"Rząd co parę dni dostarcza sygnał, który jest wizerunkowo rujnujący"

Minął rok od incydentu w centrum Katowic, w którym na szubienicach zawisły zdjęcia polityków Platformy Obywatelskiej. Mimo że policja szybko ustaliła tożsamości sprawców, wciąż nikt nie usłyszał zarzutów. - Oczywiście rok to jest więcej niż trzeba żeby, mając nagranie, próbować wyciągnąć z tego konsekwencje, ale nie wobec ofiar - stwierdził w "Faktach po Faktach" eurodeputowany Janusz Lewandowski.

Lewandowski: jest odwrotnie niż malowano przed tym kłamliwym referendum

Unia jest jak zdrowie, o jej wartości ten się dowie, kto ją straci - powiedział Janusz Lewandowski w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Brytyjczykom teraz otwierają się oczy, czyli że są mądrzy po szkodzie, co wydawało się dotąd polską specjalnością - dodał europoseł Platformy Obywatelskiej, komentując zawarte w niedzielę porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jego zdaniem jest "odwrotnie niż malowano przed tym kłamliwym referendum".

"Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

Powstaje pytanie, czy prokuratura działa jako strażnik praworządności, czy też działanie prokuratury jest upolitycznione - mówił w "Faktach po Faktach" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Komentował w ten sposób sprawę powieszonych na szubienicach portretów europosłów PO. Od tego incydentu minął rok i mimo dostępnych dowodów nikt nie usłyszał zarzutów.

Neumann: PiS rozciąga parasol ochronny nad "naziolami"

Za chwilę to operator TVN będzie głównym oskarżonym razem z dziennikarką, która robiła materiał. Nie są źli ci ze stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, którzy propagowali faszyzm, tylko źli są ci, którzy to nagrali - wskazywał w niedzielę w "Kawie na ławę" w TVN24 szef klubu PO Sławomir Neumann. Komentował w ten sposób działania ABW w sprawie operatora TVN, współautora reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów.

Morawiecki: umowa w sprawie brexitu gwarantuje prawa Polaków na Wyspach

Umowa w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii gwarantuje prawa Polaków na Wyspach, interesy polskich firm i unijny budżet - ocenił premier Mateusz Morawiecki na Twitterze i powtórzył tę opinię podczas konferencji prasowej po zakończeniu niedzielnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie brexitu. Swoją opinię na temat porozumienia wyraził także Donald Tusk.

Smolar: PiS zdał sobie sprawę, że w konfrontacji z Brukselą poszedł zbyt daleko

Donald Tusk nie może reagować w ten sposób, mówiąc: "wrócę". To jest sprzeczne z funkcją, którą on sprawuje, bo to natychmiast oznacza aktywne zaangażowanie się w polską politykę, czego mu nie wolno - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Aleksander Smolar. To komentarz prezesa Fundacji Batorego do najnowszego sondażu na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24.

"Sprawa z KNF pokazuje jak w soczewce, jak działa państwo PiS"

- Nie ulega wątpliwości, że to jest największa afera III Rzeczypospolitej. Tutaj potrzebne są środki specjalne. Niestety, dotychczasowe komisje śledcze nigdy do niczego nie doprowadziły, przynajmniej do niczego sensownego. Przede wszystkim szef NBP (Adam) Glapiński powinien podać się do dymisji - oceniła w "Babilonie" TVN24 BiS Joanna Senyszyn (SLD). Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) przekonywała, że "ta pajęczyna czy ośmiornica" funkcjonuje nadal, a "komisja śledcza jest dla niej ogromnie niebezpieczna". - Ta sprawa z KNF-em pokazuje jak w soczewce, jak działa państwo PiS - zauważyła Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz). Natomiast zdaniem Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk (PiS) "służby robią to, do czego są powołane".

Pożar pomostów. "To podpalenie, na  monitoringu widać dwóch mężczyzn"

Spłonęły pomosty nad Zalewem Szczecińskim, na długości około 700 metrów. Osoby, które widziały wideo z monitoringu, twierdzą, że to podpalenie. - Jak pokazuje nagranie, pojawiają się dwaj panowie i po 15 minutach widać pierwszą próbę podpalenia. Później już wybucha pożar taki, że prowadzi do dewastacji promenady - mówi Waldemar Echaust, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Policach.

Dwa groźne wypadki na Warmii i Mazurach. Karambol 18 aut i bus na poboczu

W miejscowości Skarbiec doszło w sobotę do wypadku busa, którym podróżowało sześć osób, w tym kobiety i dzieci. - Jedna z pań trafiła do szpitala - poinformowała Marta Kabelis, oficer prasowa komendanta powiatowego policji w Bartoszycach. Do wypadku doszło także między Olsztynem a Olsztynkiem, gdzie w karambolu wzięło udział 18 pojazdów.

Prawo jazdy stracił, ale miał je przy sobie. Policja pyta o radnego PiS

Wiesław K. w ostatnich wyborach zdobył mandat radnego powiatu radomszczańskiego (woj. łódzkie) z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Przed pierwszą sesją rady jechał pijany i rozbił się na ogrodzeniu jednej z posesji. Chwilę po kraksie pokazywał funkcjonariuszom prawo jazdy. Problem w tym, że - według policji - dokumentu nie powinien w ogóle mieć przy sobie, bo go stracił za punkty karne.

Ambasador USA o ograniczaniu wolności mediów. "Kongres nie będzie tego tolerował"

Ambasador USA Georgette Mosbacher odwiedziła w środę Sejm. Na spotkaniu zespołu parlamentarnego Polska-Stany Zjednoczone mówiła między innymi o wolności mediów w Polsce. - Jest jedna rzecz, co do której Kongres amerykański się zgadza, to jest wolność prasy. (...) I demokraci, i republikanie bardzo chętnie pomagają Polsce, bo wiedzą, że Polska jest bardzo ważnym sojusznikiem. Ale to się może wszystko posypać - ostrzegała Mosbacher. Jej wypowiedzi cytuje "Polska The Times".

"Ogniem i mieczem" z senackiej mównicy. "Będę mówił zupełnie innym językiem"

Senator Platformy Obywatelskiej Aleksander Pociej stwierdził, że konwencjonalne metody senackiej dyskusji nie trafiają do jego politycznych oponentów i zdecydował się użyć "zupełnie innego języka". Zabrał ze sobą na mównicę "Ogniem i mieczem" i posługując się cytatem z książki, zwrócił się do senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Niedługo po nim wypowiadał się Jan Maria Jackowski z PiS, który przypomniał rolę Pocieja w filmowej adaptacji powieści.

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Senat przyjął w piątek późnym wieczorem bez wprowadzania poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja ta ma umożliwić powrót do orzekania sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wcześniej uchwalonymi przez Prawo i Sprawiedliwość przepisami zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku.

"My czasami sami dostarczamy amunicji naszym oponentom"

Zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym nie załatwia problemu. Trzeba z Trybunału Konstytucyjnego usunąć trzech dublerów, z Krajowej Rady Sądownictwa - partyjnych nominatów, a w Sądzie Najwyższym nie mogą być koledzy i podwładni ministra Ziobry - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Borys Budka (PO). - Jesteśmy niestety na pewnym polu bitwy. Sytuacja jest dynamiczna, różne rzeczy są możliwe - mówił Aleksander Bobko (PiS), pytany czy PiS może się cofnąć także w sprawie KRS-u i TK.

Sąd prawomocnie uniewinnił byłego wiceministra

"Witold Drożdż, były wiceminister spraw wewnętrznych, został dziś prawomocnie uniewinniony przez sąd drugiej instancji od wszelkich ciążących na nim zarzutów. Plus ratio quam vis!" - napisał na Twitterze jego pełnomocnik Wojciech Brochwicz. Sąd podtrzymał wyrok uniewinniający z marca tego roku. Witold Drożdż w rozmowie z tvn24.pl potwierdził te informacje.

"Co do legislacji moglibyśmy mieć, jako prawnicy, wątpliwości"

Oczekujemy stabilności, a nie tego, że jak wiatr zawieje, tak chorągiewka raz w jedną, raz w drugą - mówił w "Faktach po Faktach" sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", komentując nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. - Co do legislacji moglibyśmy mieć, jako prawnicy, wątpliwości - przyznał sędzia Maciej Mitera, rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa.