NSA: dzieci pary jednopłciowej, urodzone w USA, mają prawo do obywatelstwa RP

Dzieci urodzone w Stanach Zjednoczonych z matki zastępczej w związku dwóch mężczyzn, z których jeden to obywatel Polski, mają prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. W sądzie stwierdzono, że dziecko nie może być dyskryminowane ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status jego rodziców. O wyroku poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyłączył się do sprawy.

"Zachęcono mnie, aby zaprosić przyszłego prezydenta"

Jacek Jaśkowiak zaprosił Donalda Tuska do przyjazdu do Poznania w ramach obchodów uroczystości 11 listopada. Wcześniej skierował już zaproszenia do Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Jak stwierdził, poznaniacy zachęcili go, by poza byłymi prezydentami, zaprosić też przyszłego. "Nie wahałem się ani chwili!" - napisał prezydent Poznania.

Mazurek: stanowisko Ziobry to stanowisko PiS. Morawiecki: nie ma rozbieżności między ministrami

Jesteśmy absolutnie zgodni co do tego, że Trybunał Konstytucyjny ma pełne prawo do oceny wszystkich możliwych elementów traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - powiedział w środę Mateusz Morawiecki, odnosząc się do pisma, które szef dyplomacji Jacek Czaputowicz skierował do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, dotyczącego zapytania Zbigniewa Ziobry złożonego do TK. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała, że stanowisko partii w tej sprawie jest identyczne z zaprezentowanym przez Ziobrę.

Ambasador USA w Polsce: jestem gotowa, by załatwić dla was sprawę wiz

- Wszyscy, także moi szefowie, mówią mi, że nie można tak mówić, ale i tak to powiem. Jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz - mówi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher w rozmowie z Piotrem Kraśką. Wywiad wyemitowany zostanie na antenie TVN24 w czwartek 1 listopada o godzinie 10.15.

Szef MSZ: nie ma żadnej sugestii, że wniosek Prokuratora Generalnego jest niedopuszczalny

- Nie ma tam żadnej sugestii, że wniosek Prokuratora Generalnego jest w jakiś sposób niedopuszczalny - mówił w środę szef dyplomacji Jacek Czaputowicz, odnosząc się do pisma, które skierował do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, dotyczącego zapytania Zbigniewa Ziobry złożonego do TK. Na Twitterze pojawił się także oficjalny komunikat MSZ w tej sprawie.

Były funkcjonariusz CBA i ABW skazany. Ciąg dalszy afery podkarpackiej

Na karę półtora roku więzenia w zawieszeniu na trzy lata skazał w środę Sąd Rejonowy w Rzeszowie byłego funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego Macieja D. Wyrok dotyczy przyjęcia co najmniej sześciu tysięcy złotych łapówek od przedsiębiorcy z branży paliwowej Mariana D. Ta sprawa to jeden z wątków tak zwanej afery podkarpackiej.

W szkole plakaty z napisem "konstytucja". Kuratorium chce wyjaśnień

Dyrektorzy szkół w Olsztynie dostali pisma od kuratorium, które domaga się od nich wyjaśnień, czy na terenie placówek wieszane były plakaty z ilustracją ułamanego opłatka i napisem "konstytucja". Informowały one o spotkaniu z sędzią. Oburzeni są radni Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent miasta nie widzi w tym nic złego.

Sędzia Sądu Najwyższego: głos rządu w osobie szefa MSZ pokrywa się z naszym stanowiskiem

Od samego początku nie mieliśmy wątpliwości, że wystąpienie Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego jest bezzasadne - powiedział w środę sędzia Sądu Najwyższego Krzysztof Rączka. - Dobrze się stało, że głos rządu w osobie szefa MSZ pokrywa się ze stanowiskiem Sądu Najwyższego - podkreślił. Do pisma Jacka Czaputowicza odniósł się także Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy", który ocenił, że jego opinia "w dość jednoznaczny i dość rzetelny sposób ocenia wniosek ministra sprawiedliwości".

"Tęczowy Piątek" w szkołach. MEN przeprowadzi kontrole

W szkołach, w których zorganizowano "Tęczowy Piątek", zostanie przeprowadzona kontrola - oświadczyła w środę wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. W razie wykrycia nieprawidłowości zagroziła postępowaniami dyscyplinarnymi dyrektorom szkół. Wiaczesław Melnyk z zarządu Kampanii Przeciw Homofobii, organizatora akcji, podkreślił, że jego organizację "dziwią bardzo słowa pani minister Machałek".

"Niemal każda z ważnych osób w państwie miała wypadek". Politycy o słowach szefa SOP

Proponuję, żeby generał przejrzał statystki z ostatnich lat, jak wiele było tych wypadków. Może wtedy jednak zrozumie, że coś się dzieje - wskazywał w rozmowie z TVN24 Marcin Kierwiński (PO). Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi generała Tomasza Miłkowskiego z "Faktach po Faktach" w sprawie wypadków i kolizji z udziałem samochodów Służby Ochrony Państwa. - Teraz wiemy, jak niekompetentni ludzie zostali powołani na bardzo odpowiedzialne stanowiska - komentował Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna). - Absolutnie nie nadaje się na to stanowisko - dodał.

Policja zatrzymała podejrzanego o napaść seksualną na 9-latkę

Mężczyzna miał zaatakować dziewczynkę na klatce schodowej. 9-latka opowiedziała o wszystkim dziadkowi, później policjantom. Śledczy udostępnili nagranie, na którym widać domniemanego sprawcę. W ciągu doby od publikacji filmu udało się zatrzymać podejrzanego 36-latka. Dzisiaj usłyszy zarzuty.

Wniosek Ziobry do TK jest bezpodstawny. Krytyczna opinia MSZ

Nie ma podstaw, by Trybunał Konstytucyjny badał, czy składanie pytań prejudycjalnych do TSUE przez polskich sędziów jest zgodne z konstytucją - wynika z pisma przesłanego przez szefa dyplomacji Jacka Czaputowicza do prezes TK Julii Przyłębskiej. Czaputowicz przedstawił w nim stanowisko MSZ dotyczące zapytania ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, jakie złożył do TK na początku października.

Schetyna i Kosiniak-Kamysz spotkali się z kandydatem na szefa Komisji Europejskiej

Liderzy PO i PSL - Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz - spotkali się we wtorek z jednym z kandydatów na nowego szefa Komisji Europejskiej, byłym premierem Finlandii Alexandrem Stubbem, który zabiega o wsparcie Europejskiej Partii Ludowej. "Rozmawialiśmy o przyszłości Europy" - napisał Stubb po spotkaniu z szefem PSL. "Odbyliśmy bardzo ciekawą rozmowę" - poinformował z kolei w internetowym wpisie Schetyna.

Wjechał w zaparkowany samochód i uciekł

Sopoccy policjanci szukają sprawcy kolizji i pokazują nagranie z monitoringu. Widać na nim, jak mercedes jedzie prostą drogą. Nagle, z niewiadomych przyczyn, zjeżdża w prawo i uderza w zaparkowany samochód. Po wszystkim odjeżdża.

Wałbrzyski kardiolog rekordzistą w wyborach na prezydenta

Blisko 85 proc. głosów w wyborach na prezydenta Wałbrzycha dostał Roman Szełemej popierany przez Koalicję Obywatelską, ale także przez wyborców Prawa i Sprawiedliwości, czego niektórzy z nich nawet nie kryją. Szełemej trzeci raz pokieruje Wałbrzychem, prowadząc jednocześnie oddział kardiologii w tamtejszym szpitalu. Materiał magazynu "Czarno na białym".