Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego z PO, przewodniczący sejmiku z PSL

Piotr Całbecki (PO) został w poniedziałek ponownie wybrany marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego. Funkcję sprawuje od 2006 roku. W tajnym głosowaniu poparło go 18 z 29 głosujących radnych. Wcześniej Ryszard Bober (PSL) został wybrany przewodniczącym sejmiku tego województwa. Na pierwszej w nowej kadencji sesji w tajnym głosowaniu otrzymał poparcie 17 z 30 radnych.

Gdy dotarli do psa, "żywe miał już tylko oczy"

- Gdyby mógł i umiał, pewnie modliłby się o szybką śmierć – mówią pracownicy Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Dostali zgłoszenie o mocno zaniedbanym psie. To, co zastali na miejscu, przekroczyło jednak wszelkie wyobrażenia.

Irlandzki sąd zgodził się na ekstradycję Artura C.

Sąd w Dublinie wyraził w poniedziałek zgodę na ekstradycję Artura C. poszukiwanego przez polską prokuraturę w związku z zarzutami dotyczącymi przemytu narkotyków, którego sprawa była przedmiotem postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Staranował przystanek kradzionym autem. "Przeklął, zatrzasnął drzwi i siedział"

- Był huk, jakby coś wybuchło. Podeszłam do okna, już przystanku nie było. Zaraz przyjechała policja, pogotowie, straż pożarna - opowiada mieszkanka Jezierzyc (Pomorskie) o wypadku, do którego doszło niedaleko jej domu. 17-latek staranował autem przystanek, trzy osoby trafiły do szpitala. Sprawca usłyszał już zarzuty, grozi mu nawet osiem lat więzienia.

Zmarł Witold Sobociński

Witold Sobociński nie żyje - poinformowała Szkoła Filmowa w Łodzi. Wybitny autor zdjęć filmowych miał 89 lat. W swojej długiej karierze współpracował między innymi z Andrzejem Wajdą i Romanem Polańskim.

Był "rozchodniaczek", potem kolizja. Radny PiS rezygnuje z mandatu

We wtorek miał uczestniczyć jako radny w pierwszej sesji rady powiatu radomszczańskiego (woj. łódzkie). Nie będzie. Bo Wiesław K., samorządowiec Prawa i Sprawiedliwości pił alkohol, a potem spowodował kolizję. W rozmowie z TVN24 przyznaje, że pił. I że rezygnuje z mandatu, który zdobył w czasie wyborów.

Mija termin wyznaczony przez TSUE. Szymański: Polska gotowa do lojalnej współpracy

Jestem przekonany, że polskie stanowiska w tej sprawie będą konkretne, oparte na poważnej interpretacji prawa unijnego oraz polskiego - powiedział w Brukseli wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak zapewnił, "Polska jest gotowa do lojalnej współpracy". W poniedziałek zgodnie z decyzją TSUE mija termin, w którym Polska została zobowiązana do powiadomienia Komisji Europejskiej o środkach przyjętych w celu zastosowania się do postanowienia Trybunału.

Jacek Jaśkowiak zaprzysiężony na prezydenta Poznania

Jacek Jaśkowiak złożył w poniedziałek w poznańskim ratuszu ślubowanie i został zaprzysiężony na prezydenta miasta. Jaśkowiak ubiegający się o reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej, wygrał wybory w pierwszej turze, zdobywając 127 125 głosów.

Zarzuty o plagiat i brak dorobku naukowego. Kontrowersje wokół habilitacji Chrzanowskiego

Marek Chrzanowski, do ubiegłej środy szef Komisji Nadzoru Finansowego, uzyskał w Szkole Głównej Handlowej tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych mimo zarzutów o plagiat w pracy habilitacyjnej i brak dorobku naukowego - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Kilka godzin po ukazaniu się artykułu rzecznik prasowy SGH dr Piotr Karwowski odpowiedział na publikację "Rzeczpospolitej".

Czarnecki w prokuraturze. "To przede wszystkim afera korupcyjna"

Właściciel Getin Noble Banku Leszek Czarnecki wraz ze swoim pełnomocnikiem mecenasem Romanem Giertychem przyjechali do prokuratury w Katowicach. Prezes banku ma tam zeznawać w sprawie afery w Komisji Nadzoru Finansowego. - Dla mnie to przede wszystkim afera korupcyjna - mówił przed wejściem Czarnecki.

"Może się okazać, że kryje się za tym drugie dno, które jest czarne"

Leszek Czarnecki po odbyciu i odsłuchaniu tej rozmowy był gotowy na to, że gdzieś w państwowych instytucjach jest szykowany plan przejęcia jego banków za złotówkę i mogę się domyślać, że postanowił się przed tym bronić - mówił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" ekonomista profesor Witold Orłowski, komentując wątki afery w Komisji Nadzoru Finansowego. Jak dodał, może się okazać, że za propozycją, jaka miała paść z ust byłego już szefa KNF wobec bankiera, "kryje się drugie dno, które jest czarne".

Profesor Orłowski o "planie Zdzisława": snucie planów podpalenia domu przez strażaków

Jeśli padła propozycja korupcyjna, to jest to rzecz absolutnie naganna, ale wcale jej nie uważam za najgorszą rzecz, która się stała - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Witold Orłowski, komentując aferę KNF. - Okazuje się, że wewnątrz instytucji jest grupa piromanów, która zastanawia się, jak tu wywołać pożar w banku po to, żeby łatwiej go było przejąć. To jest dopiero skandaliczna sprawa - zaznaczył ekonomista. Jak dodał, trudno nie zauważyć podobieństwa do afery Rywina.

Nocne posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej

Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków: Getin Noble Bank oraz Idea Bank - poinformował resort finansów w nocy po niedzielnym posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej.

Kołodko: ta afera długo pozostanie największą drugiego stulecia niepodległości

Afera KNF wymaga bezwzględnego wyjaśnienia. To jest być albo nie być tej władzy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. - Dzieje się to na jej zegarze, za jej czasów - wyjaśniał. - To jest absolutnie największa afera drugiego stulecia niepodległości i długo taką pozostanie - ocenił.

100 lat temu powołano pierwszy rząd II RP

100 lat temu, 18 listopada 1918 roku, zwierzchnik władz cywilnych odrodzonego państwa Józef Piłsudski przyjął ślubowanie prezydenta ministrów Jędrzeja Moraczewskiego. Tworzona przez tego polityka rada ministrów jest uznawana za pierwszy rząd II Rzeczypospolitej.

"Próba utrudnienia działań organu nadzoru". KNF odpowiada Giertychowi

W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zarzuty mecenasa Romana Giertycha są bezpodstawne. Rzeczywisty kontekst opisanych przez niego wydarzeń został zniekształcony - napisał urząd w niedzielnym oświadczeniu, dodając, że "odczytuje działania mecenasa Giertycha jako próbę utrudnienia działań organu nadzoru".

"Służby, które przyzwyczaiły nas, że wchodzą o szóstej rano, spały do południa"

To gangsterska metoda prowadzenia polityki i biznesu - przekonywał w "Kawie na ławę" Sławomir Neumann, szef klubu PO. Goście programu TVN24 komentowali aferę w Komisji Nadzoru Finansowego. - Opozycja próbuje z tego zrobić największą aferę III RP - podkreślał poseł PiS Marcin Horała. - Służby, które przyzwyczaiły nas do tego, że wchodzą o szóstej rano nawet w błahych sprawach, tutaj spały do południa - ocenił Jarosław Kalinowski (PSL).

"Jak pierwszy raz skakałem, to modliłem się, żeby być już na dole"

Wdrapał się na górę i spojrzał w dół. Przepaść. Strach i poczucie ekscytacji popchnęło go na próg. Poprawił sweter, sprawdził narty i skoczył. Pęd powietrza zapierał mu dech w piersiach. W myślach modlił się, żeby być już na dole. Tak Zbigniew Chodorowski po raz pierwszy poszybował na skoczni narciarskiej w Gdańsku.

"Prezydent na pewno stawi się przed każdym prokuratorem, przed każdym sędzią"

Jeżeli prokuratura będzie chciała przesłuchać prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie afery Komisji Nadzoru Finansowego, to - jak zapewnił prezydencki minister Andrzej Dera - "prezydent na pewno się stawi przed każdym prokuratorem, przed każdym sędzią". Dera przekonywał również, że nie ma przesłanek do odwołania ze stanowiska prezydenckiego doradcy i prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pojawiającego się w tej sprawie.