się mandatem przez tydzień, potem został odwołany.