Schetyna o sprawie Wąsika: potrzebna jest zamknięta komisja do spraw służb

To poważny materiał, który może być wykorzystywany przez służby obcych krajów przeciwko ważnej osobie w polskich służbach - tak Grzegorz Schetyna (PO) skomentował pokazane podczas sejmowej debaty zdjęcie, które ma przedstawiać Macieja Wąsika, zastępcę koordynatora specsłużb. Zdaniem lidera PO "to ważny temat, o którym trzeba rozmawiać".

"To opowiedzenie się przeciwko złu". Rząd przyjął projekt ustawy degradacyjnej

Rząd przyjął w czwartek projekt tak zwanej ustawy degradacyjnej. - Przywraca ona sprawiedliwość i ściśle definiuje katalog osób odpowiedzialnych za wiele zła popełnionego od czasów drugiej wojny światowej - mówił premier Mateusz Morawiecki. Ustawa ma pozwolić na odebranie stopni generalskich, między innymi Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi.

Zakrył tablice z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego. Przesłuchała go policja, usłyszał zarzuty

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zamontował tablice z nową nazwą dawnej ulicy Dąbrowszczaków. Teraz jest to ulica prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Już następnego dnia policja dostała zgłoszenie o zniszczeniu i zakryciu tablic. Kto je pomalował, nie wiadomo; kto zakrył - tak. Sprawca sam tego nie ukrywa - mówi otwarcie, dlaczego to zrobił. Błyskawicznie został przesłuchany i usłyszał zarzuty.

Schetyna: wystawimy w Gdańsku własnego kandydata

Paweł Adamowicz podejmuje decyzje bez Platformy i musi się liczyć z polityczną konsekwencją - podkreślił w internetowej części programu "Jeden na jeden" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Skomentował w ten sposób start prezydenta Gdańska na kolejną kadencję bez partyjnego poparcia.

Schetyna: nie rozumiem sensu tego wyjazdu do Izraela

To jest dalszy ciąg nieporozumień, które wprowadzili politycy PiS. Czemu ma służyć ten wyjazd? Komu będą tłumaczyć (swoje racje - red.), historykom? - mówił w czwartek w "Jeden na jeden" w TVN24 szef PO Grzegorz Schetyna. Komentował wyjazd polskiej delegacji do Izraela w sprawie znowelizowanej ustawy o IPN, która 1 marca weszła w życie.

O szóstej rano, w kajdankach. Kto decydował o przebiegu zatrzymania Frasyniuka

Były opozycjonista z czasów PRL, który nie stawiał się na wezwania prokuratury, został zakuty w kajdanki i wyprowadzony z domu przez pięciu policjantów. Dwa tygodnie po zdarzeniu policja i prokuratura mają duży kłopot z odpowiedzią na pytanie, kto zdecydował o takim przebiegu zatrzymania. Adwokat i rzecznik praw obywatelskich czekają na wyjaśnienia w tej sprawie. Materiał "Czarno na białym".

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie

W czwartek weszły w życie przepisy ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, które wprowadzają karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Nowela ustawy wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela. W środę po południu zespół pod przewodnictwem wiceszefa MSZ Bartosza Cichockiego udał się do Jerozolimy, gdzie w czwartek spotka się ze swoim odpowiednikiem w celu podjęcia dialogu.

Prezes wręcza kwiaty, czyli "Człowiek Wolności" w Trybunale. "I nikt się tym nie oburza"

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska została "Człowiekiem Wolności". Tytuł ten przyznał tygodnik wydawany przez senatora klubu PiS, a kwiaty wręczył sam szef partii, która powierzyła jej stanowisko. "Nikt się tym nie przejmuje, nikt nie jest tym oburzony" - ocenia tę sytuację polski korespondent brytyjskiej prasy. Sama Przyłębska nic złego w tym nie widzi, ale gdy jej poprzednik już w stanie spoczynku bierze udział w Marszu Wolności, jest to dla niej powodem do wytoczenia postępowania dyscyplinarnego. Materiał "Czarno na białym".

Tomczyk: ministrowie dostali nagrody, bo nie starczało im do pierwszego

Minister Gowin rozwiał jedną zagadkę, o której mówiliśmy w Polsce od kilku tygodni. Dowiedzieliśmy się, jakie jest tło tych wszystkich premii, które dostali ministrowie w Polsce. Mianowicie dostali je dlatego, że nie starczało im do pierwszego - mówił poseł PO Cezary Tomczyk w "Kropce nad i". - My, politycy, rzeczywiście powinniśmy być pokorni - stwierdził Zbigniew Gryglas z Porozumienia Jarosława Gowina.

Olszewski pokazuje zdjęcie: może wywoływać podatność na szantaż

Zdjęcia z 2004 roku, na których ma być Maciej Wąsik, były jednym z tematów środowej debaty w Sejmie. Mówił o nich Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej. Jak stwierdził, pokazując jedną z fotografii, przedstawia ona przyszłego zastępcę koordynatora służb specjalnych całującego innego mężczyznę. Zdaniem posła opozycji tego typu zdjęcia mogą być podstawą do szantażu ze strony obcych wywiadów i grup przestępczych wobec Wąsika.

"Nagrody nie są wymysłem rządu Prawa i Sprawiedliwości"

Nagrody przyznawane są na podstawie regulaminu wynagradzania, który obowiązuje od wielu lat. Również w rządzie Donalda Tuska wypłacano je urzędnikom - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PiS Marcin Horała. Skomentował w ten sposób fakt przyznania sobie nagrody przez Beatę Szydło w czasie, kiedy była premierem. Poseł Borys Budka (PO) odpowiedział mu, że Szydło wielokrotnie mówiła o pracy i pokorze, a jednocześnie "w niespotykany dotąd sposób sama siebie nagrodziła".

Trzy Polki zginęły w wypadku samochodowym na wschodzie Anglii

Trzy Polki zginęły w środę rano w wypadku z udziałem samochodu osobowego i ciężarówki w pobliżu miejscowości Baston na wschodzie Anglii - podała lokalna policja. Czwarta osoba jest poważnie ranna i przebywa w szpitalu. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Timmermans w europarlamencie: polskie władze znowu zaczęły z nami rozmawiać

Po raz pierwszy w ciągu dwóch lat między polskim władzami i Komisją Europejską naprawdę doszło do dialogu - mówił w środę w Parlamencie Europejskim Frans Timmermans. Zastrzegł jednocześnie, że "dialog jest pożyteczny tylko wtedy, jeżeli w jego wyniku coś się zmienia". Dodał, że liczy na konkretną reakcję ze strony polskich władz i rozwiązania do końca marca.

Oświadczenie Moniki Olejnik i Edwarda Miszczaka w sprawie insynuacji TVP

We wtorkowym programie "Alarm!" TVP1 w sposób insynuacyjny powiązano nazwiska dziennikarki TVN24 Moniki Olejnik i dyrektora programowego TVN Edwarda Miszczaka z aferą reprywatyzacyjną, w tym z czyścicielami kamienic. Nie przedstawiono jednak ani jednego dowodu, że osoby te miały cokolwiek wspólnego z tą sprawą. Przedstawiamy ich oświadczenia.

Śledztwo w sprawie wypadku Szydło zakończone

O zakończeniu śledztwa w sprawie wypadku limuzyny BOR, którą jechała ówczesna premier Beata Szydło, poinformował szef Prokuratury Okręgowej w Krakowie Rafał Babiński. Wcześniej potwierdził informacje tvn24.pl, że prokuratorzy zajmujący się tą sprawą złożyli wnioski o wyłączenie ich ze śledztwa.

Komisja etyki zdecydowała w sprawie "zdradzieckich mord". Kaczyński komentuje

Komisja Etyki Poselskiej rozpatrzyła wniosek o ukaranie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za słowa o "zdradzieckich mordach" i "kanaliach" wypowiedziane z trybuny sejmowej. Decyzja zostanie opublikowana za dwa tygodnie. Reporterka TVN24 dowiedziała się nieoficjalnie, że Kaczyńskiego ukarano upomnieniem. Do sprawy krótko odniósł się sam prezes PiS.