Bodnar: projekt PiS to próba odwrócenia uwagi od tego, co jest najważniejsze

Chodzi o to, żeby stworzyć przestrzeń, aby sędziowie nie mieli odwagi sięgnąć po jakąkolwiek próbę własnego interpretowania konstytucji i prawa europejskiego - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który w "Faktach po Faktach" komentował projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym złożony przez klub PiS. Według niego to jest "coś, co stoi w absolutnej sprzeczności zarówno z konstytucją, jak i prawem europejskim" oraz "próba odwrócenia uwagi od tego, co jest najważniejsze".

Prezydencki minister: nie pisałem tego projektu ustawy, nie jestem jego autorem

Nie chcę bronić poszczególnych przepisów, bo uważam, że trzeba nad nimi pracować - w taki sposób zastępca szefa kancelarii prezydenta Paweł Mucha odniósł się w "Tak jest" w TVN24 do projektu złożonego przez klub PiS, przewidującego zmiany w sądownictwie. Zapewnił, że nie jest współautorem poprawek przewidzianych w tym projekcie. - Natomiast prawdą jest, że pewne elementy tej ustawy, pewne kierunki, jeżeli chodzi zmiany prawa, były w jakimś sensie ogólnym przedstawiane i są aprobowane - dodał.

Premier pytał o powoływanie sędziów w PRL i przez KRS. "To dwa zupełnie różne systemy"

Nie widzę dużo sensu w porównywaniu obecnej sytuacji powoływania sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa a tych powoływanych w czasach PRL, głównie dlatego, że to są dwa zupełnie różne systemy państwa - w taki sposób Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka odniosła się do słów Mateusza Morawieckiego. Premier mówił, że jest ciekaw, który organ według TSUE - Rada Państwa PRL czy obecna KRS - jest "bardziej właściwy" do powoływania sędziów. - Nie możemy tej dyskusji sprowadzać do takiego absurdu - dodała.

Ministerstwo zabiera głos w sprawie projektu PiS

"Przedstawiony przez posłów projekt zmian w ustroju sądów jest odpowiedzią na coraz częstsze sytuacje poddające w wątpliwość apolityczność sędziów w Polsce. Odnosi się również do budzącego zaniepokojenie postępowania tych sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów" - zaznaczył resort sprawiedliwości w wydanym w piątek stanowisku. Dodał, że złożony przez PiS projekt "w żadnym przypadku nie ogranicza niezawisłości sędziów". "Pozwoli on utrwalić konstytucyjny standard apolityczności sędziów" - czytamy.

Holland: PiS chce zmienić elity, tylko że własnych nie mają

PiS-owscy czynownicy wypowiedzieli wojnę własnym elitom. Chcą zmienić swoje elity, tylko że własnych nie mają - mówiła reżyserka Agnieszka Holland, komentując projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym złożony przez klub Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z TVN24 oceniła, że pojawił się "opór sędziów i ich odwaga osobista, której tak naprawdę nikt się nie spodziewał".

"To wojna wypowiedziana prawom i wolnościom każdego z nas"

Wszelkie maski chyba opadły, hamulce też zostały popuszczone i władza chyba jedzie na ewidentne zwarcie zarówno z Unią Europejską, jak i z polskim porządkiem prawnym - powiedział na konferencji Komitetu Obrony Sprawiedliwości adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne sądy". Odniósł się do projektu klubu PiS o zmianach w ustawach sądowniczych. W ocenie Krystiana Markiewicza, prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" "to są zmiany, które likwidują trójpodział władzy w państwie".

Były ksiądz Jacek M. usłyszał zarzuty

W piątek rano funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali byłego księdza Jacka M. - potwierdziła TVN24 Małgorzata Kalecińska z Prokuratury Rejonowej Wrocław-Stare Miasto. Według Stanisława Żaryna, rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych, Jacek M. został zatrzymany w związku z podejrzeniem publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Po południu M. został doprowadzony do prokuratury. Tego samego dnia zostały mu postawione zarzuty.

Profesor Strzembosz: to knebel absolutny, pod bardzo ostrymi sankcjami

Nie można sobie bardziej strzelić w stopę. Stwarzamy warunki do tego, by Komisja Europejska natychmiast wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z odpowiednim wnioskiem o określone orzeczenie, ponieważ tu łamie się już nie tylko trzeciorzędne przepisy, ale samą istotę należenia państwa polskiego do Unii Europejskiej - ocenił profesor Adam Strzembosz, komentując projekt klubu PiS dotyczący zmian w sądownictwie. Jak dodał, jest to "knebel absolutny, pod bardzo ostrymi sankcjami".

Morawiecki o projekcie PiS: myślę, że za parę tygodni zapanuje spokój

Wszyscy wierzymy, że Francja jest bardzo demokratycznym krajem, bardzo fajnym, w związku z tym polecę uwadze legislatorów, żeby pewne zapisy z ustawy francuskiej włączyć do tej naszej ustawy - podkreślał premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o projekcie klubu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym zmian w sądownictwie. - Mam apel, żeby nie prowadzić do sytuacji zmierzającej w kierunku chaosu w systemie prawnym - dodał, odnosząc się do sprzeciwu części środowisk sędziowskich wobec tych propozycji.

Złożył doniesienie na komendanta, został zwolniony. Wyjaśnienia Wyższej Szkoły Policji

Wykładowca został zwolniony z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, gdyż nabył prawo do emerytury po 30 latach służby - tłumaczył rzecznik prasowy komendanta-rektora uczelni podinspektor Marcin Piotrowski. Odniósł się w ten sposób do informacji w mediach o zwolnieniu ze skutkiem natychmiastowym wykładowcy, który złożył do prokuratury doniesienia na komendanta-rektora tej uczelni.

Profesor Gutowski: potwornie antyobywatelski projekt, budzi przerażenie

Jeżeli obywatel może domagać się, by rozstrzygnięcie było słuszne i sprawiedliwe, to trzeba dać mu gwarancje, które daje prawo międzynarodowe, konwencja praw człowieka, konstytucja, prawa i wolności obywatelskie. Ta ustawa te gwarancje obywatelowi zabiera - ocenił dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, profesor Maciej Gutowski. W jego ocenie projekt złożonej przez posłów klubu PiS tak zwanej ustawy represyjnej jest "potwornie antyobywatelski".

Rzecznik Porozumienia: nie wiedzieliśmy o nowym projekcie w sprawie sądów

Póki nie przeanalizujemy złożonych propozycji, nie będziemy się do nich odnosić - powiedział w piątek rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk, pytany o projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów z klubu PiS. Bortniczuk przyznał, że ugrupowanie wicepremiera Jarosława Gowina nie wiedziało o tym projekcie.

Wiceprezes PiS o sprawie Banasia: czuję się współwinny

Zobaczymy, jaki będzie efekt śledztwa w sprawie szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Ono może zasugerować możliwości prawne jego odwołania - powiedział wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Adam Lipiński. Dodał, że "czuje się współwinny" w sprawie Banasia, bo jest w kierownictwie partii, która zgłosiła jego kandydaturę na to stanowisko.

"Ustawa specjalna łamiąca kręgosłupy sędziom to hańba"

Wprowadzana pod osłoną nocy w rocznicę stanu wojennego ustawa specjalna łamiąca kręgosłupy sędziom to hańba - oświadczył w piątek na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Odniósł się złożonego przez posłów z klubu PiS projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.

Tygrysy zamieszkają obok koni? "Nie ma mowy o żadnym spięciu"

Dotychczas odbywały się tu zawody konne. Teraz na poznańskiej Woli może powstać też azyl dla dzikich zwierząt z pseudohodowli, cyrków czy odebranych prywatnym właścicielom. Marszałek Wielkopolski oferuje ziemię. - Walczymy o azyl w Poznaniu. Trzeba pokazać konkrety - mówi marszałek.

Suski: Czytajcie ustawę. Zrozumcie sobie, jak chcecie

Sędziowie stanu wojennego płynnie przeszli w nową rzeczywistość. Ta zamknięta korporacja nie dokonała samooczyszczenia - mówił w piątek poseł PiS Marek Suski. To jeden z parlamentarzystów, którzy podpisali się pod projektem nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. W TVN24 trwa wydanie specjalne.

Kidawa-Błońska o projekcie PiS: wiem, że w Senacie tego nie zatrzymamy

To kolejny straszak i kolejny sposób na zamykanie ust sędziom - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), odnosząc się do proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w sądownictwie. Jak oceniła, ustaw tych "nie zatrzyma nawet bardzo mocne wsparcie w Senacie". Marszałek wyższej izby parlamentu Tomasz Grodzki (KO) przyznał, że "przed Senatem będzie ogromne zadanie obrony fundamentu demokracji, jakim jest trójpodział władzy".

Wicepremier Sasin: nie czytałem żadnej książki Tokarczuk. Czy przeczyta? "Raczej chyba nie"

To nie jest taka literatura, która mnie jakoś szczególnie pociąga - powiedział w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Tak tłumaczył, dlaczego nie zna żadnej książki Olgi Tokarczuk. Wcześniej do nieznajomości twórczości noblistki przyznał się inny wicepremier obecnego rządu, minister kultury Piotr Gliński. - To literatura, która wymaga pewnych kompetencji poznawczych - komentowała jego deklarację sama pisarka.

Terlecki w Sejmie o projekcie PiS

Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę. To jest bardzo łagodny, delikatny projekt - przekonywał szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, odnosząc się do proponowanych przez PiS zmian w sądownictwie. Ocenił, że słowa o "stanie wojennym w wymiarze sprawiedliwości" wypowiadane przez krytyków projektu to "bzdura", a "opozycja łże".

"Niektórzy sędziowie apelowali, żeby to uregulować". Rzecznik rządu o projekcie PiS

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której w Polsce obywatele nie będą wiedzieli, czy orzeczenia wydawane w ich sprawach mają charakter ostateczny - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Mueller. Tak tłumaczył, dlaczego już na najbliższym posiedzeniu Sejmu może być rozpatrzony zgłoszony dzień wcześniej przez posłów z klubu PiS projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Na antenie TVN24 trwa wydanie specjalne.