"Mowa nienawiści może doprowadzić do zbrodni"

Język polskich polityków stał się w ostatnich kilku latach nieakceptowalny. Pewnych rzeczy nie wolno mówić i to dotyczy zarówno partii obecnie rządzącej, jak i Platformy Obywatelskiej - mówił w "Kropce nad i" historyk, antropolog Władysław Teofil Bartoszewski.

"Albo pan premier o wszystkim wiedział, co byłoby nieszczęściem, albo nic nie wie, a przesądza"

Premier, który w ogóle nie styka się z dokumentami, przesądza - mówił w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Jacek Dubois. Tak pełnomocnik Geralda Birgfellnera - austriackiego biznesmena, którego rozmowy z prezesem PiS zostały ujawnione przez "Gazetę Wyborczą" - odniósł się do wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, że "Jarosław Kaczyński zachowuje się absolutnie uczciwie".

"Jeżeli premier nie zareaguje, to będzie to bardzo złe świadectwo"

Premier powinien tego rodzaju sygnały traktować z należytą powagą, nawet jeżeli nie są prawdziwe - powiedział w "Tak jest" w TVN24 były premier Leszek Miller. Odniósł się do czwartkowych zeznań Roberta Nowaczyka przed komisją weryfikacyjną. Prawnik opowiadał między innymi o zachowaniu ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego na spotkaniu, na którym pojawił się alkohol.

Wyleciał z partii za słowa, że na lesbijki "chętnie by popatrzył". Teraz były poseł wraca do PO

Robert Węgrzyn - były poseł, a obecnie radny sejmiku opolskiego - został ponownie członkiem Platformy Obywatelskiej. - Rozmawiałem z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną i uzyskałem ustną akceptację do złożenia deklaracji - powiedział w czwartek Węgrzyn. Kilka lat temu został usunięty z partii za wypowiedź, że "z gejami to dajmy sobie spokój, ale z lesbijkami, to chętnie bym popatrzył".

"Pozytywne zaskoczenie" vs "swoisty teatr". Politycy o deklaracji Brudzińskiego

Przyzwyczailiśmy się do teatru, który jest odgrywany - tak była premier Ewa Kopacz (PO) skomentowała środową deklarację szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego o oddaniu się do dyspozycji premiera. Wojciech Skurkiewicz z PiS uznał, że minister "zachował się w sposób honorowy". Przychylne oceny płyną także od niektórych polityków opozycji. Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!) przyznała, że jest "pozytywnie zaskoczona" postawą Brudzińskiego.

Przez "pomyłkę" zabił przechodnia

Krakowski sąd apelacyjny podtrzymał w czwartek karę dożywocia 41-letniemu Damianowi S., oskarżonemu o zabójstwo 21-latka na krakowskim Kazimierzu. Sprawa bulwersowała mieszkańców Krakowa. Chłopak był przypadkową ofiarą.

Marszałek i miasto Gdańsk zwiększą dotacje dla ECS. Rusza też społeczna zbiórka

Decyzje w sprawie przyszłości Europejskiego Centrum Solidarności mają zapaść w najbliższy weekend - muzeum zostało pozbawione trzech milionów złotych dotacji przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Minister pieniądze da, ale po spełnieniu pewnych warunków. Tymczasem pomorski urząd marszałkowski i władze miasta Gdańska zwiększają swoje dotacje. W piątek ma też ruszyć społeczna zbiórka pieniędzy na funkcjonowanie ECS.

Poseł "nie może prowadzić działalności z wykorzystaniem mienia Skarbu Państwa bądź mienia komunalnego"

Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora wyraźnie wskazuje, czego nie wolno robić, reprezentując wyborców w parlamencie - mówił na antenie TVN24 mecenas Zbigniew Roman. Odniósł się do ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" tak zwanych taśm Kaczyńskiego i do biznesowych planów prezesa PiS. Zaznaczył przy tym, że "nie ma żadnej informacji", która wskazywałaby na to, że pieniądze pochodzące z inwestycji, o której mowa na nagraniach, miałyby być przekazywane na działalność Prawa i Sprawiedliwości.

Taśmy Kaczyńskiego. Fragmenty nagranych rozmów

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek i czwartek stenogramy nagrań rozmów z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i między innymi Grzegorza Jacka Tomaszewskiego, członka rady nadzorczej spółki Srebrna oraz austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera.

"Aura omnipotencji pana Kaczyńskiego uśpiła czujność biznesmena"

"Mój klient dostał komunikat od Kaczyńskiego: ten wieżowiec ma być pomnikiem moim i mojego brata, taką mam ideę i potrafię ją zrealizować. To ja podejmuję decyzje, a inni je wykonują" - powiedział w wywiadzie dla OKO.press mecenas Jacek Dubois. Jest on pełnomocnikiem Geralda Birgfellnera, austriackiego biznesmena, którego rozmowy z prezesem PiS zostały ujawnione przez "Gazetę Wyborczą" na tak zwanych taśmach Kaczyńskiego.

Biedroń: zaraz dojdzie do katastrofy systemu emerytalnego, trzeba go naprawić

Moje sumienie mi mówi: muszę wyrównywać szanse, żeby każdy mógł godnie żyć - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl były prezydent Słupska Robert Biedroń. Ocenił, że przez obowiązującą dzisiaj w Polsce emeryturę minimalną "pół miliona emerytów i emerytek dostaje 900 złotych do ręki", a to "nie pozwala zaspokoić podstawowych potrzeb".

"Wystartuję do europarlamentu i nie przyjmę mandatu"

Wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego, aby mieć pewność, że moja drużyna tam się znajdzie - zapowiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były prezydent Słupska Robert Biedroń. Poinformował jednak, że sam nie przyjmie mandatu, aby móc wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych w Polsce.

Grunty spółki Srebrna. Scheda po PRL i zmiany lat 90.

Jarosław Kaczyński planował budowę wieżowca na gruntach należących do spółki Srebrna, od lat zarządzanej przez ludzi ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Grunty te przejęto w wyniku przemian Okrągłego Stołu od spółdzielni, która też kiedyś służyła partii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Taśmy Kaczyńskiego. Prezes PiS: nie możemy sobie pozwolić, by mówili, że jestem zamożnym człowiekiem

"Gazeta Wyborcza" opublikowała w czwartek drugą tak zwaną taśmę Kaczyńskiego. Dziennik opisuje nagranie z 2 sierpnia 2018 roku, kiedy prezes PiS spotkał się z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem i prawnikami z kancelarii Baker McKenzie, którzy pracowali przy przygotowaniu inwestycji związanej z budową wieżowców przez spółkę Srebrna. Kaczyński wskazuje na nim, że "nie może sobie pozwolić", aby w politycznej kampanii kreowano go na "zamożnego człowieka" i stąd decyzja o zaniechaniu inwestycji.

Partia Orbana nie dołączy do PiS i Salviniego

Węgry nie wezmą udziału we współpracy Prawa i Sprawiedliwości oraz włoskiej Ligi w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - oświadczył w środę sekretarz stanu w kancelarii premiera Węgier odpowiedzialny za sprawy unijne Szabolcs Takacs.

Wniosek o areszt dla byłego prezesa Lotosu

Gdańska prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowy areszt dla dwojga podejrzanych w sprawie niegospodarności w Lotosie. Chodzi o byłego prezesa spółki i przedsiębiorcę podejrzanych o wyrządzenie Lotosowi znacznej szkody majątkowej.

Parlament Europejski o mowie nienawiści. "Za dużo tej motywowanej politycznie śmierci w XXI wieku"

Za dużo tej motywowanej politycznie śmierci w XXI wieku, w którym powinniśmy wiedzieć wszystko, jak chronić się przed nieszczęściami XX wieku, czyli nieszczęściem wojen i totalitaryzmów - powiedział europoseł Platformy Obywatelskiej Janusz Lewandowski. W związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w środę w Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie zwalczania atmosfery nienawiści.