"Kaczyński chce przykryć pazerność swoich towarzyszy"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński liczy na to, że politycy zaczną bronić swoich pensji - ocenił w rozmowie z TVN24 Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, członek zarządu Związku Miast Polskich, a także Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. - Ja wiem, że pan prezes liczy na to, że my będziemy się bronić, że będziemy protestować i wtedy pokaże: "zobaczcie, oni też się bronią przed tym wszystkim" - dodał.

Schetyna: te tłumaczenia i przeprosiny nie wystarczą

Polakom należy się otrzymanie pełnej wiedzy o ilości tych patologicznych nagród - podkreślił Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, komentując w piątek decyzję PiS w sprawie ministerialnych premii. Polityk opozycji zapowiedział też złożenie projektu ustawy likwidującego gabinety polityczne ministrów i wojewodów.

"Sprytny ruch Kaczyńskiego, stawia opozycję w trudnej sytuacji"

Sondaże pokazały, że to może być początek końca Prawa i Sprawiedliwości, dlatego prezes Kaczyński postanowił to, co postanowił - tak doktor Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego i były europoseł PiS, komentował decyzję szefa partii rządzącej o zwrocie ministerialnych nagród. Gość "Wstajesz i wiesz" w TVN24 podkreślił, że Jarosław Kaczyński "sprytnie" skierował dyskusję o nagrodach na sprawę zarobków samorządowców.

Archiwum X twierdzi, że wyjaśniło śmierć sprzed 14 lat. Sąd wypuszcza podejrzanych

39-letnia Grażyna H. zaginęła w połowie lipca 2004 roku. Na początku sierpnia tego samego roku znaleziono jej ciało, ale tożsamość udało się potwierdzić dopiero 11 lat później, dzięki badaniom genetycznym. Początkowo uznano, że kobieta zginęła w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Teraz jednak śledczy twierdzą, że mają dowody na to, iż została zamordowana, a wypadek upozorowano. W środę zarzut zabójstwa usłyszeli syn Grażyny H. i jego partnerka. Nie zostali jednak aresztowani. Nie zastosowano wobec nich także żadnych środków zapobiegawczych.

Przegląd prasy. Poseł PO ukarany za "naruszenie powagi Sejmu"

Jakubowi Rutnickiemu, posłowi PO, zostało zmniejszone uposażenie o jedną czwartą na jeden miesiąc za "naruszenie powagi Sejmu". To pierwszy przypadek zastosowania tego zapisu po jego wprowadzeniu do regulaminu izby. Polityk opozycji został ukarany w ten sposób, bo miał przerywać przemówienie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

Samochód staranował dom. Trzy osoby ranne

Kierowca i pasażerowie samochodu osobowego zostali ranni w wypadku, do którego doszło w czwartkowy wieczór w miejscowości Latowice (województwo wielkopolskie). Pojazd uderzył w ścianę frontową jednego z domów. Nikt z osób znajdujących się w budynku nie ucierpiał.

Gabinet w cieniu. Niemal go nie widać, choć miał być "odbiciem rządu"

Tomasz Cimoszewicz w reakcji na decyzję o poparciu przez PO Kazimierza Michała Ujazdowskiego w wyborach na prezydenta Wrocławia ustąpił ze stanowiska wiceministra środowiska w gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej. Jego stanowcza decyzja przypomniała o działaniu gabinetu, o którym poza tym niewiele słychać. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

"PiS gasi pożar, który wywołał". Oburzenie pomysłem obniżki pensji

Za gigantyczne premie, jakie przyznała i sobie i ministrom premier Szydło, konsekwencje poniosą wszyscy parlamentarzyści - zdecydował Jarosław Kaczyński. Jego zapowiedź obniżki pensji o 20 procent rozgrzała posłów, burmistrzów, prezydentów miast i wójtów do czerwoności. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Pomnik smoleński na Węgrzech. Orban liczy na każde wsparcie

Ostatni sondaż pokazuje, że partia Viktora Orbana jest bliska zdobycia w nadchodzących wyborach większości konstytucyjnej. W tej sytuacji liczy się każdy głos poparcia, również ten z Polski. W Budapeszcie lada moment odsłonięty zostanie pomnik smoleński. Materiał magazynu "Polska i świat".

Triumf San Escobar. Rozdano "Srebrne Usta" za 2017 rok

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski został tegorocznym laureatem plebiscytu radiowej Trójki "Srebrne usta" na najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi polityków. Nagrodzono jego wypowiedź o nieistniejącym państwie San Escobar.

Miller: nikt nie wbijał szczątków skrzydła młotkiem w brzozę

Gdybym spotkał dzisiaj Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza powiedziałbym im "dobry wieczór" - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Jerzy Miller, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. - Nie słyszałem żadnego zarzutu, żeby fakty opisane w raporcie Millera ktoś podważył. W związku z tym pozostaje mi powiedzieć tylko "dobry wieczór" - wyjaśnił.

"Gest kapryśnego dziadunia, który w akcie paniki miota się dookoła"

Do polityki nie idzie się dla pieniędzy, ale to jest czysta demagogia i populizm - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, komentując czwartkową konferencję Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS poinformował na niej, że ministrowie rządu Beaty Szydło oddadzą swoje nagrody, a do Sejmu trafi projekt ustawy obniżającej posłom pensje.

Brudziński we Wrocławiu: tutaj powinno paść słowo "przepraszam" wobec obywateli

- Tam, gdzie funkcjonariusz przyniesie ujmę dla munduru, dla służby, tam nie może być zamiatania pod dywan, nie może być źle rozumianej solidarności i lojalności - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński podczas spotkania z przedstawicielami służb mundurowych w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. - Tutaj, we Wrocławiu, powinno paść słowo "przepraszam" wobec obywateli - dodał.

"W obozie władzy widać popłoch". Politycy o zapowiedziach Kaczyńskiego

Widać, że PiS w paniczny sposób ratuje się przed kompromitacją, katastrofą wizerunkową - powiedział w czwartek poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Komentował konferencję Jarosława Kaczyńskiego, na której prezes PiS poinformował, że ministrowie rządu Beaty Szydło oddadzą swoje nagrody. Zbigniew Gryglas (Zjednoczona Prawica) podkreślał z kolei, że społeczeństwo oczekuje, by politycy "wykazali się skromnością i pokorą".

Schowane "pazurki". Kłopot PiS z nagrodami

- Ministrowie i wiceministrowie otrzymywali nagrody za ciężką uczciwą pracę i te pieniądze im się po prostu należały – grzmiała z sejmowej mównicy Beata Szydło, broniąc nagród przyznanych członkom swojego rządu. Kilka dni później Jarosław Kaczyński mówił w wywiadzie, że to on zachęcił byłą premier, by "pokazała pazurki". Teraz jednak zarówno sam prezes, jak i rzeczniczka PiS przekonują, że o "pazurkach" wcale nie było mowy. W czwartek Kaczyński ogłosił, że nagrody ministrowie mają przekazać Caritasowi.

Pościg za pijanym kierowcą. Auto było kradzione, a mężczyzna poszukiwany

Pobicie, niezatrzymanie się do kontroli, kierowanie w stanie nietrzeźwości, w dodatku z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów – to tylko część czynów, których miał dopuścić się mężczyzna zatrzymany przez policjantów ze Świebodzina (woj. lubuskie). Okazało się, że 53-latek był poszukiwany do odbycia dwuletniej kary pozbawienia wolności, a pojazd, którym uciekał był kradziony.

Mknął ponad 150 kilometrów na godzinę. "Podziękował policjantom za zatrzymanie"

Takiej reakcji kierowcy się nie spodziewali. Policjanci ze Strzelec Krajeńskich (Lubuskie) zatrzymali mężczyznę, który pędził chevroletem corvette ponad 150 kilometrów na godzinę. Dostał mandat i 10 punktów karnych. Co na to kierowca? - Podziękował mundurowym, że w porę przerwali jego niebezpieczną jazdę. Obiecał też, że zdejmie nogę z gazu - mówi rzecznik strzeleckiej policji.

Podsłuch w biurze posłanki. Platforma rozwiązuje struktury w Aleksandrowie

- To skandal, który nie może pozostać bez reakcji - tak zarząd regionu łódzkiego Platformy Obywatelskiej odniósł się do faktu, że jedna z posłanek była podsłuchiwana i podglądana przez kolegę z partii. Platforma zdecydowała się zamknąć koło w Aleksandrowie Łódzkim. Jej wiceprzewodniczący usłyszał prokuratorskie zarzuty za podłożenie "pluskwy".