Trybunał Konstytucyjny "wystąpił ze swojej roli", "instrumentalnie naciągnął przepisy"

W poniedziałkowym wyroku Trybunał Konstytucyjny wykroczył poza swoje kompetencje - ocenił rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Dodał, że zakwestionowana przez Trybunał uchwała trzech izb Sądu Najwyższego powinna dalej obowiązywać. Wcześniej TK orzekł, że uchwała SN dotycząca legalności zasiadania w składach sędziowskich osób z rekomendacją nowej Krajowej Rady Sądownictwa, jest niezgodna z konstytucją, traktatem o UE i europejską Konwencją Praw Człowieka. Trzech sędziów TK złożyło zdania odrębne.

Ustawa w sprawie wyborów "wróci do Sejmu 7 maja i będzie przegłosowana jeszcze przed wyborami 10 maja"

Porozumienie trzykrotnie głosowało za głosowaniem korespondencyjnym. Jestem przekonany, że zagłosuje również za czwartym razem - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 europoseł tej partii Adam Bielan. Dodał, że jest również przekonany, że "wszyscy politycy Porozumienia będą odpowiedzialni i nie zrobią nic, co doprowadziłoby do rozbicia koalicji rządowej, bo to w sytuacji epidemii byłoby skrajną nieodpowiedzialnością".

Budka: dzisiaj zadaniem opozycji jest to, by znaleźć brakujące głosy

Szukam porozumienia. Szukam czegoś, co łączy, a tym wspólnym mianownikiem jest konieczność przeprowadzenia wyborów w sposób bezpieczny i demokratyczny - powiedział w "Faktach po Faktach" lider PO Borys Budka, nawiązując do propozycji Koalicji Obywatelskiej, by przełożyć wybory prezydenckie na maj przyszłego roku. Ocenił także, że "rolą odpowiedzialnej opozycji jest to, by znaleźć brakujące głosy" i przyjąć rozwiązania, które pozwolą przesunąć termin wyborów prezydenckich.

Arłukowicz o przesunięciu terminu wyborów: trzeba szukać porozumienia najłatwiejszego do wprowadzenia

Przeprowadzenie wyborów w maju po pierwsze jest niebezpieczne, po drugie jest niemożliwe, a po trzecie jest nieuczciwe wobec ludzi - ocenił w "Tak jest" Bartosz Arłukowicz (PO). Przekonywał, że uczciwa jest propozycja Koalicji Obywatelskiej, by wybory przełożyć na kolejny rok. - Moim zdaniem decyzja o zmianie konstytucji jest decyzją absolutnie systemową, stabilizującą sytuację polityczną i uczciwą - mówił natomiast Michał Wypij (Porozumienie).

"Tej śmierci można było uniknąć". Wstrząsająca relacja kolegów zmarłego fizjoterapeuty

Robert był silnym facetem. Ale wirus pokonał go zdumiewająco szybko. Po kilku dniach nie miał już nawet siły rozmawiać ani wysyłać wiadomości. Liczyliśmy na cud, ale cud się nie zdarzył - mówią koledzy z pracy Roberta, zmarłego w czwartek fizjoterapeuty z radomskiego szpitala. I dodają, że temu, co się stało, można było zapobiec. - Męczy nas taka myśl, że nikt za to nie odpowie - mówią w rozmowie z tvn24.pl.

Komentarz ambasador Mosbacher po oświadczeniu "Faktów" TVN

"Fakty TVN jest częścią rodziny Discovery (...), której priorytetem jest przejrzystość, wolność słowa oraz niezależne i odpowiedzialne dziennikarstwo" - oświadczyła w poniedziałek na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Rzecznik PKW o wyborach: jak to będzie wyglądało, trudno powiedzieć

Na chwilę obecną jesteśmy na takim etapie, jeżeli chodzi o przygotowania do wyborów prezydenckich, że przyjmowaliśmy zgłoszenia chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych - powiedział w poniedziałek rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski. Zauważył przy tym, że "są nowe propozycje rozwiązań prawnych, zgodnie z którymi komisje wyborcze będą miały zupełnie inny kształt". - Jak to będzie wyglądało, trudno mi powiedzieć - ocenił.

"10 tysięcy testów na milion mieszkańców". Hołownia o "trzech filarach" planu wychodzenia z epidemii

Już dziś powinniśmy wiedzieć, kiedy mniej więcej otworzymy granice, kiedy będziemy w stanie otworzyć połączenia lotnicze, kiedy będziemy w stanie powiedzieć coś Ukraińcom, którzy będą chcieli do nas przyjechać do pracy - przekonywał w poniedziałek Szymon Hołownia. Niezależny kandydat na prezydenta przyznał, że oczekuje "konkretnego planu" wychodzenia z epidemii COVID-19. Wymienił także "trzy filary", na których jego zdaniem taki plan powinien się opierać.

Sopockie molo otwarte, ale "apelujemy, bądźmy odpowiedzialni"

Molo w Sopocie od poniedziałku znowu otwarte. - Jeżeli rząd wprowadza tak duże poluzowania dotyczące chociażby sklepów, czy miejsc kultu religijnego, to nie widzimy powodu, żeby molo było dalej zamknięte, aczkolwiek będziemy monitorować sytuację - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. I apeluje do wszystkich: bądźmy odpowiedzialni.

216 km/h na liczniku. "Twierdził, że spieszy się do warsztatu"

W miejscu, gdzie mógł jechać z maksymalną prędkością 140 kilometrów na godzinę, jechał znacznie szybciej. 39-latek zatrzymany przez policjantów z Wrocławia tłumaczył, że spieszy się do warsztatu. Został ukarany mandatem i punktami karnymi. - Droga to nie tor wyścigowy - przypominają policjanci.

Napad na sklep tuż przy polskiej granicy

Czeska policja poszukuje młodej kobiety, która okradła sklep spożywczy w Nowym Mieście pod Smrkem. Niełatwo ją rozpoznać, na twarzy miała maseczkę, a na głowie czapkę i kaptur. Ale funkcjonariusze zwracają uwagę na jej specyficzny chód. - Kołysze się dość wyraźnie z boku na bok, przypomina chodzenie kaczki - zaznacza rzeczniczka policji z Liberca.

"Po okresie heroicznej pracy będą mogli powrócić do domów"

Kadra Domu Pomocy Społecznej w Psarach (woj. wielkopolskie) może odetchnąć z ulgą. Po kilkunastu dniach opieki nad zakażonymi pensjonariuszami pracownicy ośrodka usłyszeli, że będą mogli wrócić do swoich rodzin. - Ich obowiązki przejmą pracownicy pozostający dotąd poza DPS-em i grupa wolontariuszy - informuje starosta ostrowski.