30. urodziny "Gazety Wyborczej". Donald Tusk Człowiekiem Roku

W Warszawie trwa gala z okazji 30. urodzin "Gazety Wyborczej". W ramach obchodów swojego jubileuszu redakcja po raz 20. wręczy tytuł Człowieka Roku. Jego laureatem został przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W czasie gali były premier wygłosił wykład.

"Zarzut jest absurdalny, natychmiast udzieliłem pomocy". Cimoszewicz o wypadku

Natychmiast udzieliłem pomocy osobie poszkodowanej i udzieliłem tej pomocy skutecznie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier odniósł się do pojawiających się w mediach zarzutów, że jakoby miał uciec z miejsca wypadku. W sobotę Cimoszewicz potrącił na przejściu dla pieszych w Hajnówce 70-letnią rowerzystkę.

Zybertowicz liczy na profesurę. Decyzja pod koniec maja, ale ostateczny głos ma prezydent

Decyzję dotyczącą przyznania tytułu profesora Andrzejowi Zybertowiczowi podejmie prezydium Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych na posiedzeniu 27 maja - powiedział tvn24.pl członek prezydium prof. Krzysztof Mikulski. Odniósł się do doniesień, według których Zybertowicz nie otrzyma tytułu profesorskiego. Jak wyjaśniał, dwaj recenzenci "wypowiedzieli się negatywnie" o jego dorobku. Zybertowicz odpowiedział z kolei, że argumenty recenzentów są "niezasadne".

Profesor Rońda pozwał krakowską uczelnię. Jest wyrok Sądu Najwyższego

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wygrała proces z prof. Jackiem Rońdą - przekazało biuro prasowe uczelni. Sprawa dotyczy kasacji złożonej do Sądu Najwyższego i konsekwencji wypowiedzi Rońdy na temat katastrofy smoleńskiej. Władze AGH dodały, że "uczelnia nie będzie przepraszać swojego byłego pracownika, gdyż nie naruszyła jego dóbr osobistych".

"Pojawia się trzecia siła polityczna". Politycy o wynikach sondażu

No i brawo my - tak Robert Biedroń komentował wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Faktów TVN i TVN24. Badanie pokazujące poparcie dla partii politycznych przed wyborami do europarlamentu daje partii Wiosna trzecie miejsce w tym zestawieniu. - To pokazuje, że można odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy tylko i wyłącznie wtedy, kiedy pojawia się trzecia siła polityczna - komentował Biedroń. Do wyników odnieśli się także inni politycy z opozycji i ugrupowania rządzącego.

"Cały szereg czynników". Eksperci o awarii i zrzucie ścieków do Motławy

Zespół ekspertów, który badał przyczyny ubiegłorocznej awarii przepompowni ścieków na gdańskiej wyspie Ołowianka, orzekł, że wywołał ją cały zespół czynników. - Gdyby występowały niezależnie, prawdopodobnie by nie doszło do tej awarii - poinformował w piątek doktor inżynier Grzegorz Kostro z Politechniki Gdańskiej, przewodniczący zespołu ekspertów.

Wniosek do ministerstwa o pilną kontrolę bezpieczeństwa w szkołach

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wystąpił w piątek do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zobowiązanie organów prowadzących do przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa. W piątek w jednej ze szkół w warszawskim Wawrze "doszło do awantury między dwójką młodych ludzi, jeden z nich zaatakował ostrym narzędziem, wskutek czego druga osoba nie żyje" - poinformowała policja.

Kolejne rozmowy o edukacji. Morawiecki: część pomysłów może być szybko wdrożona

Jeżeli są propozycje, to będziemy starali się je w formułę prac ustawowych czy zmian rozporządzeń ujmować jak najszybciej - przekazał premier Mateusz Morawiecki w piątek, po trzeciej turze rządowej debaty edukacyjnej. Dodał, że część pomysłów zgłaszanych podczas spotkań jest już wdrażana lub są "na tyle uzgodnione, że mogą zostać wdrożone szybciej". Odniósł się również do rozmów zapowiadanych przez nauczycielskich związkowców na czerwiec.

Czerwone światło, lądowanie w rowie. Policja: dosyć drastyczne zdarzenie

Groźnie wyglądająca kolizja w Olsztynie. Jak poinformowała policja, kierujący citroenem wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle i zderzył się z nadjeżdżającym autem. - Siła uderzenia była tak duża, że citroen znalazł się kilkadziesiąt metrów od miejsca zdarzenia, wjechał w rów - mówił komisarz Krzysztof Wasyńczuk z olsztyńskiej komendy. - Zdarzenie było dosyć drastyczne - dodał. Nagrał je miejski monitoring.

Brakuje pielęgniarek. Szpital w Gorzowie będzie musiał zlikwidować 100 łóżek

Co dziesiąte łóżko w gorzowskim szpitalu zniknie. To skutek rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego nowych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych . - W ciągu pół roku szpital musiał zatrudnić około stu pielęgniarek. To się niestety nie udało, mimo poszukiwania na szeroką skalę. Na rynku po prostu nie ma pielęgniarek - mówi Agnieszka Wiśniewska z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

"Nie widzimy powodu, żeby kwoty potrąceń były tak znaczące". Spór o pieniądze za strajk

Nawet o 2,5 tysiąca złotych mniej otrzymali strajkujący nauczyciele za kwiecień - alarmują działacze małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Urząd miasta w Krakowie tłumaczy, że potrącił pieniądze za czas strajku od wszystkich elementów składowych wynagrodzenia. Z tą interpretacją nie zgadza się ZNP. Przedstawia opinię prawną, według której potrącenia powinny dotyczyć jedynie pensji zasadniczej oraz dodatku za warunki pracy. - Nie ma żadnego uzasadnienia dla takich radykalnych potrąceń - uważa szef związku Sławomir Broniarz.

"Jak PiS chce coś zabrać samorządowi, to przygotowuje ustawę i wpisuje szczytne cele"

Jest szczytny cel, budowa muzeum, ale przecież wiadomo, że chodzi tylko i wyłącznie o przejęcie terenu - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Skomentował projekt ustawy złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. - Chcemy, żeby te wydarzenia upamiętniać godnie i tylko o to chodzi. Nie sądzę, żeby ktokolwiek cokolwiek chciał zawłaszczać - przekonywał poseł PiS Bartosz Kownacki.

Pijani nastolatkowie pomalowali figurkę Matki Boskiej

Najpierw się napili. Potem, zamiast grzecznie rozejść się do domów, wpadli na pomysł, którego mogą pożałować. Dwóch 18-latków pomalowało pomarańczową farbą figurkę Matki Boskiej, należący do parafii słup ogrodzeniowy, a także elewację, drzwi i okna budynku ośrodka zdrowia. Za zniszczenie mienia i znieważenie przedmiotu czci religijnej grozi im do pięciu lat więzienia.

Zderzenie na łuku drogi. Jedna osoba nie żyje

Jedna osoba nie żyje, a sześć zostało rannych po wypadku w Rożniątowie w województwie opolskim. Czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Najciężej rannych do szpitali przetransportowały dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jeden z nich, 19-letni mężczyzna, po przewiezieniu do szpitala zmarł.

Matury trwają. Dzisiaj biologia i WOS

Maturzyści w piątek o godzinie 9 przystąpią do pisemnego egzaminu z biologii. Po południu o godzinie 14 odbędzie się egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Oba nie są obowiązkowe. Przystępują do nich tylko ci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Cimoszewicz: nie zrezygnuję z kandydowania do europarlamentu

Nie zrezygnuję z kandydowania do Parlamentu Europejskiego, nigdy nie pojawił się taki pomysł - zapewnił w czwartek Włodzimierz Cimoszewicz, pytany o wypadek ze swoim udziałem. Dodał, iż prowadzi swoją kampanię wyborczą "zgodnie z planem" i jego zdaniem "wszystko szczęśliwie się zakończy". Były premier potrącił w sobotę na przejściu dla pieszych w Hajnówce 70-letnią rowerzystkę. Samochód, który prowadził, nie miał ważnych badań technicznych.

"Cieszę się, że Pink Floyd jest rozwiązany, bo mieli płytę, na której też była tęcza"

Jesteśmy w państwie, w którym policja wjeżdża o godzinie szóstej czy o siódmej rano do kobiety do domu, która robi artystyczny performance - powiedział w "Kropce nad i" poseł Bartosz Arłukowicz (PO). Odniósł się do sprawy Elżbiety Podleśnej, autorki wizerunku Maryi i Dzieciątka z aureolami w kolorach tęczy, z którym plakaty były rozlepiane w Płocku. Została ona zatrzymana i usłyszała zarzut profanacji. Wiceminister Michał Wójcik (PiS) przekonywał, że "nie ma zgody na to, żeby wieszać (…) obraz Matki Boskiej na śmietnikach, na toaletach".

"Nie łączę strajku nauczycieli z alarmami bombowymi"

Bezspornym faktem jest, że w czasie strajku widać było, że część strajkujących nauczycieli, czy część liderów związkowych, była zainteresowana tym, żeby być może egzaminy ósmoklasistów, gimnazjalistów, a potem być może maturzystów miały jakiś problem - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jednak jak tłumaczył, nie łączy "strajku nauczycieli z alarmami bombowymi". Krzysztof Brejza powiedział z kolei, że od początku roku "Polska została zaatakowana przez jakąś grupę fałszywymi alarmami". - To, że te alarmy dalej trwają - jest już maj - jest świadectwem słabości polityki PiS-u - dodał.

Przywiązał psa do drzewa i zostawił w lesie. Sąd wydał prawomocny wyrok

Sąd Okręgowy w Kaliszu podtrzymał w czwartek wyrok Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim w sprawie znęcania się nad zwierzęciem przez Szymona J. Zawiesił jednak jego wykonanie na dwa lata. - Zachowanie oskarżonego przed i po zdarzeniu wskazuje na to, że oskarżony chciał się pozbyć tego psa i to zrobił – powiedział sędzia kaliskiego Sądu Okręgowego Krzysztof Patyna. 28-letni mężczyzna został ostatecznie skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu, trzyletni zakaz posiadania psów i pięć tysięcy złotych grzywny.